28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


ROZCESTNÍK: O jednom nenápadném malém kostelíku

22.6.2023

O jednom nenápadném malém kostelíku

Chtěla bych vás pozvat na prohlídku kostelíčka, který stojí v Praze, na Lhotce. Jde o Farní kostel Panny Marie Královny Míru. Zaujal mě svými okenními vitrážemi, které při různých příležitostech, kdy je kostel osvětlený, září do tmy. A tak jsem využila možnosti prohlédnout si kostel více „zblízka“ během letošní Noci kostelů.

Kostel Panny Marie Královny míru, Praha, Lhotka

Nejprve něco bližšího o kostelu z historie, v galerii pak najdete i fotky.

Dvojlodní kostel byl vybudován r. 1935, v moderním konstruktivistickém slohu, a to jako jeden z 12 kostelů, které nechali postavit pražští katolíci na památku zničeného mariánského sloupu, který stál do r. 1918 na Staroměstském náměstí (obnoven r. 2020). Sloup Panny Marie byl mylně spojován s nadvládou Rakouska – ve skutečnosti však připomínal záchranu Prahy studenty před švédskými vojsky ke konci třicetileté války. Replika sochy Panny Marie z tohoto sloupu se nachází uvnitř kostela za oltářem. Vitráže v oknech představují sv. Václava a sv. Anežku českou. Kostel byl vysvěcen r. 1937.

Kostel Panny Marie Královny míru, Praha, Lhotka

V rámci prohlídky jsem měla možnost vystoupat po schodech a prohlédnout si zblízka kostelní varhany, které jsou mechanicky nejsložitějším hudebním nástrojem. A označení „královský nástroj“ jim bezpochyby právem patří. Jednotlivé tóny se tvoří buď v dřevěných, nebo kovových píšťalách, chvěním vzduchových sloupců, nebo rozkmitáním kovových jazýčků. Každý nástroj má několik částí; mohli jsme vidět např. žaluziovou skříň s uzavíratelnými žaluziemi, které slouží k plynulému tlumení zvuku; hrací stůl, klaviaturu, pedály, píšťaly. A pan varhaník nám i několik melodií zahrál. Varhany kostela Panny Marie Královny Míru byly původně umístěné v soukromém vlastnictví a do kostela odtud přemístěny.

Varhany. Kostel Panny Marie Královny míru, Praha, Lhotka

Výjimečná je křížová cesta od akademického sochaře Karla Stádníka, z r. 1973. Původ křížových cest sahá do dávné minulosti. Je spojen s touhou středověkých lidí přenést alespoň kousek jeruzalémské atmosféry na dosah. První křížové cesty byly stavěny nejprve v přírodě (vůbec první křížová cesta u nás je ze 17. století a nachází se v Mikulově). Ve 2. polovině 18. stol. se začínají objevovat v kostelích. Na tvorbě lhotecké křížové cesty se podíleli i prof. P. Piťha a farář V. Rudolf. Jednotlivá zastavení jsou pojata jako alegorie utrpení lidstva napříč dějinami k utrpení Ježíše Krista.

Pokud budete mít někdy cestu poblíž, určitě stojí za to, pokud bude kostel otevřen, vstoupit a prohlédnout si jej uvnitř, možná se i na chvíli zamyslet u jednotlivých zastavení…

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_Kr%C3%A1lovny_m%C3%ADru_(Lhotka)

https://www.nockostelu.cz/kostel/1088/

https://www.hrady.cz/kostel-panny-marie-kralovny-miru

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !