Neviditelný pes

ROZCESTNÍK: O jednom nenápadném malém kostelíku

22.6.2023

O jednom nenápadném malém kostelíku

Chtěla bych vás pozvat na prohlídku kostelíčka, který stojí v Praze, na Lhotce. Jde o Farní kostel Panny Marie Královny Míru. Zaujal mě svými okenními vitrážemi, které při různých příležitostech, kdy je kostel osvětlený, září do tmy. A tak jsem využila možnosti prohlédnout si kostel více „zblízka“ během letošní Noci kostelů.

Kostel Panny Marie Královny míru, Praha, Lhotka

Nejprve něco bližšího o kostelu z historie, v galerii pak najdete i fotky.

Dvojlodní kostel byl vybudován r. 1935, v moderním konstruktivistickém slohu, a to jako jeden z 12 kostelů, které nechali postavit pražští katolíci na památku zničeného mariánského sloupu, který stál do r. 1918 na Staroměstském náměstí (obnoven r. 2020). Sloup Panny Marie byl mylně spojován s nadvládou Rakouska – ve skutečnosti však připomínal záchranu Prahy studenty před švédskými vojsky ke konci třicetileté války. Replika sochy Panny Marie z tohoto sloupu se nachází uvnitř kostela za oltářem. Vitráže v oknech představují sv. Václava a sv. Anežku českou. Kostel byl vysvěcen r. 1937.

Kostel Panny Marie Královny míru, Praha, Lhotka

V rámci prohlídky jsem měla možnost vystoupat po schodech a prohlédnout si zblízka kostelní varhany, které jsou mechanicky nejsložitějším hudebním nástrojem. A označení „královský nástroj“ jim bezpochyby právem patří. Jednotlivé tóny se tvoří buď v dřevěných, nebo kovových píšťalách, chvěním vzduchových sloupců, nebo rozkmitáním kovových jazýčků. Každý nástroj má několik částí; mohli jsme vidět např. žaluziovou skříň s uzavíratelnými žaluziemi, které slouží k plynulému tlumení zvuku; hrací stůl, klaviaturu, pedály, píšťaly. A pan varhaník nám i několik melodií zahrál. Varhany kostela Panny Marie Královny Míru byly původně umístěné v soukromém vlastnictví a do kostela odtud přemístěny.

Varhany. Kostel Panny Marie Královny míru, Praha, Lhotka

Výjimečná je křížová cesta od akademického sochaře Karla Stádníka, z r. 1973. Původ křížových cest sahá do dávné minulosti. Je spojen s touhou středověkých lidí přenést alespoň kousek jeruzalémské atmosféry na dosah. První křížové cesty byly stavěny nejprve v přírodě (vůbec první křížová cesta u nás je ze 17. století a nachází se v Mikulově). Ve 2. polovině 18. stol. se začínají objevovat v kostelích. Na tvorbě lhotecké křížové cesty se podíleli i prof. P. Piťha a farář V. Rudolf. Jednotlivá zastavení jsou pojata jako alegorie utrpení lidstva napříč dějinami k utrpení Ježíše Krista.

Pokud budete mít někdy cestu poblíž, určitě stojí za to, pokud bude kostel otevřen, vstoupit a prohlédnout si jej uvnitř, možná se i na chvíli zamyslet u jednotlivých zastavení…

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Panny_Marie_Kr%C3%A1lovny_m%C3%ADru_(Lhotka)

https://www.nockostelu.cz/kostel/1088/

https://www.hrady.cz/kostel-panny-marie-kralovny-miru

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur


zpět na článek