21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

PTÁCI: Jak nepodlehnout panice

Ptačí chřipka není problém. Problém jsou lidé, kteří se jí bojí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
WWW 4.4.2006 13:37

Ano !!!!

Velice dobry clanek ! Sleduji ten vyvoj tady ve Francii.
Od naproste hystrerie az na pojednou podivne az zaryte mlceni hlavnich medii.
To proto, ze v obchodech zustavaji preplnene regaly s drubezi.
Zajimave je, jak lide rychle takove panice podlehaji. Statisticky lze jiste velice snadno dokazat, ze daleko vice lidi v tom kterem state zahynulo kurioznim zpusobem a to tak, ze v roztrzitosti narazlili na chodniku do kandelabru.
Kupodivu z kandelabru nemaji strach, ale rybnik ,kde byla nalezna mrtva kachna objizdeji petikilometrovou objizdkou s rouskou na puse!
Tuhle jela moje zena z Francie do Francie pres Zenevu TGV (rychlovlak) do Parize za dcerou. Ten vlak to zvladne asi za tri a pukl hoduiny. Musi se jit v Zeneve na nadrazi pres celnici.
Zena vezla holce "Spanelske ptacky", pac si o ne rekla a mela na ne chut. Znam moji zenu!
Na kolenou jsem ji zaprisahal, aby se na celnici pri pripadne kontrole neoprorekla.
Je to ROLADA, pamatuj si ROLADA !! 
Stejne jsem se klepal, protoze ona neumi lhat a my skoncime v karantene a ty "Spanelske ptacky" poputuji urychlene do Londyna na rozbor, kdyz jsou v tak pokrocilem stavu nemoci. !!!!
Fallowa 4.4.2006 14:25

Re: Ano !!!!

WWW,tak aby příště žena nevezla dceři ,,Moravské vrabce´´!!:o)))
WWW 4.4.2006 14:27

Re: Re: Ano !!!!

No jo.
To by uz vypadalo na pokrocily rozklad a odtahli by nas na jednotku intnzivni pece !
MP 4.4.2006 15:07

Ano - legrace

Ráno jsem pokřikovala na svou korelu, která žije v celém bytě zcela na volno - nemám klec, že na ni uplatním asanační likvidační opatření nebo že ji oškubu a udělám si z ní jednohubku s řádně  dodrženou teplotou při tepelném zpracování drůbežích produktů 70°C (to zabírá i na rod Salmonella), protože určitě na ni už dorazila aviární influenza (ptačí chřipka).V malém nestřeženém okamžiku mi rozebrala přezku od zavírání hodinek a povytáhla a otočila kolečko k nastavování času na hodinkách. Potvora jedna mizerná, ale když na mne večer tak čeká a švitoří .
Hela S. 4.4.2006 15:26

Re: Ano - legrace

:-D :-D :-D :-D Evidentně se jí líbilo přestavování zimního času na letní
Vyfoťte tu potvůrku šikovnou :-))
Jiří Růžička 4.4.2006 15:56

Re: Ano !!!!

Proboha! A co MORAVSKÝ BRABEC ?!
Heli 4.4.2006 10:00

prosba o radu

Vždycky jsem krmila ptáky a byla jsem zvyklá. že jich je plná zahrada. Pes je sice občas prohnal, ale spíš to byl jen takový folklor. Před rokem jsme koupili domek v centru malého městečka. Hned první zimu jsem vyvěsila krmítko, ale nic. Párkrát jsem objevila zkrvavená peříčka. Pak jsem zjistila, že všude okolo je veliká populace toulavých koček, která se neustále rozrůstá. nevím moc dobře jestli se stím dá něco dělat. Neublížila bych jim, jsou to chdáci, ale mám dojem, že by bylo třeba je alespoň sterilizovat, aby jich pořád nekontrolovaně nepřibývalo. Četla jsem už na Zvířetníku články na tohle thema, ale můžete mi někdo poradit, čím začít? S kým se spojit? Nelze přeci pozvat veterináře, aby je pochytal a sterilizoval i kdybych si mohla dovolit takový zákrok v potřebném množství uhradit, jakože nemůžu. Je to záležitost obce nebo někoho jiného? Městečko je navíc součástí rozsáhle chráněné oblasti. Budu vděčná za každý podnět či radu a předem díky.
Šárka - Pce 4.4.2006 11:28

Re: prosba o radu

V tomto případě je nejlepší obrátit se přímo na městský/obecní úřad v místě. Oni by měli zajistit odchyt toulavých koček a jejich kastraci a vše zafinancovat. V ideálním případě pak zvířata, která by měla jen malou šanci na umístění do nových domovů (plachá...) vrátit zpět do původní lokality. Pokud tam žije komunita kastrovaných koček, hájí si své teritorium a další kočky tam již nepřibývají. Omezí se tak rvačky mezi nimi a zvířata jsou v daleko lepším zdravotním stavu, klidnější a neobtěžují některé sousedy nočními "zpěvy". Takový stav je potom skoro ideální, pokud jim občas přilepšíte nějakou tou granulí, nebo konzervou. Ideální ale většinou není jednání s úřady. Téměř vždy je problém najít v městské kase pár stokorun na kastrace koček a většinou se volí rychlejší, pohodlnější a hlavně levnější "řešení" (otrávené návnady, eutanazie odchycených koček...) Pokud by jste se rozhodla upozornit na vzniklou situaci úřady, doporučuji vše pečlivě sledovat a ptát se po osudu koček v průběhu celé akce až do konce. Zvířata se sama bránit neumí a pouze zájem ze strany občanů, event. postrašení zveřejněním v médiích může příslušný úřad odradit od levnější varianty řešení.
Doporučuji k přečtení článek na www.kocky-online.cz  a hlavně diskuzi pod článkem, kde je popsán podobný případ v obci Veselí:
Já osobně pokud mám možnost a jde to odchytávám kočky na vlastní náklady a dávám je kastrovat taky za své. U nás je domluva bohužel téměř nemožná.
Hela S. 4.4.2006 12:55

Re: prosba o radu

Heli, určitě se mrkněte na doporučované stránky kocky-online. Je tam poměrně široká základna milovníků koček. Koukněte, jestli není nějaké depozitum z Vašeho okolí. Jsou to lidé, kteří mají zkušenosti i s jednáním s úřady. Vědí, na co si dát pozor a často i na koho se obrátit. Vědí kde sehnat odchytovou klec i který veterinář vyjde vstříc slušnými cenami.
Heli 4.4.2006 14:45

Re: Re: prosba o radu

Moc Vám oběma děkuji za radu. Pustím se do toho.
Hela S. 4.4.2006 9:47

Díky za poučný článek

opravdu je potřeba šířit mezi lidmi osvětu, jinak se šíří panika, a zbytečně. Co nemáme kočku, máme zahradu plnou ptáků. Vrabců mnoho desítek, sídlí nám v tůjích, už třetí rok tam pravidelně vyvádějí mladé. Je to legrace pozorovat mladé vrabčáky, jak se učí lítat. Pravidelně nám při prvních výletech nocují nahoře na balkóně, protože než najdou odvahu letět dál, je najednou tma :-)) Sýkorky, kosi, špačci, zvonci, rehci, vrabci ... - základní složená ptačího osazenstva u nás. Krmili jsme je celou zimu, nebudeme je vyhánět teď na jaře, když je budeme na zahradě potřebovat ;-) Babička krmila celouzimu ptáky v 11. patře na balkóně. Létali tam na hostinu a podle toho ten balkón vypadá. Někde jsem četla, že nebezpečím jsou i ptačí výkaly. No, budu se chovat normálně. Při úklidu si vezmu rukavice a budu dodržovat základní zásady hygieny :-)))
Eva Š. 4.4.2006 10:03

Re: Díky za poučný článek

A chce to i roušku přes ústa, neb to trochu práší a v prachu z výkalů je možný přenos viru. To je pravda, ale ta panika je opravdu neuvěřitelná. Já jsem se s tím tedy osobně nesetkla - asi se pohybuji mezi samými inteligenty . Lidi nepřemýšlí a věří každé blbosti uveřejněné v médiích. Oni totiž novináři jsou schopni napsat straaaaaašné koniny. Už se těším na malé kosáky na zahradě a kdybych měla baráček, kde by hnízdili čápi, tak bych byla nadšená
Šárka - Pce 4.4.2006 16:28

Re: Re: Díky za poučný článek

My také krmíme na balkóně na sídlišti ptáčky. Máme z nich radost, naše 3 kočičky sedí za oknem a mají je místo kina .
Balkón vypadá teda příšerně, ale můžu říct, že při každotýdenním úklidu žádná zvláštní opatření nečiníme. Prostě se balkón zamete, vytře a hotovo. Bez rukavic i bez roušky. Po práci si normálně umyjeme ruce jako po každém jiném úklidu a není co řešit ....
otylka 4.4.2006 16:11

Re: Díky za poučný článek

Když už jsou všichni tak nakřivo z ptačí chřipky, měli by nejdříve zlikvidovat holuby - u nás na sídlišti jsou jich kvanta, všude kálejí a znečišťují - to je to pravé nebezpečí.
Šárka - Pce 4.4.2006 16:29

Re: Re: Díky za poučný článek

Likvidovat holuby???
Brrrr.... je mi z Vás hrozně
Alex 4.4.2006 8:40

pokračování

Ona opravdu ptačí chřipka nejvíc hrozí v hlavách lidí a bohužel se na této situaci podepsala i některá média, svým hysterickým přístupem, který vyhovuje dnešnímu člověku, žijícímu tak vzdáleně od přírody.
Fallowa 4.4.2006 8:38

Já to

taky nechápu - vždyť bylo i v médiích několikrát řečeno,že se člověk může nakazit jen přímým stykem s uhynulým opeřencem,nebo pokud sní nedostatečně tepelně upravené maso z nemocného ptáka.Já nevím,jak kdo,ale já jím jen řádně pečené nebo vařené drůbeží maso a se stěhovavými ptáky se neobjímám...Je opravdu hloupé a necitelné ničit hnízdiště čápům,jiřičkám a vlaštovkám,o labutích nemluvě!
Alex 4.4.2006 8:38

Mediální ptačí chřipka.

O tomto víkendu jsem se pustila do úklidu zahrady, vlastně skalky. Před pár dny slezl poslední sníh, trávník je nasáklý vodou jako houba a skalničky jsou zasypané jehličím ze statných borovic, kterými je dům obstoupen jako tichými ochránci. To jehličí je nepříjemné, ale za to té ptačí drobotiny, co v borovicích žije. Celou zimu jsem poctivě krmila, každé ráno před odchodem do zaměstnání   jsem chodila ve tmě, v mrazu a ve sněhu ke dvěma krmítkům a sypala slunečnicové směsi. Až jsem skrmila pytel. Bydlíme u lesa, takže se brzy rozkřiklo o pestré nabídce a u nás na zahradě se scházela ptačí populace z širokého okolí. Jak ubýval sníh, strávníci se vrátili do svého lesního bydliště a zůstaly hlavně sýkorky a kosové. A hromady slupek ze semínek pod krmítky, pod stromy a ve skalce. Jak tak uklízím mezi skalničkami, na borovici nade mnou začal zpívat kos. Jásavé, radostné trylky bez kterých bych nemohla žít. Za chviličku slétl na zem asi dva metry ode mne a začal paběrkovat   mezi odhalenými skalničkami, poslední zapomenutá semínka. Takže jsme čistili oba, já u jednoho kamenu on o dva nebo tři dál. Pokukoval po mně, vůbec se neostýchal a naprosto mi důvěřoval. A to máme kocoura, který si tu a tam mezi nimi vybírá svou daň (kočičí obojek s gumovou vložkou a hlavně rolničkou, vše napraví) a psa, který je rád prohání, když vytahují z trávníku po dešti žížaly. Jsem jeho důvěrou potěšena a je to taková malá odměna za mrazivé denodenní plahočení ve sněhu s pytlem krmné směsi. Ano, vyskytli se sousedé, kteří se mně v zimě ptali, zda se nebojím ptačí chřipky, když tak pilně krmím. Ne, nebojím. Virová onemocnění byla, jsou a budou. A jestli má na lidstvo přijít nějaká pandemie, tak jí nezabráníme i přes veškerá vědecká bádání. Jenom můžeme její dopad zmírnit. Ona opravdu ptačí ch
Vave 4.4.2006 10:53

Re: Mediální ptačí chřipka.

Milá Alex, jako byste to psala za mě, až na toho kocoura, kterého nemám. :o)
Dneska ráno jsem dosypávala sýkorkám poslední zbytek slunečnic, protože i i když je už teplo, vidím jak mají napilno s výstavbou domků. :o)
Alex 4.4.2006 20:21

Re: Re: Mediální ptačí chřipka.

Ještě, že normální lidí nevymřeli. Taky jsme toho letos nasypali do krmítek  - hlavně na chalupě, kde pískadla nemají tolik možností jako v Praze -požehnaně. Ovšem musím říct, že mi přijde, že tady doma, to letos sousedé dost omezili
PetraK 4.4.2006 21:29

Re: Re: Re: Mediální ptačí chřipka.

hmm koukám, že mi to tady taky pozměnilo jméno . Ten předchozí příspěvek byl můj
Blanka 4.4.2006 8:03

Konečne ...

Akási podobná osveta chýba aj na Slovensku. Aj ja sa denne stretávam s neznalosťou (neochotou porozumieť?) problému u ľudí.
V našej oblasti sa vyskytuje pomerne rozsiahla populácia kačíc, nanešťastie aj v blízkosti sídliska a obľúbeného venčiaceho miesta. Denne vidím ľudí ako pred vypustením svojho miláčika naprv kameňmi alebo papekmi odoženú kačičky  a ešte sa rozčulujú, že mesto nič nerobí. Už teraz sa bojím, čo sa bude diať, keď maminky-kačičky vyjdú aj s vyliahnutým potomstvom na vodu. Dúfam, že to tých ľudí dovtedy prejde.
zana 4.4.2006 7:39

zdravý selský rozum

jo, kde vzít a nekrást...
Díky za příspěvek, je skvělý.
Alča 4.4.2006 7:32

Děkuji moc

za příspěvek a doufám, že nebudu sankcionována za to, že ho namnožím a rozdám mezi lidi. Jsem totiž moc smutná z toho, jak jsou lidé zmatení a popletení zejména poplachem v médiích, kde jde hlavně o senzace a drama. Snažím se, seč to jen jde, o trošku osvěty po okolí, ale i když  člověk pracuje v oboru, je deprimující, jak často se setkává s nedůvěrou, neboť pokud to neřekl "odborník" (alespoň poradce vlády), tak to není hodnověrné.  Jsem moc ráda, že alespoň v mém nejbližším okolí už je za námi období obrovského strachu (to jsem v duchu nadávala velmi nelichotivě a chodila těch dvěstě kačen na rybník krmit každý den sama). Kačky to přežily ve zdraví a po týdnu se začali přidávat i ostatní lidé, kteří viděli, že jsem z toho krmení neumřela. Hodně pomáhá, když jde člověk příkladem. Známému, který má na stodole čapí hnízdo a přemýšlel o jeho odstranění jsem řekla, že si to hnízdo vezmu a dám na chatku a pak ho půjdu nahlásit, protože je to trestné. Tak se zarazil a nakonec usoudil, že snad nebude čáp kýchat, tak si ho tedy nechá.
V této souvislosti nezbývá, než si postesknout, že opravdu hodně chybí mezi lidmi to, čemu se říká zdravý selský rozum ...
Šárka Klicperová 4.4.2006 8:45

Re: Děkuji moc

Určitě množte, kopírujte, posílejte, rozdávejte. Osvěty není nikdy dost. Ke všemu toto je oficiální stanovisko Českého svazu ochránců přírody a najdete ho na http://csop.ecn.cz/aktuality.php?id=165
Přeju hodně úspěchů a doufám, že většina populace zachová zdravý rozum.
Vždyť na celém světě zatím zemřelo na ptačí chřipku cca 100 lidí (a to většinou ze zemí s katastrofálními hygienickými podmínkami) kdežto na běžnou chřipku umírá ročně jen v ČR kolem 15 000 osob! Virus H5N1 není žádnou novinkou, je znám řadu let. Bohužel v Asii a v zemích s podobnou hygienickou a kulturní situací pokud lidé neumřou na ptačí chřipku, tak zcela jistě na nějaké jiné infekční onemocnění.