22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

PSI: Základy chvostomluvy

Všichni psi často hýbají ocáskem. Ti, co nemají ocásek, pohybují alespoň špuntíkem. Dokonce znám jednu starší kokrovou, které nezůstal ani ten špuntík a na uvítanou vrtí alespoň kýtou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bubu 2.1.2009 12:20

Re: nebezpečná zbraň

Baruška si zatím ještě oháňku nerozsekla, což je při její razanci docela div. Jednou v předsíni vítala moji sestru s její suitou a dokonce dobře mířeným mávnutím sestřelila synovečka (v té době asi dvouletého), klučina dřepnul jen vyheknul a když se nadechl, rozchechtal se na plnou hubu a volal "eště eště".

EvaŽ 2.1.2009 12:30

Re: nebezpečná zbraň

Baruška má oháňku lépe izolovanou chlupy, ta si ji nerozsekne. Labík není tak krátkosrstý, jako dalmatin. Ale Emtesko, je zvláštní, že si tví puntíkáči rozseknou ocásek. My měli tři dalmatiny, ocasy třískali do nás i do nábytku(topení, plotu apod.) a nikdy si ho nerozsekli8-o Asi byli nějak odolnější (i když třeba prokouslé ucho bylo při jejich temperamentu zdroj výzdoby bytu dost dlouho a nešlo to zavázat nebo fixovat bez svázání celého psa).

Xerxová 2.1.2009 13:05

Re: nebezpečná zbraň

co jsme vymalovali primalexem fortisimo, frekvence malování se významně snížila... prý ta malba dýchá, ale je omyvatelná vlhkou houbičkou. Je to dost drahé, tak strop a "nezajímavé" stěny malujeme polarem, ty "psí" stěny fortisimem. Dočetla jsem se to na dogovatých stránkách před několika lety a fakt to jde

EvaŽ 2.1.2009 7:05

Milá LA, hezké,

ale stručné. Řeč psího ocasu je hodně rozmanitá, ale nedá se číst izolovaně. Musí se k tomu vzít poloha hlavy, uší, pohled a další.

A k těm vědcům. Ano, člověk občas žasne, co se v novinách dočte, že vědci objevili. Ale ve skutečnosti jsou výzkumy zvířecího chování docela zajímavé. Četla jsem několik etologů - pejskařů. Třeba Lorenz nebo u nás Veseovský a speciálně Mikulica byli vědci i pejskaři současně. Některé aspekty výcviku popsali tak 15 nebo 20 let před tím, než se začaly používat. To jen na obranu těch vědců. Uznávám, že člověk pejskař zná svého psa nejlépe. Ale ne vše lze zevšeobecňovat. Některé projevy jsou druhové (dělají to všichni psi) některé rasové (mohu mluvit o projevech dalmatinů a fletů, i když jsou podobné, v něčem se liší) a zbytek je naprosto individuální. Každý z mých psů měl své zvláštnosti. Proto bych si netroufla jejich hcování zevšeobecnit.

Ale tvé povídání o řeči ocásku je pěkné a vtipné. A to je hlavní cíl:-D

anagem 2.1.2009 11:05

Re: Milá LA, hezké,

je to článeček, napsaný pro laiky. kdo si třeba jen zběžně zkusil nastudovat základy psí etologie  - např. zmíněného mikulicu, ví že je to přesně tak jak  jsi napsala - je hloupost posuzovat náladu a stav mysli psa jen podle ocasu - stejně důležité je postavení uší, pohled, celkový výraz těla a hlasový projev...pozor na psa, který pomalu a ztuha pohybuje ocasem, dívá se na tebe a uši má přitisknuté k hlavě, zuby jsou obnaženy až k dásním a je slyšet zlověstné vrčení, srst na hřbetě je zježena -takovýto pes je připraven zaútočit.

EvaŽ 2.1.2009 12:38

Re: Milá LA, hezké,

Já vím, že je to především hezké psí povídání. Jen jsem chtěla, podobně jako jiní v diskusi, upozornit na to, že nelze vrtění ocasem věřit na 100%. A že to, co máme vypozorované od našich psíků nemusí platit na 100% pro jiná plemena. Protože právě laiky je potřeba upozornit, že některé pověry (třeba o psu, který štěká a nekouše) nelze brát vážně. Prostě kromě zábavy i trochu osvěty pro nepsí lidi;-)

LA 2.1.2009 13:29

Re: Milá LA, hezké,

Je to myšleno, jako první a přibližný ukazatel na dálku, jinak tam dodávám, že i tak je nutné zachovat určitou opatrnost.

Ta narážka je na vědce, kteří s velikou parádou vyhlašují svůj nejnovější objev a nakonec z nich vyleze banalita, která byla brána jako samozřejmost už v době mého dětství.

EvaŽ 2.1.2009 14:25

Re: Milá LA, hezké,

Já myslím, že si rozumíme. "objevy" vědy samozřejmě existují a jsou směšné, pro laiky je nutné zvýraznit upozornění, že nejde spoléhat na povrchní pozorování a povídání bylo milé. tak není sporu. Ten "vzkaz" byl spíš pro nepsí lid, my známe své čtuřnohé;-);-DV

Fallowa 2.1.2009 5:15

Milá LA,

je vidět,že ocáskovou psí řeč máš v malíčku:-).Můj Ferda,když má strach (většinou při návštěvě veteriny)táhne ocas za sebou po zemi,zato potkáme-li voňavou fenku,vypadá to,že fakt mává praporem,dík jeho dlouhým a hustým chlupům na ocásku.

Jakub S. 2.1.2009 0:21

Tak vrtění ocáskem krásně pojednáno...

A teď ještě vrtěti psem, prosím!

EvaŽ 2.1.2009 6:53

Re: Tak vrtění ocáskem krásně pojednáno...

Při vítání občas opravdu ocas vrtí psem. Z ocásku vycházejí vlny, které přes zadek a hřbet se posunují až k hlavě, takže se nakonec vrtí i špička čeníchu.