28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

PSI: Lodní psi – Ještě jednou mops 2023

Retromops

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Crossette 8.6.2023 18:55

Díky za zajímavý článek. Líbí se mi nápad pokusit se dýchavičným mopsíkům zlepšit zdraví prodloužením nosíků. Na fotkách v odkaze retromopsíci vypadají zajímavě a doufám, že tahle snaha zůstane dále jen u toho zdravotního důvodu. Jedni zdejší známí měli před lety rasslíka. Byl to milý pes (skvěle se snášel se jejich kočkami), ale velmi akční hopsavý pérák, uštěkaný a na jejich zahradě velký hloubkový norník.

Někdy se mi zdá, že se s moderními kombinacemi psích plemen roztrhl pytel a často chudáci psi 8-o. Třeba na tomhle odkaze je jich hned 35 a to tam určitě nejsou všechny "směsi", viděla jsem fotky ještě dalších. Taková štěňata se tu často prodávají za děsné peníze, přitom myslím že žádné z těchto mixů není ( těžko bude) uznané jako chovatelšké plemeno. Kombinují se rasy, které k sobě vůbec nesednou, buď - vzhledem, povahou a temperamentem (třeba č. 22 a 25 . Husky a Corgi), nebo chudáci psi budou mít s dýcháním ještě větší problém, než měli jako samostatná rasa (právě ty krátké nosy u č. 30 a 34 -Pug a Frech Bulldog). Prostě jen aby se narodilo zajímavé, roztomilé štěně;-€

https://www.boredpanda.com/mixed-dog-breed-mutts/?utm_source=google&utm_medium=organic&utm_campaign=organic

L. Lika 10.6.2023 11:40

Maričko, to šílené naschválné křížení je hrozné :-( Mentalita "jsou to věci"...R^;-O

T. Zana 8.6.2023 12:57

Vždycky je mi mopsů líto, když je slyším dýchat...

Z. Jitur 8.6.2023 13:12

Máme jednoho v sousedství, ono to zní, tak chrčivě, jako když už se znovu nenadechne ;-(

M. Crossette 8.6.2023 19:01

Zano, dodatečně chválím modré botičky a krásné fotky. Četla jsem až pozdě večer. Megginka je měla krásný výlet s páníčky a jasně si užívala - fotky, kde se rozvaluje na trávě je velice výmluvná V;-D

T. Zana 8.6.2023 20:20

Děkuju, Maričko, bylo to moc príma.

Z. Matylda 8.6.2023 9:47

Taky si myslím, že z křížence mopse a russela nevzejde povahově nic dobrého. Vděla jsem kříženku frbula a kavalíra- tygratá, krátkosrstá, trochu delší čumák a výraz kavalíra a navíc hodná šmudlinka. Ovšem kavalír byl taky prohlášen za blbý plemeno, tak tudy by cesta nešla.

Z. Jenny 8.6.2023 8:24

Přečetla jsem, velmi zajímavé! Jenom nevím jak se s tím návratem k původnímu vzhledu bude dařit. Měla by v tom být nějaká koncepce. Mrknu ještě na ty jejich stránky, tam se možná dozvím.Je fakt ,že mops bývá veselý a j.raslík taky,až moc ale to není všechno. Když si vzpomenu na naši fenku boxera před 50. lety ,to byl mohutný pes s výstavní hrudí,působil impozatně, dnes jsou to spíše mazliví retroboxeři. Vlastně je už není ani vidět. Přitom jsou to bezvadní parťáci i pro děti.

Z. Jenny 8.6.2023 8:26

Vypadl mi kousek věty " mazliví retroboxeři směrem k mopsům"

E. Zvolánková 8.6.2023 7:17

Tak to jsem asi zrovna nedávno potkala retromopse. S Edou jsme byli v lese a přiběhlo nám naproti zviřátko, neskutečně akční a ihned Edu začalo obletovat a provokovat, ať si jde hrát. Nedal se dlouho pobízet a poté, co jsem se paničky zeptala, zda tedy mohu Edu taky pustit, zda se o čubinku nebojí, se už spolu ti dva honili jak štěňata. Ona čubinka tedy ještě prakticky štěně byla. Eda ve svých 8 letech se jím ale ještě rád zase na chvíli stal. Já si zatím s paní povídala a ptala se, zda je to mops či jeho kříženec. A ona říkala, že je to mops, ale že se teď právě preferuje ten chov změnit, aby už to nebyli takoví nemotorové a aby se jim lépe dýchalo a tak. Čubís měla opravdu trochu delší čumáček, než ti klasičtí mopsíci mívají a byla fakt hrozně akční. Líbila se mi.

Já tu snahu o návrat ke zdravějším původním plemenům taky kvituji s nadšením, nicméně, rovněž souhlasím s Xerxovou, že kdyby se tak dělo tou delší cestou, bylo by to lepší. Dávat dohromady mopse s jack-russelem mi přijde už moc ujeté. Ta plemena mají naprosto odlišnou povahu, bude z toho řada nevyrovnaných jedinců....

L. Lika 8.6.2023 7:04

Procházela jsem si různé stránky s retromopsy a našla jsem i křížení s čivavou, což mi připadá jako odvážná kombinace, co se povahy týče, přesně jak níže píše Xerxová. Ale jinde jsem našla chovatele, kteří se právě soustředí na zdraví jako prioritu a jdou cestou zdravého šlechtění.

Ale ti kříženci s russlíkem vypadají moc pěkně a musejí to být veselá torpédka. Hlavně ať se jim dobře dýchá!!!

Z. Xerxová 8.6.2023 6:16

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

snaho o návrat k fungujícím psům naštěstí již probíhá u řady plemen. Nejen u mopsů, ale i u buldoků a třeba i u německých ovčáků. Jenže jsou z toho FCI neuznaná plemena... na výstavy a do chovu pod FCI nesmí a je to ještě běh na hodně dlouhou trať.

Navíc vzhled se upevní podstatně rychleji, než povaha. A oni prostě mopsíci byli veselé opičky s báječnou povahou - a přikřížení akčních a někdy i ostrých plemen není taky ideální. Rozumnější by bylo chovat "na nehezkých, ale zdravých" jedincích původního plemene - na mopsech s delším nosem, na ovčácích s rovnějším hřbetem... ale to jde pomalu...

E. Beranová 8.6.2023 12:57

přesně stejně bych uvítala příklon k původnímu rázu perské kočky, jak vypadala původně ( klasicky dlouhý nos) a jak se dochoval u perských činčil (tady byly také pokusy vychovat krátké ploché nosy, naštěstí snad se od toho upustilo).

Z. Jitur 8.6.2023 13:13

Nehledě na fyzické nepříjemnosti, on peršankám ten spláclý nos dělá i takový zlý pohled...