18.2.2020 | Svátek má GizelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PŘÍRODA: Časy se mění...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 100, poslední: 6.2.2010 21:28, přehled diskusí

Teprve nyní jsem si přečetl ...:
Autor: Han Datum: 6.2.2010 21:28

...Vaše povídání Milane.

Bohužel, taková je dnešní situace, můžeme vzpomínat, ale nic s tím v podstatě neuděláme. 

Já to beru tak, že když zmizí jeden druh,nastoupí na jeho místo druh jiný, takový je zákon přírody. O to větší mám radost když zjistím, že například v Praze na Botiči se zvyšují stavy Slavíků, nebo Ledňáčků. Je pravda, že když jsem dal za okno krmítko, jediní kdo tam lítal byli holubi. Přitom hejnko vrabců, nebo sýkorek u nás je, ale asi se pro mě z neznámých důvodů bojí na krmítko přijít. To platí o pražské lokalitě, mimo ní mám zkušenosti jiné. Děkuji za Vaše vzpomínky.

vrabci:
Autor: Milan Pavel Datum: 4.2.2010 21:04

pokračování předchozího.

Přeji ne Vám, ale nám všem, abychom si zachovali dostatek obdivu k našim zvířecím příbuzným a hodně soucitu k těm, kdo jej potřebují.    srdíčko, srdíčko, srdíčko

...a pochopitelně předpokládám, že až uplyne únor, budeme se vídat na novém Zvířetníku, vděčni paní Dede, že jej dokázala uchovat.

Re: vrabci:
Autor: baty Datum: 4.2.2010 21:27

dík za krásný článek. A na Našem Zvířetníku je pěkně už teď!

Dva zvířetníci simultánní - due bestiae uno tempore:
Autor: Jakub S. Datum: 4.2.2010 21:53

Ále  jendže je ta dvojdomost, rozeklanost, to rozpětí, sakra náročná věc na čas. A na přepínání řazení a tak. My postarší gentlemani už čím dál hůř předstíráme shovívavý blahovolný nadhled nad tím moderním světem, abysme nemuseli přiznat barvu, že jeho četné detaily jaksi neovládáme...

R O Z V E R N Í Č E K .:
Autor: JoVo Datum: 4.2.2010 21:02

***Jeden ženich prohlásil, že nekupuje zajíce v pytli. Chce vidět nevěstu, jak ji Pánbůh stvořil. Její rodiče bojují těžký boj. Ale protože jde o velmi dobrou partii, dali konečně své svolení. Ženich pět minut prohlížel zádumčivě svlečenou nevěstu a pak prohlásil rezolutně: "Já si ji nevezmu. Její nos se mi nelíbí."*** 

 **Klidný večer a hezké sny.**

Re: R O Z V E R N Í Č E K .:
Autor: Milan Pavel Datum: 4.2.2010 21:24

Psal jsem - kromě jiného - o ptáčcích, objevujících se na zahradách a za naším oknem. Nemálo čtenářek a čtenářů přispělo svými názory a poznatky. Ne ovšem všichni mají takovou zásobu vědomostí. A tak se mně stalo, v jednom z mých zaměstnání, že jsem se zmínil o strakapoudech a kolegyně nevěděla, jak strakapoud vypadá. Přinesl jsem jí tedy na druhý den učebnici, kde bylo jeho vyobrazení. Kolegyně si je prohlédla, poděkovala, pak se rozhlédla kolem a řekla: "Moc vás prosím, nemluvte s nikým o té vaší dnešní naučné lekci. Nechci, aby některá z mých spolupracovnic věděla, že jste mi ukazoval ptáka ..."

Přiznávám, že dodnes nevím, jak to myslela...  

Re: R O Z V E R N Í Č E K .:
Autor: Jakub S. Datum: 4.2.2010 21:58

Jezusku, co ti Pražáci provádějí v pracovní době na pracovišti - to je sodoma v komoře, pani! Pámbů to tak nenechá! O tom paní Janička nevěděla, có? Poměry. Já bych ho - já bych mu - já bych s ním!

Re: R O Z V E R N Í Č E K .:
Autor: zana Datum: 4.2.2010 21:29

ještě že se pořádně kouknul... ;-)

Re: R O Z V E R N Í Č E K .:
Autor: Jakub S. Datum: 4.2.2010 22:05

No prosím - a  jak udělal dobře, že chtěl ten artikl vidět celý rozbalený. Hned si všiml, že něco nebude úplně košer. A taky nebylo. Ať mu to daj se slevou nebo poprobujou odchytit jinýho nezkušenýho nákupčího. Anebo jinou embaláž, něco přihodit... různý to může bejt. Jo, udat zboží, co se rychle kazí, nejni enfoch, heršoftn...

vrabci:
Autor: Milan Pavel Datum: 4.2.2010 21:00

ach jo:
Autor: karakal Datum: 4.2.2010 20:39

Tak tu na Lidovkách čtu, že spadl led na další malé dítě. Rok a půl a zase kluk. To snad neni možný. Letos je to třetí dítě, o kterém se píše. Tak já bych vyhlásila, že kromě Vojtíška, budeme zároveň myslet i na toho chlapce z Železné Rudy. Co vy na to?

Re: ach jo:
Autor: zana Datum: 4.2.2010 20:44

Chudák malej - určitě.

Vojta tam dneska má dobrou zprávu :-)

Re: ach jo:
Autor: baty Datum: 4.2.2010 20:48

samozřejmě, na všechny tři!

Re: ach jo:
Autor: aida Datum: 4.2.2010 20:49

Chudák malej! :-/

Díky za krásné povídání o ptáčcích,:
Autor: jenny Datum: 4.2.2010 19:24

velmi poetické. Chodíme je teď krmit i k rybníku,krmítko je pod stříškou chaty, tak mají prostor. Dokrmujeme i kačenky i labutě, sem tam nějaká zabloudí až sem, máme vysekaný kousek bez ledu, proudí tam voda..Taky jsem vytáhla knížku "Z ptačí říše"z r.1965,s obrázky a textem, ,je tam úsměvný popis zvuků ptactva, tak např.strnad :cicici štryjí,ddto obecný :dydydýhýl? hvízdavě  djé,djí neb zvonek :tjetjetje grr a jeho zpěv: lyly,brhlík lesní:tvidtvid jétjét. atd.,hned jsem to zkoušela nanečisto, zítra jdu k lesu a do křoví. Za oknem mám taky krmítko, chodili celou dobu a od minulého týdne nic, tak nevím ,asi našli něco lepšího, nebo jsou tu jindy než já. Zítra jdu zanést mrkev a jabka ke krmelci, v noci jsou stopy zvížátek až v obci.Tak prosím kdo můžete krmte.

nějak zapadli ti havrani:
Autor: zana Datum: 4.2.2010 17:46

teda ne že by zapadali sněhem, ale nevíte někdo, proč je jich tak málo?

A já jsem to ještě nepochválil, šmarja.:
Autor: Jakub S. Datum: 4.2.2010 16:07

A já se zas (!) musím chlubit. Můžu si totiž jako jediný z vás vybavit ten krásný dům s obrazárnou kolem dokola  s a l ó n u a v průčelní stěně za velkýma oknama terasy zahrady a nahoře hned  l e s, opravdový les, borovice, a stezky a nahoře plató a vyhlídková plošinka jak kapitánský můstek nad Vltavou a vším. To vše téměř uprostřed Prahy. Takže si tam budu doplňovat podle tohohle vřelého ptáčkopisu to ptactvo a veveřičky a všecko. A jeho báječnou paní Janu. A černočerné kocouřisko za dveřma, hledící nehnutě dovnitř. Můžou si za to sami, že jak tam pojedu, přepadnu je tam zas...

Moc hezké povídání:
Autor: jiný Honza Datum: 4.2.2010 11:59

jen s těmi ptáčky to možná bude trošku jinak. Zahradu nám obývá pár koček (+ sem tam nějaká od sousedů) a přes to jsou u nás běžné pěnkavy, zvonci (či zvonohlíci), kosi, vrabci, rehci. Občas se staví straka nebo sojka. Mám ale dojem, že jich je čím dál víc a to i přes průběžné zvelebování latifundií. Je fakt, že máme na zahradě vzrostlé stromy i husté keře, necháváme i vyšší trávu (sekám i v plném létě jen 1x za 3 týdny) a ve slepičím výběhu sekám jen pod pohrůžkou MLP.

O to vím souhlasím s tím, co jste napsal o lidech.

Krásný den všem.

Re: Moc hezké povídání:
Autor: Šárka od Bena Datum: 4.2.2010 12:41

Honzo, dovolím si upřesnit - zvonek zelený - tmavě zelený, velký jako vrabec. Zvonohlík zahradní - světle zelený, menší než vrabec, vypadá trochu jako kanárek. Zvonků je zatím dost, zvonohlíků méně.

Re: Moc hezké povídání:
Autor: jiný Honza Datum: 4.2.2010 13:10

Já vím, jenže odhaduju to jen přibližně, ještě jsem ho nenačapal sedět, vždycky ho vyplaším a vidím jen na odletu.

Re: Moc hezké povídání:
Autor: assol Datum: 5.2.2010 21:02

Jen doplňuju - už sice pozdě - že zvonohlík je opravdu nejbližší příbuzný kanárka, který u nás žije - jsou to tací ptačí bratranci... 

vrabce:
Autor: darina Datum: 4.2.2010 10:12

Možno to bude tým, že v našej záhrade rok čo rok vyhráva príroda nad našim civilizačným úsilím, ale býva s nami odhadom asi 400 vrabcov, niekoľko párov drozdov, nespočítateľné množstvo sýkoriek, v zime tu bivakujú bažanty, v letných mesiacoch počujeme datle. K plotu sme vysadili liesky - už sú asi štyri metre vysoké a v plnej rodivosti ale pri zbere nás vždy predbehnú veveričky. Veľmi zriedka, ale predsa nás občas vystraší užovka stromová. Pri prechádzke záhradou nám spod nôh vybiehajú jašteričky, pri vodovode občas zazrieme mloka a rôzne žaby.

 Hmyz nemusím a s prírodou som sa dohodla, že dom bude hmyzuprostý ale vonku ho tolerujem a snažím sa nejačať, keď po mne lezie pavúk. Nezvládam mne neznámeho chrobáka, ktorý sa do našich končín prisťahoval z južných krajín asi pred tromi rokmi. Je to veľký čierny chrobák, podobný chrústovy ale dvakrá tak veľký, veľmi hlasno "bzučí", lieta vysokou rýchlosťou a výborne naviguje. Hovoríme mu slepý chrobák, pretože úplne bežne v plnej rýchlosti narazí do človeka. Keďže ho je počuť zdiaľky na veľkú radosť mojich psov pred bzučom utekám a keď nestíham, hádžem sa na zem. Som zvedavá, či prežije tohtoročnú "ruskú" zimu.

Vzhľadom na to, že bývame 12 km od Bratislavy a za našou záhradou je kúsok poľa a hneď diaľnica, sme na tom asi veľmi dobre :).

Re: vrabce:
Autor: YGA Datum: 4.2.2010 10:30

Jůůů - Darino, a co tak fotky a povídání o pejcích - předpokládám minimálně dva (;o)). A toho velkého brouka bych chtěla vidět - dle popisu velikosti a letu by to mohl být některý ze zlatohlávků - ač z pavouků bych se mohla zbláznit, brouky mám ráda. To víš, jsem z chudé rodiny, tudíž mezi mé oblíbené hračky patřil chroust a jeho larva - ponrava (po našemu pandrava) - chichichi.

Re: vrabce:
Autor: terra Datum: 4.2.2010 10:37

Darino, to jste popsala docela přesně. Myslím větu: "Možno to bude tým, že v našej záhrade rok čo rok vyhráva príroda nad našim civilizačným úsilím." Většina ptáků, bezobratlých tvorů, ale i ježků, veverek a pod. potřebuje kromě potravy a pelechu také dostatek různorodých úkrytů. I na naší zahradě vede příroda nad civilizací vysoko na body, a přestože ji obývá smečka koček, žijí, přilétají do ní a hnízdí tu i početní opeřenci, máme tu ježky i veverky - a rozhodně nebydlíme v divočině. Kousek od nás je zahrada...no, nic pro mne. "Civilizovaný" trávník, zastřešený bazén s kachličkami a dlažbou, dlážděné posezení s pergolou a krbem... V trávníku se "bojí" dva nebo tři umně sestříhané keře. Nikde ani živáčka. Co by v tak sterilním prostředí probůh hledal?  

Re: vrabce:
Autor: darina Datum: 4.2.2010 11:57

Myslím, že sme opačný extrém ako vaši susedia. V záhrade nám vyrástol pajaseň a prišli sme na to, až keď mal tri metre :))).

Re: vrabce:
Autor: terra Datum: 4.2.2010 12:14

Tak to budete naše krevní skupina. Taky jsme objevili několik náletových hlohů až v okamžiku, kdy nám "přerostly přes hlavu", a to doslova :-)

Re: vrabce:
Autor: Jakub S. Datum: 4.2.2010 12:47

Právě. Za chvilku by byl mrtváček.

Re: vrabce:
Autor: Jakub . Datum: 4.2.2010 12:43

Podobný chroustovi a dvakrát takový? To su blázen. Nic takového v našich končinách nikdy nebývalo. Zlatohlávek? Ten přece není nikdy tak velký. Zeptám se muzejního entomologa. Pavouci: podle mého pevného mínění jich určitý počet patří k domácnosti a hlavně k chatě - redukujou létavé potvory, že. Jsou tam taky doma, mají tam obydlí, živnost, vyvádějí (tedy nevyvádějí) tam potomky... Ovšem toto stanovisko nesmím před potomkama ani naznačovat. Ale naplňuje mě uspokojením, že Tom po letech  p r i s t a l  na to, že pavouci se n e z a b í j e j í , pouze vynášejí či vyhánějí. Pochopil, že pro tátu jsou někde jisté hranice, o kterých nediskutuje. Ostatně já se kromě komárů a ovádů snažím všecky ostatní drobňoše spíš vyhánět, ať už se zařídí venku sami.

Re: vrabce:
Autor: terra Datum: 4.2.2010 13:01

Napadlo mě, jestli by ten "velký chroust" nemohl být nosorožík? Samičky "růžek" nemívají a velký je dost - kolem 3 cm... jestli jsou u Dariny v okolí nějaké staré stromy, nebo ještě líp pila, truhlárna nebo něco podobného, co produkuje hromady pilin a tříšek a ty pak někde pár let leží...

Re: vrabce:
Autor: Jakub S. Datum: 4.2.2010 13:08

Jo to by mohla  být. ALE: Jde o poslední SZ výběžek pannonské (nevím, nebyl-li počet těch n v mezičase zredukován, leč ponechává mne to chladným, říkával kdysi Phileas Fogg) nížiny, takže to o d  j i h u  znamená z pust. To my tady, natož u vás, neznáme...