5.2.2023 | Svátek má Dobromila


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Hořící Klokánie - post mortem.

Nechme stranou žhavé fotky hořících domů, uhynulé zvěře a dobytka. Podívejme se však, co pomáhá vzniku požárů a co nastává po požárech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Blaza 9.1.2020 7:35

!! Zde je možnost přispět prostřednictvím veřejné sbírky ZOO Praha: https://bit.ly/2FA1qwh

J. Hlavsová 8.1.2020 0:01

Tak nějak vypadá apokalypsa. Ani neumím vyjádřit své pocity - lítost, hrůza, beznaděj - ale moc si přeju, aby to peklo brzy skončilo.

G. Švehla 7.1.2020 23:19

Vidím, že odkazy tady nefungují, pokusím se je poslat Lice.

Z. Lika 8.1.2020 12:09

Doplnila jsem je na konec článku, děkuji.

E. Zvolánková 8.1.2020 13:42

Liko díky moc za doplnění odkazů na možnost pomoci. Doma si k tomu v klidu sednu a i když rodinný rozpočet není nic extra, aspoň "troškou do mlýna" přispějeme. Lidé by si měli pomáhat.R^ Někde se říká..."co dáváš, to se ti vrátí"....

G. Švehla 7.1.2020 23:16

Milí, rozmilí, děkuju za účast a vůli pomoci. Zde jsou odkazy na místa kam je možno zaslat pomoc: Our partners at ABC News have suggested donating to Australian Red Cross' Disaster Relief and Recovery or to WIRES, an organization committed to wildlife in Australia; or you can donate to local fire brigades. To support people affected by the fires, Fast Company suggests donating to the Salvation Army’s disaster appeal or the bushfire appeal fund set up by the St. Vincent de Paul Society. The fires have made Australia's declining koala population even more vulnerable; consider a donation to the Port Macquarie Koala Hospital, which rescues koalas in regions across New South Wales. Doufám, že odkazy budou fungovat. Dejte prosím vědět.

Z. Hanča 7.1.2020 20:08

Zaslechla jsem dnes v rádiu, že na části území zapršelo - to musí být úžasná úleva! Kéž by to tak bylo všude! Je to taková katastrofa, že si ji neumíme ani představit a následné ztráty se budou sčítat asi dlouho. Moc na vás a vaši těžce zkoušenou zemi myslím, ať už je tomu peklu konec!

V. Verenková 7.1.2020 19:06

Drahí George a Míla.Hrozne s vami všetkými dotknutými súcitím.Pripájam sa k Dede, dajte sem odkaz na spoľahlivý účet,alebo ho vytvorte,rada ja i všetci zvíretníci/určite/ pošleme niečo --pre ľudí a zvieratká. Ziišiel by sa teraz Obchodník s daážďom-vydržte.Ľudia u Vás sú silní,vyjdú z tohto nešťastia zocelení a zvieratám pomôžeme.

M. Crossette 7.1.2020 16:13

Nepochopitelné hrůzy, které navíc trvají už tak dlouho! Z fotek bolí srdce. A jak píše Matylda, kde se tam mají shluknout blahodárné dešťové mraky, když obloha žhne a je plná kouře. Jakákoliv vlhkost se tak jen rychle vypaří - Austrálie si vytváří vlastní počasí. Následky budou dlouhodobé, obroda letitá. Možná se půda znovu do roka, dvou zazelená, ale stromy (lesy) nerostou jako tráva, těm to pár let potrvá (při troše štětí). A co ty stovky tisíc živočichů, někteří prý už vyhynuli navždy! Viděli jsme reportáž, jak farmáři, z míst, kde požáry nejsou vezou v dlouhých kolonách gigantickou nálož balíků sena (a cisterny vody) tam, kde vše shořelo, ale dobytek stále přežívá s trpí. Sice tím všechny krávy nezachrání, ale jejich porážka bude moci být alespoň trochu "organizovaná", ne je všechny porazit najednou aby se netrápily hladem, žizní (což někteří farmáři museli udělat). Smutné, moc smutné.

Tady je odkaz na článek (angl.) o mladém muži, který má vycvičeného kokršpaněla na to, aby vyčmuchal medvídky koala. Chodí s ním do spálené buše a pejsek podle pachů zvířete nebo jeho výkalů umí koalu (zraněného, vystrašeného ) najít buď v nějaké skrýši, nebo na ohořelých stromech.

https://tinyurl.com/yjd7qzpy

Z. Jitur 7.1.2020 15:00

My si tady takovou situaci ani neumíme představit. Těch škod je opravdu nebývale hodně, je to moc smutné

T. Zana 7.1.2020 13:01

Hrůza... Georgi, čte se to strašně špatně, ale děkuju, že nás držíš v obraze.

Jestli se dá nějak pomoct, dej vědět.

A. Lex 7.1.2020 11:47

Georgi, je to strašné. Mám husí kůži, protože to co se děje u vás se může stát i tady v Kotlince. Tím, že zmizely lesy ....

Věřím, že vaši přátelé se zachránili, ale na stará kolena ..... co si budeme povídat. A zrovna dnes na Lidovkách je související článek. Nic veselého. A u nás furt sucho, ani vločka, ani kapka, zatím je vlhkost aspoň atmosférická. Je to stejné jako na začátku roku 2018, který byl přímo katastrofický na naše poměry.

Z. Matylda 7.1.2020 11:38

Tak snad zaprší... jenže kde by se v tom horku vzaly mraky, že...

A. Zemanová 7.1.2020 10:23

Je to pro mě nepředstavitelná katastrofa. Když čtu počty zemřelých lidí a zvířat, rozlohy zničených ploch, když vidím ty děsivé fotografie, tak je mi nekonečně smutno. Kdysi jsem viděla dokument o velkých lesních požárech, jak jsou vlastně důležité, očistné a vlastně životadárné, a že regenerace přírody bývá poměrně rychlá. Ale nedokážu v tom najít vůbec žádnou útěchu, ten rozsah je prostě děsivý a jak píše George, léto v Klokánii teprve začalo.

Držte se, milá Mílo a milý Georgii. Vyprošuji si pro vás, vaše kamarády a vůbec celou Klokánii déšť a ochlazení a věřím, že se záchranou a obnovou pomůže celý svět.

Z. Lika 7.1.2020 10:09

Je to strašná katastrofa, Austrálie má opravdu všechno nějak... maximální. Připadá mi, jako by tam spadl meteorit nebo tak něco.

Lidé jsou tam zocelení a zvyklí na překážky, tak se nepochybně znovu postaví na nohy. A příroda taky. Ale dívat se na to zblízka, to je horor. Už ať je tomu konec, konec!!!

L. Blaza 7.1.2020 9:31

Georgi, je to strašné! Kdybyste byli zde, u nás, dokázala bych vám pomoci, na dálku to neumím, leda tak poslat nějaké peníze na účet, jak psala Dede. Myslím na vás usilovně a už dlouho si přeju, aby byl oheň uhašen. V

Z. Jenny 7.1.2020 9:14

Apokalypsa v reálu. Všem u Vás hodně sil a díky,za článek,byť v takové krušné době se nepsal jednoduše.

E. Zvolánková 7.1.2020 9:08

Georgi, myslela jsem na Vás o svátcích, že od Vás dlouho nic nevíme, jak to s Klokánií vypadá...A tohle se čte opravdu smutně. Nezbývá, než Vám všem tam držet všechny palce i tlapky, co máme a doufat, že brzy zaprší a ochladí se. Je mi hrozně líto všech, co byli donuceni opustit vše a i všech těch živočichů. Z toho se příroda bude vzpamatovávat opravdu hodně dlouho;-( A připojuji se k Dagmar. Pokud víte o nějakém opravdu spolehlivém účtu, kam se dá přispět s pomocí, ráda také přispěji. Sice nemohu moc, ale pokud každý dá pár korun, už to něco znamená a může pomoci.

D. Ruščáková 7.1.2020 8:22

Georgi, je to děsné a děsné... Nedovedu si to představit a vlastně ani nechci, takového utrpení zvířat i lidí! Nevím, jak bych mohla pomoct, pokud existuje nějaký spolehlivý účet, kam by se dalo přispět na pomoc, dej odkaz. Ráda přispěju.

Z. Yga 7.1.2020 7:59

Ach milý Jiří - tahle přírodní katastrofa je pro nás, Středoevropany, nepředstavitelná. Když hořel dóm v Paříži, tak jsem si říkala, že to je katastrofa světového významu - ovšem co je jedna Notre Dame proti těm shořelým katedrálám přírody u vás!

Přeji všem hodně síly a držím palce tvé rodině, kamarádům, známým ... VV

Š. Matyášová 7.1.2020 7:40

Jak ráda bych v tuhle chvíli poručila větru a děšti...je mi líto celého kontinentu,ale věřím, že povstanete jako Fénix z popela a budete ještě krásnější a odolnější......R^

Z. Xerxová 7.1.2020 6:52

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Nečte se to lehce... takové opuštění domova v přímém přenosu... Držte se, snad se léto trochu "nepovede" - a zaprší...