3.6.2024 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

POVÍDKA: Obraz

Tohle měl být nejdůležitější a možná i nejkrásnější den jeho života. Místo toho tady sedí, svíjí se v křečích pochybností a ze všeho nejvíc si připadá jako idiot. Takhle to přece nemělo být!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
zana 5.4.2008 21:10

Re: Re: Tak i k tomuhle tematu můžu dodat

dobrý, co;-D;-D

Hele, Renato, ty jseš taková duše kulturní - na těch pražskejch kavárnách v Muzeu hl. m. Prahy jsi nebyla?

RenataE 5.4.2008 21:17

Re: Re: Re: Tak i k tomuhle tematu můžu dodat

Nebyla, ale možná budu zítra, anžto mám bezdětný víkend:-)

RenataE 5.4.2008 16:56

OT pro Zuzku

Mailík tričkový, to budeš koukat:-)

Zuzka 5.4.2008 17:29

Re: OT pro Zuzku

8-oMrkala jsem na drát a hbitě odpověděla!VV

Matylda 5.4.2008 16:46

Teda Dede,

to je parádní povídka. Připomněla mi, jak jsem si koupila barvičky a štětce a začala malovat... Asi tak před rokem. Pak jsem začala sportovat, musela jsem začít ještě víc pracovat- a malování usnulo, barvičky dřímají v krabici...

neznámá 5.4.2008 16:43

je tu někdo

8-o

neznámá 5.4.2008 16:43

je tu někdo

Karolína 5.4.2008 18:06

Re: je tu někdo

tady je lidí!!!!!

jiný Honza 5.4.2008 16:33

Lidičky, tak jsem dnes uvibroval plac a jsem tady

Sice skoro neslyším, ale jinak super. Přečetl jsem si povídku (Dede, jak to děláš - to je vždycky tak přesné - vždycky se mě dotkneš), vaše povídání (Štětino, ty bys měla mít v rukou něco živého - tlukoucí srdce, plamének svíčky, který chráníš před větrem) i vaše odkazy (teda Veram, parádní obrázky a těch Verneovek znám tak půlku). A dodám, že vtípky byly fajn, ale štve mě, že skoro půlka čtenářů psa postrádá smysl pro humor. To už jsme fakt tak mimo?

Přeju krásné odpoledne ze zamračeného severu (Moravy) a hlásím, že za hoďku mizím na pivo. Dnes tvrdě zasloužené. ;-D

štětinka 5.4.2008 16:56

Re: Lidičky, tak jsem dnes uvibroval plac a jsem tady

Štětina by radši kus řízku s něčeho štětinatýho;-DR^

Zdena b.p. 5.4.2008 17:03

Re: Lidičky, tak jsem dnes uvibroval plac a jsem tady

Pivo si užij! Jaký čepujou? Ne, že bych byla znalec - pivař, ale já se takhle ptávám, abych si mohla říci, jestli znám pivovar osobně. Co se týká dnešního Chechtavýho pruhovanýho, to není nesmysl pro humor. Víš mně to začalo bavit až někde u té masky, jinak, kdybych si zapisovala tak 14 dnů pedly mého přednosty, tak to bude dost podobné. A jestli tě udivily výkřiky potrefených pánů, to nic, asi ty ponožky používalí místo prachovky taky. Nebo je druhý den obrátí, aby byly čistší. ;-P

jiný Honza 5.4.2008 17:07

Re: Re: Lidičky, tak jsem dnes uvibroval plac a jsem tady

V rámci toho, že bydlím cca 20 km od Nošovic, tak Radegast. :-D A co se těch ponožek týče - pokud nechodili před tím celý den v gumákách nebo tak něco, tak by mi to vadilo míň než to nepochopení vtipů. ;-D 

Zdena b.p. 5.4.2008 17:28

Re: Re: Re: Lidičky, tak jsem dnes uvibroval plac a jsem tady

Nojóóó, lokálpatriot. ;-)

Zdena b.p. 5.4.2008 16:09

Dede,

díky, mám ráda tvoje sobotní povídky. S povídkou od tebe, je sobota, jak má být. Ale ruce, to je pro mne velmi choulostivé téma.

Zdena b.p. 5.4.2008 16:05

Tak jsem dnes měla problém.

Většinou si musím o víkendu počkat, až je u PC volno. Přednosta by se mračil. Dnes, dnes jsem nemohla k pecku, i když přednosta byl úplně jinde. Prostě si tu židli už 3 dny oblíbil Mouryn, a já neměla to srdce ho budit :-). Nakonec jsem židli poooomalooučku  posunula a sobě přinesla z kuchyně. Tak tu jsme 2 a nad námi spí pořááádně nahlas Mína.

štětinka 5.4.2008 16:59

Re: Tak jsem dnes měla problém.

zrovna včera jsem Vave povídala, že jsem si přes topení, u kterýho mám stůl s PC dala laminový prkno, aby se mi sem vešli různé věci každodenní potřeby? No, jo, nakonec ale ty věci každodenní potřeby mají kožíšky...;-);-D

Zdena b.p. 5.4.2008 18:08

Re: Re: Tak jsem dnes měla problém.

No a nejsou to snad tvoje "věci" denní potřeby? VV:-)

veram 5.4.2008 15:53

dotaz na Xerxovou

Nevíš náhodou, jak vypadá ten IQ park v Liberci? Jestli stojí za to, vzala bych tam někdy ty mé dva starší kluky vnuky. Já viděla ten v Paříži a to bylo moc dobré.

Xerxová 5.4.2008 16:15

Re: dotaz na Xerxovou

Já tam nebyla:-(. Ale kamarádka tam byla s dítky (první a třetí třída) a byli nadšení rodiče i děti. Prý to bylo mnohem lepší než houpačky a mnohem levnější než akvapark (vše v jednom komplexu). Zkusím zjistit podrobnosti.

Xerxová 5.4.2008 16:20

Re: Re: dotaz na Xerxovou

asi jsi našla - ale pro jistotu adresa stránky a ceníky - nejdou mi odkazy tak jen vložím adresu http://www.centrumbabylon.cz/webview.php?cisloclanku=21

veram 5.4.2008 16:30

Re: Re: Re: dotaz na Xerxovou

Díky moc, mě šlo hlavně o to, co říkali ti, co tam byli. Ale vypadá to dobře. To bude zas babičku bolet pusa od povídání! :-D

Zdena b.p. 5.4.2008 16:42

Veram, jen tak mimózně,

Dnes mluvili o Abell 1689. Co nám o tom povíš ty? :-);-)Děkuji. Ne, víš, bylo to moc zajímavé, ale ani pomyšlením bych si nedovolila to reprodukovat.

veram 5.4.2008 20:34

Re: Veram, jen tak mimózně,

Krásný snímek této kupy galaxií je tady. Nezapomeňte si sjet dolů na povídání.

Jinak - podle Einsteinovy teorie relativity - se světlo, které prochází kolem nějakého hmotného objektu, ohýbá. Výsledek je stejný, jako by tam byla umístěna super super super obrovská spojná čočka, která objekty ležící za ní deformuje a zvětšuje. Příroda tak pomáhá tady astronomům dohlédnout vlastně dál, než jim umožňují jejich přístroje ve směru, kde se takovéto objekty - gravitační čočky - nenacházejí. Je zajímavé, že ačkoliv tenhle jev je znám od počátku dvacátého století (a prověřen v případě Slunce), astronomové si mysleli, že je nejvýš nepravděpodobné, aby se třeba hvězdy, která pozorujeme, tak pěkně promítly "v zákrytu", aby gravitační čočky byly pozorovatelné. Tohle opravdu platilo pro případ hvězd v našem vlastním hvězdném ostrově, naší Galaxii.

Jenže se ukázalo, že takových galaxií je ve vesmíru obrovské množství, mnohem víc, než hvězd, které vidíme v našem okolí. Docela často tedy nastává jev, kdy jedna hmotná bližší galaxie pomůže svou gravitací (a ohybem světla procházejícího kolem ní z galaxií mnohem vzdálenějších) nám právě ty vzdálené zobrazit. Nádherný případ je právě ta kupa galaxií Abel 1689, kde tím "zakřivovadlem" jsou ty žluté galaxie kupy. Ty daleké jsou sice deformované, nejvzdálenější až do oblouků, ale Hubblův teleskop tu "vidí" mnohem dál, než by vlastně měl.

No a otázka té skryté hmoty, kterou ten text pod obrázkem nakousl - to je tema na moc a moc dlouhé povídání a nevím, jestli bych se odvážila do toho pustit. Stačí říct, že vlastně, s klasiky, "vše je jinak" asi, pravděpodobně, možná, snad. :-);-(

zana 5.4.2008 20:41

Re: Re: Veram, jen tak mimózně,

Napiš zase něco .. do Rozhledníku ... prosím prosím, plís plís;-)

Zdena b.p. 5.4.2008 20:59

Re: Re: Veram, jen tak mimózně,

Slyšela jsem jednu do rozverníčku, i když já nevím, jestli je to k smíchu. Prý  vědci v pondělí, ve středu a v pátek tvrdí, že světlo je vlnění a v úterý, ve čtvrtek a v sobotu zase říkají že jsou to částice. A v neděli se modlí.

veram 5.4.2008 21:02

Re: Re: Re: Veram, jen tak mimózně,

Jo, to souhlasí:-D

baty 5.4.2008 21:13

Re: Re: Re: Re: Veram, jen tak mimózně,

veram, to je úúúúžasný, napiš zase něco!  A ten fór je překrásnej.

alino 5.4.2008 15:27

Ruce...

Obvykle se člověku podívám do obličeje a vzápětí na ruce...ty ruce vždycky vypovídají o člověku strašně moc. A nemusí být pěstěné a bez poskvrnky ( Štětinko, víš?). Jako bych ty obrazy viděla před sebouVV. I když ona ta povídka vlastně není o obsahu obrazů...:-)

Dede děkujuV

zana 5.4.2008 18:49

Re: Ruce...

někdy se na ruce dívám i dřív:-)

zana 5.4.2008 11:29

mám moc ráda

tvoje sobotní povídky, milá Dede. Znamenaj, že svět je na svým místěVV.