8.8.2020 | Svátek má Soběslav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 14.7.2020 20:53

Maričko, to bylo opět - a jak jinak?- velice milé a hladivé povídání, navíc sýrově voňavé. Jsou teda prý lidé, kterým sýry údajně smrdí, ale tomu skoro nevěřím. Pokud se teda nejedná o deset dnů v pivě uležený syreček tak, jak si ho ještě za totáče nakládal jeden technik od počítačů u nás v práci. :-)

D. Ruščáková 10.7.2020 21:04

Maričko, moc pěkné povídání! Moje psiny jsou sýrové, i když nivu berou do huby opatrněji než jiné:)) Souhlasí s tím, že parmazánem se opravdu nikdy nic nezkazí, ale šunka je šunka... :P

M. Crossette 10.7.2020 21:44

Dede, tak oběma přeji, ať jim sýry nadále ve zdraví chutnají :-)

T. Zana 10.7.2020 18:17

O.T. - na Hadech je (konečně :-P) vyúčtování.

A. Bytová 10.7.2020 10:36

Maričko, už několikrát jsem si říkala, že bych chtěla být u tebe kočka. Ani bych nemusela ten záruční sýr, mně by úplně stačil k snídani v mističce nastrouhanej parmazán. ;-D

Š. Matyášová 10.7.2020 12:13

ty jsi tak skromná Abytko, prej mistička ;-D;-D;-D

M. Crossette 10.7.2020 17:02

Abytko ,děkuji, ale netřeba být kočka :-) Přijeď "jako člověk" na návštěvu a já ti ráda mističku parmazánu k snídani nastrouhám :-)

R. Žaludová 10.7.2020 9:29

Milá Maryčko,

já sýry také ráda. Kočkám se je ale snažím nedávat, není to pro ně zdravá krmě, navíc kocouři Odysseus a Frank mají struvitovou dietu. Ale můj devítiletý Odysseus miluje sýry, hlavně ty tvrdé plátkové. Taveňáky ne. Přímo posedlý je po trojúhelníčcích Primátor - takové ty s obrázkem hořce na krabičce, označují se jako jediný tavený sýr s "lomem". Nejsou tedy vůbec mazlavé. Mám je vždycky v ledničce a skoro každý den se s Odysseem o jeden rozdělíme. Oloupu staniol, pak ulomím špičku sýru a nabídnu Odyskovi, ten ji zhltne a čeká na další dva odlomené rožky. Když ho potřebuji někam dostat, stačí mu jen ukázat krabičku se sýry nebo i jen říct "sýr" a už běží. Loudí i kousek jiných tvrdých sýrů, ale trojúhelníčky Primátor jsou jednička.

A zdravíme Tvoje kočky, předej jim prosím moje pohlazení.

Š. Matyášová 10.7.2020 12:14

primátor je taky madeta...taky ho mám ráda, jako taveňák i jako plátkovej....

M. Crossette 10.7.2020 17:13

Milá Renato, ráda čtu se tvým krásným kočkám (hlavě Odysseusovi) dobře daří. Jo, sýry jsou tučné a většinou i slané a jako pravidelné příděly pro kočky určitě nezdravé. Já Veselou krávu kupuji ve zdejších obchodech, stejně jako plátkové sýry, ale kočkám nechutnají. Zato fenka Trixie občas jeden trojúhelníček dostala a byla legrace jí pozorovat, jak ho "přežvykuje", a vyplazuje jazyk, protože sýr se jí napatlal na zuby. Zato, když jsem jí dala starší, seschlejší trojúh. ten slupla na dvě kousnutí.

Pohlazení kočkám předám a nápodobně tvým. Woody se už pohladila, leží tu natažená před monitorem na stole a zabírá celý prostor. Spokojeně přede a já mám klávesnici odsunutou šikmo na okraj stolu, abych mohla psát.:-)

Z. Jitur 10.7.2020 8:56

U nás doma je každý sýr vítán, tedy čtyřnožci... já dávám přednost sýru s modrou plísní z Lidlu, nebo jiné pěkně tučné "Nivě", a pak kozí sýry - když se člověk naučí, jak já říkám "skousnout toho kozla" v sýru, pak je to lahůdka ;-)

M. Crossette 10.7.2020 17:16

Kozí sýry jsem tu v obchodě neviděla, vlastně nevím, jestli jsem ho někdy jedla. Vlastně ani plesnivé jsem neviděla. Nivu znám z Čech a mám jí ráda, Moje švabrová jí míchá s utřeným česnekem jako výbornou pomazánku na chlebíčky.

Z. Lika 10.7.2020 8:42

Sýr asiago jsem neznala, takže díky za osvětu a asi ho vyzkouším. Prodává se tu za ne úplně nekřesťanskou cenu, takže to nebude ten maxi vyzrálý, se kterým se chodí do banky, ale za ochutnání mi stojí.

Naše kočky jsou po sýrech - jakýchkoli - jako divé. Tavené, parmazán, jakýkoli plátkový... musíme je krotit a dávat jen ždibce na ochutnání, přece jen je to hodně slané. Suzince jsem jednou nabídla vynikající kozí, měkký, slupla ho jako malinu a pak se poblila jako Amina. Takže u nás se sýry musíme opatrně.

Maričko, Rusty to moc sluší, jak soustředěně cídí sýrovou misku :-) A váš sýrový nákup - radost pohledět!

M. Crossette 10.7.2020 17:30

Liko, já asiago strouhám jedině na těstoviny, kde nám velice chutná, v jiné úpravě jsem ho vlastně dosud nepoužila.

Právě, že sýry jsou tučné a slané, takže sice mě to, že naše kočky o ně nestojí překvapuje, ale na druhé straně zase tolik nevadí. Rusty je už tak pořádný cvalík, další tuky nepotřebuje a tak tenhle sýr bude jen občasná lahůdka.

Rusty také umí občas pěkně "hodit šavli", když se venku nacpe trávou, která jí pak v žaludku vadí, ale zbavit se jí musí přijít do dovnitř domu !

MMCH, moc pěkný článek o ledvinové nemoci u koček. Také jsme si to prožili ;-(.

Z. Yga 10.7.2020 8:15

Jé sýry, ty já taky můžu - a mohou je i moji chlapi (mimo Jeníka myslím Ernesta a Zikmunda) a Brooke taky nepohrdne ;-D. Naši čtyřnožci preferují sýry tavené a bez příchutí... ovšem šunku mají radši ;-D;-D

Já miluju zapečenou zeleninu se sýrem - taková brokolice či květák, to můžu velmi často. Ale náhodou není špatné zapečené zelí... Nebo omáčka se sýrů k biftekům, mňam. Co naopak moc nemusím, je klasický smažák - když tak smažený hermelín. Nebo grilovaný oštiepok, to je opravdu dobrota veliká.

Jinak na sýry nejsu až takový odborník - mám ráda sýry výrazné chuti, slanější a tučnější, tedy mne potěší dobře uzrálá niva nebo olmín (hranatý sýr s bílou plísní - a když je jó v kondici, tak po naříznutí teče), mám ráda tylžský sýr anebo goudu. A pro mne nejchutnější sýry jsou sýry dánské provenience (mívají v Lídlu) , za to holandské mi moc nejdou.

Š. Matyášová 10.7.2020 9:12

oštěpek je dobrej i jen prohřátej na horké pánvi nebo v troubě...občas si ho prohřeju i v sendvičovači...(v tom sklápěcím) ne v toastovači na suchý toasty..nebo na raclettovací lopatce....

M. Crossette 10.7.2020 17:38

YGo, také nejsem na sýry odborník, jen je mám prostě ráda. A vidíš, my máme rádi i ten smažený (hlavně manžel). Dost dlouho mi trvalo, než jsem nasal ten správný na smažení. Ze začátku jsem používala goudu, kde se ale sýrový trojobal rychle přesmažil a sýr zůstal tvrdý. Pak mi česká kamarádka řekla, že ho musím 2x obalit (tedy jen vajíčko a strouh,) ale hlavně jsem objevila mexický "bílý sýr".! Prodává se v takévé tenčí cihle, nebo kouli a právě na smažení je skvělý (ale jen tak ukrojený kus z lednice primo do pusy take přijde vhod):-).

L. Bláža 10.7.2020 7:47

Díky za sýrové čtení Maričko!

Bubák je na sýry hodně vybíravý, jen tak něco do tlamky nedá, nebo to hodně dlouho převaluje a klidně vyplivne. To Krejg, to byl jiný gurmán, většinou všechno hned "vdechnul" :)

Jinak si dovolím malou pozvánku, kdo byste chtěl jet v sobotu na výlet do Kamenického Šenova, zvu vás na akci LENFEST 2020. 5. ročník festivalu lnu, jeho výtvarného zpracování a designu. Kamenický Šenov, Sklářské muzeum a přilehlá zahrada, 11. 7. 2020 / 11 – 19 hodin. https://bit.ly/3fmtDas

M. Crossette 10.7.2020 17:50

Blážo díky. Jak jsem napsala, asi jako u tebe, naše Trixie take byla "sýrová" a zcela nevybíravá.

LENFEST musí být krásný festival, mít tu možnost, určitě bych se jela podívat. Vždy se ráda dívám, jak se něco vyrábí, zpracovává.

Š. Matyášová 10.7.2020 7:40

Maričko, pohlaď a podrbej ty tvoje chlupaté kamarádky...ráda jsem si o nich početla a zase je viděla....V;-)

PS. a začne kočičí období tvarohového nanuka Míša...zbaveného čokolády...

Š. Matyášová 10.7.2020 7:38

oh maričko,

sýry také mohu...a bohužel i moje kočky..takže sobě koupím holandskou starou kozu v prodejně Cheessy a kočkám 10 deka Provolone, protože jim chutná... ještě, že vzaly na milost Madetu, takže tavené sýry s krojovou panenkou beru ve velkém balení,neb jedna kostka pro mne a ty zbylé tři jsou kočičí..užírají mi i naloženej Hermelín, kozí francouzské a španělské Manchego...loštické tvarůžky jsou také prudce jedlé, ale těch dávám málo,neb to,co z nich následně vychází, je biologická zbraň hromadného ničení... a včera mi pomohly dopít valašskou kyšku...milovaly Pramen zdraví z Posázaví, ale ten se poslední dobou asi nějak změnil,protože ho nechtějí...

M. Crossette 10.7.2020 17:48

Tedy Šárko, co je Rusty s jediným oblíbeným sýremproti tvým gurmánkám !! To tedy je pořádný výčet sýrů, dokonce i tvarůžky ;-D Dělám si domácí kefir, který jsem kočkám take zkoušela nabídnout - nechutná jim, zato, Trixie klidně vylízala polovinu slitého kefíru, jen se olízla.

Pohlazení předám a též pohlaď extra každkou ve tvé smečce!

T. Zana 10.7.2020 7:33

Páááni, tak sýr coby bankovní záruka! A Rusty to hned poznala, to víš, kvalita :-)))

Pamatuju, že když jsme jezdili na chalupu u Liberce, tak jsem sousedovic psům i kočkám dávala kondenzované mléko, takové to v tubě. To bylo hodně oblíbené;-)

Sýry jsem myslím nezkoušela.

Osobně sýr miluju, asi nejvíc klasický ementál, i když taková uleželá gouda taky není marná. A cottage - to je zase hodně jiné, ale taky dobré :-)

Abych nezapomněla - dobré jitro vespolek!

Š. Matyášová 10.7.2020 9:14

jednou jsme neměla co šoupnout do strouhanejch okurek a jel ami huba na okurku s kefírem, tak jsem tam dala cottage, opepřila,osolila ...bylo to skvělýR^

M. Crossette 10.7.2020 18:01

Jé Zano, kondenzované mléko v tubě - pamatuji se na něj. Tuba měla nějaké jméno, jako Jasanka či tak. Po škole jsem si ho často zaběhla koupit ze svého kapesného (asi za 2Kčs) a dokázala jsem vycucat celou tubu, než jsem došla domů :-)

Všechny naše kočky jako koťata pily kondenzované mléko (občas jsem jim dala i to slazené), ale jak povyrostly, ztratily zájem, teď už pijí jedině vodu. No Rusty někdy vylíže (mnou nabídnutý) zbytek mléka, které zůstalo v misce po "cereal" který si choť dal k snídani .