3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

105 PLUS: Období přerodu podruhé, aneb Ty za to stojíš

Před měsícem jsem psala o období přerodu poprvé. Chtěla jsem hlavně povzbudit ženy, které trápí menopauza, nebo její představa...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 28.8.2018 12:45

Re: Vave, Xerxová

Ahoj Ptakopysku, díky za pohled z druhé strany :DDD

Z. Maya 28.8.2018 12:41

Re: dneska mi zase tohle téma

No nevím jak někde ve městě, ale u nás na vesnici byla nejlevnější dostupná pečovatelka za cca 150 Kč na hodinu, což celodenně platit 5 dní v týdnů si fakt může dovolit málokdo. A to nemluvím o tom, že většina jich ani nepřijede neb na vesnice se jim to nevyplatí.

A. Lex 28.8.2018 12:18

Re: hezký den

Mayo, už je, zažívám své o něco mladší kamarádky, které tato problematika už doběhla. Patnáctiletý puberťák a návaly a mentální výbuchy matek, to je opravdu už smrtící kombinace.

A. Bytová 28.8.2018 12:17

Re: hezký den

Ono to bývalo kus od kusu. Moje prababička měla celoživotní zvyk nahodit k večeru nůši na záda a vytazit do lesa na chrundí, jak říkávala. Její děti, měla jich šest, na ní kvílely - maminko, co nám to děláte, vždyť lidi řeknou, že vám nekoupíme uhlí! A pak jednou, v dvaadevadesáti, řekla, že se jí dneska ňák nechce, druhý den prvně v životě ráno nevstala a další den umřela.

A. Lex 28.8.2018 12:15

Re: dneska mi zase tohle téma

Pero, musím se pod Tebe podepsat. Naprosto pravdivé. Ještě bych dodala, že takový senior ohrožuje i svůj život nepravidelným příjmem léků.

A. Lex 28.8.2018 12:14

Re: Vave, Xerxová

Ptakopysku, díky, že jsi způsobil, že při tak vážném tématu jsem se zasmála! Zdravím!

A. Lex 28.8.2018 12:11

Re: Všechny/všichni

Abytko, přesně tak. Výčitky, ty fůrie jedny pitomé, jsou strašné.

A. Lex 28.8.2018 12:10

Vave!

Výborná 105-tka. Naprosto s Tebou souhlasím. I když píše Xerxová, zdravotní stav se u seniorů zlepšil, ale jak u koho a když se dívám na své vrstevníky, tak mají neduhů víc než dost. S některými se dá bojovat, ale v mnoha případech to nejde. Ženy sice vypadají v obličeji lépe, než stejně staré ženy před šedesáti lety,(kosmetika, vlasová kosmetika atd.) Tím, že už patřím ke generaci, která musela povinně navštěvovat se školou zubního lékaře (ach ta hrůza :-) , tak se zlepšily i dentální problémy. Ale únava, opotřebovanost kloubů dostihne většinu seniorské populace dřív nebo později. Navíc tak jak žije moje maminka a mnoho dalších seniorů v opravdu už vysokém věku, takto by si přál končit svůj život málokdo.

Máš naprostou pravdu v tom, že to máme my, ve svých hlavách, jestli se starat samy, nebo přibrat na pomoc organizace, v případech, pokud je na dvacetičtyřihodinovou péči člověk naprosto sám! Když mluvím o péči, tak tím myslím se vším všudy i s krmením. Dvacetčtyřihodin denně. Jsem moc ráda, že se moje maminka dostala do zařízení, kde má tak skvělou péči, že v tomto stavu zatím ještě žije. I když .....

S menopauzou jsem to měla dost divoké. Tím, že jsem nerodila, tak hormony se mnou cloumaly. Měla jsem tehdy výbornou lékařku se kterou jsme si velmi rozuměly. Tázala jsem se, zda dřív za našich prababiček se menopauza řešila. Říkala, že ne, že tehdy ženy měly za svůj život mnoho těhotenství (nezáleží na tom, zda děti přežily či ne) ale tahle ta těhotenství a porody v pozdějším věku ženy, (které se pozdějšího věku dožily) hormonálně chránily před neblahým vlivem hormonální smrště v menopauze.

A. Bytová 28.8.2018 12:03

Všechny/všichni

naší generace jsou ještě vychováni, by se o své rodiče postarali. Dřív bývaly výměnky, doběhlo se přes dvůr, rodiny žily společně, relativně snažší to bylo. Teď je to většinou šílená nálož. Ale není třeba se sebezničit. Univerzální řešení není a furt se do toho navíc pletou výčitky svědomí.

Z. Yga 28.8.2018 10:50

Re: hezký den

Jenny - přesně! My dokonce pomáhaly rodičům, aniž bychom deputát čekaly, i když se nakonec vždy nějaký dostavil. Ale prostě naši už nestačili, takže tu pomoc potřebovali. Naštěstí měli nakonec tolik soudnosti, že se na sklonku života pomalu polností a zvěře zbavovali (což Jenikovi rodiče nedělají, ač babička je již pohybu neschopná a děda velmi špatně chodící, ale ... "co by tomu řekli lidi!")

Z. Yga 28.8.2018 10:43

Re: Vave, Xerxová

Tedy já osobně jsem pro pohřeb žehem - nepotřebuju ještě po smrti se starat o to, jak vypadám, když budu vystavena v anatomickém ústavu, natož v chatrči kouzelníka ... (;o)).

Z. Jenny 28.8.2018 10:31

Milá Vave,

na tvé dnešní téma bych mohla povídat mnohé. U sebe už mám vše zodpovězeno ale je to pro mne stále bolestné i když zpovzdálí a konečně méně osobní.Vůči mým mladým se snažím neopakovat chyby a máme výborné vztahy. Jo, ráda bych je viděla častěji ale tak to je a nechci prudit. Vynahrazuji si to s vnučkou, která ještě stále je ochotna se mnou pobývat. Na stáří jsem se o nás dva (s MLP) postarala, nebudeme nikoho zatěžovat, využijeme nabízených služeb a víme kam půjdeme i s pejsky. Tož tak je to. Naštěstí nelpím na nějakých rodových majetcích, o to to bude jednodušší. A dáli ten nahoře, ještě cosi pocestuji. Ne každý z mé generace je takto připraven. :-)

Z. Jenny 28.8.2018 10:10

Re: hezký den

Když jsem zkoumala složení obyvatel v mém rodném městě, zjistila jsem, že do paneláků se stěhovali zejména kovozemědělci z okolních dědin, kteří hledali jednodušší práci ve městě, kde by se tak nenadřeli , jako v zemědělství. Na víkend však odjížděli do svých rodných obcí, pomáhat rodičům na záhumencích a sklidit tak co nejvíce úrody pro sebe a rodiny, takže přes týden makali ve fabrikách a o víkendech na poli aby měli dostatečnou domácí obživu.

A to i včetně deputátů , ve formě cukru z řepy, obilí, které pak prodali nebo zkrmili, jednoho i více čuníků u rodičů ve chlívku atd.

To trvalo celá desetiletí.Ostatní odjížděli na chaty a chalupy, kde konečně žili po svém. Dnes je to asi už jinak. :-)

V. Vovák 28.8.2018 10:00

Vave, Xerxová

Nedá mi, abych se nevetřel do tématu výsostně ženského, protože my pánové to schytáváme taky, byť zprostředkovaně.

Matička příroda prý nastavila lidské tělo na dožití cca 45 let. Pak nastávají změny vedoucí k tomu, že se dotyčný objevil na jídelním lístku hyeny, šavlozubáka, či jiného milovníka steaků. Pomalejší reflexy, ztráta krátkodobé paměti, opotřebení šlach, kloubů, zraku...

Něco současná věda vyspravit dokáže, něco ne. Stávající úroveň nám umožňuje, abychom byli čiperní, s dmoucími ňadry, hebkými studánkami a tyčícími se oudy, ale za prase si nemůžeme vzpomenout, k čemu je to vlastně dobré. Je dost možné, že je to rubikon, který nedokážeme se stávajícími možnostmi vědy překročit. Možná, že nás čeká doba kyborgů, klonů, či genetických mutací, je možné, že po zániku říše římské nastane doba temna trvající tisíce let. Kdo ví? Já osobně jsem příznivcem pohřbívání do země, protože na době posmrtné mě láká perspektiva, že jako lebka budu moci čumět po lepých příslušnicích opačného pohlaví, ať už v zasklené vitríně anatomického ústavu, či v chatrči kouzelníka.

zdraví ptakopysk

Z. Vave 28.8.2018 9:13

Re: dneska mi zase tohle téma

Petra má pravdu. Někdy nastane okamžik, kdy začne být péče rodiny kontraproduktivní, protože i když se rodina stará do vyčerpání, nezvládne poskytnout potřebnou péči. Začne chybět odborná rehabilitace těla i ducha, je čím dál obtížnější zajistit zdravotní prohlídky a vyšetření, začne přibývat různých výše zmíněných ohrožení. Třeba varná konvice na elektrické plotně či v mikrovlnce je dost alarmující signál, atd.

Z. Vave 28.8.2018 9:08

Re: hezký den

Xerxová, to není z mé hlavy, ale ze statistického srovnání, na které jsem narazila už někdy před rokem či dvěma, takže ho nedohledám. Bylo v článku zabývajícím se stárnutím populace, hlavně se psalo o nás a o Německu. Věk bez zdravotních potíží podle toho textu končí tuším někdy po šedesátce, 63 či 65. Mě to tehdy zaujalo, protože už se to překrývá s odchodem do důchodu. Samozřejmě generace našich babiček na tom byla často hůř, ale tady jde o to, že zatímco se věk dožití v posledncích desetiletích stále zvyšoval, tak ten věk bez potíží rostl mnohem pomaleji a nějak výrazně se nezvyšuje.

Ž. Petrs01 28.8.2018 8:32

Re: dneska mi zase tohle téma

Inko, pokud už nemůže být doma sama, je nejlepším řešením odborná péče. Když je ještě tak nějak soběstačná, že stačí jí udělat větší nákupy a pomoci s úklidem, tak to jde, ale v okamžiku kdy hrozí, že (si) něco způsobí nebo kdy výrazněji vynechává mozek, je dobré si to přiznat a najít společně místo, kde jí bude lépe. Jinak se uštvete a stejně neohlídáte. Ani pečovatelka často nic neřeší, protože v okamžiku kdy vytáhne paty, začíná riziko (sporák, pády,...). Nemluvě o riziku šmejdů, kteří z takovýchto lidí dokáží vytěžit neskutečné. A když se ještě senior včas nepřizná... (ideálně všechny smlouvy postupně včas převést na někoho jiného).

Z. Maya 28.8.2018 8:29

Re: hezký den

Jestli ono to nebude tím, že dřív se prostě na sídlišti nic jiného dělat nedalo. Já když si vzpomenu na dřívější babičky, tak na vesnici vidím akorát ty babky, co v sedmdesáti osmdesáti letech celý den skákaly kolem baráku a zahrádky, obstaraly nejen rodinu, ale i prase, králíky a slepice a ještě si občas odskočily do JZD na pole nebo třídit brambory, aby měly nějakou korunu navíc. Takže to vidím tak plus mínus jak je to v článku. Každopádně horší to budou mít dnešní mladí neb alespoň dřív v době menopauzy už měla ženská děti dospělé, zato teď, jak poznamenala moje známá, souběh přechodu a dětí v pubertě bude smrtící kombinace.:)

Z. Inka 28.8.2018 7:43

dneska mi zase tohle téma

nese trochu bolestný prožitek. Jsme sice dvě, ale já bez denní dostupnosti u maminky, bez možnosti ji mít doma. Ségra sice nedaleko od maminky, ale do večera v práci, dva kluci na krku, manžel na montážích. Naše maminka v situaci, kdy už nemůže být doma sama. Snažím se si maminku brát k sobě, sestra za ní dva až třikrát týdně chodí, nicméně holt není doma. Víkendy trávím péčí o maminku, Bimbovi rodiče zatím vyžadují jen návštěvy a občas nákup a výpomoc. Ale holčičí triumvirát skoro nevidíme, nejmenší vnučku díky tomu, že Kačka přijede. Přes týden do práce, mnoho času na nějaké úklidy a podobné není, dělat dceru - matku - babičku a pokud možno manželku, to je někdy síla.

Z. Xerxová 28.8.2018 6:29

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

zase složitá úvaha. Nesouhlasím s jednou věcí - že věk "bez obtíží" je stejný. Myslím, že není - generace mojí babičky byla často kulhající (kyčle se nevyměňovaly), protézy měla od relativně mladého věku (péče o zuby taky nebyla tak dobrá), léků na neduhy přicházející s věkem se taky nepředepisovalo mnoho (třeba hormóny, když už píšeš o přechodu...) o katetrizacích po malých infarktech či bypasech ani nemluvě.

Vzpomínám na ty sídlištní babči sedící na lavičkách a provnám je s dnešní partou pětašedesátiletých až sedmdesátiletých dam...