19.10.2021 | Svátek má Michaela


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 14.10.2021 20:01

Děkuji vám všem za přečtení, zamyšlení i za milé komentáře.

Zpomalení určitě souvisí i s věkem, na druhou stranu mám pocit, že kovidové období zpomalilo i spousta mladých a že ne všichni se pustili zase do úprku. :-)

Teď pomalu vplouváme do zimního zpomalení, už se na to těším. Nejpomalejší bývám v lednu, to je vlastně bezvadný čas. :-)

M. Crossette 14.10.2021 19:11

Vave, další moc hezká 105pluska.:-)

Sama sebe podezírám, že zpomalením zakrývám pravý důvod - totiž že hlavně lenivím. Je to vlastně jako u Vave spojeno se zahradou. Když jsme se sem nastěhovali, měla jsou také velké zahradnické plány, kde co zasadím. Jenže pak zapůsobila příroda - složení zdejší půdy, podnebím a čas. Tomu co bych tu byla ráda pěstovala se nedařilo kvůli složení půdy, nebo teplotními podmínkami. A jak utíkaly roky hlavně stromy na zahradě se víc jak 2x zvětšily - do výšky i šířky. Sice pro nás v létě vítaný stín pod rozložitými větvemi, ale tím pádem se zcvrknul prostor pro kytí apod. které potřebuje světlo. Stromy jsem rozhodně pokácet nechtěli, tak jsem zahradničení zvcrkla na zeleninu a kytičky kterým se tu daří na místech, kde mohou růst. A také je to už 25 let, co jsme tu zpět, takže nejen zahrada a stromy se změnily a zestárly. Říkám si, že i já mám na zpomalení nárok i když je to výmluva za lenost. Je to ale "aktivní lenost", kdy ráda jen tak dlouze sedím a poslouchám "hlasy přírody". Pravda, lenost nedělá dobře mému tělu, zato dělá velice dobře mé duši a to je mi ke spokojenosti přednější.:-)

.

T. Zana 14.10.2021 17:45

A ještě - Vave, to je moc krásná fotka!

Z. Lika 14.10.2021 17:53

Ano, přidávám se R^

Z. Matylda 14.10.2021 13:49

Taky už lehce zpomaluju, ale zaměstnavateli viditelně připadám furt mladá :-)

Z. Jenny 14.10.2021 18:20

Vydřiduch!;-D

A. Bytová 14.10.2021 11:59

Jest to moudře zařízeno. Když je člověk malej, tak ustavičně tryská. Potom mnoho let cválá do všech stran nevěda kam dřív. A pak už je tak unavenej, že zpomalit musí. A tak se mu naskytuje možnost vnímat spoustu okolností, kterých si dřív v tom ustavičném dusotu nestačil povšimnout.

T. Zana 14.10.2021 12:29

Ano, tak nějak :-).

Z. Janaba 14.10.2021 12:50

No, mě to zpomalování člověka životem jaksi nebaví. Docela ráda bych tryskala a dělala pět věcí najednou, což při tom člověčím mentálním i fysickém chátrání moc nejde. Bývala jsem trochu rebel, nerada se podřizovala autoritám a teď mě autorita matky přírody posílá s mými námitkami někam. Obávám se, že možnost vnímat spoustu okolností mi nenahradí možnosti dřívější. Třeba ještě zmoudřím, ale chci?:-/

A. Bytová 14.10.2021 13:06

To, že člověk vlivem okolností zpomalí , ještě neznamená, že rezignuje. A stáří není automaticky moudré, příjemně potrhlej či mladý duchem může být jeden vždy, ne? Akorát přeskakovat zídky už moc nelze. :-)

Z. Lika 14.10.2021 13:07

No, já to vidím na kočkách. Starší kočka se chová zkušeně a úsporně, a vždycky tu hračku mladému skákavému třeštiprdlu sebere ;-D

Z. Janaba 14.10.2021 14:47

Jojo, že stáří není automaticky moudré už vím. Už jsem z jednoho plotu slítla!;-D

Z. Jajka 14.10.2021 11:43

Plazník a ještěrkovník... tak ty jsem prosím v létě měla. Totiž koupili jsme se sousedem auto písku a štěrku. Dvě hromady za plotem jsme měli přikryté plachtami, pěkne na slunci.

Když jsem po čase šla pro štěrk, musela jsem slepýše vystěhovat do ostružin....

Co se týče písku, při nadzvednutí plachty zdrhala na vršek hromady pod plachtu rychlostí blesku modrozelená ještěrka. Při druhé lopatě do kolečka jsem si všimla nějakých bílých, cca centimetrových kuliček... Jó kuličky, byla to ještěrčí vajíčka. Všechny jsem z kolečka vybrala a vrátila na místo, kde původně byla. Zasypala pískem, místo opatřila cedulí o ještěrčí snůšce a upozornila na ni souseda. Byly prázdniny, nic se nebudovalo a tak myslím, že se malé ještěrky stihly vylíhnout a rozprchnout. Nebyl problém si písek brát z jiného konce hromady.

Z. Jenny 14.10.2021 12:30

Kamarádka má chatu s posezením venku,které je zapřeno o poměrně velkou kamennou zídku. V létě chodí ještěrky i na lavičku se vyhřát, dokonce se staly tak oprsklými,že se přiblížily a kamarádka jim vytahovala klíšťata,prostě si chodily na kosmetiku.:-)

Z. Lika 14.10.2021 13:03

Ještěrky můžou mít klíšťata? 8-o To je jako o tom lvovi, co si nechal vytáhnout trn z pracny.

Z. Jenny 14.10.2021 15:11

Mají, fakt. Ale už vlastně nemají.;-D;-D

E. Zvolánková 14.10.2021 15:56

Ještěrce jsem také jednou chtěla vyndat klíště ale nepovedlo se mi to. Ještěrák to byl vlastně. Byly to první teplejší jarní dny, já lezla ve skalce a najednou mi na tu opřenou ruku o šutr vlezl ještěráček. Šel evidentně za teplem ruky...nechal na sebe sáhnout, a tak jsem si všimla i toho nacucaného klíšťáka za hlavou, ale když jsem to chtěla nějak opatrně vzít mezi nehty, najednou s sebou mrsknul a byl v čudu.

Z. Jenny 14.10.2021 18:21

R^V,tak třeba jindy. :-)

A. Bytová 14.10.2021 13:18

Jenny, dík za inspiraci, mám jasno, čím se budu zabývat příští rok. Budu chočit ještěrky, pilovat jim drábky a slepýškům dělat masáže. Zdá se mi to smysluplnější než hlasovat v parlamentu ohledně Green Deal. ;-D

Z. Jenny 14.10.2021 15:15

On ten Green Deal je ještě dožene. Přečti si dnešního Kechlibara na NP.

No , vidíš to, šikovná seniorka na starší kolena bude kosmetičkou pro plazíky;-DR^V a ještě na to vůbec nepotřebuješ EET.;-D

M. Skálová 14.10.2021 18:14

Mám oblíbenou ještěrku která se mnou chodí věšet prádlo. A letos se mi tam rozmnožila a pobíhala tam mláďata. Moc jsem dávala pozor aby se na ně omylem nešláplo ale o to se postaraly samy. Vždycky se rychle ukryly.

Z. Jenny 14.10.2021 10:57

Hezké zamyšlení,pěkně propojené,no prostě Vave.R^V Denně si uvědomuji zpomalení věkem a taky si dovedu vychutnat krásné chvilky i když už vlastní zahradu nemám. Moje volba byla psi a tak mám mám zahradu venku za ploty a je úžasná. Mé pěstované jehličnanové bonsaje jsem v pískovcových květnících odvezla na hřbitov,tam je taky pěkně a klid,jednou si tam hezky odpočinu. Není kam spěchat. :-)R^V

T. Zana 14.10.2021 9:27

Zpomalení určitě přichází s věkem, jen si nejsem jistá, jestli je věkem způsobeno. Chci říct: když byl synek maličkej, tak multitasking nebyl volba, ale způsob života. Pak šel do školky, do školy, já do práce... a zajišťovala jsem, že multitasking lze ještě vylepšit :-P.

A pak byl skoro dospělej a začaly zdravotní maléry u rodičů.

Zkrátka chci říct, že jsem na poněkud odrostlejší kolena zpomalila značně, ale ani ne tak věkem, ale protože najednou nemusím stíhat pět věcí najednou.

A teda taky jsem usoudila (a to bude ta moudrost), že některé věci nemusí být zařízené a udělané hned, možná dokonce vůbec nikdy.

Z. Jajka 14.10.2021 11:11

U mně podobně, naprosto souhlasím, hlavně s posledním odstavcem. Akorát děti byly dvě a táta zemřel, když mladší dcerce byly 3 měsíce... :-(

E. Zvolánková 14.10.2021 8:17

Krásný den všem,

Vave, hezké dnešní zamyšlení. Taky se přikláním k Evě, že změna je život. A je dobře si někdy udělat čas, zastavit se a pozorovat a užívat si to hezké, co ty změny přináší....A z těch, které nám milé nejsou, se na druhou stranu nehroutit. Jít si svou cestou a snažit se najít si ji tak, aby mě to, co mi příjemné není, zasáhlo co nejméně....Nechci tady filozofovat, jen tohle mě svým vzorem učil můj dědeček a v práci mě to naučila jedna báječná kolegyně, a když si tak člověk jde svou cestou, "vyzobává" si pro sebe to, co potřebuje, všechno je pak jakoby o něco snazší.:-)

E. Žampachová 14.10.2021 7:57

Trochu jsi nakousla to, co mě hněte a přitom to patří mezi hlavní témata a to je "uchování" čeokoliv, krajiny, domů, zvyků. Principem přírody je změna, ne zakonzervovanost. To zakonzervované se časem vyčerpá a hyne. Kdyby naši předci uchovávali vše, je pražský Hrad dodnes dřevěný a nevznikl by ani chrám sv. Víta. Ostatně obyvatelé Krumlova (Českého), kteří bydlí v historických domech na to nadávají, jak rádi by nějakou tu vymoženost...

Totéž příroda. Máš pravdu že o změně klimatu se mlví už 40-50 let. Jenže v 80. letech se mluvilo a nástupu nové doby ledové, ne o oteplování. To začalo až po roce 2000. Totéž s vymíráním. Mám knihu z roku cca 70 o tom, které druhy nepřežijí rok 2000. No jsou tu pořád, nekteré se i vzpamatovaly, některé nepřežily. Vymírání bezpochyby je, ale zdaleka nedosahuje rychlosti a intenzity dřívějších (ostatně nevyhynout dinosauři, asi bychom tu nebyli). Popsat správně dynamický systém a správně namodelovat je velmi obtížné až nemožné. Přírodní jevy se chovají spíš podle teorie chaosu. Jenže několik vědců se veze na vlně populárních témat a má z toho prachy z grantů. A nejen vědci (takový Al Gore horlil pro klima a bydlel v domě s 22 pokoji a vyhřívaným bazénem...) A skutečná věda často dostává na zadel.

Takže si užívej, že se tvá zahrada mění - chová se jako normální přírodní systém.;-)

Z. Lika 14.10.2021 8:27

Mám nějak z 60. let časopis Větrník, kde byly citovány vědecké články o oteplování s tím, že do roku 1980 bude i v Čechách celoročně horko jako v Africe - palmy, žirafy a pod. Udělali z toho moc pěknou koláž - pro děti -, ale ty vědecké články citované byly.

J. Fialová 14.10.2021 6:14

Změna přístupu, změna vnímání, "Čím dál víc lidí zjišťuje, že když zpomalí..."

Vave, jestli ono to nebude přibývajícími lety. Že jsme zpomaleni tak ňák přirozeně a nevyhnutelně. Jo, a se stářím přichází moudrost, prý ;-D

Z. Lika 14.10.2021 6:55

Souhlasím, podle mě je to věkem. Je to přirozené, mění se energie. Zpomalený mladý by mi byl podezřelý ;-D

E. Žampachová 14.10.2021 7:58

Zcela souhlasím. I když i jako mladá jsem dokázala chvíli sedět a pozorovat,nechat se ovlivnit . Pak jsem doháněla. Ale ta zastavení tam byla. Já pořád tvrdím, že nejsem normální ;-D