26.10.2021 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

ČLOVĚČINY: O mořské nemoci

Motto: Jediným spolehlivým lékem na mořskou nemoc je lehnout si pod zelený strom.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Oskarina 10.6.2017 1:22

Jo, Tři muži ve člunu

taky jsem si na to vzpomněla, to je má oblíbená pasáž... jak celé čtyři dny vedl prostý a bohulibý život pouze ve společnosti lodních sucharů a sodovky, ale takhle k sobotě už mu zase narostl hřebínek a zašel si do jídelny na slabý čaj s toastem bez másla... :-)

T. Zana 8.6.2017 19:40

Jsem si vzpomněla

Je to Jerome Klapka Jerome? Jak si ten pán pořídil za velmi výhodnou cenu týdenní plavbu podél pobřeží s plnou penzí. Hned na začátku se báječně naobědval, ještě než vyrazili. Na večeři už nějak neměl chuť, asi že toho k obědu bylo dost...

Následujících šest dní strávil ve své kajutě spolu se svojí mořskou nemocí. K večeru šestého dne dostal chut na kousek suchého chleba.

A sedmého dne při odchodu z lodi hořce litoval všech těch báječných jídel, které by už teď mohl sníst.

Z. Lika 8.6.2017 21:16

Re: Jsem si vzpomněla

Možná Stephen Leacock? Měla bych si ty knížky osvěžit, jsou osvěžující. Jo a ta příhoda je velmi uvěřitelná.

E. Žampachová 8.6.2017 18:34

Tak video mi nedělalo nic.

Bohužel jsem mockrát nejela. Párkrát přes kanál, jednou přes Botnický záliv a pár výletních plaveb. Plavit se je můj sen. Špatně se mi nedělalo a to ani při plavbách, kde občas někomu blbě bylo, třeba přes kanál. Je pravda, že jsem při tom nemusela vařit, to by možná nešlo. Přitom v autě nebo autobuse se mi nevolno dělá. Kolotoče nemohu. Ale na palubě malého člunu, když člověku foukal mořský vzduch do tváře a občas ho lehce skropila vodní tříšť mi zle nebylo ani trochu, i když to houpalo dost. Byla jsem spíš v euforii. S plachetnicemi bohužel moc zkušenosti nemám, možná je to jiné, než motorová loď. A samozřejmě Jadran nebo Balt není oceán. Nejspíš bych fyzicky byla v těch 90%. Psychicky bych ale plula moc ráda.

Z. Lika 8.6.2017 19:11

Re: Tak video mi nedělalo nic.

No prosím, další námořník. A možnosti jsou, kdyby se dala dohromady parta lidí, kapitán i s lodí se pronajme, smečku na týden někdo třeba pohlídá... Má to teda trochu nevýhodu - kdo pozná dovolenou na lodi, namlsá se :-)

Z. Jajka 8.6.2017 17:32

Na lodích

jsem toho moc nenajezdila, ale z vln jsem nadšená nebývala. Cestu přes Kanál do Anglie jsem radši prospala v kajutě a vlnění v teplých mořích mi při pobytu uvnitř lodi také nedělalo dobře. Otevřené čluny mi nevadí.

Autobus: cesta Praha - Krkonoše - OK, začíná se rovnou cestou. Cesta Krkonoše - Praha - problém, začíná se zatáčkami. Vypozorovala jsem, že je důležité mít plný žaludek, před cestou se najíst.

Hodně záleží na umění řidiče - dokáže se mi udělat špatně i v tramvaji, pokud tramvaják jede brzda-plyn. Ani si při tom nemusím číst. Autobus MHD to samé - někdy mi stačí i těch 10 minut a jsem ráda, že vystupuji.

Z. Lika 8.6.2017 17:51

Re: Na lodích

Plný žaludek mi nedělá dobře psychicky, jako že by bylo co, kdyby něco... Jsem ráda, že znám někoho, na koho to funguje. Jinak stejnou radu dávají lékaři, ale silně by mě zajímalo, jestli se jí taky řídí :-)

Z. Vave 8.6.2017 18:15

Re: Na lodích

Před cestou autem, natož pak autobusem se musím vždycky najíst. Jinak je zle velice rychle. Na čtení mohu zapomenout. Někdy stačí i jen hledat na mobilu telefonní číslo nebo přečíst sms. Nejlépe snáším metro, ale ani tam si číst netroufám.

M. Crossette 8.6.2017 17:24

velmi zajímavé počtení

a dneska je to navíc video-článek. A právě nejen v popisu, ale i podle videa ti Liko, jako kuchařce na lodi, patří všechna čest. I když třeba vaříš v době, kdy je loď v klidu, určité pohupování stále musíš cítit.

Za života v Anglii jsme se přepravovali přes kanál nejprve lodí, pak vznášedlem (hovercraft). Manžel si vždy bral před plavbou prášek, mě nevadil ani jeden dopravní prostředek, ač párkrát s sebou vznášedlo pěkně "drncalo o vlny". Pak jsme se ale plavili prvně a Anglie do USA pět dní na lodi. Manžel zase hned při prvním houpání polykal preventivně prášky, já nic. Jenže jak jsme se dostali mimo dohled pevniny, vody se přeci jen rozhoupaly a s nimi i můj žaludek. A než jsem se nakonec rozhodla vzít si prášek bylo už skoro pozdě. Tedy nezvracela jsem, ale byl jsem bílá, bolela mě hlava a musela jsem si asi na hodinu lehnout. Tenkrát kapitán dal příkaz, aby dámy nechodily v botách na podpadcích a na lodi jsme se skoro všichni pohybovali přitisknutí ke zdi a za pomoci zábradlí. Zato kapitán sestupoval do jídelny středem schodiště, s úsměvem a rovný jak když spolk pravítlo :)

U mne se "odolnost žaludku" změnila s věkem :) Co já se jako dítě "nalétala" na řetězových kolotočích a houpacích lodičkách na Matějské! Dneska bych bledla už při prvním kole řetízkáče a při zhoupnutím trochu víc nad zemí. Také pohled do hloubky mi nedělá dobře, i když to asi pžímo závrať není. Číst v autě mohu, ale knihu, tak nanejvíš nejaké informace apod. Mdlo se mi ale občas udělá, když se za jízdy příliš rozhlížím, moc točím hlavu ze strany na stranu. Musím pak rychle přestat a chvíli buď zavřít oči, nebo je dívat jen přímo před sebe. Al pach motoru v autobuse, tak to jsem neměla ráda ani v dětství.

M. Crossette 8.6.2017 17:33

Re: velmi zajímavé počtení

Jo a tady se o lidech, jako ten zmíněný kapitán říká,co na lodi chodí rovně, že mají "sea legs". Ale platí to pak i opačně, když někdo po vystoupení z lodi chvíli chodí jako námořník, tou houpavou lodí..má stále ještě "sea legs", ještě se nepřízpůsobil "pevné zemi".

M. Crossette 8.6.2017 17:34

Re: velmi zajímavé počtení

oprava - samozřejmě chodí houpavou chůzí, ne lodí :)

Z. Lika 8.6.2017 17:57

Re: velmi zajímavé počtení

Maričko, hovercraft jsem obdivovala už onehdy, když jsi o něm psala. To byla nádherná loď. A máš pravdu, že nevolnost u někoho zesiluje, když přestane vidět pevninu. I když nejsou nijak velké vlny.

V kuchyni na lodi vařím ráda i ve vlnách, aspoň ze začátku mě to skoro rozjařuje Podlaha pod nohama se prudce zvedá a různě se kroutí a pak se propadá, až je člověk na okamžik ve stavu "beztíže". Něco jako na lyžích na muldách :-) Ale časem mě to taky uondá a musím vystrkovat hlavu na povětří, ať dovařím :-)

Z. Vave 8.6.2017 17:21

Tak to video jsem

zvládla sledovat jen asi pět vteřin a už se mi začala točit hlava. Stejné je to s různými panoramatickými prohlídkami na internetu, z nich je mi špatně hned. Tak jako z auta a autobusu. Ne vždycky, ale někdy mě čtvrthodinová cesta autobusem MHD odrovná na půl dne. Delší cesta autem i na den až dva. Rekordmanem byl můj drahý švagříček, který mě - podobně jako krátká narkóza před časem - za hodinovou cestu autem dokázal dostat na tři dny do hluboké kocoviny, kdy jsem nemohla ani zvednout hlavu a otevřít oči a jen jsem zvracela a zvracela, i když dávno nebylo co.

Myslím, že bych patřila k pasažérům, kteří žadoní o hození přes palubu, nebo alespoň o vysazení na jakýkoli pustý ostrov, i kdyby ho měli navštěvovat kanibalové třikrát týdně. :)

Ovšem na divné události na moři se těším ... zvláště když budou bez videa. :)

Z. Lika 8.6.2017 17:50

Re: Tak to video jsem

Ehm, tam asi taky video bude...

A lituju tě velice s těmi kinetózami, snad aspoň vlakem je to lepší. I když moje kamarádka nemůže Pendolinem :D

Z. Vave 8.6.2017 20:42

Re: Tak to video jsem

nooo, video samo o sobě je neškodné, jen se nesmí houpat, chicht.

D. Ruščáková 8.6.2017 14:49

Liko, mohu?

Pokud by někoho zajímala další dávka fotek z Kalifornie, jsou zde http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Kalifornie_2017_-_Cesta_na_jih%2C_Palo_Alto_a_Monterey/

Z. Lika 8.6.2017 15:39

Re: Liko, mohu?

Jasně, aspoň se obecenstvo vzpamatuje z vln :-)

D. Ruščáková 8.6.2017 14:47

Díky Mroži, tohle jsem četla s velkým zájmem!

Vzhledem k tomu,že dostanu "mořskou nemoc" i když se mi zahoupe zrcátko do kterého hledím a v autě a autobusu mi bylo zle odjakživa, jsem přeborník v přepírání téhle eh, nepříjemnosti:)) Máš pravdu, funguje psychika - jen díky vytrénované představivosti jsem nikdy neposkvrnila i hnusně naftou páchnoucí autobus RTO! Mám vypracované metody, jen si myslím, že na moři by mi byly houby platné - tam bych asi umřela rovnou :P V podstatě jsem četla tvůj článek a odškrtávala si v duchu: jo, tohle znám, jo, tohle je pravda, jo, to jsem zažila!:))

Musím se přiznat, že jsem dokázala roky existovat bez kinedrylu, ale když jsem jednou s Andym plula na trajektu z Hirtshals a byly víc než 6 metrové vlny (i na velkém trajektu byl problém rovně kráčet, tak se houpal), tak jsem slupla tabletku a cestu šťastně prospala. Bylo to začátkem prosince, Skaggerak se zlobil a loď byla naštěstí skoro prázdná, takže se spát dalo:))

Díly Liko za ten článek - taky jsem o něj prosila a nejsem zklamána. A přiložilas nádherné fotky!

PS: Video jsem si pustila jen na chvilku (nechci, aby mi bylo špatně:)))

E. Šusová 8.6.2017 13:46

Ty jo!

To je informací! Rad a návodů! Sice jsem suchozemská krysa, takže nejspíš nehrozí, že bych je využila (ale co já vim, že jo, třeba dokážu jako Vave, ustoupit ze zajetých stereotypů a někdy se nalodím :-D )ale, je pro mě hodně zajímavá informace proč vlastně mořská nemoc vzniká, jak a pak taky to, co ji podporuje. Díky, zajímavý čtení.

Z. Lika 8.6.2017 17:53

Re: Ty jo!

Podle mě musíš dostávat mořskou nemoc z rotujících talířových fleků a zrzavého Ruma. To je podle mě skvělá kvalifikace na loď, z tohoto hlediska. Ty máš oproti jachtě výhodu, že vždycky můžeš ulehnout pod nějaký zelený strom, když tě ty fleky dostanou :-)

Z. Jitur 8.6.2017 13:40

Velmi...

...zajímavé i poučné vyprávění pro suchozemce jako já

T. Zana 8.6.2017 12:46

Moooc dobré :-)))

Vážně, je to moc zajímavé. Myslela jsem, že mořskou nemoc člověk buď má, nebo nemá. A ejhle, může ji mít každý.

Osobních zkušeností moc nemám, nějaké ty výletní plavby (jednou jsem tu, myslím psala, že při plavbě na Rujanu "raketou" blahé paměti na to došlo těsně před přistáním :P).

Ale pobavila jsem se velmi, ono cizí neštěstí vždycky potěší...

A v autě nebo autobuse mi špatně není, číst můžu -)

Z. Lika 8.6.2017 13:22

Re: Moooc dobré :-)))

Jedna moje kamarádka dostávala mořskou nemoc i při šnorchlování - si to představ přímo živě! Naštěstí ji vylovili včas.

T. Zana 8.6.2017 20:53

Re: Moooc dobré :-)))

Si vzpomínám, že na školních zájezdech se z těchto důvodů v autobuse zpívalo (ale se šnorchlováním by to asi nepomohlo ;-)

Z. Lika 8.6.2017 21:17

Re: Moooc dobré :-)))

Já jí to poradím :DDD

O. Joklová 8.6.2017 12:18

moooooc zajímavé - plus AVÍZO

moc a moc děkuji, že bylo vyhověno (i mé) prosbě o článek s touto tématikou, dozvěděla jsem se opravdu spoustu zajímavých a zcela nových informací - vlastně je nové asi všechno, protože jsem nikdy ani o této nemoci, natož o příčinách, nic bližšího nečetla

"I po dvaceti nebo třiceti letech na moři, kdy jste bohorovně přihlíželi, jak ostatní zvracejí, může přijít chvíle, že se přes zábradlí přehnete i vy – loď se jednoduše dostane do vln s frekvencí, na kterou jste citliví, a těch dvacet nebo třicet let jste prostě měli štěstí." - tak to je právě jedna z těch velice zajímavých informací, že nejde jen o to, že "se to houpe", ale důležitá je (i) FREKVENCE těchto vln

to, že jde vlastně o protikladné signály ze smyslů, jsem také nikdy neslyšela, a docela by mě zajímalo, co konkrétně by to provedlo s mým "chorým" mozkem (epi), byť tam jde o zcela jiné vlnění - v autě apod. jsem nikdy kinetózu nezažila, na lodi (ovšem čistě rekreační) taky ne, naopak jsem nadšeně stála až úplně na přídi a nechala si čechrat větrem vlasy za pohledu dolů do vln.... takže si SAMOZŘEJMĚ myslím, že mně by se to stát nikdy nemohlo :-DDDDDDDDD

ty informace o obranném reflexu před otravou či zápachem (no, ze zápachu se mi navaluje i na souši) jsou rovněž velice zajímavé, stejně jako to, že pomáhá velké soustředění na něco, tomu ovšem naprosto věřím, trochu to znám u jiných problémů... no a vyřadit jeden z těch smyslů tím, že zavřeme oči, je přímo geniální... zkrátka převeliké díky za tento článek (hm, ten pohled přes boční okénko mi připomíná svištící rychlík)

a vyšla Vaví 105-ka ... =>> http://www.vave.biz/index.php/105-x148/-2017/531-ona-a-ja

Z. Lika 8.6.2017 12:33

Re: moooooc zajímavé - plus AVÍZO

To okénko s výhledem "a la rychlík" je normálně dost vysoko nad vodou, tady je pod vodou :-)

Z. Jenny 8.6.2017 10:32

Liko!

Díky, že jsi nám umožnila nahlédnout do duše mořského vlka. Mroži! Výborně napsáno !

"někteří lidé si dokonce přejí, aby se loď potopila a oni konečně měli pokoj " , se picnu !

Zatím jsem zažila jen malé výletní plavby a ačkoliv některým i tak bylo hnusně, mně nic. Jen jsem se dobře bavila , jenže to byly výletní kocábky, takže tam se to asi neprojeví v plné míře. V Egyptě jsem byla ve výletní ponorce a až poté mi bylo řečeno, že by tam nevlezli ani za nic,klaustrofobie je taky sfiňa.

Moc ráda bych si něco od Mrože přečetla ale s knížkami nestíhám, podle toho co bych ještě chtěla všechno přečíst, nutně potřebuji další životy. Ale zkusím to, moc mně to bavilo.

Zajímavé je, že mně, synovi i vnučce bývalo špatně v autobusu a kolem puberty nás to přešlo,zajímalo by mně fakt, s čím to souvisí. Bude to podobné jako s lodí.

Z. Lika 8.6.2017 12:12

Re: Liko!

Jenny, ta knížka, z níž je úryvek, je příručka, a těmihle špeky je vyšpekovaná :-)

O. Joklová 8.6.2017 12:19

Re: Liko!

Liko a jenny, konkrétně tento "špek" zcela zbořil i mě, jen už se mi to ale do příspěvku nevešlo, nějak jsem se rozepsala :-))))