2.6.2020 | Svátek má JarmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ROZHLEDNÍK: Měny, neměny a tak vůbecŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 58, poslední: 16.1. 2019 20:58, přehled diskusí

Ne že bych:
Autor: Z. Matylda Datum: 16.1.2019 17:53

tomu rozuměla, ale uklidňuje mě, že aspoň někdo jo :)

Re: Ne že bych:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 18:05

Eh, nevím, jak moc a kam se kvalifikuju, ale je to takový zajímavý fenomén, který existuje už deset let. To mi přijde, že v dnešním rychle se měnícím světě už něco znamená :-)

Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: Z. Hanča Datum: 16.1.2019 17:49

za práci, kterou sis dala s tímto článkem. Mně osobně jsi vyprovokovala k tomu, že jsem se konečně odhodlala něco málo si o kryptoměnách přečíst. Přemlouvala jsem se k tomu už dlouho. Myslím, že něco jsem pochopila, ale - a tady se nejspíš ukáže, že berušku do notýsku si nezasloužím, protože jsem nečetla všechny odkazy - stále mi uniká ten prvotní smysl. Dobrá, zapojím se do systému, poskytnu část výkonu svého počítače a podaří se mi objevit nový balík transakcí, za což získám svůj první bitcoin. Prima, mám platební prostředek,který nepodléhá inflaci (i když MF tvrdí, že to jsou "svého druhu zásoby"). Ale jaký je užitek z toho balíku transakcí, kdo z toho profituje? Všichni účastníci "bitcoinové těžby" ? A jak - že získali přístup k něčemu, k nějaké databázi? Možná se ptám úplně jako mimoň, v tom případě se omlouvám. :-))

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 18:03

Hančo, nejsem si úplně jistá, jestli ti rozumím, ale pokusím se o odpověď.

Bitcoin je navržen jako "svého druhu měna". To znamená, že prvotně k placení. Což je opravdu možné - třeba v té kavárně, jejíž dveře jsem vyfotila (v Praze na Dejvické). Nebo v Alze. Když lidé platí, vznikají transakce. Transakce potřebují potvrdit, aby se provedly, tj. aby člověk zaplatil třeba za to kafe. Ten, kdo první dokázal transakci potvrdit, tedy "těžil", získá odměnu v bitcoinech a může ji utratit za kafe :-)

Samozřejmě to vede k otázce, jestli bylo dřív vejce, nebo kuře - odpověď zní, že první transakci provedl Satoshi Nakamoto.

Když tak se ptej dál!

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: Z. Lika Datum: 16.1.2019 19:39

Bylo by skvělé, kdybych si bitcoinovým zaplacením za kafe vydělala víc než na to kafe!

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: Z. Hanča Datum: 16.1.2019 20:25

Ježišmarjá a kolik stojí to kafe, když 1 bitcoin se obchoduje já nevím třeba za 100 tis. Kč?

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 20:46

No, nějakých 0,000.... BTC :-)

Aktuálně stojí kolem 80 tis. Kč :-)

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 20:46

Teda bitcoin, ne to kafe :P

Re: Děkuji mnohokrát, milá zano,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.1.2019 20:58

Oh, na počátku byl Satoshi Nakamoto!

Zanóóó:
Autor: A. Lex Datum: 16.1.2019 16:47

díky moc za osvětlení. Ne že bych se stala těžařem, ani omylem, ale alespoň trochu jsi mi pomohla pochopit o co jde!

Velmi mne překvapilo, že to souvisí se spotřebou elektrické energie! Jsem ráda, že se už nemusím zabývat takovou problematikou. To už je nad moji mozkovou kapacitu. Ale moc díky!

Re: Zanóóó:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 17:05

Alex, moc jsem doufala, že si někdo z toho článku střípek informace odnese.

Nakonec pro svoje běžné životy ani víc nepotřebujeme, další rozumy už jsou pro ty, kdo se tím živí.

Milá Zano:
Autor: M. Crossette Datum: 16.1.2019 16:08

poctivě jsem tenhle velice detailní článek přečetal a k odstavcům se vracela na druhé, třetí přečtení (i když to moc nepomohlo :) ). Moc za to děkuji, hlavně za ty bitcoiny, o tom, že se "těží"(místo kupují a prodávají)jsem nevěděla a že se to děje přes jakýsi super tajný blockchain teprve ne. Velkou novinou (ba přímo šokem) je vysoká cena jednoho bitcoinu. Když se o nich před lety začalo mluvit, nejprve jsem si myslela, že je to nějaká virtuální počítačová hra a bitcoiny jsou "virtuální mince" minimální hodnoty. Takže jsem se pak už ani nesnažila dál tohle téma sledovat, nezajímalo mě o co vlastně jde. Tvůj skvělý článek mi teď otevřel oči, že naopak jde o sktečné finanční transakce, které jsou ovšem zcela mimo mé chápání (no však obchodování na burze je pro mne také dost velká neznámá). Každopádně moc děkuji, protože teď díky tobě víc přeci jen o trochu víc.

Re: Milá Zano:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 16:18

Maričko, ohledně ceny bitcoinu - přečti si ten článek z posledního odkazu (poslední věta článku).

A bitcoiny se taky kupují a prodávají - asi jako kdybys kupovala a prodávala třeba (chtěla jsem říct dolary :DDD ) - řekněme eura. A doufala, že díky pohybům v jejich hodnotě na tom vyděláš.

Samozřejmě nečekám, že by někdo díky tomuhle článku prozřel a šel zbohatnout na bitcoinu - psala jsem to jako zajímavost a proto, že třeba někdy v budoucnu uslyšíš slovo blockchain a řekneš si: aha, to už jsem slyšela :-)

Re: Milá Zano:
Autor: M. Crossette Datum: 16.1.2019 19:00

Díky Zano. Já měla na mysli to, že jsem neznala slovo "těžit" pokud jdo o peníze, ale díky za další vysvětlení.

Odkaz si přečtu, ráno jsem to nestihla, jen jsem četla "tebe":) Ale při snídani jsem se manžela ptala, jestli ví, jak vyskoká je cena bitcoinu. Věděl, že je vysoká, ale velice nestálá, "houpavá". No jo, my se o bitcoinech normálně u snídaně nebavíme, tak pro mne ta cena byl šok, pro něho ne. Takže, když jsem i teď otevřela den spodní odkaz, koukám, že asi bude právě o tom. Jen je dlouhý, tak se k němu musím vrátit později, teď je venku krásně modrá obloha a tak já půjdu "vyměnit slámu" v Trixine venkovní dřevěné boudě. Trixie se pak do slámy téměř zachumlá a když vyleze má krásně navoněný celý kožich :)

Re: Milá Zano:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 19:19

Ach, krásně modrá obloha a voňavá sláma - přávidím!!

vůbec:
Autor: M. Beda Datum: 16.1.2019 13:16

jsem to nepochopila, ale to není zano tvoje chyba - no, dám tomu odpoledne ještě jednu šanci, jestli aspoň jiskérka někde nesvitne

ale z toho si nic nedělej, pamatuju co času a úsilí mě kdysi stálo aspoň částečné pochopení co je to vlastně státní dluh - když na celém světě dluží všechny státy - tak komu sakra, žejo? :-DDDDD

děkuji ti za jistě spoustu práce, kterou jsi s tím měla, a některým se dle komentářů evidentně rozsvítilo :-)))))

Re: vůbec:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 13:33

Bedo, tohle jsou takové ty silně specializované okraje lidské činnosti, kterým opravdicky rozumí (a potřebuje rozumět) mizivé množství lidí. Takže se tím určitě přehnaně netrap :-))

Jo a ten státní dluh... no, přece stát jsme my :P :P

Re: vůbec:
Autor: M. Beda Datum: 16.1.2019 14:53

zano, já si umím představit že dlužíme, ale KOMU, když VŠECHNY státy na světě dlužej???? to jako sobě si všechny navzájem?? to mi nějak hlava nebrala - až jsem pochopila (správně??) že asi všechny dlužej bankám... hm, chtěla bych být banka - teda za předpokladu že aspoň něco z toho dluhu z někoho vyrazím, pokud vím, tak někde s bídou splácej úroky, jistina zcela v nedohlednu, v podstatě všichni vědí že se to asi NIKDY nesplatí

je to aspoň částečně správně???

Re: vůbec:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 15:58

Bedo, státní dluh může být vnitřní, což je pro stát výhodnější - to je dluh vůči domácím subjektům (pamatuješ, jak se i u nás před časem vydávaly dluhopisy? Tehdy si je mohli koupit i občané)

Pokud domácí zdroje nestačí, může si stát půjčit i v zahraničí (obchodní banky, Světová banka...).

Vždycky to může být od fyzické i právnické osoby, většinou tedy banky.

A máš pravdu, dluhy většina států nesplácí, ale prostě vydá nové dluhopisy. Není to zdravé, ale je to tak.

A kouzlo inflace tkví v tom, že snižuje dluhy (samozřejmě i vklady, ale to stát netrápí).

docela složitý teda:
Autor: V. Glover Datum: 16.1.2019 12:20

Zano, zrovna před pár měsíci jsem četla jakýsi dlouhý článek o bitcoin, a říkala jsem si, že tomu snad trochu rozumím. A teď si zase říkám, že tomu vůbec nerozumím. Ale vzhledem k tomu, že bitcoin mining není operace pro jedince jako já, tak to asi nevadí

Re: docela složitý teda:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 12:34

Wendulko, tomu pocitu rozumím :-)

Ale na druhé straně uvaž, že taky netušíš (nebo aspoň já nikoliv), jak se to stane, že ti domů přijde elektrika a třeba spustí počítač :P

Děkuju moc,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.1.2019 11:34

milá zano, že ses kvůli mému drzému dotazu pustila do tak obrovské práce. Klobouk dolů. Musela jsem to číst nadvakrát a stejně z toho nejsem moudrá. Protože pořád nevím, co je ten hash, viz:

"Vaším úkolem je hledat další balík transakcí, tedy zjistit hash nového bloku, tzn. váš počítač začne náhodně zkoušet různé hashe. Pokud se trefíte jako první, ..." Proboha, do čeho se třefím? :)

Dovedu si představit, že se úroda brambor dá prodat dopředu, i když mi teda není úplně jasné, co se bude dít, když se neurodí, ale tohle je na mě moc. Co vlastně prodávám? Mám pocit, že něco, co vůbec není moje. A ta spotřeba energie, hmmmm, pořád ještě mi bitcoin připadá jako něco podezřelého, až silně nemravného.

Ovšem článek je super - závada není ve vysílači. :) Vůbec jsem netušila spoustu věcí a to celosvětové úložiště je fascinující a taky mě z něj lehce mrazí.

Re: Děkuju moc,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 12:44

Rádo se stalo, Vave :-) ono po překonání lenosti to nakonec bylo zajímavé. No jo, hash... dívej se po tom zeleném zámečku, jak píšu Lice. Bývá všude, kde po internetu platíš (banky, online nakupování). Klikni na něj a klikej, až se dostaneš na "hash". Na vysvětlení, co to je, bych potřebovala několik článků (a pořádně tomu sama rozumět, jsem prostý uživatel :P). Ale aspoň bys viděla, jak to vypadá - tedy prostě řada čísel a písmen.

Co vlastně prodávám? Jaká myslíš, že je hodnota stokoruny - myslím toho papírku, co máš v peněžence? Ono je to všechno o "společenské dohodě". Ty časy, kdy zlatka měla hodnotu svojí váhy ve zlatě jsou už velmi dávno pryč...

Každopádně jsem ráda, že jsem ti aspoň trochu odpověděla - znáš to, málo odpovědí je ve skutečnosti konečných a všezahrnujících :P

Re: Děkuju moc,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.1.2019 13:33

Jasně, společenská dohoda. Nicméně, ať už s jakoukoli (nemravnou) přirážkou, vidím na druhé straně bochník chleba, radu, vidinu náhrady při škodě, namasírovaná záda, koncert nebo opravené auto.

Bitcoin (a jiné) se ale TĚŽÍ. Těží se uhlí, ale také se z nějaké situace dá něco vytěžit. To je vlastně princip obchodu, trochu z toho vytěžit, jasně, jenže se to neříká tak nepokrytě. Těžba bitcoinu (a jiných podobných měn) ve mně ale vzbuzuje spíš pocit drancování nerostného bohatství. Vytěžit. Někdo z toho něco má, ale protože tu je zákon zachování hmoty, někde něco někomu musí zákonitě chybět. A tomu prostě nerozumím. Co z toho kdo má, teda mimo těch, kteří mají v bitcoimech značný majetek.

Mně třeba hodně vadí, když se Karel Janeček staví na piedestal. O.K., pálí mu to a vymyslel algorytmus, který mu umožňuje výhodně nakupovat a prodávat. Ale jaký je z toho přínos pro lidstvo? Nula. Pak někde utrousí (vzhledem k celku) almužnu na dobročinnost a je oslavován. A ten bitcoin mi smrdí podobně. Jako cesta do záhuby, když to vyostřím.

Takže když to shrnu, bitcoin stále nechápu ani technicky, ani společensky. Je to se mnou těžký, že? :)

Re: Děkuju moc,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 13:43

No... ona ta těžba je do jisté míry zavádějící termín. Je to vlastně odměna za to, že otáčíš kolečky platebního styku. A celé je to zabalené do určité "hry". V tomhle smyslu k tomu námitky moc necítím, protože ve mně převažuje pocit, že sem nedosáhne drápek státu, což je spíš pozitivum.

Vnímám to - celou tu záležitost kolem kryptoměn a hlavně blockchain jako takový - jako pokrok. Pokrok sám je neutrální, dá se samozřejmě zneužít (viz hodný pan Nobel a dynamit), ale je to pokrok. A dnešní společnost je už tak hluboko v elektronickém světě, že není kam se vracet. A třeba možnost téměř nezničitelného a neodcizitelného úložiště dat (vezmi si všechny ty "kartotéky", které se dnes v elektronické podobě válejí někde v kyberprostoru naprosto nechráněné, resp. chráněné heslem 1234).

Re: Děkuju moc,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.1.2019 13:52

Jojo, ten blockchain (ne že bych mu úplně rozuměla) je dobrá věc, i když asi není lidský výdobytek, aby nešel zneužít a tady by to asi byla pecka. Nicméně pořád tomu nerozumím. Vidím to tak, že kolečkem platebního styku otáčím já, když platím elektronicky. Proč z toho nemám bitcoin já? :)

Re: Děkuju moc,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 14:41

Protože neplatíš bitcoinem, a tudíž za platební transakci, která neprojde "bitcoinovým kanálem", ale klasickým platebním stykem, platíš bance - ať už platbou za položku nebo platbou za vedení účtu nebo jakýmkoliv jiným způsobem - banka vždycky nějak od tebe peníze získá - ostatně jinak by neměla za co platební služby provozovat. Tzn. v tomto případě "těží" banka :-)

Re: Děkuju moc,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.1.2019 14:58

Nojo. :) Ale jinak je to marný, je to marný, je to marný. Ustrnula jsem zcela nepochybně na úrovni tři vrtané mušle za sušenou rybu, nebo tak něco.

Už už jsem si myslela, že v bitcoinovém systému bychom se mohli obejít nez bank a hle, banka dojí, redy vlastně těží taky. To prostě nedám. :)

Re: Děkuju moc,:
Autor: Z. Vave Datum: 16.1.2019 14:59

To nic nemění na tom, že to je fascinující. A nemusím rozumět všemu, že. :)

Re: Děkuju moc,:
Autor: T. Zana Datum: 16.1.2019 16:10

"Už už jsem si myslela, že v bitcoinovém systému bychom se mohli obejít bez bank" ... ono skoro jo, protože to jsou dva oddělené kanály, jako když se topí buď na plyn, nebo elektrikou.

Buď platíš bitcoinem (furt mluvím o bitcoinu, ale ono kryptoměn jsou mraky) a pak platba jde bitcoinovým systémem přes těžaře, NEBO platíš klasickou měnou a platba proběhne přes banky (a ty tě zkásnou).

Ovšem banky nabízejí mraky dalších služeb (kartami počínaje a investováním konče), takže se jich asi stejně těžko zbavíš...