16.4.2024 | Svátek má Irena


KOČKY: Proč s námi spí?

8.2.2024

Narazila jsem na roztomilé video, které přímo vědeckým způsobem hledá důvody, proč s námi kočky rády spí. Prý se možná i něco dozvíme :-) Tak se na to mrkneme. Ty důvody mají být:

1. Více tepla a pohodlí: Kočky pocházející z teplých afrických pouští přirozeně vyhledávají teplo. Naše postel pro ně není jen pohodlné místo, ale i oáza tepla. Kočka tak má své vlastní slunné místečko, ale měkčí a s naší společností. Nelekejte se, když je najdete rozvalené v roztodivných pozicích!

2. Nejen bezpečí: Když s námi kočka spí, cítí se v bezpečí, takže je to známka důvěry. Ukazování břicha, jejich nejzranitelnější části, v kočičím světě znamená nesmírnou důvěru. Tím, že s námi spí, se cítí dostatečně bezpečně, aby odhalily své měkké bříško (pokud to tedy skutečně udělají – ty moje ne, takovou bezpečnostní prověrku jsem ještě nezískala, béé)

3. Rozšíření teritoria: Když si kočka zabere naši postel, v tichosti tím prosazuje svoji dominanci. Je to, jako by vyvěsila neviditelnou vlajku, která potvrzuje, že prostor patří nám oběma (teď přemýšlím, jestli stejným dílem...).

4. Posilujeme emocionální pouto: V nočním klidu se pouto mezi námi a kočkou zesílí. Je to něžný a intimní zážitek, víc než jen spánek.

5. Ustálená rutina: Jakmile se naše kočka rozhodne, že nejlépe se jí spí v naší posteli, tato se stane klíčovou součástí její každodenní rutiny, kterou je téměř nemožné změnit.

6. Doložený zdravotní přínos: Kromě snížení stresu zlepšuje spánek s kočkou kvalitu spánku. Její předení je léčivý zvuk, který podporuje hluboký, klidný spánek.

7. Procvičování loveckého instinktu: Naše postel se promění v základnu pro jejich noční eskapády a udržuje jejich dravé instinkty v kondici.

8. Uspokojování vrozené zvídavosti: Když s námi kočka sdílí lože, má možnost pozorně sledovat naše zvyky a lépe nás, své lidské společníky, pochopit.

9. Hlubší relaxace: Když spíme s kočkou, vzájemně nás to více uvolňuje, což napomáhá k udržení zdravé emocionální rovnováhy, zejména v domácnostech, kde je rušno nebo více zvířat.

10. Propracovaná taktika krmení: Kočka potřebuje dodržovat ustálené zvyklosti, a pokud je to ona, kdo nás ráno první pozdraví, je to strategický krok, který zajistí, že snídani dostane v obvyklou dobu.

Závěrem lze říci, že spát s kočkou je mnohem víc než jen obyčejný noční zvyk; je to komplexní směs chování řízená potřebami, náklonností a instinkty. Ať už se ocitnete stísněni v rohu postele nebo vás jemně probudí lehký dotek drápku, pamatujte: je to všechno z lásky!

Jak to chodí u vás?

Podle níže uvedeného videa zpracovala Lika.

Lika Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !