18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

KOČKY: Neo jde na kastraci

Sliby se maj plnit (nejen o Vánocích), a tak je tu dnes slíbené povídání o naplánovaném zákroku u veterináře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
baty 2.3.2007 10:42

Re: Re: Dede!!!!!

Fšecko nejlepší k narozeminám!!!V;-D

Zdena b.p. 2.3.2007 10:53

Re: Jé Narozkýýýýýýýýý a kdooooooooooo????????

To vlastně neva, že to nevím. Fšecko nej a nej a nejlepšííííííVVVVVV

YGA 2.3.2007 10:04

Bedo!!!!

A já malé poupě, já tu stojím v koutě, já vinšovat neumím, řadši tě hned virtuálně políbím - posílám ti pomyslnou kytku a tůze třepu pravicí - nechť žiješ a vzkvétáš nám.

KláraS 2.3.2007 10:15

Re: Dede!!!!!

takže Bedo - živijó, živijó.... hodně štěstíčka, zdravíčka a pořád takovou dobrou náladu :-)V

Vakandi 2.3.2007 10:55

Re: Dede!!!!!

Všechno NEJ !!VVR^

Lucka 2.3.2007 12:59

Já se taky hlásím do fronty gratulantů!

Bedo, všechno nej nej nej, hlavně zdravíčko a ať ti číči dělají jen samou radostVV

Radka 2.3.2007 17:40

Re: Dede!!!!!

všechno dobrý hlavně zdravíčko přeju k narozeninám

zana 2.3.2007 21:37

Re: Dede!!!!!

Bedo, zrovna tak jako Anežce, přeju i tobě až teď pozdě, ale fakt moc a moc - měj se krásně a hezky si to užij R^VVVVVV!!

Olčava 2.3.2007 22:13

PRO BEDU !!!

No tohle!! Takhle dobře utajené narozky (komu čemu - mně)?!!To jsem tomu tedy dala, ráno jsem zapomněla na Anežku, a o tobě Bedo jsem vůbec nevěděla. Tak trochu opožděně všechno nej nej nejlepšíVVVVVV:-) ( a následuje celej zástup těch nejkrásnějších smajlíků ;-))

tosca 2.3.2007 8:54

:-))

Pěkně popsaný zážitek. Zkusím to vzít postupně, z vlastních zkušeností, a začnu asistencí...

Není to běžné, obvykle bývá běžný právě opak, veterináři si neradi nechávají koukat pod ruce a mnoho majitelům zvířat to vadí, že nemohou být u operace (byť asistovat většina z nich nechce). Proto se dnes najdou veterináři, kteří tu přítomnost (a případně asistenci) nabízejí. Průměrný veterinář zvládne kastraci kočky bez asistence. Náš veterinář si na asistenci volá případně svoji maminku, majitele na sál nebere (tipuji, že nemá nejlepší zkušenosti s kříšením omdlelých páníčků ;-P)

Probírání z narkózy mi podle popisu připadá naprosto normální. Byť každé zvíře reaguje jinak, podle popisu nebyly reakce Nynynky nijak netypické. Je zcela běžné u zvířat, že se snaží narkózu "vychodit", utéct tomu blbému pocitu. Proto se musí hlídat, proto je třeba zabránit, aby někam nespadli. U koček jsem zažila i podivné mňoukání. Existuje možnost probouzecí injekce, ale dost názorů říká, že je lepší nechat zvíře narkózu vyspat. Otevřené oči se běžně ošetřují speciálním gelem, takže o nutnosti manuálně mrkat jsem slyšela poprvé :-)

Co se týká bolesti ... ano, operační rána bolí, ale pokud se neděje nic nestandartního, neměla by ta bolest být taková, aby zvíře deprimovala. Malá bolest zvíře chrání, aby si neublížilo neopatrným pohybem. Když Beda zmínila vlastní zkušenost ... já po laparoskopii léky prot bolesti nepotřebovala a jediným problémem byla šílená bolest pod klíční kostí, která však souvisí s principem vytváření operačního prostoru při laparoskopii, nikoliv se samotným invazivním zákrokem. Při kastraci kočky je operační pole dostupné a rána je celkem malá. ...

tosca 2.3.2007 9:00

Re: :-))

Co se týká stehů, při kastraci bokem se asi problém vykusování

vyskytuje vyjímečně, aspoň náš veterinář říkal, že se rána hojí bez problémů.  Zažila jsem jednu kočku, která si ránu čistila

pečlivě, ale opatrně, tak, že při vytahování stehů nebylo co vytahovat a veterinář se smál, že mu vzala práci, že si je vytahala jak profesionální chirurg. Já teda zažila kastraci koček venkovních (domácí, ale pohybující se venku), kterým bylo umožněno po úplném probrání z narkózy jít ven. Ony se teda víc držely doma, ale neměly tolik času sledovat, že je na boku někde něco svědí nebo štípe.

Tahání stehů ... z vlastní zkušenosti ... ani u lidí se to neznecitlivuje a rozhodně to není pocit, který by se dal nazvat bolestí. Maximálně to lehce štípně :-)

Na konec ... chování veterináře ... není zrovna profesionální bavit se strachem a neznalostí majitelky, měl vysvětlovat a ne trousit sarkastické poznámky. Ale pokud je jinak dobrý, budiž mu odpuštěno, je to taky jen člověk :-)

Zdena b.p. 2.3.2007 10:45

Re:Co se týká stehů...

U Míny to bylo všechno mnohem složitější, protože kastrace byla provedena zároveň s císařem při ošklivém porodu. U potulných koček jsme raději připlatili (nebo já vlastně nevím) , ale dostaly šití tzv. vstřebatelné. Je fakt, že během dvou týdnů už stahy neměly. Baronka si je pečlivě vykousala sama, až na 1, a ten jsem jí ušmikla vydezinfikovanýma nůžtičkama. Stačilo vzít pinzetou konečky stehu a udělat si na špičky nůžek místečko nad jizvou. Nestálo to za harcování k vetovi. Prostě jsem udělala šmik - šmik a bylo po parádě. Jizvička byla krásně zahojená, tak jsme byly holky šikovný.:-)

Beda 2.3.2007 9:05

Re: :-))

jeeeee, tosco, to je moc pěkný rozbor:-):-)R^ ... i když popravdě řečeno, já už to taky dnes takto chápu a nedělo se nic nestandardního - akorát že srdce si v tu chvíli do toho moc nedalo kecat;-P, ale HLAVNĚ - bylo to poprvé a vůůůůbec nic jsem tehdy nevěděla:-/ ... dnes toho vím dost, ale zas mám bolestný zážitek ze smrti Zuzanky první;-( - ne, okolnosti zcela odjinud, ale nastoupil strach ze smrti, který zas budu rozumem zahánět, ale srdce... to srdce!!!!VVVVVV... no, možná tě pak poprosím předem (nebo v průběhu dění) o tento zklidňující rozumový a rozumný pohled;-PR^

tosca 2.3.2007 9:15

Re: Re: :-))

Bedo, strach nastoupí pokaždé a dá se zahnat jen rozumem. Bojíme se o ty naše chlupáče všichni. Já si vždycky říkám, když zvládne narkózu starý, nemocný pes, mladé, zdravé zvíře ji musí zvládnout taky. Operují se zvířata, kterým život visí na vlásku a přežijí, takže u zdravého, silného tvora je šance 99%. Ano, stát se může cokoliv. Ano, člověk si v duchu říká ... ale vždyť to zvíře je zdravé, proč ho operovat ... klasická pochybnost u kastrace. Tady srdci neporučíš, bude Ti do toho kecat pokaždé, můžeš se jen naučit, aby rozum měl lepší argument - "nebude se trápit při mrouskání".

A věř mi, na 90% se u dalšího zvířete objeví při probouzení z narkózy nějaká reakce, která bude nová, netypická. Zažila jsem 6 zvířat probouzených z narkózy, u každého se objevilo něco u čeho jsem už už sahala po telefonu na veterináře, že se ho na to zeptám. Je fakt, že u 5 zvířete už jsem si téměř okamžitě řekla neblbni, počkej, bude to dobrý. Ale až do 4 jsem ten telefon už držela v ruce a měla naťukané číslo na veta :-)

Pokud budeš mít pocit, že by Ti můj pohled mohl pomoct, určitě se ozvi. Budu ráda, když pomůžu :-)

Beda 2.3.2007 9:31

Re: Re: Re: :-))

děkuju, tosco:-):-):-)VVVVVV

Vave 2.3.2007 8:32

Bedo!

To je moc zajímavé čtení, já jsem sice byla u toho, když Ance přišívali skoro uříznutý prstík, o lahev v potoce, ale třeba při kastraci mi to nikdo ani nenabídl.

Jste moc statečné a krásné holky!!:-):-):-)VVVVVV

Beda 2.3.2007 8:58

Re: Bedo!

no jo, nenabídl8-o - to víš, velkoměsto, přímo stolice;-P ... tamto bylo ve vesničce maličké a tedy možná i takové trošku rodinnéR^VV ... ale pokud je tu někdo z Veltrus nebo např. z Kralup či blízkého okolí, toho veta můžu fak doporučit:-):-):-)

MiŠ 2.3.2007 10:31

Re: Re: Bedo!

Já jsem z Kralup. A s kralupskou veterinou nemám nejlepší zkušenosti.

Alk 2.3.2007 10:34

Re: Re: Bedo!

Odkud je? My jezdíme do Klíčan.

Beda 2.3.2007 10:46

Re: Re: Re: Bedo!

Veltrusy, MVDr. Pochobradský (snad mi to NP vezme, je to reklama?;-)) ... je fakt šikovnej, jezdí k němu prý z mnoha okolních vesnicR^ ... u nás to byla spíš náhoda, byli jsme prostě přechodně přímo tam - ale náhoda určitě šťastná!VV

KláraS 2.3.2007 11:27

Re: Re: Re: Re: Bedo!

jdu si ho zapsat - jezdíme do Dejvic a z tý naší vsi je to teď poněkud z ruky :-)

Beda 2.3.2007 11:34

Re: Re: Re: Re: Re: Bedo!

doufám, že se "nepokazil";-P - jinak fakt můžu doporučit, akorát se tam čeká, protože má opravdu vynikající pověst, ale možná nejdřív prověř telefonicky, jak tam je!!, vím že někdy své pacienty objížděl a začínal až potom v nějakou odpolední hodinu a tak podobně ... klidně bych k němu na kastraci znovu šla - no ale nepojedu ty kilometry, když holt jsme jinde a máme výborného veta za rohemR^VV

Zdena b.p. 2.3.2007 8:27

tak tohle byla velmi zajímavá zkušenost.

Už jsem několik kastrací absolvovala, ale ještě mne nikdo nechtěl za asistentku. Škoda. Vím o sobě, že bych to zvládla. Ne nefandím si. Mám na kontě několik prvních pomocí u vážných úrazů lidí a taky jsem nezmatkovala, jen jsem po akci měla děsnýho "klepingra", až mi i injekci museli vrazit :-/. Ostatní si to odděsili a odječeli a já jsem si po odevzdání zraněného vybrala daň.

Co se týká plyšáčků v narkóze, mně se opravdu nejvíc osvědčila na několik hodin přepravka s pořádnou dečkou a  mističkou s vodou. Cítí se tam bezpečně a většinou se pořádně prospí. Pacoše propouštím až když je naprosto při vědomí.  Čičiny totiž mají tendenci i lézt po výškách a nemyslím, že by to bylo bezpečné. 

Beda 2.3.2007 8:56

Re: tak tohle byla velmi zajímavá zkušenost.

Zdeno, úplně rozumím tomu tvému "škoda" ... na druhou stranu vím od paní z útulku o vetovi, který by mě prý asi nechal u toho, ale mám velkou důvěru v našeho:-) ... tamten je taky dobrej, ale tak trochu přes půl prahy a toto je "za rohem", tak nebudu měnitVVVVVV ... ale s tou přenoskou to tentokrát zkusím, byla jsem kočkomatka začátečnice;-);-D

Zdena b.p. 2.3.2007 10:24

Re: Re: tak tohle byla velmi zajímavá zkušenost.

Bedo, ona si tam nepřipadá uvězněná. Ona je tam opravdu v bezpečí. Dokonce, když jsem dala na kastraci Sazi - Baronku, která opravdu neměla zkušenosti s uvězněním, tak si v té přepravce lebedila, i když jsem jí pak nechala dvířka otevřená. Baronka   je její jméno po kastraci, protože šla z hutního provozu rovnou do domečku se zahrádkou a před ním jsou veliká pole. Ona to obhlídla a spokojeně se usalašila novému páníkovi do postele. Prostě poddaní se zachovali tak, jak se patří a Baronka to kvitovala s grácií :-).

Beda 2.3.2007 11:37

Re: poddaní

:-):-)R^R^;-P;-P;-D;-D;-DVVVVVV

Zdena 2.3.2007 8:26

zažili jsme to s kocourem

Pan Vet se nás zeptal, jestli u toho chceme být - my nechtěli. Jenom jsme ho drželi, než usnul a pak jsme ho dostali spícího v přepravce. To probírání z narkózy bylo hrozné, nemohl se postavit na zadní a tak se vlekl přes celou předsíň, jak moc chtěl na bedýnku čůrat... Srdce nad tím usedalo, jak jsme ho litovali. No a ráno dobrý a teď mu bude někdy v květnu 11 let. A pořád dobrý. Nezměnil se povahově, je to stále stejná záludný darebák.

Beda 2.3.2007 8:52

Re: zažili jsme to s kocourem

vidím, že to prožíváš stejně... ale - díky Bohu za ty dobré konce!!R^VVVV

terra 2.3.2007 12:13

Re: Re: zažili jsme to s kocourem

Bedo, jste hrdinská dvojka. Dodnes váhám, jestli mě náš vet (řekl bych, že rozhodně jemnější ke zvířectvu všeho druhu než k pánečkům:-)) z ordinace vykázal proto, že jsem vypadal vyplašeně. Zdůvodnil to ovšem svérázně: Vy byste mi čučel pod ruku a to já nemůžu, mně se pak třesou. No, dejme tomu. Kočenkám jsme pak střídavě dělali doma "nosiče", protože trvaly na tom, že se obslouží samy - miska s vodou, záchod... Než by tam došly, otloukly by se. Krásné povídání před koncem týdne, a s druhou číčou přeji co nejlehčí průběh (hlavně toho probírání z narkózy, fakt to není moc hezký pohled).

Jindra 2.3.2007 8:06

Neonka

Tak tohle přesně znám. Při kastraci asistoval můj muž a do očí jí dal doktor mastičku, prý aby jí nevysychala rohovka. Jako u Neonky.Doma jsme jí měli občas očička projmout.Když se probouzela z narkózy, tak jsem myslela. že nám snad umře-co dělala. U pejska jsem tohle nikdy nezažila. Známí sice říkali, že bude Julča trochu blbnout:-/, ale to byl slabý výraz pro to, co až do večera následovalo.Ale jako u Neonky vše  dobře dopadlo.:-D

P.S. Neonko, jsi moc krásná kočička VVA máš nádherný kukučVVV