21.4.2024 | Svátek má Alexandra


ČLOVĚČINY: Maříž

25.1.2024

Zima nás ještě nějaký čas potrápí, ale proč si čekání na jarní dny nezpříjemnit nabídkou příjemného tvoření. Třeba zlákám fotkami i vás.

Galerie Mňau

S kamarádkou Lenkou jsme vloni v létě po delší odmlce znovu navštívily keramickou dílnu Maříž. Tentokrát jsme nebyly v Praze–Braníku, ale v krásném prostředí Pohořelce, Nerudovy ulice a Malé Strany. A námět na „kresbu“ na hrneček? Také tradičně, jak jinak: „kočka“.

Nafotila jsem částečně cestu do dílny, vlastní proces dekorování hrnků, něco z tvorby vystavené v dílně, pár záběrů z Malé Strany a finální podobu hrnečků. Akci jsme objevily internetu a na výběr jsou i jiné možnosti než hrnek… např. miska, talířek…

V ceně je jeden kousek keramiky, poradenství, barvy, nástroje, zapůjčení zástěry a následné vypálení hotového výrobku. Povrch keramiky je měkký, pokrytý asi 2 mm tlustou vrstvou základní glazury.

Po vyzdobení výrobku vede jeho cesta do keramické pece, kde se vypaluje při teplotě 1050 °C. Před vypálením jsou barvy o dost světlejší, výsledné odstíny jsou pak daleko zářivější a sytější.

A po „vyčerpávajícím“ tvoření 😊 se pak v sousedství dílny můžete náležitě občerstvit buď v útulné kavárničce, nebo v přilehlé zahrádce.

Můj hrnek je ten vlevo

Závěrem něco z historie keramiky „Maříž“. V roce 1991 byla oficiálně akademickým malířem a sklářem, Kryštofem Trubáčkem založena Maříž, autorská originální keramika, nesoucí jméno takřka zaniklé obce Maříž, ležící v překrásném kraji lesů, rybníků, malebných vesniček, kulturních památek a historických skvostů na česko-moravsko-rakouské hranici, uprostřed přírodního parku Česká Kanada. Obec je v současnosti částí Slavonic.

Zdroj: Wikipedie. https://www.ckanada.cz/Apartmany-Oaza-Mariz.html

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !