Neviditelný pes

ČLOVĚČINY: Maříž

25.1.2024

Zima nás ještě nějaký čas potrápí, ale proč si čekání na jarní dny nezpříjemnit nabídkou příjemného tvoření. Třeba zlákám fotkami i vás.

Galerie Mňau

S kamarádkou Lenkou jsme vloni v létě po delší odmlce znovu navštívily keramickou dílnu Maříž. Tentokrát jsme nebyly v Praze–Braníku, ale v krásném prostředí Pohořelce, Nerudovy ulice a Malé Strany. A námět na „kresbu“ na hrneček? Také tradičně, jak jinak: „kočka“.

Nafotila jsem částečně cestu do dílny, vlastní proces dekorování hrnků, něco z tvorby vystavené v dílně, pár záběrů z Malé Strany a finální podobu hrnečků. Akci jsme objevily internetu a na výběr jsou i jiné možnosti než hrnek… např. miska, talířek…

V ceně je jeden kousek keramiky, poradenství, barvy, nástroje, zapůjčení zástěry a následné vypálení hotového výrobku. Povrch keramiky je měkký, pokrytý asi 2 mm tlustou vrstvou základní glazury.

Po vyzdobení výrobku vede jeho cesta do keramické pece, kde se vypaluje při teplotě 1050 °C. Před vypálením jsou barvy o dost světlejší, výsledné odstíny jsou pak daleko zářivější a sytější.

A po „vyčerpávajícím“ tvoření 😊 se pak v sousedství dílny můžete náležitě občerstvit buď v útulné kavárničce, nebo v přilehlé zahrádce.

Můj hrnek je ten vlevo

Závěrem něco z historie keramiky „Maříž“. V roce 1991 byla oficiálně akademickým malířem a sklářem, Kryštofem Trubáčkem založena Maříž, autorská originální keramika, nesoucí jméno takřka zaniklé obce Maříž, ležící v překrásném kraji lesů, rybníků, malebných vesniček, kulturních památek a historických skvostů na česko-moravsko-rakouské hranici, uprostřed přírodního parku Česká Kanada. Obec je v současnosti částí Slavonic.

Zdroj: Wikipedie. https://www.ckanada.cz/Apartmany-Oaza-Mariz.html

Foto: Jitur. Další obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Rajčeti.

Jitur Neviditelný pes


zpět na článek