27.1.2022 | Svátek má Ingrid


Diskuse k článku

VETNÍK: Kastrace koček – klady a zápory

Kastrovat kočku? Ano či ne? Má smysl kočku, která žije venku a domů chodí pouze na jídlo, kastrovat? Tento článek bude zaměřen hlavně na tyto otázky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lucíšek 11.3.2016 0:22

Pěkný článek

Pokud jde o kastraci jak psů a koček, už tu kdysi jeden článek byl (r. 2009): http://neviditelnypes.lidovky.cz/vetnik-zdravotni-aspekty-kastrace-psa-a-kocky-f4k-/p_zviretnik.aspx?c=A090519_134414_p_zviretnik_dru

Ale opakování je matka moudrosti a důležité věci je třeba periodicky připomínat... :-)

Z. Lika 11.3.2016 11:34

Další moc pěkný článek plný informací

Lucíšku, děkuji za odkaz na další článek, osvěty opravdu není nikdy dost.

H. Williamson 10.3.2016 21:34

Pridavam se k aplausu

Takovyhle clanku neni nikdy dost a mely by se sirit. Dik. tak jako vsechny tady, co mne na tom odmitani kastrace privadi nejvic k silenstvi, je osud tech kotatek. Ano, jsou krasna, roztomila, ale na venku zajdou spatnou smrti. A taky potvrzuju, ze vykastrovane kocky chytaji mysi. Moji dva kluci kocouri, vykastrovani, dobre ziveni a meli mysi a krtky jako hobby. Dnes uz je jenom Pepa a mysi ho uz moc nebavi, ale to je vekem, ne kastraci.

Jo, a dekuju za fotky z operace. Ja na takove veci se zajmem pohlednu.

M. Crossette 10.3.2016 18:43

pane doktore děkuji !!!

Jsem velkou zastánkyní kastrací a takovéhle osvěty nikdy není dost, protože těch co dosud "nepřekročili středověký stín" (Alex !!!) je bohužel stále nodně. Měli jsme tu kdysi sousedku. Jak jsem tenkrát spočítala, její nekastrovaná kočka Jasmína porodila během tří let, co zde žili 30 koťat a to ani nevím, jestli jsem o všech a o jejich počtu měla přesné informace !!! Nejméně 3x ráno manžel při odjezdu do práce viděl malé přejeté kotě před jejím domem. Ostatním koťatům prý majitelka vždy našla nový domov, ale kočku odmítala nechat vykastrovat (2x jsme kastraci nabídli). Jasmíniným posledním 3 koťatům (která se zabydlela v naší garáži) jsme nakonec museli nové majitelé najít my, protože jejich "panička" se ze dne na den během noci z domu vystěhovala. Předpokládali jsme, že Jasmínu si vzala s sebou a s hrůzou jsme si představovali, jak kočka znovu někde jinde rodí další "koťata navíc".

Z. Tora 10.3.2016 18:02

Moc děkuji

Ráno, jak jsem zahlédla ten nadpis, tak jsem se trochu lekla, ale pak jsem si říkala, že snad na Zvířetník by podporovatelé toho, že se nemá kastrovat, snad nepronikli. A že takoví jsou, to vím, bohužel. Samozřejmě že článek je perfektní, myslím,že každý správný kočkař ho podepíše. Sama mám doma kočky, které nikdo nechtěl, vyhozené, odložené, zachráněné. Pár zachráněných se mi i podařilo udat - a to je nevyhledávám, nesbírám, ale prostě se nám tak nějak objevují na dvoře - i díky "hodným" lidem, kteří svou starost s nechtěným kotětem vyřeší tím, že nám ho podstrčí za plot.

Díky za každou vykastrovanou kočku! Ano, rizika tam jsou, ale ty jsou všude, tak, jako může kočka odejít při nebo po kastraci, může (a myslím, že i odchází) ve dvou třech letech po x porodech... viz naše malá Sofinka, která jako tulačka přišla s malými koťaty a během dvou měsíců, než se nám ji podařilo odchytit a nechat vykastrovat, už zas měla v bříšku další... Ta by při své konstituci toto tempo dlouho nevydržela.

Takže díky, pane doktore, za super článek. Teď jen aby ty informace dorazily k očím a uším těch, kteří zatím kastrace nepodporují. Nám ostatním jste jen potvrdil správnou cestu.

Z. Jenny 10.3.2016 17:58

Velký dík

za potřebný článek o kastracích. Tesat na dědinách do kamene a bílou křídou do komína. U nás se to pomalu taky mění, zejména ti mladší začínají být odpovědnější a do některých starších jsem tak dlouho dula až povolili a kastrovali.Největší nepřátelé jsou staří sedláci, prý se má kočka nažrat sama, ať si uloví a peníze raději dát děckám než za jakýsi kočky. Hlavně v družstvu je fůru koček, sem tam nějaká přijde do obydlí a zabydlí se a pak dělám osvětu. Na tu osvětu je nás na dědině už i více.

Panu doktorovi přeji hodně spokojených pacošů,které jistě má a díky za vše.

M. Pajakerryková 10.3.2016 15:04

si říkám, že naše Betka

by se už možná vykastrovat měla ale jak to poznám, aby nebylo příliš brzo? jaksi nedošla s rodným listem...těžko říct kolik jí je?? půl roku??

Z. Lika 10.3.2016 15:10

Re: si říkám, že naše Betka

Hm, Pájo, jestli chodí ven a víš, že jí je kolem půl roku, tak bych na nic nečekala. Záleží taky na její váze. Zkus ji zvážit a zavolej na veterinu, jak to vidí oni.

Snad se tu staví ještě Pavla H. nebo někdo zkušený, ať poradí kvalifikovaněji.

Z. Pavla_H 10.3.2016 16:04

Re: si říkám, že naše Betka

Pájo, jestli má už ke dvěma kilům, tak klidně kastruj :). Pan doktor teď kastroval moji krémovou s kilem a půl a bez problémů :).

M. Pajakerryková 10.3.2016 18:41

Re: si říkám, že naše Betka

zvážím ji a domluvím kastraci, děkuji za radu

Z. Tora 10.3.2016 18:05

Re: si říkám, že naše Betka

Psala jsem výše - Sofie přišla, odhadem tak tři čtvrtě roku kotě, už s třema vlastníma koťatama. A během dvou měsíců měla v bříšku další... Teď už je dávno vykastrovaná, ale zůstala droboučká, má něco přes dvě kila. Proti naší v cca půl roce vykastrované Rozárce je poloviční.

Nečekala bych moc dlouho, vůbec nemusí projít prvním mrouskáním. Jakmile má dvě, dvě a půl kila, tak bych do toho šla. Zvlášť jestli chodí ven. Kočky mají březost asi tak dva měsíce, a v květnu bývají májová koťata... tak si spočítejte, kdy asi tak vznikají...

Z. Iva 10.3.2016 23:15

Re: si říkám, že naše Betka

No taky už může být pozdě, letos kočky začaly mrouskat už v únoru.

M. Sedláková 10.3.2016 14:02

Výborně napsaný článek

Já mám kastrovanou kočku Hepinu i kocoura Fousína.

Jenom Fousín nám po kastraci poněkud nakynul, ale to snad vyřešíme zmenšením dávek krmiva.

Š. Matyášová 10.3.2016 13:06

Pavlo,

uchopila jsi to dobře...co jsi mu slíbila,za ten článek????

Z. Pavla_H 10.3.2016 14:50

Re: Pavlo,

Další pacienty :D

Z. Pavla_H 10.3.2016 12:25

Reakce na všechny příspěvky :)

Delší dobu jsem chtěla napsat něco o kastracích, ale nějak jsem to "neuměla" uchopit. Jsem ráda, že se toho ujal pan doktor - je to veterinární lékař mého depozita - depozitní kočky léčí jenom za léky a zdravotnický materiál. A léčí opravdu dobře a svědomitě. Je na něm vidět, že má ke zvířatům velice dobrý vztah (tedy kromě pavouků, ty prý nemá rád :D) - s chovaným sklípkanem, bych tam možná nechodila :D. A jak všude říkám i píšu, jsem zamilovaná do jeho narkózy - přivezu si kočky domů z kastrace, vypustím z přepravky naprosto čilou kočku, která se po hladovce žene k misce a futruje se :).

Článek jsem chtěla napsat, v tomto období, hlavně kvůli antikoncepci. Hodně často se setkávám s informacemi, jak lidé podávají teď na jaře kočkám antikoncepci, ale nevědí, že podání tohoto prostředku kdykoliv během březosti, vystavuje kočku nebezpečí bolestivého úmrtí na vnitřní sepsi. Bez včasného veterinárního zásahu kočka nemá šanci na přežití.

Š. Matyášová 10.3.2016 13:03

Re: Reakce na všechny příspěvky :)

myslím, že to by stálo napsat velkým písmem do dalšího článku,jak je bezmyšlenkové podávání antikoncepce venkovním kočkám nebezpečné...ale aby to zas nějakej jouda bezmozkovej,nevzal jako návod...

Z. Vave 10.3.2016 11:58

Výborný článek! Děkuji, pane doktore.

Tohle by se mělo opakovat všem lidem pořád dokola, protože zvláště majitelé kocourů kastraci vůbec neřeší. Naopak, chtějí mu dopřát, aby si užil. A setkala jsem se s tím, že i jinak velice inteligentní lidé nechtějí domyslet, co to užívání si znamená v praxi, tedy nechtěná a zabíjená nebo toulavá koťata.

Přeju všem dobrý den. <3

Z. Lika 10.3.2016 10:43

Nad článkem jsem zaplesala

Osvěta z pera lékaře může přispět k rozhodnutí u těch, kteří stále váhají nebo mávají rukou. A ta fotka s mukometrou je hodně dobrý argument pro ty, kdo se rozhodují mezi antikoncepcí nebo kastrací kočky. Není nad to, když něco vidíme na vlastní oči.

Panu doktorovi moc děkuju!

O. Joklová 10.3.2016 10:20

vždyužitečný článek

přece jen to tu snad čtou i lidé mimo Zvířetník a možná může někomu otevřít oči - byla bych tomu moc ráda!!!!

no ano, naše kastrace na dědině v r.2002 opravdu stála asi pětikilo, ale dražší je dnes už všechno včetně materiálů. jejichž cenu ani doktor neovlivní... ale též si vážím těch, kteří pro útulky výrazně snižují cenu těchto zákroků - díky!!!!!

ehm, že je potřeba další ještě jeden zdravotník - zde vřele doporučuji k přečtení už značně postarší článek zde na Zvířetníku, jak to proběhlo u nás :-))))))

http://1url.cz/ctMGB

O. Joklová 10.3.2016 10:24

Re: vždyužitečný článek

jo a ta kočenka "přišpendlená" na zádech, zkouším si tak představit Zuzanku, chjo.... Nynyška to totiž měla bokem, tak nebyla ani žádná stabilizace polohy nutná

Z. Lika 10.3.2016 10:28

Re: vždyužitečný článek

Bedo, čte to spouuuusta lidí mimo okruh stálých diskutérů. Stránky Zvířetníku otevře zhruba tři tisíce lidí denně.

M. Pajakerryková 10.3.2016 14:57

Re: vždyužitečný článek

chceš mi tím říct milá kapitánko, že ty moje slátaniny čte tolik lidí??? ježišmarjá.......a oni se sem vracejí???

Z. Lika 10.3.2016 15:11

Re: vždyužitečný článek

Ano, Pájo, čtou a vracejí se. A rádi :-)

M. Pajakerryková 10.3.2016 18:42

Re: vždyužitečný článek

a nechceš po mě další slátaniny, že??

to je ale hloupá otázka, chceš :)

T. Zana 10.3.2016 19:59

Re: vždyužitečný článek

A už se těším na článek o mamině a štěňátkách :-))

M. Pajakerryková 10.3.2016 20:18

Re: vždyužitečný článek

no to joooo, už se to krátí velice velice ale Nanynka je furt čiperná....

Z. Lika 10.3.2016 20:23

Re: vždyužitečný článek

To víš, že se těším na další hlášení. A dej i vědět, jak s kočenkou.

O. Joklová 10.3.2016 21:08

Re: vždyužitečný článek

no to jasně, na kudrnatá štěňátka se taky moc těším :-))))))

a Pájo, až to bude - tak hodně, hodně moc foť !!!!!!!!!!!!!

Z. Lika 10.3.2016 18:13

Re: vždyužitečný článek

Bedo, Tvůj článek o účasti na operaci vřele doporučuji! Díky za odkaz.