15.7.2020 | Svátek má Jindřich


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Začátek března na zahradě

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 11.3.2018 21:39

Re: Uf, venku krásně

Knihovny, zejména odlehlejší, také rády leccos přijmou.

Z. Jenny 11.3.2018 20:59

Re: Uf, venku krásně

Našla jsem v sousedství obětovače, kteří si mé knihy vezmou, aniž by je vyhodili. Jsem šťastná !!!

Z. Vave 11.3.2018 20:11

Re: Uf, venku krásně

Úplně ve mně hrklo. V Praze máme ještě knihy, je jich půlka vestavěné skříně, dvěma řadami. Dařilo se mi tvářit, že tam nejsou, protože sem se prostě nevejdou. Ale knihobudky to jistí. :)

Knihy, ke kterým se vracím, jsem přestěhovala. S ostatními se rozloučím. Už jsem během posledních let dělala několikero probírání, ufff, ale prostě nemám místo a spousta knih se ke mně dostala, ani nevím jak, a naprosto se s nimi míjím.

T. Zana 11.3.2018 17:44

Re: Uf, venku krásně

Úplně mi stačila spočítat to na metry...

M. Crossette 11.3.2018 17:23

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Držák na praporek-to je skvělý nápad na jeho využití :). Já tam viděla provázek a větvička mi přišla jako suchá od vistárie.

M. Crossette 11.3.2018 17:21

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Děkuji za odpovědi-vysvětlení! Ptala jsem se na rozdíly jen "ze vzpomínek", protože ani jedno tohle kytí tu neroste. Když jsme koupili náš dům, na přední-severní straně několik let zjara vyrůstal menší trs bílých kytiček. Květy měl jako sněženky, ale stonky byly dlouhé, snad 15cm a lístky uzoučké a take dlouhé. Možná to byl nějaký druh krokusu. Někde mám fotku, ale vůbec netuším kde. Trs se nemnožil, vyrůstal stále stejný, neodvažovala jsem se ho přesadit. Pak po pár letech sám od sebe zašel.

Liko, líbí se mi tvůj popis, jak se kachny "kloužou na vodě" a vida i havrani si užívají. Prostě i ptáci si umí, chtějí hrát :)

Z. Jenny 11.3.2018 15:11

Re: hravé odpoledne

Koukla jsem tam, díky! Bezva fotky!

Z. Jenny 11.3.2018 15:10

Jajko,

to je krááása! Díky, jaro je tady. :-)

Z. Jenny 11.3.2018 15:09

Re: Uf, venku krásně

Chápu Tě a lituji, hodně sil!

O. Joklová 11.3.2018 14:40

Re: Jarní práce

"děsně ctnostná" - tak to mě dostalo :-DDDDD

Z. Lika 11.3.2018 14:22

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Takhle vídám kačeny na potocích - dolů se vozí středem po peřejích nebo aspoň vlnkách, nahoru dopádlují při břehu klidnou vodou :-) A tak furt dokola.

Z. Lika 11.3.2018 14:21

Re: Jarní práce

Snad vydržím, odřekla jsem si doutník, připadám si děsně ctnostná.

Z. Lika 11.3.2018 14:21

Re: Uf, venku krásně

Kindle je mor, hlavně s tím nákupem na jedno kliknutí :-) Ale je fakt, že na spoustu knih, "čtiva" a podobných jednohubek, je dobrý.

Můžete při příležitosti vyklízení knihy spočítat, možná budete překvapení.

T. Zana 11.3.2018 13:10

Re: hravé odpoledne

Typický malý psík :DDD

T. Zana 11.3.2018 12:47

Uf, venku krásně

A my začali vyklízet obývák. Budeme to dělat po kousíčkách, protože jde hlavně o knihy, metry a metry knih (ten Kindle je tak báječný vynález!)

Ono narvat věci z dvacetimetrového obýváku do čtrnáctimetrového pokojíčka, kde je původní nábytek, chce postupovat dost opatrně :D

T. Zana 11.3.2018 12:44

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Tohle tu teď dělají havrani, ti se takhle baví rádi.

T. Zana 11.3.2018 12:41

Re: Jarní práce

Liko, držím palce, teď by bylo škoda marodit!

K. Holubová 11.3.2018 10:56

Re: Krásné

Já jsem také zvědavá na to, jak to vymyslím a skloubím s kočičím výběhem. Zkrátka co kočky dovolí, to budeme mít.

Cecilka na něj občas zasyčí, sem tam mu jednu flákne preventivně, ale spíš on provokuje, takže se jí někdy ani nedivím.

Z. Jajka 11.3.2018 10:45

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Krmítka nemáme na vistárii, tu držíme mimo okna (snažíme se... roste jak blázen a stíní).

Ale máme na oknech držáky na praporky, tak do nich najdu na podzim vhodnou větev (na ní visí koule) nebo použiji odkvetlé stvoly od juk (tentokrát kokos a válec). Ty mají několik výhod - jsou rovné, pevné a konec se dá snadno opracovat na potřebný průměr.

reagovat

Z. Lika 11.3.2018 10:43

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Ano, sněženky mají zeleň studenější, bledule teplejší. A taky jsme je rozeznávali podle toho, že bledule rostly pod lískami a sněženky pod bezem :-)

Z. Lika 11.3.2018 10:42

Jarní práce

Ostříhala jsem byliny v meziokní (šalvěj, dobromysl, rozmarýn, saturejku, ještě omrknu trvalou majoránku a taky pažitku - na tu mi často sedají mšice,což nechápu). Aktenie a muškáty venku nepřežily, ale do mínus pěti se držely, všechna čest.

Venku slůní, ale procházka bude opatrná, včera se mě pokoušel sklátit chcíp.

Přeji příjemnou zdravou neděli!

Z. Jajka 11.3.2018 9:50

Re: Jajko, to jsou překrásné fotky

Sněženky vyrážejí dřív, poupě je čistě bílé a zeleň listů taková tmavší.

Bledule začínají růst o něco pozdeji, poupě má žlutozelenou špičku (to pak budou konečky okvětních lístků). Listy jsou širší a jakoby kompaktnější nez u sněženek a i zeleň je trochu jiná.

Z. Xerxová 11.3.2018 6:51

hezký den

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům... :o)

Je teplo, počasí si říká o nějaký ten kiláček. Asi Český ráj

M. Crossette 11.3.2018 3:14

Jajko, to jsou překrásné fotky

jak kytiček, tak sýkorek, na tvé zahradě musí být krásné posedět - venku nebo u okna! Na fotkách to vypadá, že koule pro sýkorky máš zavěšené na větvičkách stále spící visterie, ne? Tady už mohutně kvete, když jsme se dneska (je sobota večer) vraceli z divadla, míjeli jsme jejich bohaté, modré hrozny podél dálnice a na některých zahradách je lidé mají upravené do nízkých bohatých keřů.

Jajko, jak rychle poznáš, jestli ti ze země vyráží sněženka, nebo bledule? Já si je na první pohled dost pletu, ale při bližším pohledu mi bledule tvarem květu připomíná nevonící konvalinku.

Ohledně dravce. V pátek se u nás nepříjemně ochladilo (dokonce jsme si zase udělali ohýnek v krbu) a fičel silný vítr. Když jsme se vraceli s Trixie z procházky po jedné skoro polní silnici, zahlédli jsme nad loukou dravce. Nevím, jestli to byla poštolka, nebo káně, celou dobu měl rozepjatá křídla. Máme to oba druhy (žluté pařáty)a velikost dravce jsem nedokázala odhadnout. Nejprve jsem myslela, že dravec nalétává na nějakou kořišt v trávě. Vždy se snížil nad zem (ale "nepadal" jako káně), pak se zase vznesl(ne moc vysoko), udělal pát koleček a znovu se snesl až k zemi. Nikdo nejel, tak jsme zastavili a dravce sledovali (včetně Trixie). Po asi 4. zakroužení nad trávou se dravec přiblížil k nám a s rozpjatými křídly plachtil nad silnicí asi 3 metry od nás (nic na ní nebylo). Pak se skoro okamžitě zase vznesl nahoru. Tuhle akrobacii ještě několikrát opakoval, vypadal jako papírový drak, kterému se jaksi nechce vzlétnout. A najednou jsem si uvědomila, že za celou tu dobu nesložil křídla, měl je plně roztažená. Tak jsem došla k závěru, že si prostě jen hraje, že používá vítr a jeho proudění k bezpracnému houpání ve větru jen tak pro zábavu. Podobně to tu dělají supi, ti také používají vzdušné proudění k jejich plachtění, jen ne takhle nízko nad zemí. Pozorovali jsme ho asi 5 minut, až se vznesl do výšky a odletěl na vzdálené stromy. Už jste někdo něco podobného u dravce sledoval?

Z. Lika 10.3.2018 20:18

Re: Krásné

Jsem na vaše pěstování zvědavá, paní Holubová, hlavně ať rostlinstvo dělá radost všem členům domácnosti - a neškodí, jako tomu možná bylo u nás.

Cecilku srdečně zdravím, doufám, že už Melichara nemlátí.

K. Holubová 10.3.2018 19:32

Krásné

Jajko mám moc ráda Tvé fotky kytiček a přírody vůbec. Už se těším až budu osazovat lodžii. yxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyxyx Cecilka taky! Napsala asi 10 řádků, musela jsem kus odmazat. I tak mává tlapičkou pokud se neprochází po klávesnici.

Z. Xerxová 10.3.2018 19:30

Re: hravé odpoledne

už jsou fotky v týdeníčku...

T. Zana 10.3.2018 17:17

Re: božínku

V botanické jsou obě jezírka (tam, co bývají želvy) ještě zamrzlá.

T. Zana 10.3.2018 17:16

Hezké fotky

Dneska jsme se prošli z Letné k nám (přívoz jezdil, a to tak že asi bez zastávky, protože už chodilo víc lidí). V botanické zatím nic moc nekvete, spíš nic - dokvétají vilíny, jasmínu zřejmě květy zmrzly - vypadají divně, pár talovínů, krokusy a sněženky.

A už létají včelky, jen se bojím, že toho moc nenajdou - oteplilo se hodně prudce.

Z. Xerxová 10.3.2018 16:50

Re: hezký den

ano - vysoké jehličnany jsou na hnízdění krahujců to správné místo... A kosáků ve městě bývá dostatek. Naše paní krahujcová taky žije ve městě