30.7.2021 | Svátek má Bořivoj


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jenny 6.6.2021 16:28

Krásný nedělní podvečer všem! U nás ani kapka, jen fouká a fouká a vedro! Měli jsme návštěvu,takže jsem nedělala nic. Teď už psice zalehly,jsou poněkud zmordované. ;-D Já taky. Mějte se všichni krásně! V

Z. Lika 6.6.2021 22:27

Jenny, máme prostě léto, nedá se nic dělat :-)

A. Lex 6.6.2021 13:53

Klidné a hezké nedělní odpoledne. Na jihu Moravy se včera žádné lijákové tragedie neodehrály a dnes je den jako vymalovaný. Zalévat musím už dlouho a potřebovala bych dopršet podzemní nádrž, abych mohla uskutečňovat běhy s konví ;-). A jak tak pilně zalévám, tak si pochvalují moji píli i slimáci 8-o, které normálně u nás nevidět, zvlášť španěláky. Ale nějak se jim u nás zalíbilo a ožírají mi kytky. Vždy ožerou navršku ta srdíčka s nasazenými poupaty. Mrchy jedny. Chutnají jim všechny druhy a barvy rudbekií, všechny druhy a barvy podzimních vysokých aster a jak vylezou jiřiny tak se pustí i do nich, to už mi udělali minulý rok. Když nějakého španěláka ulovím, tak je nabízím sousedovic slepicím a ty je slupnou jako malinu. Prej dobře kloužou do krku. Povídaly slepice.

A. Zemanová 6.6.2021 10:32

Hezkou neděli všem!

U nás taky nepršelo, nebo tak, že jsem si toho přes dokořán otevřené okno ani nevšimla. Takže běh s konví mě opět nemine. Naštěstí se navečer Vašek vrátí, tak se o zalévání podělíme, což je rozhodně dobrá zpráva (nejen pro čtenáře Koně a psa, chicht).

Musím, musím, musím ušít dávno slíbené bloky na jeden swap, chjo, kdy já se odnaučím nabíhat si na vidle? :) Tak jdu na to.

Z. Xerxová 6.6.2021 5:44

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

u nás včera ani kapka a i dneska to vypadá, že pršet nebude

M. Skálová 6.6.2021 8:15

a od nás to vypadalo, že je za Ještědem ,,boží dopuštění", že u vás leje. Tady zapršelo slušně nějak mezi osmou a devátou večer.

Z. Jajka 6.6.2021 8:58

Asi to bylo hodně místní, u nás v Modřanech v noci skoro 9 mm a v Libuši, což je kousek od nás, 14 mm. Jsem ráda, zalít potřebovalo.

Z. Lika 6.6.2021 9:25

Tak jste mě donutily jít se podívat, jestli je mokro - a truhlíky jsou fakt zalité, hezky. Mladé kopry z toho lehly. A to mi připadalo, že u nás nepršelo - nic jsem neslyšela.

Tak hezkou neděli!

T. Zana 6.6.2021 10:16

Tady pršelo nějak nad ránem. Vidím to na krátký prudký liják. Zalito je hezky, ale louží minimum.

Z. Tečka 6.6.2021 9:20

U nás teda večer lehce pršelo, byl nádhernej vzduch. Teď je tu pořád pod mrakem, ale když jsem ráno vylezla, abych zalila rajčátka (aktuální téma), tak mi připadalo, že začíná být nedýchatelno. A to ještě nebylo osm.

M. Crossette 5.6.2021 20:04

Krásně to Čapek napsal, ráda jsem si to přečetla znovu;-D. Když jsem jeho Z.rok četla měli jsme pouzo květináče doma a když jsme odjížděli, stačilo buď dostatečně zalít, nebo při delším odjezdu kytky naskládat do vany s vodou. Cizí pomoci nabylo třeba.

Až tady máme i zahradu a tak má čtu také z pohledu "zahradníka". Jen jednou, před řadou let, jsme oba odjeli na týden pryč v době, když bylo třeba zalévat hlavně záhon, který už rodil zeleninu (trávníky manžel před odjezedem posekal). Měli jsme tenkrát jen kočičku Dixie a ta jela s námi. Proto se kamarádka velmi ochotně nabídla, že "oni" se nám o záhon postarají. Tím "oni" ovšem měla na mysli manžela, který o příslibu tenkrát ještě ani nevěděl, ale naštěstí souhlasil. Bydleli od nás sotva 5 min. jízdy autem. Šlo o hluboké zalití záhonu ob den, pokud by teplota stoupla ( a ona na pech stoupla!!), raději každý den (buď ráno, nebo večer). Byli jsme za nabídku vděční a samozřejmě si mohli vzít zeleninu podle potřeby. Věděli jsme, že stát v horku a vlhku s hadicí a zalévat pět i deset minut není žádná slast. Proto jsme před odjezdem hadici natáhli do středu záhonu, napojili na rozstřikovač a ten zajistili na komínek cihel tak, aby voda z výšky zasáhla celý záhon. Pak stačilo jen pustit kohouek a kamarád si mohl na dobu samo-zalévání sednout někam do stínu a lelkovat. Jenže bohužel přišla ta vedra, takže kamarád dojížděl "zalévat" denně, což ale - jak se ukázalo - už jeho manželka považovala za víc práce, než co původně "za manžela" nabídla. Nevíme, jak zalévání kamarád své ženě po každém návratu popisoval, ale podle jejího popisu to bylo "vyčerpávající". Ano tenkrát jsme poděkovali, zelenina přežila, ale my už raději víckrát nikam v horku nejeli.

Z. Lika 5.6.2021 21:36

Maričko, pro mě je na tom hodně zajímavý fakt, že zaléval muž. A že to pak paní uměla hodně dobře "prodat"... možná má obchodního ducha ;-) Protože jak to líčíš, žádná fyzická námaha to nemohla být, připravili jste jim dokonalý servis. Bývají tyhle službičky ošidné, to se nedá nic dělat.

Doufám, že ti letos jde zelenina dobře!

E. Žampachová 5.6.2021 18:22

Hm, já se zahradnicky řadím spíš k Jarce F. Zahrada je psí, vypálená kola v trávníku, vyhrabané díry (hrabe už i mladá, spíš teď hlavně mladá, neb má energii. )Stromy přežijí, broskev jsme po zasazení chránili asi 2 roky pletivem, aby ji tehdy Skye nevyhrabala. Teď je velká (broskev). Já byla vždy spíš zoologický než botanický typ. O to více obdivuji zdejší zahradnice.

Z. Lika 5.6.2021 18:40

Stejně by mě zajímalo, co je nutí vyhrabávat stromy. Jestli s nimi nějak nesouhlasí.

Stejně mi ale podle fotek ta vaše zahrada připadá docela zelená!

E. Žampachová 6.6.2021 9:56

Tráva tam roste slušně, ale jsou v ní fleky, způsobené psí močí. Stromy prospívají. To. co je na zahradě déle, nevyhrabá. Nové věci štěňata zajímají. Tak je nový stromek v ohrožení. Nemyslím, že by jim rostliny vadily, prostě je to zajímá a ze zvědavosti ledacos zničí. Když si zvyknou, že to tam je, ničit přestanou. Do roka až dvou je to s nimi těžší. Pak hrabou hlavně březí feny (doupata pro mladé) a nebo si odhrábnou horní vrstvu, aby se dostali na vlhčí a chladnější podklad. Někdy ale dospějí k názoru, že zrovna tam na tom místě je nutné vyhrabat jámu. A těžko jim to vymlouvat. Kamarádka musela občas dávat na kus trávníku rám s plativem, protože jí zrovna tam feny potřebovaly vyhrabat díru. Uprostřed kousku trávníku, kde se sedávalo.

Z. Nítkovská 5.6.2021 13:23

Liko!

Právě jsem spáchala včerejší fazole. Doporučuji.

Byla jsem moc zvědavá na výsledek, takže jsem nedopřála nerozmickovaným fazolím delší koupel v puree - to byla jediná chybička (moje). Opravdu výborné.

Z. Lika 5.6.2021 14:32

A tak to mám radost! R^

T. Zana 5.6.2021 11:35

Uf, venku je vedro a dusno, jestli on ten studenej máj nebyl lepší :-P...

Jinak tohle mě myslím čeká za měsíc - hadice , kam nedosáhne hadice, tak konev... jo a v baráku, tam je to na vysokou zahradnickou ;-D.

Z. Jajka 5.6.2021 13:51

Budu na tebe myslet :-). Když se opovážím někam jet, musím sepsat podrobný návod "Zalévání kytek". Ovšem jak píše Lika níže, už dávno jsem nad věcí. Co naši péči nepřežije, to jí není hodno ;-). I když je to někdy člověku líto.

T. Zana 5.6.2021 15:20

Mám takové znepokojivé podezření, že synkova slečna bude muset k téhle moudrosti teprve dorůst ;-D;-D.

A. Zemanová 5.6.2021 16:47

Ona doroste! Ostatně, bude muset, když chce někam jezdit. :) A je to taky dobrý trénink na předávání dětiček do péče babičky, u které vždycky platí pravidla B (tedy Babiččina). :-)

T. Zana 5.6.2021 19:42

No doufám (ve všech směrech :-)).

Z. Lika 5.6.2021 21:38

Ano ano, sepsat podrobný návod, to se rozhodně neztratí. A nejlépe i nafotit stav "před", aby nebyl horší než "potom" ;-D

Z. Janaba 5.6.2021 11:18

To je boží! I když Zahradníkův rok znám, s potěšením jsem se opět pokochala mistrovstvím Mistra!

Ze soucitu jsem zakoupila jahody ve visícím květináči. Byly takové hodně utlačené v řadě jiných utlačených, tak jsem jim chtéla dát šanci. Moc si toho neváži. Prý se jim má dopřát dost slunce, ale asi to nevědí a hned padnou na kolena. Tak je dávám do polostínu a nezdá se, že by to ocenily. Jenom přes noc se trochu pozvednou. Takže každé ráno si říkám, sakra já je zase nemůžu vyhodit! Má někdo zkušenost, jak na ně? Ne kvůli pár jahodám, ale když zachránit, tak zachránit! Jsem v konání dobra trochu urputná. :-)

Z. Jajka 5.6.2021 13:46

Já bych je nechala v tom polostínu, klidně týden i déle. Nejspíš rostly ve skleníku a dostat se ven je pro ně šok. Pokud se v té nádobě nemůže trvale držet voda (má nějaký přepad) zalévala bych klidně ráno i večer. Jakmile se udrží celý den svěží můžeš zkusit je dát na slunce. Držím palce tobě i jahodám :-).

Z. Janaba 5.6.2021 14:03

Děkuji! Považuji tě za osobu se zelenými prsty, takže beru a klusám jim nají vhodné místo. Díky.

Z. Jajka 5.6.2021 21:57

Kdyby vadly i v polostínu, klidně můžou dočasně být i ve stínu.

A. Alimo 5.6.2021 10:27

Zaléváme , když neprší ráno i večer, ale zase zahrádka je malá, tak to jde. Máme 3 sudy s dešťovkou a hlavně !!! ve studni je voda, hurááá, takže zatím není problém si vodu ze studně přes čerpadlo napustit do sudu.

O slimejších radši ani nemluvím, nesnáším je, potvory zrzavý, vloni mi sežrali dvakrát kopr a petrželku, jo a bazalku, ta nakonec skončila v květináči na okně a je tam i letos. Ti z budkou mívají letecký den, házím je za potůček přes plot, ale oni asi umí plavat nebo co;-D.

Jdu na rebarboru a budu vyrábět rebarborovou bublaninu. Snad bude jedlá:-)

Z. Lika 5.6.2021 10:30

Mně se jednou přes balkon přehnala armáda nějakých nosatých brouků, během pár hodin bylo po všech bylinách. Muškáty naštěstí vynechali. Slimejši k nám naštěstí nedolezou.

Rebarborová bublanina, ta bude vynikající. Moje kamarádka si dělá z rebarbory i jen takový kompůtek na chuť, rozvařený s jablky.

A. Alimo 5.6.2021 11:59

Slimejši nedolezou - nerouhej se ;-D. My bydleli v paneláku v 7. patře, je teda fakt, že slimejši k nám nelezli, ale myši jo ! My jsme měli tenkrát pískomily, černý,a sameček byl Ferda. Seděli jsme navečer u telky, dveře na balkon otevřený a já zahlídla něco tmavýho se mihnout. Říkám MLP :hele Ferda utek! Ten jen pohnul hlavou a povídá :houby, chrní vedle Ferdiny. Já trvala na tom, že jsem tam něco viděla, pak jsme za knihovnou (!) slyšeli i šramot a tak jsme nastražili pastičky. Chytla se jedna, postupně za několik dní jich bylo 8 !!!!! Pak jsme se nějak dozvěděli, že sousedi pod námi v 5. patře měli na balkoně pytel se starým chlebem pro slepice.... to už je let, to jsme ještě koukali z okna přes silnici na pole....A v bytě jsme měli psa, střed. knírače, kterýmu byly ty myši naprosto ukradený;-D