27.5.2024 | Svátek má Valdemar


FOTOROK u nás na vsi, která je součástí tzv. Moravského Záhoří (3)

26.4.2023

Předchozí díl najdete zde.

Březen, za kamna vlezem.

Tak takhle to bylo téměř doslova. Nevlídno bylo hodně a počítala jsem pěkné dny na prstech jedné ruky. Když jsme hodovaly v Praze na „Pražení“, BTW ve vlídné restauraci na Lublaňské, říkala Zana, že hezky je většinou v pondělí, a měla pravdu, nevím, jak to počasí dělá, ale je to tak. Vytvořila jsem si obsedantní představu a začala jsem sledovat pondělky. Tedy, zatím jen jeden, ale vím, že s tím teď budu pokračovat, a počkám, až mne to zase přejde.

Hostýnské vrchy, březen-duben, 2023

Taky vláhy bylo sdostatek a pole byla nacrclá, takže by si zemědělci nemuseli tady u nás zrovna stěžovat. To, co zaseli, už krásně vzešlo, těžko říct, co to je, protože ze známých plodin to není nic, co by vypadalo jako obilí, vypadá to na řepku či vojtěšku a něco , co neznám. Vloni tam byla soja, poměrně vysoké stvoly a pěšinky mezi nimi, psice se tam schovávaly navzájem a honily se. Letos je tam ta vojtěška. Na rybníku jsou zabydleny dvě husy, myslím, že jsou to bernešky, což je novinka,vždycky mi utečou, odplují, jsou plaché.

Psaní jsem asi na týden přerušila a po včerejšku jsem zjistila, že je všude vůkol řepka, řepka, řepka….

Moravské záhoří, jaro, 2023

Březen se nesl v duchu nevlídna, místy slunce, květeny na počátku a taky sněhu a bílých Hostýnků, konce masopustu, což se projevilo na organizované zabíjačce pod taktovkou obce, masachtivých občanů a regionálního řezníka spřátelené obce p. Kubeši. A zpívalo se:

Dali jsme si na místě připravené vepřové výpečky a byly moc dobré, se zelím a domácím knedlíkem.

Moravské záhoří, konec masopustu, 2023

K zakoupení byly i různé pochoutky, ostatně je vidíte ve fotodokumentaci.

Ukážu, jak decentně umí hodovat kočka Lidunka:

Začátek jara pak signalizuje folklorní tradice, vynášení zimy, ve formě představitelky „Mořeny“. Děvčátka dříve chodívala v krojích, dnes už odmítají, raději nosí svůj civil. Kousek jsem vám natočila.

Dnes už je vlastně skoro konec dubna, ale to si necháme tak na polovinu května a přidáme máj, to bude kvetoucí fofrník.

Foto: Jenny. Podívejte se do fotogalerie!

Jenny Neviditelný pes