25.4.2024 | Svátek má Marek


ZANINY CESTY: Kví, kví, kvíz 4

10.1.2024

Tak tady prosím máme čtvrté pokračování vašeho (doufám) oblíbeného kvízu. Předem se omlouvám moravským sestrám, moc vhodných fotek nemám, takže… takže máte příležitost mě trumfnout a udělat svůj vlastní kvíz!

Ale něco maličko tu je i z Moravy :-)

Číslo 1: Začneme snadnou otázkou. Romantický hrádek z poloviny 19. století, docela známý z filmů. Točila se tu třeba pohádka Princ a večernice. Znáte?

1

Odpověď: Hrádek u Nechanic, kousek od Hradce Králové. Říká se mu kousek Anglie ve východních Čechách.

Číslo 2: Kdepak visí tahle skvělá pamětní deska?

2

Odpověď: V Litomyšli na náměstí Bedřicha Smetany

Číslo 3: : Když se pozorně podíváte na tu vysochanou dvojici, mohli byste je poznat. A podle toho uhodnout, kde ta socha stojí.

3

Odpověď:: Jedná se o sousoší bratří Čapků. Stojí v Malých Svatoňovicích, kde se narodil Karel Čapek coby nejmladší ze tří sourozenců. V jeho rodném domě je dnes Muzeum bratří Čapků.

Číslo 4: Jako lázeňské město to tady funguje už nějakých tři sta let. Typická architektura odkazuje na autora známého i z jiných míst republiky, i když byl vlastně cizinec.

Takže několik otázek najednou: Kde to jsme? Kdo byl ten architekt? A otázka bonusová: jak se jmenuje nejslavnější z místních léčivých pramenů?

4

Odpověď: Luhačovice, lázeňské město je spojené s architektem Dušanem Jurkovičem. Vincentka

Číslo 5:

Číslo poslední je jednou z mnoha převážně dřevěných staveb, které tvoří muzeum v přírodě (to běžněji používané slovo sem nenapíšu, to by pak napadlo každého ;-)

Muzeum je nejstarší a největší ve střední Evropě. Které muzeum to je, kde ho najdeme a co přesně je na fotce?

5

Odpověď: Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm, na fotce je kostel sv. Anny s hřbitůvkem, tzv. Valašským Slavínem. Náhrobek tu má třeba Emil Zátopek, Jiří Raška, autor Broučků Jan Karafiát a další, nově také Jarmila Šuláková.

Číslo 6:

Tohle je asi docela těžké, ale neodolala jsem. Jsme ve středních Čechách a díváme se na – pravda dost neobvyklou – fotku známého zámku, který se za normálních okolností zrcadlí ve vodě stejnojmenného rybníku. Zámek si podle svého vkusu nechal přestavět jistý arcivévoda, který si ho bohužel moc neužil.

6

Odpověď: Zámek Konopiště a patřil následníkovi trůnu arcivévodovi Františku Ferdinandovi d’Este.

Číslo 7:

Tohle by mělo být snadnější. Nejvyšší kostelní věž v tuzemsku, ozdoba náměstí jednoho z našich největších měst. Co je to za kostel a za město?

7

Odpověď: Katedrála sv. Bartoloměje založená pravděpodobně ve 13. století společně s městem Plzní. Věž má výšku 102 m.

Číslo 8:

Tenhle pohled je myslím dost známý. Je to nejvyšší vodopád v ČR. Ještě před pár lety ho skoro nikdo neznal, protože… ono je to s ním těžké. Zaprvé leží na potoce, který v létě má asi tolik vody, jako kdybyste ji nahoře lili z kýblu. A navíc na něj s výjimkou tohohle pohledu prakticky není odnikud pořádně vidět. To se pak ta sláva těžko pořizuje. Ale přesto – kde je a jak se jmenuje?

8

Odpověď: Pančavský vodopád v Krkonoších (přítok Labe), výška 148 metrů. Když jsem si chystala tenhle kvíz, narazila jsem na zajímavý článek o něm: https://1url.cz/IuCgX

Číslo 9:

Pod hlavičkou UNESCO tu máme zámek, který je doufám snadné uhodnout. Takže: jak se jmenuje a co je to za řeku?

9

Odpověď: Český Krumlov a Vltava

Číslo 10:

Místo je zajímavé mimo jiné tím, že má jmenovce na Moravě. Ale my jsme v Čechách a na rozdíl od moravského jmenovce tu býval nahoře hrad, od 17. století v jeho zbytcích žili poustevníci. Prý se tu teď taky konají svatby. Takže kde to jsme?

10

Odpověď: Na fotce je skalní hrad Sloup, který se nachází v katastru obce Sloup v Čechách.

Číslo 11:

Trampská klasika a vodácká lahůdka, neméně krásná i jako pěší túra. Nápověda: Jaroslav Foglar. Víte?

11

Odpověď: Stvořidla, již dlouho přírodní rezervace na peřejnaté části řeky Sázavy. Na okraji Stvořidel leží Sluneční zátoka, kam jezdil s oddílem Jaroslav Foglar. Od roku 1997 tu stojí jeho památník. Bohužel kůrovcová kalamita se nevyhnula ani Sluneční zátoce, ale ona časem zase zaroste!

Číslo 12:

Tahle otázka je z trošku jiného úhlu. Fotila jsem v Milovicích. Sem přivezli v roce 2015 první velké kopytníky, aby se vyzkoušelo, co to udělá se zdejší přírodou. Výsledky předčily očekávání, příroda se krásně obnovovala a stádo koní, praturů a zubrů se rozmnožovalo. Od té doby úspěšný experiment zopakovali na dalších místech. Kolik myslíte, že jich je, a vyjmenujete aspoň tři?

12

Odpověď: Sama si nejsem úplně jistá, kolik těch rezervací doopravdy je. Pravděpodobně třináct a čtrnáctá (Mnišské louky u České Lípy) se chystá. A to jsem zahlédla ještě cosi o další plánované na jižní Moravě.

Mrkněte na tenhle článek: https://1url.cz/ruCgC, tam jsou ty stávající vyjmenované.

Správné odpovědi jsem doplnila večer po šesté hodině. Hotovo!

Fotky jsou samozřejmě všecky moje.

Zana Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !