Neviditelný pes

ZANINY CESTY: Kví, kví, kvíz 4

10.1.2024

Tak tady prosím máme čtvrté pokračování vašeho (doufám) oblíbeného kvízu. Předem se omlouvám moravským sestrám, moc vhodných fotek nemám, takže… takže máte příležitost mě trumfnout a udělat svůj vlastní kvíz!

Ale něco maličko tu je i z Moravy :-)

Číslo 1: Začneme snadnou otázkou. Romantický hrádek z poloviny 19. století, docela známý z filmů. Točila se tu třeba pohádka Princ a večernice. Znáte?

1

Odpověď: Hrádek u Nechanic, kousek od Hradce Králové. Říká se mu kousek Anglie ve východních Čechách.

Číslo 2: Kdepak visí tahle skvělá pamětní deska?

2

Odpověď: V Litomyšli na náměstí Bedřicha Smetany

Číslo 3: : Když se pozorně podíváte na tu vysochanou dvojici, mohli byste je poznat. A podle toho uhodnout, kde ta socha stojí.

3

Odpověď:: Jedná se o sousoší bratří Čapků. Stojí v Malých Svatoňovicích, kde se narodil Karel Čapek coby nejmladší ze tří sourozenců. V jeho rodném domě je dnes Muzeum bratří Čapků.

Číslo 4: Jako lázeňské město to tady funguje už nějakých tři sta let. Typická architektura odkazuje na autora známého i z jiných míst republiky, i když byl vlastně cizinec.

Takže několik otázek najednou: Kde to jsme? Kdo byl ten architekt? A otázka bonusová: jak se jmenuje nejslavnější z místních léčivých pramenů?

4

Odpověď: Luhačovice, lázeňské město je spojené s architektem Dušanem Jurkovičem. Vincentka

Číslo 5:

Číslo poslední je jednou z mnoha převážně dřevěných staveb, které tvoří muzeum v přírodě (to běžněji používané slovo sem nenapíšu, to by pak napadlo každého ;-)

Muzeum je nejstarší a největší ve střední Evropě. Které muzeum to je, kde ho najdeme a co přesně je na fotce?

5

Odpověď: Valašské muzeum v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm, na fotce je kostel sv. Anny s hřbitůvkem, tzv. Valašským Slavínem. Náhrobek tu má třeba Emil Zátopek, Jiří Raška, autor Broučků Jan Karafiát a další, nově také Jarmila Šuláková.

Číslo 6:

Tohle je asi docela těžké, ale neodolala jsem. Jsme ve středních Čechách a díváme se na – pravda dost neobvyklou – fotku známého zámku, který se za normálních okolností zrcadlí ve vodě stejnojmenného rybníku. Zámek si podle svého vkusu nechal přestavět jistý arcivévoda, který si ho bohužel moc neužil.

6

Odpověď: Zámek Konopiště a patřil následníkovi trůnu arcivévodovi Františku Ferdinandovi d’Este.

Číslo 7:

Tohle by mělo být snadnější. Nejvyšší kostelní věž v tuzemsku, ozdoba náměstí jednoho z našich největších měst. Co je to za kostel a za město?

7

Odpověď: Katedrála sv. Bartoloměje založená pravděpodobně ve 13. století společně s městem Plzní. Věž má výšku 102 m.

Číslo 8:

Tenhle pohled je myslím dost známý. Je to nejvyšší vodopád v ČR. Ještě před pár lety ho skoro nikdo neznal, protože… ono je to s ním těžké. Zaprvé leží na potoce, který v létě má asi tolik vody, jako kdybyste ji nahoře lili z kýblu. A navíc na něj s výjimkou tohohle pohledu prakticky není odnikud pořádně vidět. To se pak ta sláva těžko pořizuje. Ale přesto – kde je a jak se jmenuje?

8

Odpověď: Pančavský vodopád v Krkonoších (přítok Labe), výška 148 metrů. Když jsem si chystala tenhle kvíz, narazila jsem na zajímavý článek o něm: https://1url.cz/IuCgX

Číslo 9:

Pod hlavičkou UNESCO tu máme zámek, který je doufám snadné uhodnout. Takže: jak se jmenuje a co je to za řeku?

9

Odpověď: Český Krumlov a Vltava

Číslo 10:

Místo je zajímavé mimo jiné tím, že má jmenovce na Moravě. Ale my jsme v Čechách a na rozdíl od moravského jmenovce tu býval nahoře hrad, od 17. století v jeho zbytcích žili poustevníci. Prý se tu teď taky konají svatby. Takže kde to jsme?

10

Odpověď: Na fotce je skalní hrad Sloup, který se nachází v katastru obce Sloup v Čechách.

Číslo 11:

Trampská klasika a vodácká lahůdka, neméně krásná i jako pěší túra. Nápověda: Jaroslav Foglar. Víte?

11

Odpověď: Stvořidla, již dlouho přírodní rezervace na peřejnaté části řeky Sázavy. Na okraji Stvořidel leží Sluneční zátoka, kam jezdil s oddílem Jaroslav Foglar. Od roku 1997 tu stojí jeho památník. Bohužel kůrovcová kalamita se nevyhnula ani Sluneční zátoce, ale ona časem zase zaroste!

Číslo 12:

Tahle otázka je z trošku jiného úhlu. Fotila jsem v Milovicích. Sem přivezli v roce 2015 první velké kopytníky, aby se vyzkoušelo, co to udělá se zdejší přírodou. Výsledky předčily očekávání, příroda se krásně obnovovala a stádo koní, praturů a zubrů se rozmnožovalo. Od té doby úspěšný experiment zopakovali na dalších místech. Kolik myslíte, že jich je, a vyjmenujete aspoň tři?

12

Odpověď: Sama si nejsem úplně jistá, kolik těch rezervací doopravdy je. Pravděpodobně třináct a čtrnáctá (Mnišské louky u České Lípy) se chystá. A to jsem zahlédla ještě cosi o další plánované na jižní Moravě.

Mrkněte na tenhle článek: https://1url.cz/ruCgC, tam jsou ty stávající vyjmenované.

Správné odpovědi jsem doplnila večer po šesté hodině. Hotovo!

Fotky jsou samozřejmě všecky moje.

Zana Neviditelný pes


zpět na článek