13.8.2020 | Svátek má AlenaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


PSI: Night RobinsonemŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 45, poslední: 3.8.2018 6:17, přehled diskusí

Jste bezva rodina,:
Autor: Z. Vave Datum: 2.8.2018 23:06

Xerxová. A klobouk dolů před tím, jak zvládáte dlouhé přejezdy v tak různorodém uskupení.

Re: Jste bezva rodina,:
Autor: Z. Xerxová Datum: 3.8.2018 6:17

Night je v autě moc hodný a Trpajzlíci taky. A pro někoho je to daleko, ale tohle je destinace ještě v "rozumné" vzdálenosti.

užili jste si vskutku krásnou dovolenou:
Autor: M. Crossette Datum: 2.8.2018 19:40

s takhle soukromím přístupem k moři, tichem a krásnými výhledy - co víc si při dovolené u moře přát.

Loni se mi u moře rozbil šnorchl, ulomilo se mi držátku náhubku, takže se furt kácel. Ale jak jsem tam zjistila, byla jsem pomalu jediná, kdo ještě měl tenhle obyč. šnorchl. Ostatní měly právě tyhle masky na obličej. Dala jsem se o nich do řeči s jednou paní (o půjčení na vyzkoušení jsem nepožádala) a požději jsem si jednu take koupila. Zatím jsem ji nevyzkoušela, ale v září přijede návštěvě, která se na den u moře vždy těší a tak ji budu moci vyzkoušet. Mám zářivě červenou, abych byla ve vodě hezky zdálky vidět.

Pokud jde o ježky (angl. "see urchins"), kdysi ve Francii jsem take na jednoho šlápla (jen mírně, ale stačilo to). Tady živé moc nevidím, ale určitě tu někde jsou, protože na plážích se dají najít jejich prázdné skořápky. Ty jsou moc hezké, někde v garáži jich mám plnou sklenici, jak jsem neodolala a sbírala je. Jsou lehoučké, ale velmi křehké, znadno se rozbijí.

Tady jejich obrázek. Ty zdejší jsou převážně ty béžové, šedivé, nebo trochu dozelena:

http://img-aws.ehowcdn.com/877x500p/photos.demandstudios.com/getty/article/69/129/176833560.jpg

Re: užili jste si vskutku krásnou dovolenou:
Autor: M. Crossette Datum: 2.8.2018 19:45

oprava, samozřejmě překlep - agl. "sea urchins" !

Re: užili jste si vskutku krásnou dovolenou:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 19:58

ostnokožci jsou nesmírně zajímaví obyvatelé mořského dna. Ježci jsou příbuzní s hvězdicemi a se sumýši. Je jich spousta druhů - ani ti "naši" nebyli všichni stejní - většina byla tmavých, ale byli tam i ježči černobíle pruhovaní.

to more:
Autor: Z. Maw Datum: 2.8.2018 16:58

je fakt nadherny! a jezka si vzpominam, ze sme je dycky sledovali pod vodou, ale bali se jich kvuli ostnum.. paradni dovca:)

Re: to more:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 17:11

to je správný - že jste se ježovek báli. Ony jsou to potvory - jejich trny jsou velmi lámavé - takže zaražený trn se nedá "vyoperovat" vcelku - ale láme se. Bez bot si šlápnout je fakt polízanice - desítky trnů najednou vjedou do nohy jako nic... I neoprénovou botou do vody projedou trny snadno. I gumovou podrážkou těch botek... Ale je fakt, že se trny průchodem materiálu zlámou a do nohy vjede max maličká špička - a ta jde vyndat jako tříska. Taky jsem si dvakrát šlápla - ono bylo krásně vidět na dno - ale musel si člověk dávat pozor. A když jsem hlídala plavací Trpajzlíky a nebo se zadívala na rybičky a zároveň se postavila... už to bylo. Ale jak říkám - díky botám max drobný úlomek, co šel vyndat. Dítka neutrpěla ani škrábaneček (tedy ježčí) - z houpaček se skulili při blbinách všichni...

druhý díl:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 16:38

fotky už má Lika dlouho, ale textík jsem dopsala (asi pod vlivem dnešního povídání) až dneska. Užívám třídení dovolenou - ale zítra už musím do pracovního procesu

To musela být:
Autor: D. Ruščáková Datum: 2.8.2018 16:21

parádní dovolená! pro vás, děti i psa. Až na ty ježky:)) Náš pobyt na Korčule byl pro nás úžasný (hlavně moře a vstup rovnou do hodně hluboké vody), pro psy snesitelný, řekla bych. Prostě jsme je museli na vycházky vozit mimo místo, kde jsme bydleli.

Nedivím se, že jste řešili strach z Najta, já měla podobný problém s vlčkama a to jsou o polovinu menší než urostlá doga :P No, zase byly dvě!:))

Re: To musela být:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 16:35

obří přírodní zahrada plná stínu, mohl volně běhat, mohl se cachtat (a on do hloubky naštěstí nechtěl), nikde nikdo - pro psa to bylo skvělé.

Domácí se kupodivu dogy nebál - naopak ho hned odepnul z vodítka, že tam nemá co provést a ovce že jsou za plotem... A prý u nich už jedna doga (prý menší fenka) bydlela a byla z Čech :o)

Re: To musela být:
Autor: D. Ruščáková Datum: 2.8.2018 16:45

Naši domácí byli taky z holek nadšeni - jak jsou tiché, že o nich nikdo vlastně ani neví, jak jsou poslušné (Ano, Ari přestala na povel vrčet, když nečekaně vešli do dveří - opravdu jsme nemuseli zamykat:))

Ale hlavně starší muži s menšími psíky byli z holek... no... neklidní až hysteričtí - protože se báli o své psíky (ti věděli, že je to v pohodě a jeden se dokonce vyvlíkl z obojku a utíkal se kamarádit:)) Pak měli tendenci na mě křičet (inu, jižní temperament), což Ari nesnáší... Tak jsme radši jezdili na odlehlé cesty, tam to bylo v pohodě.

Zajímavé bylo, že s turisty, kteří s sebou měli psy, jsme nikdy potíže neměli:))

To musela být krásná dovolená,:
Autor: Z. Dalmi Datum: 2.8.2018 12:11

já bych se musela s dětmi a psy k někomu přifařit, protože můj drahý nechce nikam. Je fakt, že teď je u nás nádherně, takové léto neznám.

Re: To musela být krásná dovolená,:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 12:31

konečně si užíváš slůňa a ne mlhy a deště... U toho moře se ale vedra snáší neskonale líp

Robinsonskou:
Autor: Ž. Eva Datum: 2.8.2018 11:48

dovolenou bych mohla. Být někde bez lidí, bez atrakcí... Jen by u nás absolutně nešlo vzít psy. K brouzdání bych je nepřesvědčila. Vodní jsou všichni, i malá příšera už plave jak vydra a do vody se vrhá nadšeně. A tahat ježčí bodliny z tlapek - uuuch, to nee. U moře s námi byla Aja a užívala si to náramně. Ale měli jsme místo bez ježků. I na člunu se tehdy projela a i ve vlnách se jí líbilo i když se člun dost zmítal. To jsme ještě měli jen ji, Ginny se narodila o necelý rok později. Teď už je Ginny seniorka, Aja skoro 5 měsíců s námi už není.... Malé příšeře bude půl roku. Taky bych ji měla předstabit. Ale nějak chybí čas...

Re: Robinsonskou:
Autor: T. Zana Datum: 2.8.2018 12:20

Aspoň trošku něco málo... zrovna tuhle jsem si říkala, že už bude velká :-)

Re: Robinsonskou:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 12:34

letí to letí...

Re: Robinsonskou:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 12:34

tak hodně robinsonád má přímo v popisu napsáno - pozvolný bezpečný vstup do vody... Ale ono jich pro hodně lidí moc není - a nás jelo osm... výběr jsme široký neměli. Navíc švára nechtěl jet trajektem - a na Pag vede most - takže to byl kompromis.

Re: Robinsonskou:
Autor: Ž. Eva Datum: 2.8.2018 13:12

My bychom nepotřebvali pozvolný vstup. Holky klidně skáčou a vylezou i dost příkrý břeh. Aja lezla přes skály a kameny snáz než my. Jenže ježci jsou v Chorvatsku skoro všude (a na písčitých plážích se nelíbí nám) Povedlo se nám najít kus u Trogiru bez ježků. I na jednom ostrůvku, kam jsme se přesunuli motorovou loďkou (Aja byla jak starý námořník, ušiska jí plandala, pozorovala vlny a tvářila se jak pán moří). Ale se třemi je to už složité. Spíš si necháme vyprávět.

I když letos nám bude Bára týden hlídat psovstvo, tak vyrazíme.

Re: Robinsonskou:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 13:45

loni jsme tedy měli kliku - průzračné moře, kamínky a ježka nevidět...

Re: Robinsonskou:
Autor: Z. Matylda Datum: 2.8.2018 20:40

Tak to závidím- já jsem všude viděla jen spousty ježků a sasanek, chorvatské moře je pro mě nepříjemné, nerada plavu v botách.

Parádní dovolená pro všechny:
Autor: T. Zana Datum: 2.8.2018 10:05

A docela bych si dala pouhých 30 stupňů a mořský větřík :P

Re: Parádní dovolená pro všechny:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 10:17

počasí nemělo chybu - vůbec nám nechyběla klimatizace - pod těmi duby bylo příjemně. A protože duby ukrývaly i houpačky, tak i Trpajzlíci "automaticky" využívali zastíněný prostor.

Jinak pro neautové - na řadu robinzonád majitelé klienty převezou lodí z pobřeží (Zadar, Biograd n.m.)... jen je třeba mít s sebou vše, co je potřeba. Neb místní krámek je v lepším případě třeba 5 kiláčků daleko... a pro ovoce, zeleninu a láhev vody je to z ruky (ale dá se - bez Trpajzlíků). V horším případě jste na ostrůvku a majitel přijede za týden (snad :o) )

Re: Parádní dovolená pro všechny:
Autor: T. Zana Datum: 2.8.2018 10:25

No jo, právě... představa, že si všechno musím dopravit na místo z dálky, mě úplně netěší.

Jinak to vypadá báječně.

Re: Parádní dovolená pro všechny:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 10:27

co všechno - dvoje plavky, jeden ručník a náhradní tričko (prádlo schne skvěle). A pak polívky a něco k snědku. Voda se domluví s majitelem (a dá se domluvit i nákup na místě před převozem).

Kromě:
Autor: A. Bytová Datum: 2.8.2018 9:50

toho, že nějak podobně si představuju ráj, tak mi i to zprostředkované moře osvěžilo.

Re: Kromě:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 10:21

Mají i minirobinsonády - kamenné rybářské domečky pro dva, se solárním nabíjením zásuvky a vařičem a ledničkou na plyn... Komfort bydlení malý, ale příroda a klídek to vynahradí. Často je v ceně i lodička... neb procházky trnitým terénem nejsou nic moc - tak se procházky mění na projížďky

Aaaach:
Autor: Z. Lika Datum: 2.8.2018 9:38

Krásně jste si to užili a já s vámi - značka ideál pro všechny zúčastněné. Dnes jsem si běžela koupit jachtařský atlas 888 přístavu v Chorvatsku a už taky pomalu rejdím prstem po mapě. Navnadili jste mě velice, díky za zajímavosti a podrobnosti, které se člověk normálně nedozví.

Re: Aaaach:
Autor: Z. Xerxová Datum: 2.8.2018 10:25

jedna krásná jachtička zakotvila kousek od plážičky, kde byli Trpajzlíci s doprovodem - vylodila se posádka... a pak usoudila, že společnost čtyř dítek se jí nelíbí a zase se nalodila... Zdáli se naštvaní - očekávali zapadlou maličkou kamínkovou pláž... a ono bylo obsazeno. A to tam nebyl mamut :o)

Přeji příjemnou plavbu a usměvavou posádku

Re: Aaaach:
Autor: Z. Lika Datum: 2.8.2018 10:34

To my jsme rozchechtaní od rána do večera :-) Až na kapitána, ten musí být přísný.

Tamta jachtová návštěva se možná chtěla koupat nahatá, a domácí to nemají rádi a jsou za to vysoké pokuty. Jachty navíc kotví dost daleko od břehu, to teda nevím, co se jim nezdálo. No, popojet si mohli, když jim stojí za to ty manévry s kotvením.

A OTéčko:
Autor: Z. Yga Datum: 2.8.2018 8:58

Jak vypadala druhá polovina července na jihu Jižní Moravy.

https://yga.rajce.idnes.cz/2018_Druha_polovina_cervence/