28.2.2024 | Svátek má Lumír


PSI: Jak roste dogák Yoda – díl XI. – začátek prosince 2022

5.12.2022

Předchozí díl najdete zde.

V sobotu 3. 12. 2022 Yoda oslavil rok. Jak je na tom s růstem v porovnáním s předchozími štěňaty?

Asi je hotovo. Přestože byl jednoznačně nejmohutnější štěník, ukončil svůj růst brzy. Nighta rozhodně nedoroste a myslím, že nakonec ani Betka nebyla o moc nižší. A protože Yoda má docela krátký krk, který ho opticky ještě zmenšuje, oprávněně mu páník říká Prcku.

Boj o klacek

O roční Betce jsem psala: připadá mi, že se přeci jenom trošku naše dáma zklidňuje. Sice mě loví (hlavně, když ji v tom páník podporuje), ale už můžu někdy jít se psem, aniž by mi visel zakousnutý v ruce, vodítku či špeku na břiše. A taky při přivolání zdaleka tolik neskotačí a neřádí.

Yoda kvalit Kosatky Dravé nedosahuje. Naštěstí. Na vodítku chodí slušně a sice se umí rozjet a bojujeme často a rádi, ale modřiny od něj jsou zcela výjimečné. A myslím, že i přivolání zvládá lépe, než divoká Betka v jeho věku.

Přivolání

Night měl z nich asi nejlepší přivolání, ale měl jiný problém: Stále trvá problém nazvaný ve stručnosti „cizí pes“. Nightovi je jedno, jestli je to pes či fena, jestli je velký, malý, mrňavý, chlupatý, nahatý, štěník, psí stařešina... prostě on si chce jít hrááááát. Hlavně lítat, honit se – okusovačky zdaleka tak rád nemá. Je opravdu velmi přátelský, ještě nikdy na žádného psa ani maličko nezavrčel. Neštěká, vrtichvostí, je opatrný... ale přesto má kamarádů maličko.

Je hrozně veliký a navíc černý. A hodně jinak hracích a kamarádských psů to zaskočí. Zcepení, bojí se, neběhají, vrčí. Hodně fenek zneužívá jeho nedospělosti a útočí na něj. Jak domovnice na něj ječí a ženou ho pryč. Případně i cvaknou. I páníci těchto psů a fenek jsou zaskočeni chováním svých chlupáčů. Přestože není v kolektivu oblíben, stále dolejzá, stále se chce kámošit, stále skáče po zadních jak klokan, když jakékoli psisko uvidí.

Hra s raslicí (nebojte, po těch zádech dojela pod Yodu smykem sama a s radostí)

Yoda rád psy potká, rád se pozdraví, pokud může, tak si poblbne – ale závislý na jiných psech není. A když se na něj prsí a vrčí, klidně odkráčí s námi dál. Zatím je v psí komunikaci víc podobný Xerdovi a Betě než Nightovi a já doufám, že mu ten nadhled vydrží i v dospělosti.

A ještě jedna citace od Nighta: Je divoký. Má velkou potřebu pohybu. Když se rozjede, musí se dávat pozor, aby člověka nesmetl z cesty. Nedělá to často – ale někdy mu to nedá... Děti hlídáme. Ale když pomine prvotní nadšení z jejich příjezdu, tak už se chlapec psí docela kontroluje. Nejvíc si našplhá, když nereaguje na sourozeneckou honičku doplněnou hlasitým jekem. Někdy jim dělá třetího černého vzadu (ale je zcela bezdotykový) a někdy leží a jen je hlídá pohledem.

„Nefoť a bojuj!"

Yoda se doma chová rozumně, je klidný, poslušný, pohodový. Ale jen dokud nedorazí hosté. Naši mládežníci, příbuzní, známí… to vše je neskutečné lákadlo. A Yoda je rázem otravný a rozjívený a neumí se zklidnit. Pak už je přetažený a musí být pořád „pod dozorem“, aby neotravoval. Jinak píská, chce hladit, leze na klín, sráží skleničky s vínem nadšeným vrtichvostěním… Bojujeme, snad se naučí odpočívat i v časech návštěvních. Druhý den se již chová normálně – ale ten začátek stojí za to.

Klackohrátky

Pokud je doma sám – je zcela vzorný. Neuklízíme boty, má otevřené všechny pokoje. Ani plyšáky, které jinak likviduje rychlostí blesku, dětem z pokojíčku nekrade. Ví, že nejsou jeho. Leží na některém z pelechů a čeká. Ani si o samotě nehraje – a to je přitom velký ničič hraček. Ani ty extrémně odolné nevydrží. Rozkouše a naporcuje úplně všechno.

Yoda provokuje s ukradeným vodítkem

Když jsme doma, tak občas zkusí provokovat. Krade bačkory, tahá rohožku a zjistil, že jde rolovat starý koberec v patře (pořizovali jsou ho stárnoucí Betce, když se jí špatně chodilo po lakovaných parketách). A tak, když má pocit, že je čas si zaskotačit… jde se zabalit do koberce a ví, že vyběhneme za ním svižně…

Je mu právě rok, 3. 12. 2022

No a za měsíc to uzavřeme – 12 díl bývá poslední…

Foto: Xerxovi

Xerxová Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !