19.4.2024 | Svátek má Rostislav


BERNSKÁ SMEČKA: Lucembursko a Alsasko 2022 aneb Po vlastní stopě

28.7.2022

Část čtvrtá.

Předchozí díl najdete zde.

Alsasko – nejmenší region Francie

Alsasko je nesmírně půvabné, alsaská města se pyšní jedinečnou architekturou, vyznačují se křivolakými uličkami a domy, které nezapřou německý vliv. Typické jsou zdejší vinice. Od západu je Alsasko chráněno pohořím Vosges a má díky tomu poměrně málo srážek; zároveň oplývá množstvím slunečního svitu, což je pro pěstování vína jako stvořené. Produkují tu špičková bílá odrůdová vína.

Svými vinicemi se může pyšnit i Eguisheim, nádherné historické městečko; v roce 2013 bylo vyhlášeno nejoblíbenější vesnicí Francouzů (Village Préféré des Francais). Uličky Eguisheimu jsou uspořádány do soustředných kruhů kolem hradu, domy jsou hrázděné a jejich balkony zdobí množství květin.

Eguisheim, v popředí Candy

Eguisheim, Candy

Vinařství tu najdeme prakticky na každém kroku. Všudypřítomní jsou čápi – symbol plodnosti a štěstí pro domy, na kterých se uhnízdí. Obyvatelé Alsaska se totiž velkou měrou zasloužili o úspěch programu na obnovení populace čápů ve Francii. V srpnu jsou v Eguisheimu pořádány čapí slavnosti; to bych někdy chtěla vidět, v tomhle úžasném prostředí to musí být paráda.

Eguisheim, čápi

V Saverne platí za hlavní pozoruhodnost zámek Rohan (Chateu des Rohan), neoklasicistní palác postavený v 18. století a známý jako Nový zámek (stojí na místě původní budovy, která vyhořela).

Saverne

Pevnost Neuf Brisach, nazývaná také Citadela krále Slunce (byla založena na příkaz Ludvíka XIV.), je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Pevnost tvoří dokonalý osmiúhelník; do města vedou čtyři brány: Colmarská, Štrasburská, Belfortská a Basilejská. Ve městě samém nejvíc zaujme rozlehlé čtvercové náměstí s kostelem; síť zdejších ulic je pak přísně pravoúhlá.

Neuf Brisach

Neuf Brisach

Kaysersberg (v němčině Kaisersberg = Císařova hora) jsme navštívili těsně před polednem za úmorného vedra. Město má ovšem tak nádhernou atmosféru, že nepohodlí bylo rázem zapomenuto. Kaysersberg se též pyšní označením Village Préféré des Francais (od roku 2017); je to město středověké a za připomenutí stojí, že to je rodné město Alberta Schweitzera.

Kaysersberg

Kaysersberg

Vybírali jsme vinařství, kde si pořídíme nějakou tu lahvinku domů. Jak si tak povídáme, zastavil se u nás manželský pár ze Slovenska: „Slyšíme známou řeč!“ Byli to též pejskaři, zajímali se, jak cestování snáší naše Candy, neušlo jim, že je to už starší dáma. Byli Alsaskem uchváceni stejně jako my a tak se řeč přirozeně stočila k tomu, co už jsme viděli a kam se chystáme – priority jsme měli velmi podobné.

Kaysersberg

Pokud jde o víno, byla jsem nadšená, že mezi „Alsace Grand Cru AOC“ (toto označení náleží vínům, která mají všechny typické znaky místního teritoria) patří i můj oblíbený Sylván - zde Sylvaner (zakoupen, dosud neochutnán).

Ribeauvillé je atraktivní město mezi horami a vinicemi. Je zčásti obklopeno hradbami. Nedaleko jsou k vidění zříceniny tří hradů: Saint-Ulrich, Girsberg a Haut- Ribeaupierre. Pro turisty je město lákavé nejen vinicemi s možností návštěvy vinných sklepů, ale i kulturou. Proslulý je jarní trh, vinný jarmark, houslařský jarmark, festival staré hudby, jakož i středověké vánoční trhy.

Ribeauville

Ribeauville

Mont Sainte Odile je764 metrů vysoká hora v pohoří Vosges pojmenovaná po svaté Odile (Otýlii). Na jejím vrcholu stojí klášter svaté Otýlie. Ve stručnosti: legenda praví, že svatá Otýlie se narodila slepá. Otec dceru nepřijal a byla odložena do kláštera. Tam byla později pokřtěna a zázrakem začala vidět.

Klášter sv. Otýlie

Když jejímu otci knížeti Attichovi zemřel syn, kníže se obrátil na víru a založil klášter, který předal dceři Otýlii. Když jsem se s legendou o svaté Otýlii seznámila, viděla jsem tolik působivých fotografií hory a kláštera, že jsem to zatoužila vidět.

Klášter sv. Otýlie

Do areálu je zakázán vstup psům, což, jak jsme viděli, některé návštěvníky odradilo. My s manželem jsme se vystřídali, nechat Candy v autě nepřicházelo v úvahu.

Když jsem procházela kolem kláštera, pochopila jsem, že to je nutnost; pro pejsky by cesta byla místy moc nebezpečná.

Je to úchvatné místo s přenádherným výhledem do okolí. Zaujalo nás, že roku 1354 klášter navštívil císař Karel IV.

Poslední město, které jsme hodlali navštívit, bylo Obernai, k tomu již bohužel nedošlo, cestu jsme museli z technických důvodů zkrátit. Nevadí, alespoň bude důvod výlet zopakovat a snad to bude brzy…

Konec

Psáno v červenci 2022.

Foto: Radek Menšík. Klikněte do kteréhokoli obrázku v textu a podívejte se do bohaté fotogalerie.

Osobní stránky autorky: www.bernsky-honic.cz

Radana Menšíková Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !