16.1.2021 | Svátek má Ctirad


Diskuse k článku

ČLÁNKY S HŘÍVOU: „Čau, mám problém“

Tak se ploužím a koukám. A vidím, že po protějším chodníku běží vlčák...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Blaza 2.2.2019 13:43

No teda

to je děsnej zážitek.

Mám v mobilu telefonní číslo na zvířecí záchranku, ale ta je asi použitelná jen v Praze. Na venkově bych taky nevěděla.. :(

Z. Jitur 1.2.2019 9:51

Re: hezký den

souhlas

Z. Jitur 1.2.2019 9:44

nebyla jsem včera...

...na Zvířetníku, až dnes - díky i za to, co jsi pro psíka udělal, a věřím, že toho, co ujel, boží mlýny taky dostanou...

M. Crossette 31.1.2019 20:34

Re: Potřebný článek

Ano, díky Hřívnatče. A měls velké "štěstí" že se majitel nakonec našel. Chci věřit, že se o svého zraněného psa svědomitě postaral, ať už byl konečný výseldek jakýkoliv.

Z. Jenny 31.1.2019 17:44

Re: Pracovala jsem na obci

V zápalu naštvání na toho kripla co ujel,jsem ti milý Hřívnatče zapomněla vzdát díky, že jsi udělal, co jsi mohl!

Moc bych si přála aby i na vesnicích lidé pochopili, že nesou odpovědnost za to ,co k sobě připoutali,lepší se to ale někteří na nás" náplavy" hledí skrz prsty a domnívají se,že se zbytečně staráme.

A. Rgova 31.1.2019 16:47

Dík, žes nebyl lhostejný

sranda to není.

Prvně asi policie, minimálně by mohli sdělit telefon na nejbližší veterinu, případně veterinární pohotovost a taky číslo obecní nebo městský úřad pro zjištění majitele. Možná je vhodný volat 112 a ptát se jich. Pak pokud majitel není narychlo sehnatelný, je to asi o cestě na veterinu. Je možné, že po zveřejnění příběhu na netu by se našla komunita co by pomohla s proplacením nákladů, pokud by je člověk nemohl postrádat. Nebo našel-li by se majitel, náklady by se převedli na něho.

Lidi bývají vděčný za pomoc svému zvířeti. Člověk sice riskuje i magory, ale to v jakýkoli situaci.

Já takhle na silnici sebrala při jízdě mezi dvěma městy sraženou kočku, když jsem ji nakládala žila,. Po dojetí na veterinu, na kterou jsme se zeptala na pumpě už byla za duhou. Trochu mi přišlo, že veterinářka myslí, že jsem ji srazila já a vykládám báchorku, ale to může být jen můj pocit. Taky jsem na silnici o pár let předtím sebrala kočku co ještě žila a plakala, já šla psí procházkou. Nebylo to daleko od domu a auta. Po rentgenu nezbylo než ji uspat, měla páteř vedví. Cesta s naříkající kočičkou v autě byla bolavá, přesto bych to pro tu šanci udělala zase. Stálo to tehdy s noční službou docela dost, ale v tý době jsme měla níž do žlabu, tak jsem to unesla a jen litovala zmařenej život a tu haldu bolesti.

Z. Jenny 31.1.2019 16:08

Re: hezký den

Taky záleží, zda má obec smlouvu s městem o odchytávání, to být musí, jinak ti městská nedojede,viz. u nás,zastupitelé nechtěli a nechtěli. Pak musíš použít další... viz. nahoře.

Z. Jenny 31.1.2019 15:53

Pracovala jsem na obci

a dobře vím, co to obnáší.Je to na starostovi,té obce, kde se pes našel,opravdu. Jenže každý není takový votrok jako já a nebere si nemocnýho a starýho pejska domů a zachraňuje další týrané psy. Však víte, že? Tak poradím jednu fintu,kterou jsem taky použila,je to lež jako věž ale poslouží to. Na vesnici nespoléhejte!Obec musí vše hradit a taky případný útulek do doby než si psa někdo vezme a takoví neosvícení vesniční zastupitelé nejsou ochotni pustit korunu,chtějí psa zastřelit,zabít atd. ale hlavně aby to nejlíp udělal někdo jiný, né oni. Jeďte do nejbližšího města,kde mají městskou policii,zavolejte jim, že jste našli přivázaného bezmocného psa,který tam trčí už druhý den a vy jste čistě náhodou v tom městě za prací,třeba,můžete anonymně,jméno neudávat,či změnit,mobil sice vidět je ale k vůli tomu jim operátor jméno nevydá. Městská má hovor zaznamenaný a musí tudíž řešit, většinou psa vezmou do depozita nebo přímo do útulku a pak už se případná CD postará.Použila jsem nejméně 3x,domů už se mi opravdu nevešli.Jistě chápete ,že nesdělím místo ale jeden skončil v Olomouci a druhý kousek od mého bydlíku,jednoho si našel přímo majitel, taky v blízkém útulku.Tři psy jsem měla pak doma až do jejich odchodu za duhu. Všichni nalezenci našli své místo.Musíte ale dát pozor na kamerový systém, tedy nejlépe někde na okraji města,kde je aspoň nějaká provozovna něčeho atd.Jasně,že to není to zrovna košér ale někdy není vyhnutí.Pokud je pes zraněn pokusila bych se vyhledat nejbližší veterinu,případně použila zmíněný postup.Tomu hajúzlovi co psa skolil a nezastavil nepřeji nic, než, že si ho to najde!

O. Joklová 31.1.2019 12:44

12. září??

no, asi u zraněného zvířete první veterina, ale jak už tu zaznělo, jednak teda tam vůbec nemusí být, a druhak to znamená (možná i nemalé) finanční náklady a všichni opravdu na to nemáme

jinak souhlasím i s tím, že jakmile se do toho člověk nějak pustí, zůstane to obvykle na něm až do konce - není to sice zdaleka totéž, ale čapla jsem na parkovišti bez dlouhého přemýšlení (zdravou!!) Emičku a kde po čtyřech měsících je???? no samozřejmě že u mě... jo a bylo to taky 12. září

díky ti Hřívnatče, že jsi nebyl lhostejný

J. Hlavsová 31.1.2019 12:31

Re: Pes na silnici

Na venkově jsou volně pobíhající psi pořád zákon nezákon. To je dobře, že jste zastavili a ovčouna poslali domů. Ten, co nezabrzdil zaslouží odsouzení, ale jen morální. Právně je to totiž tak, že kdyby došlo na přestupkové řízení, podle zákona na ochranu zvířat se dopustí přestupku ten, kdo nezabrání úniku zvířete. Řidič by ještě mohl chtít náhradu škody, pokud mu na autě vznikla.

Byla jsem jednou s ovčajdou v podobné situaci. Chodila vzorně u nohy, ale jednou přes silnici uviděla slepice uniklé ze dvorka. U předchozích majitelů byla zvyklá shánět slepice ze zahrady, takže se utrhla a mazala přes silnici. Zrovna jelo auto, naštěstí pomalu, ale narazilo do ní. Pro nás to skončilo dobře. Kimča měla "jen" naraženou plec, za pár dnů zas byla v pořádku, poškozený nárazník u auta zaplatila pojišťovna z pojištění psa.

Z. Lika 31.1.2019 11:45

Re: hezký den

Přesně, Sharko, to je hodně výstižný příklad. V jistém smyslu horší.

Š. Matyášová 31.1.2019 11:43

Re: Pes na silnici

jo,nad tím jsem se nepozastavila...to máš pravdu..předně majitel , al ekdyž už , tak hlavně ten zmetek,co nezabrzdil,byť mohl.... jezdím hodně, po vesnicích běhají různí psi, čistá rasa i voříšci...tuhle taky ovčoun, stáhl ajsme okýnko,když jsme byl au něj a zahulákala: Co tu děláš! Mazej domů! Jen se překvapeně podíval a naklusal o pár metrů dál k plotu, podlezl si ho a byl doma-doufám.

Š. Matyášová 31.1.2019 11:40

Re: hezký den

ano a nemusím chodit daleko, že Liko, heslo : "Karolína"

J. Hlavsová 31.1.2019 11:10

Pes na silnici

Ťafku by zasloužil i majitel psa, volné pobíhání zvířat po silnici je zákonem zakázáno. Jinak, jak již tu bylo řečeno - první oznámení by mělo jít na obec, tedy měšťáci jsou taky řešení. Problém nastává v čase, kdy na obci nikdo neúřaduje a nemají MP. Hřívnatci můj hlubosklon, najdou se i tací, kteří by zraněného psa vymístili zpět na silnici a odjeli.

T. Zana 31.1.2019 10:54

Re: Potřebný článek

Ano, je dobře o tom mluvit. Tomu dotyčnému nápodobně, ne?

Z. Lika 31.1.2019 10:21

Potřebný článek

Díky, Hřívnatče, že jsi o tom napsal. Postavil ses k tomu dospěle. Na rozdíl od toho pablba v protijedoucím autě.

Z. Lika 31.1.2019 10:19

Re: hezký den

Poslední Mayiny věty jsou do živého. Osobně mě už život naučil, že když se do něčeho zamíchám, už musím počítat s tím, že to zůstane na mně až do konce. Se vším všudy.

Z. Maya 31.1.2019 9:32

Re: hezký den

Jasně, ale odvézt psa někam do města na veterinu xx km, zaplatit za materiál (a to není jistý, to člověk dopředu neví) a nejspíš ještě 500 Kč za pohotovost, protože samo bude po ordinačních hodinách, to je zákon schválnosti a tyhle věci se stávají o víkendu nebo večer a nebo jet hodinu na nejbližší kliniku s nepřetržitým provozem, ve finále pěkná sumička za cizího psa, to si prostě většina lidí rozmyslí, protože to prostě vyžaduje velkou finanční i časovou účast, na rozdíl od města, kde stačí zvednout telefon, zavolat měšťáky a pak na ně 10 minut počkat. Chci jen říct, že na vesnici to není tak jednoduchý a článek Hřívnatce to i ilustruje, on měl štěstí, ale vcelku zajímavější by to bylo, kdyby mu ten pes zůstal v autě. A včil co? A co kdyby navíc byla sobota večer?

Š. Matyášová 31.1.2019 8:44

Re: hezký den

ještě jsem nenatrefila na veta,co by zkoumal místo ošetřování,kdo to zaplatí...většinou si pak nechají zaplatit jen materiál, ne práci.....

Z. Maya 31.1.2019 8:37

Re: hezký den

Ono to není na vesnici tak jednoduchý, když jsem našla psa, volala jsem taky státní, tam mi řekli, že to není v jejich kompetenci, že mám volat měšťáky, měšťáci mi řekli, že oni taky ne, že je to v kompetenci starosty, kterej si má psa převzít. Starosta nepejskař když zjistil o co jde, dělal mrtvýho brouka. Útulek a odchyt musí zavolat obec. A to šlo o zdravýho psa, se zraněným fakt nevím, co bych si počala. Když ho člověk vezme na veterinu, bude to tam taky muset zaplatit, což by nebylo pár korun, doufám teda, že mě takový situace nikdy nepotká. Fakt nejrychlejší je najít majitele psa, ať se postará on a když jde vyloženě o tuláka, je to smůla.

Z. Inka 31.1.2019 8:14

pokud je to v místě

které znáš, víš, kde je veterinář, je dobré mu zavolat. Hledat páníčka je až na druhém místě. Jinak v místě neznámém bych sháněla někoho na obci, ale stejně za mne bych nejdřív sháněla veterináře

Š. Matyášová 31.1.2019 6:52

Milý Hřívnatče,

děkuju za psa, pomohl jsi jak jsi v tu chvíli uměl....no,na malý veterině by mu asi nepomohli, ale zavolat informace z mobilu a nejbližší veterinární špitál....a následně, kdyby měl známku,zavolat na Obecní úřad v té obci,číslo si zjistíš a říct, že pes se známkou tou a tou,je tam a tam....

a tomu bezohlednýmu zmetkovi, bych zakroutila krkem...srazit živýho tvora, neposkytnout pomoc....škoda, že nevíš značku nebo barvu a typ auta...určitě tam jezdí často....

byla jsem jednou v podobný situaci, veterinární špitál daleko,nejblíž lidská nemocnice...bylo to hodně nestandardní,ale zrengenovali ho,píchli něco na bolest, znehybnili a zafixovali zlomeniny a pak jsem ho teprve převezla do veterinární, kam před tím doktor zavolal - podotýkám, že mě i se psem mohli poslat do zadele, ale doktor na příjmu si to vzal na triko- byl pejskař.

Jestli se uzdravil, přeju mu , ať ho ta zahojená zranění nebolej při změnách počasí , pokud běhá za Duhou,nic ho nebolí a tomu zmetkovi,tomu nic dobrýho nepřeju.....

Z. Xerxová 31.1.2019 6:31

hezký den

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

hlavně dík za psa - ať už to dopadlo jak dopadlo - udělal jsi vše, cos v danou chvíli mohl. Jinak ve městě volat měšťáky - buď sami, nebo odchytovou nasmlouvanou službou zařídí vše potřebné včetně veteriny první pomoci a útulku. Třeba u nás to opravdu funguje - volala jsem odchytovku několikrát a vždy rychle a profesionálně zasáhli. A autem sražený pes, kterého jsme nechali odvést byl pak v nabídce útulku pod jménem "Náraz" k nabídce po doléčení... Takže ho nedorazili, jak se často vypráví, že nechtějí mít obce náklady...

Kde není místní, tak asi volat státní...