28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


ČLOVĚČINY: Nejen Food Festival…

29.6.2023

Nedávno přišel syn s nápadem, že bychom spolu mohli někdy vyrazit na výlet vlakem. Souhlasila jsem a tak když jsem na netu objevila leták s pozvánkou na Street Food Festival 24. 6. 2023 v Lysé nad Labem, řekla jsem si, že to by mohlo být ono.

Lysá nad Labem

Krátce z historie Lysé – poprvé je uváděna již v Kosmově kronice. V lyském hradišti byl vězněn, vykastrován a oslepen kníže Jaromír. Hrad zde byl postaven ve 13. století a až po vládu Lucemburků bývala Lysá vlastnictvím českých královen. V r. 1291 vydala královna Guta, manželka Václava II. listinu, kterou udělila Lysé četná privilegia a položila tak pevné základy k rozvoji městečka. Zdejší hrad dal na přelomu 15. a 16. století přestavět na zámek Albrecht Smiřický. Doba císaře Rudolfa II. přinesla i do Lysé ozvuk jeho evropsky známého dvora. Z Lysé se stal díky okolním lesům vyhledávaný lovecký zámek. V období baroka byl zámek několikrát přestavován, nejpodstatněji za majitele Františka Antonína Šporka. V r. 1904 bylo panství prodáno Rudolfu Ferdinandu Kinskému.

V Lysé na vojenském cvičišti (Rajčůru, dnes dostihové závodiště) předváděl dne 7. srpna 1910 veřejný vzlet aeroplánu první český aviatik Jan Kašpar.

Po smrti R. F. Kinského v r. 1930 se většina rodiny odstěhovala do Rakouska, ze zámku v Lysé byl převezen na 40 vagónech veškerý mobiliář a zámek byl později odprodán státu a přeměněn na domov pro seniory.

V Lysé nad Labem zůstala z Kinských pouze dcera Gabriela provdaná za Ericha Thurn-Taxise.

Zámecký park je kulturní památkou a od roku 2003 je součástí Městské památkové zóny.

Významné osobnosti, které spojuje Lysá nad Labem: generál císařské jízdy Jan Špork, Bedřich Hrozný – rozluštitel chetitského písma, nebo profesor chirurgie a rentgenologie Rudolf Jedlička.

24. června ráno jsme tedy z Masarykova nádraží odjeli směr Lysá, od vlaku pokračovali na Husovo náměstí, kde už bylo vše přichystané, a tak jsme se vydali okouknout, co dobrého bychom případně ochutnali. Byla zde kuchyně středověká, peruánská, asijská, vietnamská, mexická, maďarská, francouzská, indonéská… z dalších „specialit“, pak upravení cvrčci, červíci, americké burgery a hot dogy na několik způsobů, různé druhy piv z malých pivovarů, káva, limonády, nebo vynikající dorty na způsob donutů.

Food festival. Lysá nad Labem

Mezi jednotlivými chody – mořskými plody a středověkým vepřovým masem s defritem, jsme se rozhodli pro procházku městem a zabloudili i do zámeckého parku, kde jsme si prohlédli nejen sochy zde umístěné – například cyklus 12 měsíců roku, ale třeba i broukoviště, včeloviště, hmyzí hotel a houboviště. A potěšili se i krásně kvetoucími záhony růží.

Růže v parku. Lysá nad Labem

A zpátky na Festival – tady jsme si dali ledovou kávu a opravdu výtečný „koblih“ se středem plným borůvkové marmelády a zdobený polevou (ostatně, jak krásně všechny zákusky vypadaly, se můžete přesvědčit na fotkách). Po dobrém jídle, příjemně unaveni, jsme se vraceli zpět na nádraží, na vlak a domů do Prahy.

Zdroj:

https://www.hrady.cz/zamek-lysa-nad-labem/texty?tid=3596&pos=1000

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lys%C3%A1_nad_Labem

Foto Jitur: Obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Račeji.

Jitur Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !