Neviditelný pes

ČLOVĚČINY: Nejen Food Festival…

29.6.2023

Nedávno přišel syn s nápadem, že bychom spolu mohli někdy vyrazit na výlet vlakem. Souhlasila jsem a tak když jsem na netu objevila leták s pozvánkou na Street Food Festival 24. 6. 2023 v Lysé nad Labem, řekla jsem si, že to by mohlo být ono.

Lysá nad Labem

Krátce z historie Lysé – poprvé je uváděna již v Kosmově kronice. V lyském hradišti byl vězněn, vykastrován a oslepen kníže Jaromír. Hrad zde byl postaven ve 13. století a až po vládu Lucemburků bývala Lysá vlastnictvím českých královen. V r. 1291 vydala královna Guta, manželka Václava II. listinu, kterou udělila Lysé četná privilegia a položila tak pevné základy k rozvoji městečka. Zdejší hrad dal na přelomu 15. a 16. století přestavět na zámek Albrecht Smiřický. Doba císaře Rudolfa II. přinesla i do Lysé ozvuk jeho evropsky známého dvora. Z Lysé se stal díky okolním lesům vyhledávaný lovecký zámek. V období baroka byl zámek několikrát přestavován, nejpodstatněji za majitele Františka Antonína Šporka. V r. 1904 bylo panství prodáno Rudolfu Ferdinandu Kinskému.

V Lysé na vojenském cvičišti (Rajčůru, dnes dostihové závodiště) předváděl dne 7. srpna 1910 veřejný vzlet aeroplánu první český aviatik Jan Kašpar.

Po smrti R. F. Kinského v r. 1930 se většina rodiny odstěhovala do Rakouska, ze zámku v Lysé byl převezen na 40 vagónech veškerý mobiliář a zámek byl později odprodán státu a přeměněn na domov pro seniory.

V Lysé nad Labem zůstala z Kinských pouze dcera Gabriela provdaná za Ericha Thurn-Taxise.

Zámecký park je kulturní památkou a od roku 2003 je součástí Městské památkové zóny.

Významné osobnosti, které spojuje Lysá nad Labem: generál císařské jízdy Jan Špork, Bedřich Hrozný – rozluštitel chetitského písma, nebo profesor chirurgie a rentgenologie Rudolf Jedlička.

24. června ráno jsme tedy z Masarykova nádraží odjeli směr Lysá, od vlaku pokračovali na Husovo náměstí, kde už bylo vše přichystané, a tak jsme se vydali okouknout, co dobrého bychom případně ochutnali. Byla zde kuchyně středověká, peruánská, asijská, vietnamská, mexická, maďarská, francouzská, indonéská… z dalších „specialit“, pak upravení cvrčci, červíci, americké burgery a hot dogy na několik způsobů, různé druhy piv z malých pivovarů, káva, limonády, nebo vynikající dorty na způsob donutů.

Food festival. Lysá nad Labem

Mezi jednotlivými chody – mořskými plody a středověkým vepřovým masem s defritem, jsme se rozhodli pro procházku městem a zabloudili i do zámeckého parku, kde jsme si prohlédli nejen sochy zde umístěné – například cyklus 12 měsíců roku, ale třeba i broukoviště, včeloviště, hmyzí hotel a houboviště. A potěšili se i krásně kvetoucími záhony růží.

Růže v parku. Lysá nad Labem

A zpátky na Festival – tady jsme si dali ledovou kávu a opravdu výtečný „koblih“ se středem plným borůvkové marmelády a zdobený polevou (ostatně, jak krásně všechny zákusky vypadaly, se můžete přesvědčit na fotkách). Po dobrém jídle, příjemně unaveni, jsme se vraceli zpět na nádraží, na vlak a domů do Prahy.

Zdroj:

https://www.hrady.cz/zamek-lysa-nad-labem/texty?tid=3596&pos=1000

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lys%C3%A1_nad_Labem

Foto Jitur: Obrázky si můžete prohlédnout níže v klikacím okénku nebo přímo zde na Račeji.

Jitur Neviditelný pes


zpět na článek