Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ČLOVĚČINY: Na výlet aneb turistický průvodce Středním Posázavím

Zuzana Nováková (zana)
  22:13
diskuse (85)

Tak jsme jeli na Sázavu. Nevěřte lidovým vyprávěčům, jezdit vlakem NENÍ žádná romantika. Na Sázavu většinou - do vzdálenosti cca 60, nejvýš 70 km od Prahy - jedeme tak dvě, dvě a půl hodiny. Přestupujeme v Čerčanech. Do Čerčan jedeme panťáčem (vlakové soupravy staré cca 50 let, vypadají a poskytují pohodlí adekvátní věku). Protože máme zpoždění, přestupujeme tryskem. Má to háček. Mrňavý červený motoráček o jednom až dvou vagonech nečeká přímo na nádraží, to by bylo moc jednoduché, ale někdy vpravo od nádraží, někdy vlevo. Když se netrefíme, čekáme dvě hodinky na další… Sázava - krajina s kolejemi

Ale když už je člověk v motoráčku, je to dobré. Jednak je to vláček příjemný, sice taky stařičký, ale aspoň hezký. I průvodčí je takový milejší … no, prostě už se těšíme.

Tentokrát jsme vystoupili v Soběšíně. A takhle to tady vypadá, obyčejná česká krajina, co se člověku v dětství obtiskla do hlavy. V Soběšíně musíme trochu povzbudit pitný režim, značně uondaný tou cestou. Jenže je tu problém - do Kácova, cíle cesty, je to jen kousek a tam čeká pivovar. Takže jedno malý a jde se.

Cesta jako vždycky vypadá ze začátku kratičká, pak už se těch osm kilometrů v úmorném horku dá jít. Ale to už se blíží velmi neromantické panorama Kácova. Doufám, že neurazím nějakého rodáka, ale ono to přímo v Kácově moc hezké není. Oprýskané domy, flastrovaná silnice… Nicméně na náměstí je moc pěkně renovovaný hotel, kde dneska přespíme (na romantiku pod širákem už jsme nějak moc dospělí) a dole u řeky je pivovar. To dole u řeky je docela malér, každá - i malá - povodeň je vyplaví. A poslední dobou jsou spíš ty velké.

Ale zatím se z toho vždycky vylízali a je to tam čím dál hezčí. Příjemná hospůdka, v létě spousty vodáků… A pivo vaří skvělé, jako většina maličkých podniků, kvasnicovou desítku, dvanáctku, občas jako hit i černé, v cenách více než lidových. Hospůdce obložené dřevem vévodí moje oblíbené heslo: Důsledným dopíjením piva za úsporu ječmene. Venku hraje místní kapela táborákové hity, už na nás prostě nezbylo místo, tak si jdu poslechnout aspoň Oranžový expres.

Jak je svět malý, potkáváme tu kamaráda z Prahy, tak chvíli klábosíme, pak se jdeme projít, pak ještě chvíli koukáme na vodu … spát se nechce, po horkém dnu se udělalo krásně. A Sázava tu vypadá po všech těch záplavách jak delta Nilu, ostrůvky, písečné kosy... Ráno nás čeká neuvěřitelná snídaně a už vyrážíme zpátky směrem ku Praze. Cesta jde hodně lesem, takže milosrdně skrytí před sluncem šlapeme k motorestu U Rybiček, který je naší dnešní první zastávkou. Motorest stojí u dálnice a kdo tam ještě nebyl, měl by to honem napravit. Je u něj rybník, ale ryby, co tu v neuvěřitelném výběru nabízejí, jsou určitě odjinud.

Tak a "tady je Šternberkovo" - vcházíme do lesů pana hraběte (to je ten, co na vlastním hradě za totáče dělal průvodce). Krásná lesní cesta, navíc skoro po rovině, kdo chodívá podél řek, ví, jak je to vzácné…. Vede až k hradu. Dnes tam nepůjdeme, jen se podíváme, jestli jsou tu draví ptáci - ano, jako vždycky. Měla jsem období, kdy jsem trvala na návštěvě hradu vždy, když jsme šli okolo, ale ono to po nějakém desátém shlédnutí už přece jen stačí… I když výhled z nádvoří je pořád stejně krásný. Sázava - krajina s cestou

Takže dolů do hospody - tady jsme sedávali s kamarády z tábora. Sázavu jsme totiž objevili poměrně pozdě, když byl synek tříletý. Za těžkého totáče nás s malým dítětem do hotelu nevzali, stejně jsme na to ani neměli a někam jsme jet chtěli. Náhodou jsem narazila na inzerát jednoho tábora, kde hledali personál, no a tak jsme se dostali do Českého Šternberka. Po roce 1989 tábor zanikl, dodnes je nám to líto. Ale jezdíme na Sázavu dál a jen občas, když máme hodně morbidní náladu, se na ruiny tábora zajdeme podívat.

Dnes tam nepůjdeme, vezmeme to kolem nádraží, kde býval hodný pan výpravčí, do lesa kolem potoka, tam je chladno i v největším parnu, a pak prudce nahoru k Malovidům. Na téhle cestě pravidelně sama sobě děkuji, že jdu pěšky a nemusím vláčet kolo. Nahoře je (skoro) rovina s polem a kapličkou, široké rozhledy na posázavskou krajinu. A u kapličky jsou dvě lavice a na těch vždycky ležíme a koukáme přes stromy do oblak a jak po stromech lezou mravenci, když máme štěstí, slyšíme skřivana…

A dolů do Ratají, pak Ratajemi nahoru kolem hradu, na náměstí ještě jednou napít, z dálky kouknout na zámek a už o moc dál nedojdeme, tak aspoň ještě kolem řeky a starých chat do Ledečka.

V Ledečku končíme, vlak už houká, v kopci je pomalej….

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr, ČTK
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďují se kvůli němu lety....

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Pákistánské protiteroristické úřady zatkly jednoho z vůdců teroristické sítě Al-Káida Amína Haka....

Vilém Barák
19. 7. 2024

Na začátku července přijel maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy. Podle svého vyjádření chtěl...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdí tramvaje. „Příčinou události je poškozené...

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Poslanec slovenské sněmovny z klubu nejmenší vládní Slovenské národní strany (SNS) Pavel Ľupták byl...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz