5.8.2020 | Svátek má Kristián


Diskuse k článku

PSI: Night a spol. ve Skotsku – část první

Vyrazili jsme čtyři dospěláci a jedna doga. V září – neb to je prý stabilní počasí. Bylo...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Glover 8.11.2016 17:33

Skotsko vypadá pěkně

Docela deštivo bylo, že jo. My jsme zase byli v říjnu v Beskydech a celý

týden stabilně lilo. Ve Skotsku jsem ještě nebyla, Chris k němu má

jakousi averzi, ale moc bych chtěla.

Z. Vave 7.11.2016 21:59

Re: Podle fotek

Nechám se překvapit. :)

Z. Xerxová 7.11.2016 20:40

Re: Zajímavé čtení,

kamení bylo všude zajímavé. Hodně kamenů mělo "letokruhy" - strukturu podobnou dřevu. Oblázky jsem si nějaké dovezla - jako vždycky. Mám kamínky mnohem raději, než mušličky

Z. Hanča 7.11.2016 20:38

Zajímavé čtení,

fotky jedna hezčí než druhá, ale několikrát jsem se vrátila k prouhatým balvanům na písečné pláži - ty teda jsou! A obdivuji precizní a podrobnou přípravu.

Z. Xerxová 7.11.2016 19:34

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -

bych je přetrhla :o) Jak já nenávidím, když pes zmizí. Night jednou zmizel na pět minut (dvakrát jsem ho za tu procházku odvolala od zvěře a když potřetí přímo "šlápnul" na ležícího jelena - tak to už neustál) a přišlo mi to nekonečné... A to už jsme i chvíli před jeho návratem věděli, že se vrací - měl to tak neschůdným terénem, že mu to trvalo, než dofuněl oklikou zpátky... Arona musela chodit na špagátě. Xerxes a Beta byli dokonalí... Nightovi nevěřím. I když se většinou odvolat dá, tak prostě kvalit svých předchůdců nedosahuje.

Z. Xerxová 7.11.2016 19:29

Re: Podle fotek

ještě nevím. Asi s Trpajzlíky k moři. A pak se uvidí, jestli na září zbyde nějaký čas, cestovací nálada a peníze :o) Pár typů máme - ale jestli na nějaký dojde, to se asi tentokrát uvidí na poslední chvíli

Z. Vave 7.11.2016 19:27

Podle fotek

tam musí být krásně, Xerxová, leč to mokro by nebylo nic pro mě. Takže jsem Ti vděčná za takový úžasný výlet, za to velice pěkné vyprávění a skvělé fotky a těším se na pokračování.

Mmch., kam se vydáme napřesrok? :o)

D. Ruščáková 7.11.2016 19:16

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -

Já byla v poledne - po ranní sněháňce bylo docela hezky, jen ty moje bestie psí mě dožraly. Po dlouhé době vzorného chování (já je i nahlas pochválila!!!Nevím, jestli to nebyla ta chyba:)) si v lese odběhly udělat kolečko beze mne - ani za zvěří to nebylo, prostě jen tak! Ari přišla za 13 minut, Berry nikde... pořád nikde, pak jsem slyšela někde kousek dál výstřely... Šiš já měla strach! No a po půl hodině si madam volným krokem doklusala a stále zpomalovala, jak cítila ten můj úlevnej vztek!

Z. Xerxová 7.11.2016 19:12

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -

chicht - je libo něco takovéhoto ?? http://www.interhome.cz/velka-britanie/skotsko/oban/rekreacni-dum-craigendarroch-2-gb8355.300.7/

je to součástí rozsáhlého zámeckého sídla... ale domek pro lovčího by ti mohl stačit :o) A pes tam pochopitelně může.

Tady taky poprchává, přesto jsem venku na procházce být musela. Jak jinak

D. Ruščáková 7.11.2016 18:56

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -

Bingo! Xerxová, možná mě znáš víc, než se znám já sama:)))

Každopádně o vašich dovolených strašně ráda čtu. Jo a číst o tom, jak vás pronásledoval déšť, když mi na střešní okno v mé pracovně déšť hraje doprovodnou serenádu a já sedím v teple doma - to nemá chybu:))

Z. Xerxová 7.11.2016 18:53

Re: Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -

palírna je na každém rohu... I ty liduprázdné kraje nějakou distillery mají... Nejbližší byla v Obanu, byla pod Ben Nevisem... a navíc v každém městečku byla speciální prodejna různých značek místních i přespolních, známých i specialit, velelahví i minilahviček... A prohlídky a ochutnávky nabízejí všechny.

Tebe si umím představit na dovolené v nějakém tom starém kamenném domku daleko od civilizace - procházky, inspirace na psaní i kreslení, nejbližší obchůdek je stejně daleko jako nejbližší palírna...

D. Ruščáková 7.11.2016 18:41

Xerxová, vy jste prostě dokonalí turisté -

tvoje plánování přesahuje cokoliv, čeho bych byla schop... no spíš ochotna, ale rozhodně se vám to vyplácí. Fotky jsou nádherné, jak vysvitlo sluníčko, tak si páník užil, co? Ale ty zamračené jsou taky pěkné, jen se v takovém počasí rozmazávají psi :P

Najt je nádherné zvíře a té stopce kvůli ovcím či obecně dobytku se nedivím - ovce jsou tak trochu neurotici, těch by se Najt nemusel ani dotknout, aby šokem popadaly. Já bohužel nemůžu holkám s ovcemi věřit vůbec - jak jsou v pohodě, pokud jde o koně a krávy, tak soužití "přes plot" se sousedovic ovcemi, kdy beran Oskar provokuje a provokuje a Ari mu na to naletí a zase naletí znamená, že bych se bála, že vztáhnou na všechny ovce kolektivní vinu za Oskarovy výtržnosti:))

Jinak Skotsko je můj sen - nejspíš bych o něco méně jezdila, ale zase bych vedle hor, lochů, hradů a vesniček zařadila i nějakou tu palírnu. Skotská whisky... to je dobrota:))

Z. Xerxová 7.11.2016 18:33

Re: mám ráda hodně fotek !!

Byly i horší procházky - budou za 14 dní... výlet v Glen Coe i na ostrově Skye byly ještě náročnější, než ta úvodní v Glen Nevis. A ona procházka za humny se sjezdem nekolikset metrů dolů bažinatým lesem... Nakonec nejpohodlnější byla ta nejdelší - na Zpívající písky.

Ukázka z webu skotských turistů - kde jsem brala procházky:

http://www.walkhighlands.co.uk/fortwilliam/singingsands.shtml

Z. Xerxová 7.11.2016 18:28

Re: Tohle by

Staré rody stále drží hodně majetku i moci. Žijí tam po staletí a svému drsnému kraji rozumí...

M. Crossette 7.11.2016 18:05

mám ráda hodně fotek !!

a když jsou s popiskami je to radost "klikat" a díky všem kteří na foto-souboru spolupracovali ! Já chapu, že když už člověk někam vyrazi "do ciziny" nechce dny jen tak promarnit, když se počasí nepovede. Takže byste za vaši "nezlomnost" zasloužili medaile ! A vůbec se divím, že jste si nikdo včetně Najtíka nezlomili nohu na těch óbr kluzkých kamenech "lesní pěšinky".

Zrovna nedávno jsem se dívali na skvělý film a vzniku "KJB" (King James Bible), překladu bible, kterou nařídil (skotský/anglický) Král Jakub I, když se ujal trůnu po smrti královny Alžběty. Právě tento překlad je považován za jeho nejdůležitější dědictví, které po sobě zanechal.

Nevím, jestli má film českou verzi (a možná jste už viděli), ale doporučuji:

http://www.kjbthefilm.com/

E. Žampachová 7.11.2016 17:59

Re: Tohle by

Asi by se našly i jiné historie. Ostatně snad není stát, který by neměl zcela odlišné historie stejného období.... třeba Husiti... Skotská historie byla taková drsnější - asi jako tamní krajina. Klan byl vše. Na druhé straně se postaral o své lidi. Zajímavá země.

Auto je jen nepříjemnost. Jak píšeš, hlavně že je Ginny v pořádku.

Z. Xerxová 7.11.2016 17:51

Re: no páni to je nádhera

Byla jsem zdaleka nejmladší a padesát mi už bylo... Obtížnost pět - to je na horolezeckou výbavu. A rozhodně to není pro mamuta Nighta, ani pro nás :o) Ale ten jejich výletní web se mi moc líbil - měla jsem výletů stažených docela dost. Některé zhatilo počasí, na některé nezbyl čas (vždycky raději víc tras než míň) - ale ty, co jsme stihli byly hezké

Z. Xerxová 7.11.2016 17:47

Re: no páni to je nádhera

dík za opravu. Loch Linnhe už je všude opraven :o)

Z. Xerxová 7.11.2016 17:46

Re: Tohle by

chicht - máme doma dvě historie Skotska - tu od Lidových Novin a pak jednu od zaručeně legitimního následníka skotského trůnu... To by jeden neřek, jak rozdílně lze popsat stejné dějiny :o)

Vysočina je krásná. Přírodně i lidsky. Psice by určitě byly nadšené.

Tak hlavcně že je Ginny v pořádku. Auto je k naštvání - ale hlavně že vy jste celí

E. Žampachová 7.11.2016 17:42

Tohle by

se mi líbilo. Sice moje staré klouby by už asi trochu skuhraly, ale když člověk slyší ta jména... Což Bonnie prince Charlie můj oblíbenec není. Ale celé Skotsko je úžasná drsná historie. Já radši středověk.

A vysočina Highlands by se mi líbila. Ze Skotska jsem viděla jen jih (Loch Lomond, Stirling a okolí) I to stálo za to. Holkám by se to líbilo. Derča by na volno mohla a Ginny už taky tolik nezdrhá. Ája by možná už měla potíže, přece jen 11,5 letá pajda není v takové formě. Ale v sobotu si na honu užila a vydržela běhat celý den (večer padla).

OT. Ginny ostranili nádorek na noze - bylo to nezhoubné. Ufff. Už se zahojila a necelé 2 týdny po operaci si užívala na honu. Aby nebylo vše jednoduché, nejaký intlygent nám mírně naboural před domem auto. Naštěstí v něm nikdo nebyl (tedy v tom našem), a dotyčný samozřejmě ujel. Okno se vymění, plechy časem opraví. Hlavně že je Ginny v pořádku.

Z. Xerxová 7.11.2016 17:24

Re: Tak to teda byla dovolena

ufff - tak ať Chetovi zaberou léky na bolest a brzy je zase "plnochrupý".

Z. Xerxová 7.11.2016 17:23

Re: Zdá se,

historie... tady všude kolem chodila. Klanové spory, vyvraždění Mac Donaldů v Glen Coe, jakobitské povstání Bonnie Prince Charlie, osud jeho zachránkyně Flory Mac Donaldová... Pomníky, památníky, monumenty...

Z. Xerxová 7.11.2016 17:20

Re: Xerxová,

bydlení bylo báječné. Skvěle vybavené. V oblasti bylo víc hezkých domečků, ale tento měl ještě jednu výhodu. Byl u hlavní silnice (tedy měla dva pruhy). Z ostatních domků trvalo i hodinu, než se ze samot dalo dostat k hlavní silnici... a tedy by každý výlet byl o dvě hodiny náročnější...

Psík podrbán - děkuje :o)

A. Lex 7.11.2016 14:07

Re: no páni to je nádhera

Bude i pětka????

A. Lex 7.11.2016 14:02

Xerxová,

konečně jsem přečetla celý článek, bohužel jsem ho měla na přískoky. Nákup, preventivní očkování Ajvi, takže nakonec jsem dočetla. Moc zajímavé počtení. Už jsem odhalila vaši strategii s výlety do nepřístupných míst Jizerek. Vy trénujete na čundříky do zahraničních hor!!! Ty vodopády jsou nádherné. Škoda (i když máte ten jizerský tvrdý trénink), že vám dost pršelo. A bydlení jste měli nádherné!!! Najt je senzační společník, vyřiď mu podrbání.

Z. Jenny 7.11.2016 13:55

Re: Zdá se,

https://youtu.be/WGr6eAvpheA

Z. Jenny 7.11.2016 13:45

Zdá se,

že největší příšera kolem jezera Loch Ness, je setrvalý déšť :-)

Krásně jsem se prošla, Skotsko miluju,hltám všechny informace o všem,čtu historii a jsem moc ráda , že se mohu seznámit se skutečností a prohlédnout si fotky, takové jak se říká neprofláknuté. Xerxová díky! A Night vypadá, jako by tam patřil.

U nás teď taky leje, obléknu si nepromokavý pléééd a šupem ven, se psisky. :-)

H. Williamson 7.11.2016 13:42

Tak to teda byla dovolena

Krasa, romantika, I kdyz teda toho deste mohlo byt mene.

Pospicham, protoze beru Cheta na zubni chirurgii, kde mu vypreparuji asi 7 korenu. Ono mu nedavno vypadlo asi 6 hornich prednich zubu behem jednoho tydne. Ale koreny po sobe zanechaly. Oj, oj, to bude doma utrpeni.... A s protezou cena si 4 tisice dolaru.

Z. Lika 7.11.2016 13:27

Re: no páni to je nádhera

Tak mi ty chyby sepiš a pošli, opravím to. Stojí to za to, viset to tu ještě nějaký čas bude...

Z. Xerxová 7.11.2016 12:49

Re: no páni to je nádhera

autor popisků nefotil :o) Máme rozdělené funkce