16.4.2024 | Svátek má Irena


AUSTRÁLIE: Noviny

20.12.2022

Noviny.

V Klokánii tu mezi námi česko-slovenskými emigranty žije i jeden, dnes už také penzista, bývalý entomolog, čili broučkař.

Vratislav Ricardo Eugéne Maria Jan-Křtitel Bejšák-Colloredo-Mansfeld.

Tento odvážný a trochu výstřední idealista si před lety usmyslel vydávat český čtrnáctideník s názvem „Noviny“. Dodnes jich od července roku 1999 vydal už 610 čísel. Peněz a hlavně času, který pan vydavatel a vrchní redaktor v jedné osobě Novinám až dosud věnoval, je neúrekom. Jak vidět, tak výdrž má značnou a svému jménu dělá čest. Jmenuje se Vratislav Ricardo Eugéne Maria Jan-Křtitel Bejšák-Colloredo-Mansfeld.

Noviny, které v Austrálii vydává Vratislav Ricardo Eugéne Maria Jan-Křtitel...

Noviny oplývají šestnácti stránkami zpráv a zajímavých článků. Tyto jsou dnes přejímány převážně z internetu. Neschází ani stránka ve slovenštině a další v angličtině. Zbylých 14 stran je v češtině, u některých přejatých článků z českých médií češtině trochu podivné, jak je dnes v zemích česko-moravsko-slezských zvykem. Sloh mnohdy kostrbatý a pravopis by nebyl ani na známku 4, které jsme dostávali kdysi na měšťance z diktátu. Nevím, jakým který „žurnalista“ vzděláním oplývá, ale podle některých jejich výplodů bych řekl, že opustili školní docházku v páté třídě základní školy se známkou z češtiny velice neuspokojivou.

Takže ze stránek Novin se dozvíme, nejen co je nového ve světě, v zemích kde jsme vyrůstali, ale také v Klokánii, kde dnes žijeme. Jsou zde upozornění na kde jakou akci pořádanou krajanskými organizacemi po celém kontinentu Terra Australis. Nechybí ani oznámení o různých česko-slovenských restauracích a podobných občerstvovnách vychvalující tu kterou vynikající kuchyni a česká piva různách značek a kvalit.

Protože v Novinách pan vydavatel uveřejňuje holou pravdu trochu s archaickým, pravicovým zaměřením, tak místní generální konzulát české republiky si nepřeje Noviny v prostorách konzulátu, kam byly dříve zdarma dodávány v několika výtiscích. Prostě některé přejaté články, které vyšly už dříve na internetu, se českému zastupitelskému úřadu nelíbí. Asi proto, že v nich jsou mnozí čeští politici nazýváni pravými jmény, a nebo články o zvěrstvech komančů, kterých se po 40 let jejich vlády dopouštěli.

Aby snad nebylo čtení Novin fádní, jsou články tu a tam prokládány anekdotami, tedy vtipy. A tak i já vám na závěr přiložím 2 vtipy z posledního čísla Novin.

Vtip z Novin
Vtip z NovinKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !