27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

BTW: Sváteční pozdravení

V době, kdy se jaro už nepochybně probudilo a dorazilo z nížin i do hor, končí duben čarodějnickou nocí, která přejde ve sladký první máj. A lidé slaví - prakticky odnepaměti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Velká kočka 1.5.2008 17:15

Ještě bršlice

Moji milí Zvířetníci zvířetnický, jste opravdu moji milánkové a já vám všem děkuji. Všechny rady byly a jsou k nezaplacení, pokud mohou být realizovány. A vzniklá diskuze byla opravdu povznášející, přesto že zahradní a zahradnické problémy zde jaksi zůstávají. Moc jste mě potěšili a moc jsem se chvílemi smála ba přímo chechtala a dokonce mi hrozilo nebezpečí smrti uchechtáním.

Tak tedy sekat a stříhat stále dokola, to platilo před lety, dnes už tohle taky nezvládám ani tou elektrickou pidisekačkou, která ani neshromažďuje nastříhané a musí se to tedy shrabovat. Z důvodů mé nemohoucnosti došlo až ke stávající katastrofě. Roundup nebo jak se ten jed nazývá jsem kdysi dávno zkoušela a to dokud rozsah přebršlicování nebyl tak obsáhlý. Ale ku podivu mi mizely i okolní rostliny, asi moje metoda nebyla tak exaktní. Ve městě, kde stále leje pokaždé proprší pravý okamžik k postřiku. Ta lahvinka zázračného prostředku byla okamžitě pryč a při zdejších cenách jsem si více lahvinek jaksi nemohla dovolit. A když uvážíte že je moje zahrada 7 x 20 m to jest 140 metrů čtverečních, kolik tak těch rostlinek vychází na jeden čtvereční metr, no to se ani neodvážím spekulovat. Zbývá jenom spoléhat na záda a ruce jiných a tam je právě ten nedostatek. Můj syn pracuje v noci a spí ve dne, těžko mu mohu komplikovat život tím že by sem musel dvakrát týdně dojížděl stříhat vlastně ani ne trávník ale bršlici. Nekoupil si volný domek vedle mne nejen proto že nepotřebuje aby ho matka kontolovala, ale právě proto že by měl na krku zahradu. A kromě svého syna tu znám jen několik osob starých jako já a nebo ještě starších a s podobnými zdravotními problémy jako mám sama.

Ne, začínám být přesvědčena o kráse a honosnosti rostliny s tolika názvy (tady se říká že milované dítě má mnoho jmen) a dokonce si považuji její životní síly a nezmařitelnosti. Silně mi připomíná mne a moje životní osudy.

Teď je jenom otázka jak o tom přesvědčit tu paní od vedle a toho rasistu z ouřadu.

Jakub S. 1.5.2008 18:58

Bože, opravdu to nemáš jednoduché.

Kdyby to pomáhalo, tak bys musela cítit to naše držení palců aji přes moře. Já vím!

Dede 1.5.2008 19:21

Re: Ještě bršlice

Velká kočko, a co přejít (vůči sousedce) do ofenzívy a jít na nějaký nějaký ten místní úřad normálně požádat o pomoc? Já mám pocit, že tady v Norsku by to fungovalo - na místních komunách. Vím, že komunám jde část daní a oni se za to starají o kde co. Já chápu, že se můžeš cítit trapně, ale když požádáš o pomoc, tak bys měla mít náskok před udáním... v tom smyslu, že ty víš, že máš problém a bohužel ho vlastními silami nedokážeš řešit. Ono to udání potom taky dopadne jinak. A jak psala Xerxová - nějaké dobrovolníky (třeba ty skauty) tam nemáte?Štve mě to, protože vím, že i u nás na vesnici by se našli stěžovatelé a udavači (jeden je poblíž), ale víc by bylo těch, kteří by bez problémů a bez finančních nároků pomohli (je jich víc poblíž:)) Maximálně by stačilo upéct koláč, nebo tak. Jen i jim by se muselo říct , že máš problém... Já tě strašně chápu,člověk má hrdost jen jednu, ale někdy to jinak nejde, víš? Já si dobře pamatuju, že i nám, když jsme se přistěhovali na vesnici a ještě nebylo postaveno a nic jsme tam neměli, tak nám lidi pomáhali. No a potom, když bylo třeba (např. staré sousedce), jsme až do konce pomáhali zase my. Já vím, je to vesnice, ale i tam u tebe mohou být mladí lidé, kteří pomohou, jen o tvé nouzi musejí vědět. Nestačilo by špitnout do správného ucha?  Myslím na tebe, tohle je horší než nemoc, ta bezmoc a nevraživost z okolí. Ale věř, že někde kolem jsou dobří lidé a když si možnost pomoci připustíš, tak přijdou...V:-)

Jakub S. 1.5.2008 22:54

A, Dede mluví velice moudře a inspirativně!

Vykroč tímhle směrem. I když jsi  c i z i n k a ! Ale dyť nejsi, na podzim to bude čtyrycet let, bože.

Vave 1.5.2008 21:11

Re: Ještě bršlice

Milá Velká kočkoVV, já se na bršlici taky chystám, není na mé zahrádce (to tak!), ale přes chodník jsem udělala dva záhonky, když tam pokáceli uschlé borovice. A tam bršlice je, táhne se od betonu se sušáky k mým záhonkům, pořád ji stříkám, ale je to na nic, zkusím ten Roundup.

Dede 1.5.2008 21:24

Re: Re: Ještě bršlice

Velká kočko a Vave, mě zaujalo to vápnění - ona má ráda těžké kyselé půdy... Spolu s Roundapem mi to připadá jako realizovatelné...(v případě Velké kočky bez Roundapu - to by ho musela mít sud!). 

Vave 1.5.2008 21:31

Re: Re: Re: Ještě bršlice

Mám v pytlíků mletý dolomitský vápenec, já to pocukruju! A budu čekat, až dorostou listy, které jsem opižlala. Pokoušela jsem se už to vykopat, ale vždycky tam nějaký oddenek zůstane. :-/