28.11.2021 | Svátek má René


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Menangle

Toto je osada na samém okraji metropolitní Sydney, zhruba 65 km jihozápadně od City. Poprvé jsme tuto osadu navštívili v roce 1969, kdy jsme se jeli podívat na moderní „mléčnou“ farmu...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Lex 19.9.2017 13:12

Když jsem

chodila nedávno na U3V na Veterinární fakultu, obor veterinární medicína, tak jsme se učili o welfare hospodářských zvířat. Je to o pohodě zvířat v obecné rovině, jak fyzické, tak duševní. Pouštěli nám filmy z českých farem, kde všechno tohle bylo. Jenomže člověku, vyrostlému v Kotlince, se dere do myšlenek nepěkná realita. Nejsou to Potěmkinova zařízení? Ale pasoucí se dobytek už skutečně není rarita!

Ž. Petrs01 19.9.2017 15:39

Re: Když jsem

Už někdy před 10-12ti lety jsem byla v kravíně, který by se ti asi líbil - a bylo to u nás, na Moravě! Byli jsme tak jako dodavatel, žádná exkurze, nic uměle připraveného. Prostě zootechnik měl radost, tak nás provedl. Volné ustájení, v boxech vysoká slámová podestýlka, obojky s čipem. Do dojírny šly krávy přes vany s desinfekcí kopyt. Dojírna kruhová (počet krav nevím, rozhodně míň, ale jestli 7 nebo 10...), umývání vemen a obsluha lidská, ale vybudováno tak aby bylo vše v rozumné výšce "po ruce".

Skutečná pastva se u nás provozuje asi jen u masného skotu, maximálně v pár kusech u nějakého biozemědělce. Představa dvakrát denně přehánět krávy ze vzdálených pastvin k podojení je dost nereálná. Ale volné ustájení a venkovní výběh, to jo. Ale i to se dá dělat... různým způsobem. Je vůbec ještě vazné ustájení povolené?

Z. Matylda 19.9.2017 16:19

Re: Když jsem

U nás na dědině je školní statek. Krávy se běžně pasou venku, pastvina je třeba i vedle supermoderního koupaliště, kam se jezdí z Brna, tak to dětičky mají i s kravičkma :) Ale jsou to masná plemena. Málokdy jsou venku stračeny.

Ž. Petrs01 19.9.2017 21:08

Re: Když jsem

Masné krávy byly venku snad vždycky, tam se to jinak nevyplatí. Potřebuješ aby skoro nic nestály a jen rostly. Mléčné jsou prostě chodící výrobna. Potřebuješ na jedné straně tlačit vysoce hodnotné krmivo a z druhé strany odebírat mléko.