22.1.2022 | Svátek má Slavomír


Diskuse k článku

AUSTRÁLIE: Jazz

Jazz vznikl koncem 19. století na jihu USA v New Orleansu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 9.5.2017 5:43

Pekny clanek, diky.

A prave jsem si na Amozonu koupil 3 CD, Graeme Bell. Uz se na ne tesim.

Z. Jenny 2.5.2017 21:25

Každý

rok navštěvujeme jazzový festival v mém rodném městě. Viděla jsem a slyšela naživo naše nejlepší jazzmeny a na nočních jamsesionech jsme trávili mnohé pozoruhodné chvíle. Ředitel toho festivalu je můj spolužák a dělá to výborně. Každou sezonu je tam nějaké překvapení, vždy vynikající. Mám ráda jazz a taky na něj musím mít náladu. Anebo mně leckdy do nálady ta hudba dostane :-)

T. Zana 2.5.2017 21:16

O.T.

Vyúčtování je na Hadech :-)

Z. Lika 2.5.2017 17:17

Re: jazz - proč ne?

Ta hudební jména u psů jsou myslím docela oblíbená - určitě jsem zahlédla Polku a Dixíka. No prosím, a teď víme i o Jazzíkovi :-)

M. Pajakerryková 2.5.2017 16:47

jazz - proč ne?

ale musím mít takovou správnou náladu. Když jsem hrála na klavír aktivně v hudebce myslím, že jazz mi unikl..

a posléze jsem k němu dospěla jako že, ano ovšem musí být nálada

navíc známý má pěkného boxera s tímto jménem - úsměv

T. Zana 2.5.2017 14:15

Re: muziku mám ráda

Povedlo se mi teď krátce po sobě dostat na koncert Hradišťanu a Čechomoru. Jak tak mám ráda ledacos, chtěla bych ještě na Nohavicu :-)

K. Holubová 2.5.2017 12:48

Re: muziku mám ráda

V autě poslouchám country rádio. Je to milá, klidná hudba, která mi vyhovuje. A tak nějak si vzpomenu na chvíle strávené na vandrech nebo na chalupě u táboráku. Občas přepínám na vážnou hudbu, to když je v rádiu americká country, tu fakt nemusím. Vážnou hudbu si pouštím i doma. Rock jak co, metal a rap vůbec ne, to fakt nesnáším, dechovku a lidovky jak kdy, ale spíš ne. To jen při určitých příležitostech. Není nad to "zatrsat" si pořádný valčíček či polčičku....

Ale dobrý jazz! To je náááádhera. Hlavně když hrají muzikanti, kteří improvizují přímo na místě. To prostě nemá chybu. Svědčí to o jejich dokonalé muzikálnosti a vztahu k hudbě vůbec. A černošský jazz je vůbec to nejkrásnější, co člověk může zažít. Tryská to z těch lidí jako čerstvá míza. Jazz miluju.

O. Joklová 2.5.2017 12:14

muziku mám ráda

a poslouchám kdeco - lidovky, vážnou hudbu, country, rock, metal... no, rap teda nemusím, ale to podle mě není vlastně muzika

dechovka mi občas pije krev, ale jazz - ten prostě zůstal totálně mimo mne, nic mi to neříká, je to úplně jiná krevní skupina, když slyším, tak přepínám nebo vypínám

nemůžu si pomoct...

O. Joklová 2.5.2017 12:07

Re: OTéčko

dej včas vědět

Z. Lika 2.5.2017 10:57

Re: OTéčko

Teda když jsem začala číst, hrklo ve mně. Tohle je ještě dobrá zpráva :-) Potom zavel!

Z. Yga 2.5.2017 10:27

OTéčko

Všem, kdo včera přislíbili přidržet Jendovi palce děkuju, ale zatím povolte - operace se odkládá, neb potřebuje ještě nějaké dodatkové vyšetření.

Z. Yga 2.5.2017 10:06

Mám ráda jazz

ten meziválečný, rytmický a libozvučný. Přiznávám, že novým směrům jazzu moc nerozumím a možná proto se mi nelíbí.

Na počest Karla Kraugartnera se v Mikulově na jaře pořádají Jazzové večery - každoročně. Navíc tam mají i svůj Chodník slávy, kde svou hvězdu odhalí některá naše jazzová legenda (někdy už in memoriam).

Z. Lika 2.5.2017 9:43

Re: Jazz a spol.

"Džez" jako slovníkové heslo je ve slovníku z 60. let, "jazz" až na druhém místě. Dnes je tomu naopak - na prvním místě je "jazz". Obráží to stav, že se "džez" příliš nevžil.

To je jen takové korektorské okénko, v běžném životě se to neřeší.

Ale přejímání a přizpůsobování cizích slov je pro všechny jazyky běžné, jak sama správně upozorňuješ. Je to známka, že jazyk není mrtvý (taková latina už toho moc nepřejme).

T. Zana 2.5.2017 9:05

Re: No jo

Mapel Leaf Rag je skvělej!

T. Zana 2.5.2017 9:04

Jazz a spol.

Ach ano, pro mne hlavně ragtime a Billie Holiday :-) Krásná muzika všeobecně, díky za připomenutí.

Jen ještě poznámka k tomu džezu. Taky se mi to slovo moc nelíbí, ale na druhou stranu to už je tak osud přejatých slov. Vzhledem k tomu, že z češtiny se do světových jazyků moc nepřebíralo (snad jen ten robot... a pak prý tunelovánmí, ale on ten tunel taky bůhvíjak český původ nemá), nemáme s tím jako národ zkušenosti. S tím, že přebrané slovo se "zkomolí".

V angličtině je spousta slov francouzského původu. "Zkomolených".

A my bychom dodnes psali "silhouetta" a "journalismus" - stačí se podívat do předválečných textů. "Džez" se mi nelíbí, ale nejsem si jistá, jestli to prostě není v logice vývoje jazyka.

Z. Lika 2.5.2017 7:45

No jo

Mapel Leaf Rag jsem se kdysi pokoušela naučit na piáno :-) Muzika zmiňovaná v článku má odpich a šmrnc, dobře se poslouchá a výborně na ni tancuje. Jinak můžu George uklidnit, že se tu mnohem běžněji píše jazz.

Z. Xerxová 2.5.2017 6:49

hezký den

hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Tak dneska jsme nakoukli do hudebního šuplíčku tam daleko u protinožců...