19.11.2019 | Svátek má Alžběta


Diskuse k článku

BTW: Na stopě aneb jak myslet čtyřrozměrně

Ještě jsem trochu udýchaná, když s Berry u boku předstupuju před Vláďu, „našeho“ policejního psovoda, a čekám na ortel. Já si o průběhu stopy mohu myslet ledacos, ale dobře vím, že skutečné hodnocení svého výkonu dostanu až od něho. Najednou se na mě usměje: „Chceš slyšet pravdu?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Bytová 31.7.2014 13:52

Sympatická

je mi ona nutná  "mentální" provázanost. A kromě provázanosti vám to taky náramně sluší.

Z. Xerxová 31.7.2014 13:24

Re: jéééééé, ona je tu Dede!!!

potřebuješ "načuchat" staré lidi (často se ztrácí), bezdomovce, menšiny, maličké děti... a ono není snadné získat ochotné (a správně spolupracující) lidi. Tžžko přijde Dede na hlavní nádraží a řekne nějakému silně páchnoucímu a přiopilému člověku, že by byl vhodným adeptem na "ztracení", neb takový typ ještě nehledala...

O. Joklová 31.7.2014 13:06

Re: jéééééé, ona je tu Dede!!!

ehm, no jo, ono je to dokonce jako odkaz pod článkem, hihi :-))))

asi mám nejdřív číst a až potom něco komentovat :-DDDDDDDDDD

článek jsem zhltla jedním dechem, děkuji za prima čtení (srdíčko)... ale ještě mám jeden dotaz:

ad: "v tréninku mu dát možnost „načuchat“ co nejširší spektrum lidí a dobře si všímat, jak na ně reaguje. Což je výborná poučka v teorii, ale v praxi to značně vázne... asi chápete proč:))"

já prosím nechápu... :-((((((((((((

Z. Matylda 31.7.2014 11:30

Tiše obdivuju,

s mými psy by mantrailing dělat nešel a navíc ani nevím, kde bych na něj vzala čas. Ale jednou ho budu mít a budu se psima něco dělat :)

T. Zana 31.7.2014 11:30

Dede

našla jsi sobě i psům úžasnou činnost - teda dost jsem váhala, jak to označit: zábava to jistě je, ale ne jenom zábava. Práce to je taky, ale ani to není přesně ono...

Tak hlavně ať se vám daří!

T. Louk 31.7.2014 11:08

Re: Obdivuju,

Jo! :- )

Z. Dalmi 31.7.2014 10:47

Re: Obdivuju,

To se krásně myslí na cokoliv, že?

Z. Dalmi 31.7.2014 10:47

Re: Tohle by mě převelice bavilo,

Takhle jo. Na schovávanou jsem si hrála už jako dítě s naší hladkosrstou foxteriérkou Ivinou. No, hrála.... Vždycky mě našla, samozřejmě. Evidentně si myslela, co jako blbnu a proč sedím ve stodole na vrchní laťce žebříku. Protože ona naprosto přesně věděla, kde jsem. To já si myslela, že se schovávám :-)

Myslela jsem provozovat to nějak poloprofi, pod vedením a tak.

Z. Vave 31.7.2014 10:38

Obdivuju,

že při stopování dokážeš udržet potřebnou koncentraci a pozornost, Dede. Já když chodím s Ankou, tak mi myšlenky snadno utečou pryč, na což ona hřeší. Koukne se, jestli se koukám, a když zjistí, že nekoukám, hned se pokusí zožrať něco zakázaného, například. Je to potvora, která hřeší na mou roztržitost. :o)

Přeju všem krásný den. <3

D. Ruščáková 31.7.2014 10:37

Re: jéééééé, ona je tu Dede!!!

To je tohle http://naszviretnik.net/2014/07/28/btw-pod-smrckem/ :)) Funkčnost FB je pro mě pořád z větší části záhadou, kterou se nějak nechce řešit:)))

O. Joklová 31.7.2014 10:35

jéééééé, ona je tu Dede!!!

to mám radost :-))))))

ale ještě než začnu číst, tak OT_2 : Dede, včera mi vyskočilo cos z DeDeníku na FB a byl tam, jak bývá zvykem, kousek textu, ale hodilo mě to na hlavní stranu, tak jsem myslela, že to bude (hned jako první) článek - a ono nééééééé, ani v článcích jsem to nenašla

mělo to u sebe fotku s (tvýma) nohama v botách, právě ta mě zaujala, hihi :-DDDDDDDDDDDDDDD

ale ani název článku, nic - jak ho mám (můžu) najít???

D. Ruščáková 31.7.2014 10:32

Re: Tohle by mě převelice bavilo,

Co ty víš, třeba si tak začneš hrát s holčičkama... ony odběhnou za roh baráku nebo v lese někm do křoví a Sorbon je bude hledat! A máte rázem zábavu na půl odpoledne a výsledkem bude tvrdě spící mimimamutek a třeba i unavené holčičky:))

D. Ruščáková 31.7.2014 10:29

Re: Hodně zajímavý

Milá Louk, tos trefila - neumím dril cvičit a sama ho nemám ráda. Ale něco s nimi dělat musím - sama víš, k jakým výšinám darebáctví se dokáže vzepnout nudící se vlčka, která má potřebu se maličko zabavit. A právě na stopách dokážu holky uštvat - ne fyzicky, ale mentálně. Po tréninku vyspávají jako andělíčci (Ari aspoň dvě hodiny!:))

A vzhledem k tomu, že takových 90 % úspěchu záleží na to, jak dokonale dokážu číst svého psa, tak je to obrovská výzva - a to na poli, které mě zajímá a baví. Eh, ten běh a pobyt v křoví a tak, to už jsou třešničky na dortu:))

M. Pajakerryková 31.7.2014 10:21

Re: moc jsem se těšila

Terry je zlatíčko, někde jsem udělala chybu, taky je to první "pracovní" pes navíc docela nepracovní plemeno takže i tak jsem s ním udělala kus práce

tak nevzdávám to ale včil máme jiný úkol - krytí až bude po tak se zas na stopičky vrhneme a zkusíme to jinak

tak dle IPa můžeme dělat ještě docela hodně zkoušek i beze stop takže trénovat je furt co, vypilujeme vysílačku a aporty přes překážky a jde se na to :)

Z. Dalmi 31.7.2014 10:18

Tohle by mě převelice bavilo,

ale nedokážu na to získat čas. Tak si o tom moc ráda počtu

O. Joklová 31.7.2014 10:04

105

OT - vyšla pravidelná stopětka

http://www.vave.biz/index.php/105-x148/343-on-claudius

D. Ruščáková 31.7.2014 10:03

Re: moc jsem se těšila

To tě mrzet nemusí - Terry je Terry a práci na stopě nemůžeš řešit drilem, jako jiné dovednosti. Tedy můžeš řešit styl a provedení, ale ne chuť do práce. Buď dodáš maximální motivaci nebo respektuješ, že jeho to prostě nebaví.

Mimochodem, ty naše stopy zaujaly i jednu fenku (a její paničku taky:)) z tábora, která na IPO dělala potíže a práci sabotovala. Ta volnost se jí líbila - a to když si to zkusila poprvé, byla sedmiletá. Ne, že by si přestala vymýšlet hovadiny (je to osobnost, hovawart, úžasná psice se smyslem pro humor), ale ta práce ji očivodně bavila...

T. Louk 31.7.2014 10:00

Hodně zajímavý

Pro mě je stopování exkurze do naprosto neznámého světa, takže čtu s velikým zaujetím, velmi mě baví právě praktické postřehy - viz "uličnictví", překrývání starých a nových stop, zamotání v křoví atd. Hodně se mi líbí, že je činnost založená na pochopení a nikoli drilu. Díky Dede, těším se na další postřehy.

M. Pajakerryková 31.7.2014 9:54

Re: moc jsem se těšila

není zač hezky holky trénujte!!! až se jednou ztratím tak budu naprosto v klidu protože mě najde Berry :)

tak ale víš jak mrzí mě to, zkažené stopy s Terrym....

D. Ruščáková 31.7.2014 9:43

Re: moc jsem se těšila

Díky Pájo, děláme co umíme:))

A ty, když necháš krasomilu Nastěnku čuchat a Terryho kousat, tak máš taky nadšeně úspěšné psy:))

D. Ruščáková 31.7.2014 9:41

Re: ...

Ne na tohle, milý Pů - naši psi jsou světoví v oblasti sportovní kynologie a myslím i v práci podle TARTu, což je služební kynologie.

Tohle stopování (mantrailing) je u nás nové, teprve se tvoří pravidla, pracuje se na atestech a učíme se, jak to pořádně dělat. Je to blízké služební kynologii, ale není to stejné - dobří psi dokážou řešit starší stopy, než běžný policejní pes (který musí zvládat vedle stop ještě mnoho jiných věcí), což je dáno nejen stylem práce, ale hodně i "mentální" provázaností týmu - ten pes obvykle není použitelný s jiným psovodem. Což je pro služební psy problém.

D. Ruščáková 31.7.2014 9:33

Re: Hezké :)

Tosco, tohle se snad ani s malými dětmi a kopou starostí navrch dělat nedá - je to strašněj žrout času a při tréninku závisíš na jiných lidech, protože vždycky musíš mít minimálně někoho, kdo se ti "ztratí" a klást stopu správně, tak, aby to odpovídalo účelu, je také svým způsobem umění. Navíc ne každý rodinný příslušník nebo soused chce poslouchat podrobné instrukce a taky se jich držet:)) Je to vlastně podobná práce, jako když někdo chce být výborným figurantem pro obrany nebo umět klást stopu na IPO stopování, to vše chce vědomosti)

Proto mezi stopaři najdeš buď mládež nebo staříky:)))

A holky byly chváleny za práci - Berry si střihla pěknou stopu na strništi, kde traktor zrovna uklízel balíky slámy, udělala správně pachové rozlišení na rozfoukané louce a podobně. Ari je prostě zbrklej, ale snaživej učedník - hezky předvedla, jak umí přejít z vlhké louky s vyšším porostem na rozehřátou asfaltku a stopu udržet, jednou si dokonce (omylem:)) vybrala starší stopu stejného kladeče a šla po ní místo po té čerstvé - což sice byla chyba, ale na pošlapané louce to byl solidní výkon, udržet ten pach. Berry teď má období celkem stabilní a dokonce rostoucí výkonnosti, tak uvidíme, jak dopadneme v září:))

D. Ruščáková 31.7.2014 9:22

Re: super

IPO je sport - jde o precizní práci za jakž takž kontrolovaných podmínek, tedy výsledky se dají srovnávat, lze vypisovat soutěže, mistrovství a tak.

Tohle je praktická dovednost a její "pravidla" jsou dána účelem - toho člověka musíš najít a je mi celkem jedno, kde přitom máš nos:))

D. Ruščáková 31.7.2014 9:19

Re: hezký den

Záplavu klošů bych asi první řešila já - ječením:)) Fuj, zažila jsem to nedávno. Jinak na stopě záleží na tom, jak se holkám jde - když jsou zaujaté a pracujou, nevšímají si skoro ničeho. Když jim to nejde nebo se jim nechce (i to se stane:)), hledají rozpýlení (hele paničko, tady je takovej pekněj klacíček... co kdybys mi ho hodila a toho chlapa najdeme později?:)) nebo se snaží přepnout na zajímavější objekt - třeba na srnku nebo zajíce. Pak následuje hromové "Stopa! Kde máš stopu?" Naštěstí tohle přepnutí většinou poznám, protože je na nich vidět černé svědomí, že páchají něco, co nemají:)))

M. Pajakerryková 31.7.2014 9:13

moc jsem se těšila

na článek od Dede, protože stopičky mám ráda :) moc holkám fandím a sleduju celou jejich kariéru

Terrynek mi soustavně tvrdí, že nic necítí ale Nastěnka je šikovná a čuchá hezky, ovšem sportovní stopy, ipácké....

takže přeju černobílému duu ať vám to čuchá holky!!!

P. Pů 31.7.2014 9:09

...

Dede, to je celý vědní obor, koukám. A četl jsem někde že u nás jsou na to nejlepší a cvičené psy si v Česku objednávají z mnoha koutů světa. :o)

Z. Tosca 31.7.2014 9:05

Hezké :)

Moc ráda čtu o aktivitách se psy. Možná i proto, že momentálně na žádnou nemám časoprostor a vlastně ani psa. Dede, Tvoje záliba (a to, že to neděláš "odjakživa", ale začala jsi relativně nedávno :) ) mi dává naději, že jednou, až děti vyrostou, a já budu mít volný čas, tak si vyberu , čemu se budu se psem věnovat, pořídím si psa vhodného k tomu účelu, a pustím se do toho. 

Možná to nebude to samé, co děláš s holkama Ty, ale moc ráda o tom čtu. Protože než jsi o mantrailingu začala psát, tak jsme o něm moc nevěděla, a hlavně jsem si myslela, že tyto disciplíny se dělají hlavně profesionálně.

Hodně mě zaujalo, jak málo stačí na to, aby psovod psa "zarazil" a znejistěl. Jako vždy u psů, i tady platí, že pes hodně vnímá člověka, a pokud nedostává správnou odezvu, hledá, kde vznikla chyba a nereaguje "správně" (on reaguje správně, v dané situaci, ale není to to, co my chceme)

Když se na to člověk dívá zpětně, zdají se chyby jasné, ale vyhodnotit to správně v daném (stresovém)  okamžiku, a zareagovat správně ... to je umění. Tak holky, trénujte a pište! Ať mám co číst a ať se taky přiučím :)

A napiš i za co jste byly pochváleny :)

Z. Štětinka 31.7.2014 7:41

super

jsem o tomhle způsobu stopování vůbec nevěděla! Zkoušela jsem s holkama taky stopy,ale učily nás IPačky a mě to nebavilo...jen našlápnout desetimetrovou stopu trvalo deset minut. každá šlápota se musela pečlivě vykopat do terénu a do každé pamlsek, pes musel do každé položit čumák... prostě mě, jako praktika to nebralo? K čemu koukat na to, jak pes u stopy vypadá, když pak v praxi vyhoří?

kdysi, jako 8 letá jsem mívala malého oříška. Uvázala jsem ho u stromu, na provázek zase přivázala kolečko salámu a utíkala s ním pryč, utíkala jsem daaaaaleko, do lesa, přes cesty, po louke, přes mokřady.... a Lojzík? Nádherně to kolečko schované pod trávou našel. To mě bavilo, ne IPO.

Tak jsem moc ráda, že jsi tu o tom Dede napsala

Z. Xerxová 31.7.2014 6:28

hezký den

hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej. A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp.

Holky doubravský, je na vás všech třech vidět, že vás to baví. A ještě je to mocmoc užitečná práce. Ne - z každého nevyroste profesionální záchranář použitelný v praxi, ale makáte na sobě, máte společnou "zábavu"  a ještě ukazujete veřejnosti nepostradatelnost psího nosu i hlavy.

Najtík včera večer chodil hodinu v lese na okraji Lužek - a byl obsypán kloši. Za tu dobu jsem jich z něj posbírala snad stovku... Ještě že je to na jeho kožíšku dobře vidět a dají se neustále ničit. Jak chudinky psice v terénu řeší invazi hmyzáků?? Nebo neřeší nic - jen stopu ??