28.9.2020 | Den české státnostiDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


AKVARISTIKA: Akvárium máme, a co dál?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 18, poslední: 23.2.2006 17:16, přehled diskusí

Vzduchovat? :
Autor: Dan Datum: 23.2.2006 1:57

Můžu potvrdit, že pokud je akvárium dobře "zajeté" , tak je rovnováha mezi spotřebou a výrobou kyslíku a vzduchovat není třeba. Mám 130l akvárko už 7 roků, na začátku jsem rostlinkám pomohl dávkováním CO2 a přihnojováním Řasobijcem a od té doby se jen kochám. Tu a tam odsaji kal a vyměním trochu vody.

Proč vzduchovat?:
Autor: cassul Datum: 23.2.2006 0:28

Mám několik akvárií, všechno velikost kolem 250-300 litrů a žádné vzduchování nepoužívám. Jen klasickou molitanovou filtraci ponořenou celou pod vodu, velmi husté rostlinstvo a pár rybek - říká se tomu holandské akvárium. Vřele doporučuji - je to snadné na údržbu, je to tiché (on vzduchovací strojek těsně vedle postele nic moc) a alespoň mi připadá hezčí převážně zelená nádrž s občas se objevujícímí barevnými rybkami.

Re: Proč vzduchovat?:
Autor: Jiří Růžička Datum: 23.2.2006 11:30

Mohu se zeptat,co to je klasická molitanová filtrace,ponořená pod vodou?

Re: Re: Proč vzduchovat?:
Autor: cassul Datum: 23.2.2006 16:20

Koupená filtrační mašinka na molitanové válečky, jakou mají v každé akvaristice. Většinou si ještě shora přisává vzduch, ale to jsem zaslepil a celé jsem to potopil co nejvíc ke dnu. Spodem saje vodu skrz ten molitan a vrchem ji vypouští ven :-). Tak jednou za čtrnáct dní se ten molitan vyndá a vypere ve vodě.

Re: Re: Re: Proč vzduchovat?:
Autor: Jiří Růžička Datum: 23.2.2006 17:16

Jo jasně,v tom případě ten filtr nahrazuje vzduchování.Pohyb vody!To je to důležité.Píšu o tom v posledním pokračování o filtrech.

vždycky jsem chtěla mít takovýho toho potápěče:
Autor: Kačer Datum: 20.2.2006 13:04

co se dá do akvárka, měla jsem na dně jenom takovou malou lodičku, jakože vrak :o))) ale z potápěče jsem slevila, už ho nechci, ale jestli si akvárko opět pořídím, tak tam tu potopenou lodičku zase dám :o))))) Ještě ji mám schovanou!

Re: vždycky jsem chtěla mít takovýho toho potápěče:
Autor: Jiří Růžička Datum: 20.2.2006 21:13

Proti gustu............

Re: Re: vždycky jsem chtěla mít takovýho toho potápěče:
Autor: Kačer Datum: 21.2.2006 11:34

Ona tam byla schovaná mezi kameny :o) skoro nebyla vidět, potápěče už nechci, je blbej, včera jsem ho viděla v čínské restauraci a taky otevírací truhlu a ta je taky příšerná :o)))

Re: Re: Re: vždycky jsem chtěla mít takovýho toho potápěče:
Autor: Kardiak Datum: 21.2.2006 18:24

Až mi z té představy naskočila husí kůže

Začíná mi docházet, :
Autor: Zdena bez psa Datum: 20.2.2006 12:48

že v mém akvárkovém období okolo mne lítali andělé strážní a já si to neuvědomovala, taž abych si toho vážila. Měla jsem jen světýlko a vzduchovací šutřík. Asi mne ty rybičky fakt měly rády. Buď jsem světlo rozsvítila, nebo zhasla a vzduchování šlo 24 hodin. Neměla jsem ani hnědou, ani zelenou řasu a rybičky žily roky. Prostě, když se do něčeho pustilo dítě, tak ho nemohly němé tváře zklamat . Dnes už by mi to určitě tak lehce nešlo. Ale ráda si Vaše poučné vyprávění přečtu.

Re: Začíná mi docházet, :
Autor: Jiří Růžička Datum: 20.2.2006 21:38

Mám pro Vás, a nejenom pro Vás, příklad.Představte si, že budete od samého začátku poslouchat někoho, kdo Vám bude vysvětlovat uvaření pytlíkové polévky.Tak, od začátku.Tedy i s bezpečnostními předpisy pro Váš sporák,s plánkem,kde ji koupit,se složením a chemickým rozborem,kaloriemi,původem.................
Nikdy si ji neuvaříte!
A tak se Vám zdá, že to vše, co čtete, je složité a nesplnitelné.Je to právě naopak,ale protože se jedná o vytvoření prostředí pro živé tvory,vysvětluji to možná zdánlivě podrobně,ale věřte,je to jen ten základ!Nejhezčí je to "potom."Nejde tedy tak o Vás(promiňte), jde opravdu o ty tvorečky,kteří jsou na Vás zcela odkázáni! Jde tedy opravdu jen o to,připravit se na budoucí spolubydlící co nejlépe.Odvděčí se Vám,za to Vám ručím.Mají v tom svém fantastickém miniaturním světě také své starosti,povinnosti a prožitky.Nebojte se tedy a počkejte na další pokračování,určitě se dovíte o svém akváriu i mnoho zajímavého.

Taky se moc těším:
Autor: Terinka Datum: 20.2.2006 9:49

na další povídání. Počkám si až do konce povídání o zařizování a možná si taky akvárium pořídím  Už o tom dlouho uvažuju. Jen musím vymyslet, kam ho postavím.. Tak prosím pište, pište!

Právě jste se dotknul toho,:
Autor: Vave Datum: 20.2.2006 9:21

proč akvárium nemám a mít nebudu, ačkoli se mi líbí - totiž podmínil jste intenzitu osvětlení objemem akvária. A já vím, že tím jste určitě neskončil. Z objemu akvária budete zcela nepochybně odvozovat počty rybek a rostlinek různé velikosti a podle toho zase budete počítat krmení! Kdepak! Na to mě neužije. I nadále si vystačím s Ankou a kytičkami a o rybičkách si budu s potěším číst Vaše zajímavé povídání. :o)

Re: Právě jste se dotknul toho,:
Autor: cassul Datum: 23.2.2006 0:39

Ale to jinak nejde. Zkrátka velké akvárium potřebuje víc světla než malé a vejde se do něj víc rostlin a ryb, které sežerou víc krmení, to snad dá rozum... Nejde o žádné výpočty a tabulky (byť někteří akvaristé si na ně potrpí, já se akvaristikou zabývám dobře pětadvacet let a nikdy jsem nic moc nepočítal), jen o jakousi orientaci, kolik asi tak je vhodné použít (světla, rostlin, ryb, krmení). Kromě toho, jde o živou přírodu a ta se, jak známo, příliš tabulkami neřídí. Takže fobii z výpočtů klidně pusťtě k vodě a bez obav se věnujte akváriím.

Tak jsem přišla na to, :
Autor: Hela S. Datum: 20.2.2006 8:28

co zásadního mi chybí, když se chystám zařídit nové akvárium. Je to PSYCHIATR ;-) :-)))))))))
Těším se na další pokračování. Filtrace mě hodně zajímá. A hned položím otázku. Co říkáte na podpískové filtry? Jsou účinné? Kdy se dají použít a kdy raději ne? Pokud budou v pokračování seriálu zmíněny, počkám si :-))))

Re: Tak jsem přišla na to, :
Autor: zana Datum: 20.2.2006 11:53

Re: Tak jsem přišla na to, :
Autor: Kardiak Datum: 20.2.2006 17:37

Mám dvě akvaria.180 a 50 litrů.Půdní filtry mám v obou a mám s nimi dobré zkušenosti.Když se vyústění filtru nasměruje kolínkem,je výborné pro okysličování vody.

Re: Tak jsem přišla na to, :
Autor: Jiří Růžička Datum: 20.2.2006 21:51

Budu o nich psát v příštím pokračování.Asi myslíte tzv.půdní-či bakteriální filtry.Záleží mnoho na tom,jaký výrobek použijete.Zabýval jsem se těmito filtry asi tak dva roky.Jde o správnou funkci bakterií  v akváriu a tak si vlastně musíme nejdříve ochočit je!Prostě,chováte bakterie,které jsou dosti citlivé na změnu v akváriu.Přestanou-li plnit svoji funkci,může nastat katastrofa.Třeba po dvou letech,nebo i více.Asi by nebylo vhodné s půdním filtrem začínat.
Funkci vysvětlím v pokračování.