15.6.2021 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

ZIMBABWE: Rošáda

Žádné přímé důkazy o tom, že sametový převrat v Zimbabwe se odehrál v čínské režii, nejsou, ale stopy vedou do Pekingu. Jsou trojího druhu. Osobní, protože hlavní aktéři měli a mají vztah i spojení s Čínou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 5.12.2017 17:45

Re: Příroda se bojí prázdnoty

A všude plno černého. :-P

J. Jurax 5.12.2017 17:32

Příroda se bojí prázdnoty

Bílý muž odešel, žlutý přichází.

V. Lunák 5.12.2017 16:49

remake

Ačkoliv rizika, která popisujete, obecně existují, nemyslím, že výsledek může být remake. Čínský model, který se v ekonomické rovině opírá o aplikaci kapitalismu 19. století vyžaduje prostředí resp. mentalitu, která v Africe obecně neexistuje, takže se v této podobě model neuchytí.

Druhým faktorem je, že některé státy berou tato rizika v potaz, takže podmiňují obchodní vztahy s Čínou transferem technologií, zaměstnáváním místního obyvatelstva, atd..

Např. v roce 2010 došlo v Zambii k poměrně silným nepokojům v souvislosti s podmínkami v dolech. Výsledkem bylo několik zastřelených a zraněných na jedné straně, ale několik obviněných Číňanů na straně druhé. To je pochopitelně zcela nesrovnatelná pozice s praktikami v období kolonialismu. Celé srovnání s C. Rhodesem tak článek zcela zbytečně devalvuje.

L. Vrána 5.12.2017 14:54

Re: Je to možné.

Taky bych řekl. Čínská mentalita není zaplevelena lidskými právy. Číňanů je hodně a jsou pragmatičtí.

R. Langer 5.12.2017 14:05

Re: Je to možné.

A nic jiného si taky ti černoušci nezaslouží. Ještě se jim po "bílém muži" bude škytat. :-P

P. Zinga 5.12.2017 14:01

Kdo četl "Jak chutná moc"

od (Slováka) Mňačka, ten se nediví.

S. Rehulka 5.12.2017 13:40

Výborný článek !

Jenom mě mrzí opomíjení historického i současného faktu a to je Africký tribalismus !

Totiž bílou Rhodesii ničily partyzánským terrorem dvě hlavní skupiny ! Roberta Mugabeho kmen Shona, finančně, výcvikem i technickou (vojenskou) pomocí z Čínské Lidové Republiky. Druhou terroristickou bandou byl kmen Ndebele (Matabele), vedený Joshua Nkomo a stejně tak podporovaný Sovětským Svazem. Přesto vojáci Rhodesie (bílí i černí) úspěšně čelili terroru komunistických "bojovníků za svobodu", ale dostali do zad ránu dýkou od Britské vlády v rukách Labour Party, kteří nemohli odpustit Rhodezanům jejich jednostranné vyhlášení nezávislosti země a tak s pomocí OSN, byla ukončena bílá Rhodesie a nastoupila černá Zimbabwe, pár let ještě slušně existující z bílého hospodářství, ale která se právě pod diktatůrou soudruha Mugabe změnila v peklo hladu, inflace, tuberkulozy a AIDs ! Ale zpět k první větě ! Oba vítězné, černé kmeny - Shona i Matabele tedy společně porazili bílé pány kolonizátory a jeden by očekával "černou idylu", ale ta nenastala. Mugabe si po vítězství dal vycvičit dva regimenty ostrých Shona parašutistů v Severní Koreji a když se dnes turista zeptá, kde žije tradiční kmen Ndebele - Matabele, průvodce pokrčí rameny !

I. Schlägel 5.12.2017 13:07

Re: Je to možné.

Přesně tak.

V. Kain 5.12.2017 12:51

Re: Je to možné.

Bílí kolonizátoři jsou proti čínským naprostí beránci.Číňané se s černochy mazlit nebudou.Čína tam investovala příliš mnoho a ta se jen vypudit nedá.Číňané nejsou připodělaní evropané.

J. Kanioková 5.12.2017 12:37

Hmm.. jasný recept pro diktátory s rukama od krve

"univerzitní vzdělání, učitel, marxista, revolucionář pro lid, terorista pro Brity, deset let vězení, po propuštění zamířil studovat umění partyzánského boje a navázat dlouhodobé známosti."

Mengistu v Etiopii, Pol Pot, KimČong-il, a jistě pár dalších..

I. Schlägel 5.12.2017 11:37

Re: Je to možné.

Já si umím představit ten vývoj nastíněný v příspěvku. Čína bude pouze těžit. Pouhý další ekonomický kolonizátor v řadě.

Z. Rychlý 5.12.2017 11:28

Re: Je to možné.

Větší bordel, než je tam dnes? To snad ani nejde. Co myslíte, že by tam Čína provedla, aby to byl průšvih?

Umím si představit akorát řev lidskoprávníků a vytlačených západních firem.

I. Schlägel 5.12.2017 11:17

Re: Je to možné.

Pořádek na čínský způsob v Africe? Ve střednědobém horizontu další průšvih.

Z. Rychlý 5.12.2017 9:45

Je to možné.

A pokud tam Čína udělá pořádek jako dřívější koloniální velmoci, bude jen dobře.

P. Maleček 5.12.2017 5:19

Hm, Nagyová - Nečas načerno

Ne, nechystám se ty dva upravit dle oblíbeného receptu na vánočního kapra, ale ta podobnost vnitřních vztahů těchto dvou párů je až zarážející.

A konstatuji, že my "naštěstí" u nás čínské expediční sbory pro hájení zájmů Číny nepotřebujeme. Zvládne to za ně "naše" ČR policie s naším vrchním velitelem armády.