13.7.2020 | Svátek má MarkétaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VATIKÁN: Největší sexuální skandál?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 23, poslední: 13.7.2017 21:57, přehled diskusí

Já nepochopím jedno - :
Autor: J. Kanioková Datum: 13.7.2017 20:12

i jako absolutní ateista nemám problém s náboženstvím v našich končinách. A může se klidně někdo vysmívat, ale věřím, že křesťanská víra měla a snad ještě má vliv na určitou morálku. A na pocit vzájemnosti v konkrétní společnosti, komunitě. Na sounáležitost..

Proto nechápu, když čtu o nějakých případech zneužívání dětí kněžími. Absolutně nechápu, proč už dávno nezrušili tu blbost, že se nesmějí ženit.

Pane Klímo:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 16:08

já vím, že papír, tedy klávesnice, snese vše, ale nezkusil byste se aspoň trošku ovládat?

Až to praskne na vrchního kuřbuřta Halika,:
Autor: P. Klíma Datum: 13.7.2017 13:20

to bude psina :-)

Kněz Reginald Foster,:
Autor: J. Sova Datum: 13.7.2017 10:15

bývalý oficiální latiník Vatikánu: "lnstitucializovaná církev je mrtvá. Oni to ještě nevědL"

Podle Fostera křesťanství vůbec pomalu, ale jistě degraduje. Obzvlášť katolická církev se mění v podivnou excentrickou sektu, asi jako jsou Amišové.

Re: Kněz Reginald Foster,:
Autor: R. Morava Datum: 13.7.2017 11:33

Stav světa a církve není náhodná korelace. Lidé totiž nevěří v Boha, v morálku a etiku. Ve světě který se pomalu mění v pohřebiště budete těžko hledat silnou církev. Ale neradujte se, církev přežila skoro všechno, pokud bude, bude tu i svět. V Bibli je napsáno jasně jak všechno dopadne a kdo prohraje. Jestli v té chvíli bude lidstvo ještě v těle je otázka jiná.

Re: Kněz Reginald Foster,:
Autor: R. Langer Datum: 13.7.2017 12:15

A co má jako Bůh mít společného s morálkou a etikou? Já vám to řeknu - ZHOLA NIC!

No počkejte.:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 13:03

Jak, zhola nic? Jasně že redukovat křesťanskou víru na soubor morálních a etických nauk nelze, ale Ježíš se opravdu snažil předat, jak máme žít. A jinak, odpůrci křesťanství haní křesťany, zatím nikdo (kromě hlavně muslimů tedy) nenapadá, co Ježíš říkal, tomu se opravdu nedá nic vytknout. Takhle by to skutečně mělo vypadat. Že nevypadá, to je věc jiná.

Re: No počkejte.:
Autor: R. Langer Datum: 13.7.2017 14:14

Jenomže na to, abych věděl jak se mám chovat slušně, já a většina zeměkoule žádného Ježíše nepotřebuje. Ta pravidla s ním nemají nic společného.

Re: No počkejte.:
Autor: Z. Lapil Datum: 13.7.2017 15:12

Toť otázka. To, že se k vám (ke mně taky) slušné chování dostalo skrze otcův řemen (snad mi rozumíte) a ne skrz Ježíšovo slovo muže znamenat, že "nevyzpytatelné jsou cesty Páně". Naopak to nemusí znamenat, že před dvěma tisíci lety neměl Ježíš pravdu.

Čím jsem starší, tím víc oceňuji slavné Kantovo "Dvě věci mě naplňují úžasem. Hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mě." Netvrdím, že slušnost/mravnost vymyslel Ježíš, Mojžíš, Buddha nebo kdokoliv jiný, prostě to nevím. Ale že slušnost existuje (a že si ji každý představuje trochu jinak) a že hříšníky hlodá svědomí, to je holá skutečnost.

Re: No počkejte.:
Autor: J. Sova Datum: 13.7.2017 14:30

Muslimové napadají, co Ježíš říkal?

http://www.national-geographic.cz/osobnost-tydne/jezis-pro-muslimy-velky-prorok-pro-zidy-podvodnik-buddhistum-je-to-jedno.html

Re: No počkejte.:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 16:06

Tomu teda říkám zabejčenost... I ateisté na svých školách učí, že Evropa stojí na třech pilířích - římské právo, řecká kultura a vzdělanost a KŘESŤANSKÁ MORÁLKA. Tady vůbec nejde o to, jestli vám při výchově někdo vyprávěl o Ježíšovi. Tady jde o to, že naše pojetí slušnosti, mravnosti, vztahu k ženě, rodině, to vše se prostě formovalo křesťansky. Jak by to vypadalo, kdyby tady byl islám nebo buddhismus, snad vidíte jinde, ne?

Článek o tom, že muslimové vnímají Ježíše kladně je nesmyslný, bez ohledu na to, kdo ho psal. Muslimové a Židé mají společného praotce Abraháma, ten měl prvorozeného syna Izmaela (Arabové) a Izáka (Židé). Jenže tam byla nevraživost od počátku, a trvá dodnes. Křesťanství je pro Muslimy už úplný paskvil. Ano, Ježíš jako významný prorok, na úrovni jiných proroků. Pro nás je to ovšem Syn boží. A rozdíl mezi Židy a křesťany spočívá v tom, že Židé věří, že přijde Mesiáš, zatímco křesťané věří, že už přišel, toť vše.

Re: No počkejte.:
Autor: V. Novák Datum: 13.7.2017 18:02

Vztah k ženě se fprmoval křesťansky?

A kdypak? A podle čehopak?

V 19.století, kdy žena nesměla vlastnit majetek a sňatkem se stávala ona i s dosud svým majetkem majetkem manžela? Nebo kdy? Jaký výklad křesťanství určil "tu jedinou správnou morálku"?

Nevraživost mezi židy a muslimy nastala teprve když Mohammad přišel za jathribskými židy s představou, že uvítají jím (tedy Bohem) opravenou víru - a oni se mu vysmáli. A nikdy nebylo mezi muslimy a židy takové nepřátelství, nenávist, nedůvěra, řeže a pogromy jako po většinu času mezi židy a křestany.

Re: No počkejte.:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 18:24

Vztah k ženě se sám nevylíhl. Byl formován. V různých kulturách je formován různě. V té naší prostě takto, jak je zvykem v zemích, které se vyvíjely na základě křesťanských, tedy nikoli muslimských, hinduistických atd. pravidel. Proto např. naše ženy nemusí při menstruaci odcházet na ty dny do ústraní jako např. v Nepálu, nejsou považovány za nečisté apod. Nemáme mnohoženství a muž který ženu bije je považován za nenormálního. Mezi židy a křesťany nepřátelství bylo, teď není. Nepřátelství mezi židy a muslimy je tady stále. Proč připomínat minulost?

Re: No počkejte.:
Autor: J. Jurax Datum: 13.7.2017 20:09

No, nevím, on křesťanský vztah k ženě by se dnes mohl nazývat i diskriminací - koneckonců křesťanská kněžka je velice novodobá záležitost. Žena co hříšná nádoba slovo boží hlásat nemohla a hierarchové církví jsou - snad s výjimkou nějakých okrajových sekt - vesměs muži.

A křesťanská morálka je patrně převzata z dob, kdy ještě nebylo křesťanství - ono třeba desatero až na to v jednoho boha věřiti budeš a nevezmeš jména Božího nadarmo jsou v zásadě pravidla nezbytná pro fungování jakékoliv rozvinutější lidské komunity.

Re: No počkejte.:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 21:31

Dobrá. Odvolávám. Nic takového jako křesťanská morálka neexistuje. Evropa tedy stojí na dvou pilířích (římské právo a řecká kultura a vzdělanost). Morálka se prostě vyvinula jen tak, sama od sebe, už před křesťanstvím, odkud "byla převzata". A je to. Že se v jiných náboženských prostředích vyvinula jinak, nebudeme řešit.

Re: No počkejte.:
Autor: J. Jurax Datum: 13.7.2017 21:57

Ale no tak - opakuju, ta pravidla jsou nezbytná pro fungování komunity. Když to trochu zúžím na zmíněné desatero, pak myslím že příkazy tři až deset by nedělaly problémy lidem křesťanstvím nedotčeným.

To, čemu říkáte křesťanská morálka nesporně existuje, není však ani vynálezem a specialitou výhradně křesťanství.

Obávám se, že nemáte pravdu..:
Autor: J. Kanioková Datum: 13.7.2017 20:19

Církev snad přežila skoro všechno, ale nepřežije technický pokrok. Čím dál víc lidí odmítá věřit v jakési nadpřirozeno..

Udržení komunity věřících se dá jedině v rodinách, kde jsou děti k tomu silně vedeny od malilinka.

Očistný proces začíná.:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 8:54

Uzavřená hierarchická instituce, sama sobě morální autoritou, zakrněla. Neřešila. Tutlala. Jediná záchrana je roztáhnout závěsy, otevřít okna a pořádně vyvětrat a uklidit. V církvi tenhle proces začíná. Je to paradoxní stav - čím více se o neřádech v církvi bude vědět, tím je to pro ní lepší. Ač je to církev moje, nejsem přítelem tutlání.

Ale přeju si jedno - aby se takhle rozevíraly závěsy na otevírala okna v ústavech pro choromyslné, "státních" dětských domovech i režimových zařízeních, ať již historických, nebo dnešních. Možná přijde čas, že promluví muž, kteří zde byl jako chlapec bit řemenem. Ve sprchách, od "vychovatele". Nahatý. Možná promluví pacienti, kteří byli nuceni konzumovat prášky, o kterých jim nikdo nic neřekl, a po kterých nemohli mluvit a slintali si na košili. Možná promluví někdo z personálu o podivných zde úmrtích, která nikdo neřešil, protože věděl, že bariéru lékařské vědy, za kterou se doktoři skryli, neprorazí. Pak budu vědět, že započaly očistné procesy i zde.

Re: Očistný proces začíná.:
Autor: P. Lenc Datum: 13.7.2017 9:55

Byl bych rád optimistou.

Re: Očistný proces začíná.:
Autor: R. Morava Datum: 13.7.2017 11:41

Máte samozřejmě pravdu. Lež církev neposílí. Ale jak píšete dál, pokud bychom viděli i jiná zákulisí, já bych zase zmínil politickoekonomické elity, možná by všem ta homosexualita kněží byla skoro milá.

Stačí co se občas vynoří o amerických a evropských universitách, kde pravda a láska už dávno prohrála, úcta a demokratická diskuse neexistuje. A tam se učí budoucí elita - novináři, právníci, politici.

Re: Očistný proces začíná.:
Autor: V. Student Datum: 13.7.2017 11:56

Naprosto souhlasím. Budu upřímný: zneužívání dětí je zločin, ale nelze ho nadřazovat nad jiné zločiny. A to se tady (a myslím že docela rádo) děje.

Re: Očistný proces začíná.:
Autor: J. Jurax Datum: 13.7.2017 20:12

Ehm - SKUTEČNÁ elita nejsou novináři, právníci, politici, nýbrž přírodovědci a technici. Na těch stojí náš svět.

Není divu:
Autor: S. Ševeček Datum: 13.7.2017 7:13

"V církevní hierarchii měl rychlý postup"