5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

VÁLKA: Bude? Nebude?

Milí čtenáři, občas si někdo stěžuje, že nevěnuji žádnou pozornost Rusku a dění kolem něj, a v posledním týdnu jsem takových dotazů dostal opravdu hodně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Král 18.2.2022 0:42

MK prezidentem! ;-)

J. Kraus 17.2.2022 22:42

Jen připomeňme, že plk.Redl prodal Rusku nástupní plány rakouské armády proti Rusku a Srbsku. Spáchal sebevraždu aniž by byl vyslýchán, a proto srbská armáda stála v plné pohotovosti tam, kde armáda rakouská doufala volně projít. Podobně a fatálněji později v Rusku. Psát o duchovních příčinách první i druhé války do psí diskuse asi nemá smysl.

Zamrzlý konflikt? Ale USA z logických důvodů přece chtějí krev, další krvavá jatka. Čekal jsem teď nějakou jejich akci "pod cizí vlajkou", zatím ale nic. Buďto jsou už dočista zpitomělí z vlastních lží a hysterie jím zastírá mysl, nebo chystají něco opravdu ďábelského.

V současnosti už delší dobu je zdaleka největším zdrojem negativní energie Západ, především USA v jeho čele. Nikdy snad v dějinách nikde na Zemi nebyl přirozený božský řád rozvracen tak neúprosně, zběsile a systematicky jako nyní na Západě. Její stále temnější oblaka, a mohli bychom mluvit o egregorech živících se negací a ji vytvářející, se nevyzuří někde na internetu, ale v roztočené spirále negace se vybijí na hlavy svých původců. A dodejme, že s násobnou silou, kterou jim dodá odraz od vyšší ochrany, duchovního pancíře těch, na něž Západ útočí, jež chce rozvrátit, rozvrací a často už rozvrátil. Čím větší tlak, tím větší protitlak, tím mocnější pomoc shůry. Ale má to tak být, s lidstvem to už takhle dál nejde a je na čase uvažovat, kolik obyvatel Čech přežije a jaké, podle jejich počtu, by pak byly další možnosti.

M. Grundmann 17.2.2022 22:35

Poslední prohlášení žádající odchod vojáků NATO i od nás na mě působí dojmem, že dojde k invazi. Moc rád bych se mýlil. Třeba chce Putin jen dotlačit Evropu k tomu, aby se vzdala plánu na budoucí vstup Ukrajiny do NATO. Může to však také znamenat, že už Putin nevěří na možnost jednání.

Svým způsobem Rusko nemá na výběr, čas hraje proti němu a Západ aktivně Ukrajinu vyzbrojuje. Pokud je válka nevyhnutelná, je dobré ji zahájit ihned. Není to dobrá situace.

K. Křivan 17.2.2022 21:29

Nebude. Putin už svého cíle dosáhl. Maximálnè zesmèšnit západní politiky. Kdo dnes už bere vážně Uši z Lejna, nebo zloděje (falsifikátora) voleb Bidena ?

J. Muller 17.2.2022 19:06

Každý konflikt je sponzorován a zveličován různými zájmy. Tady se předvádí důležitost armád obou stran, s představou přílivu větších financí, pro budoucí větší sílu.

Zaplatí to obyčejný občan, i když nevznikne konflikt. Peníze dostanou především generálové, pro ještě pohodlnější život.

Podobné je nadměrné strašení oteplením, covidem, jádrem, uhlím atd, jen aby příslušné skupiny vyloudily z politiků co nejvíce financí.

V. Církva 17.2.2022 14:24

Nepopírám že Rusové jsou trochu zvláštní. Přesto i v tomto článku mi chybí základní věc. Pokud chce někdo řešit obavy z Ruska,, musí si obout ruské válenky a z pozice Ruska podívat proč toto dělají?

Rusové jednak skutečně podporují Rusy, jednak berou svět tak, že kde jsou ruské menšiny to nějak musí být ruské nebo proruské. Navíc ze strachu (ale v Jugoslávii se ukazuje i oprávněnost) potřebují nárazníkové země.

Rusové tak mají Podněstří, svým způsobem Abcházii, atd. Rusové prostě Luhanks nedají. Pokud se to tam Ukrajina pokusí dostat pod kontrolu Rusové zasáhnou. Tak to je, i když se nám to třeba nelíbí.

S tím musí Ukrajina počítat. Buď mít kvalitnější armádu, ale pak musí počítat s bojem proti Rusku i ruským civilistům v těch oblastech, nebo to nechat Rusům. K tomu prvnímu by museli mít skvělou výzbroj a početnou armádu. A hrozí to průšvihem, když se přidají spojenci, bude mela.

Pokud Ukrajina povstalecké země obětuje, Rusové zbytek Ukrajiny obsazovat nebudou. Putin ví že tak silnou diktaturu nemá. Stalinismus to je minulé století i v Rusku.

Alternativa je pak nekonečné pokračování toho co mají dnes, s tím, že to může bouchnout. Luhansko de iure na Ukrajině, de facto v Rusku.

V. Čermák 17.2.2022 18:19

Tak situace zatím taková není, že by Ukrajina měla něco nechávat Rusku. Minská dohoda mluví o autonomiích a Ukrajina ji Neplní. A s ohledem na rozpínavost NATO požaduje Rusko příslib, že Ukrajina nevstoupí do NATO. To se dá celkem pochopit.....

P. Hák 17.2.2022 19:29

A tak ono nejde jen o to, co chce Ukrajina a Rusko... Zájmy jsou mnohé.

E. Pribijl 17.2.2022 13:32

Největší tragédie celé věci je že to harašení zbraněma kolem Ukrajiny provádějí jaderné mocnosti co mají atomové zbraně. Nikdo dnes neví jak to bude pokračovat ale ten nejhorší scénář je moc špatnej. Můžeme jen doufat že to tak daleko nedojde.

Š. Hašek 17.2.2022 13:49

Jedna mocnost ......

Občané té mocnosti ani nevědí, kde Ukrajina leží. Jejich znalosti končí u Floridy a ceny banánů. Neb tloustnou, jedí jenom vidličkou (jako lžící). Občané té mocnosti se i vesměs domnívají, že HDP se určuje počtem televizních programů a typama kečupů v regálu. Na vlastní uši.

Nikdy jsem se v Rusku nesetkal s občanem, který by nevěděl, kde leží Praha, neznal firmu Škoda, hokej a Plzeň. A rok 1945 (i 1968) znali po dnech. Na vlastní uši.

P. Diviš 17.2.2022 13:54

Jedna mocnost ......

..... ta východní, vzpomínající na doby své slávy a moci.

Jo, rok 1945 i 1968 znají. Ovšem v sovětské verzi, u osvobození od Třetí říše zapomínají na následné ovládnutí a 1968 dodnes vyhlašují za "bratrskou pomoc proti kontrarevoluci". Není nad takové znalosti! :-P

Š. Hašek 17.2.2022 14:13

1. V roce 1968 se pár nemehel z KSČ (pochopitelně z té zdravé části) domnívalo, že Dubček s Černíkem budou modifikovat/řídit Varšavskou smlouvu a NATO. Těm se to nelíbilo, řešení se nabízelo ze strany SSSR. USA to podepsaly za minutu a dali volnou ruku. Věděli, že z toho nebude problém i pro ně. Prorože všichni z CIA (a tak) věděli jací jsou to Dubček a Šiklová šaškové dementosní.

Krapet jsem v obraze, rok 1968 mi dal dva roky skautského života. A četbu zajímavýchčasopisů. Jednou skaut vždycky skaut.

2. Rok 1945 "vymyslel" německý národ, myslel si, že na tisíc let. A nakonec, po milionech mrtvých z celé Evropy, byl Stalin v Praze. Pan Diviš je z toho dodnes vedle. Diví se jak Diviš.

Co mi k tomu řeknete?

Rusové to neberou jako pomoc, v tom roce 1968. Rusové to berou jako dementní počínání si několika poblázněných komoušů. Jednou nohou na sjezdu, druhou nohou listujících v katalogu Quelle. Ten si také pamatuji.

Rus si pamatuje, stálo ho totiž to německé blbnutí příliš mnoho krve. Nás to stálo taky, tedy krom Schwarzenberga, Czernina.

P. Diviš 17.2.2022 16:46

Co bych vám na to říkal, tyhle ruské fantazie už jsem zde komentoval dostkrát.

J. Jurax 17.2.2022 12:05

Švejk se napil důkladně a pokračoval:

"Vy myslíte, že to císař pán takhle nechá bejt? To ho málo znáte. Vojna s Turky musí být. Zabili jste mně strejčka, tak tady máte přes držku. Válka jest jistá. Srbsko a Rusko nám pomůže v té válce. Bude se to řezat."

Švejk v té prorocké chvíli vypadal krásně. Jeho prostodušná tvář, usměvavá jak měsíc v úplňku, zářila nadšením. Jemu bylo vše tak jasné.

"Může být," pokračoval v líčení budoucnosti Rakouska, "že nás v případě války s Tureckem Němci napadnou, poněvadž Němci a Turci drží dohromady. Jsou to takový potvory, že jim není v světě rovno. Můžeme se však spojit s Francií, která má od jedenasedmdesátého roku spadeno na Německo. A už to půjde. Válka bude, víc vám neřeknu."

Š. Hašek 17.2.2022 13:09

""....... na dveřích byla cedulka -Nicht klopfen-, Švejk na ni krátce pohlédl, zaklepal a vstoupil.""

Volně.

Dyž nám fakt "teče do bot", třeba již pátý den chčije v Karpatech, tak zbejvá už jen ten Švejk. Taky teda vařič a slivovice. Vzpomínka na manželky nijak nepomáhá ........ jedině vzpomínka na Balouna, jak ztřískal manželku, když dala do prejtu moc majoránky ......

V Przemyślu mají jeho uličku a hospodu, kde si "hrají na Prahu". Mile. Na trhu tam jednou v neděli hrála vojenská hudba a pět mužů v rakouských uniformách vařilo grog. Chtěli nám dát zdarma. Milé. V Irkutsku podobně. Na Sibiři je dobře.

Vše jsem ostatně již před válkou probral s panem okresním hejtmanem.

J. Karza 17.2.2022 11:08

Skutečný střet velmocí se odehraje jinde a jinak.

Rusko a Čína budou stále více zpochybňovat americkou dominanci všude po světě, nejvíce v Asii a Africe. Bojovat se bude hlavně ekonomickými nástroji.

Evropské "bojiště" je všem na očích a hlavně je k dispozici vhodný klacek, Ukrajina, který lze použít k zadržování Ruska. Vděčná mediální záležitost.

Ale skutečné měření sil se odehraje jinde.

J. Urban 17.2.2022 10:12

Jo.

P. Diviš 17.2.2022 9:17

Sarajevský atentát byla skutečně jen záminka. VŠECHY nakonec válčící státy měly nějaký důvod, proč válčit. A ŽÁDNÉMU se nepodařilo to, co chtěl.

"Neutralita"

I v prvním případě je zcela závislá na chtění těch okolo "neutrální" země. Sliby a dohody nic neznamenají, viz německý útok na Holandsko, Dánsko, Norsko, viz Budapešťské memorandum ...

Což platí ještě více v druhém případě. Nestačí vyhlásit, okolí musí minimálně souhlasit.

Bod C dostatečně vysvětlen v článku.

Zamrzlý konflikt? Ano. Už je jeden v Moldávii, další v Gruzii.

J. Farda 17.2.2022 9:36

:-/R^

J. Karza 17.2.2022 10:06

Vy se na to díváte z příliš úzkého úhlu pohledu. Víte, kolik je na světě zamrzlých států, kde se politický vývoj zastavil díky dohodě politické elity s nějakou nadnárodní korporací výměnou za těžební koncese? Většina Afriky je takto zamrzlá.

J. Brunner 17.2.2022 16:47

R^

M. Kechlibar 17.2.2022 10:23

Jenomže ono to tehdy nedávalo smysl, ani když odhlédneme od záminky... Němcům reálně vzato nic nescházelo, svojí ekonomickou a vědeckou silou by si ten kontinent osedlali během dvaceti let tak jako tak.

Starý Bismarck hleděl na Balkán jako na místo, které nestojí "za kosti jediného pruského granátníka". Kdyby Berlín sdělil Vídni, že je na všechno sama, patrně by z ultimáta nic nebylo.

Je možné, že se německá vojenská elita pustila do války právě proto, že její podpora ve společnosti začala klesat. Moc se to neví, ale posledních cca 5 let před první světovou válkou už v Německu neměla armáda tu prestiž co dřív a naopak začínala být vnímána jako arogantní a přerostlá instituce.

J. Janotová 17.2.2022 10:43

Ještě mě napadá jakou roli v chuti válčit hrálo, že Německo se dostalo už jen k paběrkování v získávání kolonií.

M. Kechlibar 17.2.2022 11:33

To jo, ale většina kolonií byla ztrátová nebo šul-nul. Bohatých končin typu Jižní Afriky, kde se daly těžit diamanty nebo zlato ve velkém, bylo pramálo.

V. Novak 17.2.2022 11:36

Však taky Německo podporovalo Boery proti Britům.

Š. Hašek 17.2.2022 11:48

A nakonec "vrazilo veškerou sílu" na první válku. Chtělo Afriku krapet "katastrálně předělat".

P. Diviš 17.2.2022 12:14

Namibie byla německá, tam je ledacos.

J. Janotová 17.2.2022 15:12

No jo, ale proč po nich toužili ? Šlo o přístavy? Které byly nutné pro tehdejší způsob obchodní lodní dopravy a potřebovali je i pro rychle rostoucí německé válečné námořnictvo?

J. Kočvar 17.2.2022 21:43

Je těžko říct, proč po koloniích Němci toužili - třeba nerozuměli tak pořádně hospodářským aspektům kolonialismu a připadalo jim to smysluplné při pohledu na mapu.

(Italům třeba hodně vadilo, že jejich země ztrácí miliony lidí v důsledku emigrace za oceán, a říkali si, že by bylo lepší zabrat nějaké kolonie, kam by se jejich občané stěhovali a nebyli pro vlast ztraceni, ale v reálu neuspěli. Z německých kolonií měla největší význam pro emigraci Německá jihozápadní Afrika, ale i to byla vesměs poušť.)

Britské loďstvo bylo koncipováno tak, že má být schopno bránit britské imperiální zájmy kdekoli na světě. Německé loďstvo bylo stavěno s výhledem, že v případě potřeby bude operovat v krátké vzdálenosti od domácích základen, takže lodě neměly tak velký akční rádius, ale zase mohly při stejném výtlaku mít o to lepší bojové schopnosti.

P. Diviš 17.2.2022 12:11

Moc velkou ne, dle všech dobových materiálů.