29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

ÚVAHA: Dopis mudrcům 21. století

Jak objevil pan Darwin, ať divíme se snad tomu velice, naši předkové dávní pocházejí z opice, ale to už je platný axiom, pravda, zákon vytesaný do kamene ošlehaného tisíciletími, obrazně řečeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. David 28.3.2018 0:09

Možná, že by se dalo uvažovat o takové odpovědi,

že mezi politiky (obzvláště vrcholovými) je těžké nalezt soudného, natožpak moudrého člověka.

Málokterému politikovi se podařilo usednout na vrcholový post rovnou. Většinou se tam musel vydrápat přes nejrůznější politická hnojiště, někdy méně, a někdy více smrdutá. Jsou to sféry, kde podrazy a kopance jsou těmi nejjemnějšími prostředky k dosažení růstu adepta na politický post. Jiné metody jsou daleko tvrdší, často i životu nebezpečné.

Lze se tedy potom divit tomu, že na vrcholových postech nacházíme osoby, které z vnějšku i nadále vypadají jako lidé, vnitřně to však jsou psychopati a kreatury nejhrubšího zrna. Pouze se jim podařilo osvojit si umění, jak svou podstatu skrývat.

Když potom dojde k závažné situaci, ve které je potřebné, aby politik - psychopat učinil moudré rozhodnutí, nelze se divit tomu, že právě v takové zátěži vyjde pravda na povrch a politik - psychopat zákonitě selže.

Ať žije demográcie? Nebyli by lepší Bohem osvícení monarchové? Ale kde je vzít?

M. Pivoda 27.3.2018 20:30

Jak se Evropa dostane ven ze šlamastyky? Ne přes psychiatra.

Autor sice vidí jakési problémy, které ale nejsou kritickými problémy pro současnou Evropu. Zde je alternativní náhled na budoucí ohrožení Evropy: Europe risks being left behind as a tech power. The continent's potential might never be fulfilled as the US and China race ahead.

The news: Bloomberg reports that a Joint European Disruption Initiative, made up of 117 experts from academia and industry, thinks Europe may become “irrelevant” in the world of applied technology if the continent doesn’t double down on R&D.

What now? JEDI wants European nations to establish a $1.2B fund to support a pan-European R&D push based on DARPA. French president Emmanuel Macron seems to feel it: he hopes a new initiative will help France become an AI leader.

Why it matters: Europe has a strong research track record, but often fails to turn that into practical technology. (Blame EU red tape, to an extent.) A new push might help change that, but it will still face huge competition from China and America.

A. Alda 27.3.2018 14:29

Krásně jste slova nakladl,

ale 11. září 2001 nebylo žádným milníkem. To jen zpupným Američanům se to zdá být milníkem. Semena byla zaseta již dávno před tím.

K. Janyška 27.3.2018 15:29

Re: Krásně jste slova nakladl,

USA jsou technologickým a technickým a kulturním vrcholem civilizace a je jejich povinností bránit sebe a civilizované. A dělají to... Dzp.

P. Vaňura 27.3.2018 17:40

To mu pak neexistoval žádný milník!

V. Student 27.3.2018 11:40

Ale ano, pane Cícho.

Jen se na ně obraťte. Na odborníky z psychologie a psychiatrie. Zejména s otázkami, jak je možné, že když se tyto dvě vědy (u nás zejména) staly alfou a omegou, tedy téměř vyčerpávajícími pro chápání osobnosti člověka, a tedy lidstva, a tedy světa, a tedy všeho co potřebujeme k duševnímu růstu, lidé jsou stále sobečtější, roste agresivita a po Evropě beztrestně pobíhají nejen hovada vámi zmiňovaná, ale také odborně školení traviči používající tu polonium, tu VX, tu svinstvo s téměř poetickým názvem novičok. Vrazi odborně vyškolení státy, které lžou tak, že už nikdo neví, kde je pravda.

Obraťte se na ně, aby vám vysvětlili, proč člověka prakticky neustále ostouzejí a z jeho sexuality si udělali kopací merunu. Schválně, na koho to svedou, tihle moderní guru, kteří tady kdysi z vůle strany nahradili duchovní péči církví, měli téměř absolutní moc a jsou tak drzí že vykládají, jak jim komunismus ubližoval. Nechte se poučit jimi, a nenechte se odradit kecy, že o tom nemůžou nic vědět. Jako náboženský skeptik musíte mít nějaké jiné autority než Kristův příkaz lásky jednoho k druhým. Ano, zkuste psychiatrii.

P. Lenc 27.3.2018 13:39

Re: Ale ano, pane Cícho.

Ano pane Studente,popsal jste to přesně. Problém ale je, že mnohý psychiatr nutně potřebuje psychiatra...

V. Student 27.3.2018 14:54

Re: Ale ano, pane Cícho.

:-))

P. Vaňura 27.3.2018 10:30

Je třeba, dle Orwella, mít v prvé řadě odvahu neustále

tvrdit, že 2+2=4, ačkoliv zrůdy na humanitních katedrách evropských a amerických univerzit, jakožto i politici od nich pocházející, budou neustále tvrdit, že 2+2=5!

Pravdu má totiž Okamura, nikoliv Kalousek! A je třeba se nebát říci "Pravdu má Okamura!"

J. Kanioková 27.3.2018 20:23

1***

K. Janyška 27.3.2018 9:41

Neznám většího, než je A.F.Hayek, nositel Nobelovy ceny.

FRIEDRICH AUGUST HAYEK:

...I když je dnes problém vhodného společenského řádu studován z různých hledisek ekonomie, právnictví, politické vědy, sociologie a etiky, je to problém, jenž může být úspěšně uchopen jen jako celek.To znamená, že kdokoliv se dnes do takového úkolu pustí, nemůže si dělat nároky na profesionální kompetenci ve všech oblastech, se kterými bude mít co činit, nebo na znalost specializované literatutry, která existuje ke všem vznikajícím otázkám.

Nikde jinde není zhoubný vliv rozdělení na specializace zřetelnější, než ve dvou z nejstarších z těchto disciplín, v ekonomii a v právu. Ti myslitelé 18. století, kterým vděčíme za základní koncepce liberálního konstitucionalismu, David Hume, Adam Smith stejně jako Montesquieu, se stále ještě zabývali tím, co někteří z nich nazývali "vědou o zákonodárství" nebo principy politiky v tom nejširším slova smyslu. Jedním z hlavních témat této knihy (poznámka: Právo, zákonodárství a svoboda) bude, že pravidla správného chování, která studuje právník, slouží tomu druhu řádu, jehož chrakter právník do značné míry nezná; a že tento řád studuje hlavně ekonom, který zase na oplátku nezná charakter pravidel chování, na nichž řád, který studuje, spočívá.

K. Janyška 27.3.2018 9:41

Re: Neznám většího, než je A.F.Hayek, nositel Nobelovy ceny.

Nejvážnějším důsledkem rozštěpení toho, co bylo druhdy společnou oblastí zkoumání, na úzké specializace je, že to zanechalo zemi nikoho, nejasný předmět, někdy nazývaný "sociální filosofie". Některé z hlavních sporů uvnitř těchto speciálních disciplín mají ve skutečnosti příčinu v rozdílných názorech na problémy, které nejsou vlastní žádné z nich a nejsou tudíž žádnou z nich systematicky studovány, a které jsou proto považovány za "filosofické". Slouží to často za omluvu mlčenlivého zaujetí postoje, o kterém se předpokládá, že buď nevyžaduje racionální odůvodnění nebo ho ani není schopen. A přece jsou tyto zásadní problémy, na kterých zcela závisejí nejenom interpretace faktů, nýbrž také politické postoje, otázkami, které mohou a musejí být zodpovězeny na základě faktů a logiky. Jsou "filosofické" jen v tom smyslu, že jistá široce, avšak mylně zastávaná, přesvědčení jsou dána vlivem filosofické tradice, která předpokládá falešné odpovědi na otázky schopné přesného vědeckého pojednání...

F.A.Hayek byl vědec, ne filosof... Dzp.

Z. Lapil 27.3.2018 12:42

Re: Neznám většího, než je A.F.Hayek, nositel Nobelovy ceny.

Přivedl jste mě na otázku: jak moc Hume a Hayek a všichni, o kterých mluvíte, brali muslimy jako součást svých úvah, a ne jako barbary, nepřátele od Vídně a piráty a otrokáře ve Středozemním moři, které je třeba potřít? Viz Kipling: "půl děcko a půl ďas".

Protože "civilizace obchodem" je fajn, funguje-li na způsob "Tady se usadíme a koukněte se, co máme. Chcete? Jistě - a co za to?" Nevšiml jsem se, že by se příchozí pokoušeli fungovat podobným způsobem, nemluvě o tom, že dějiny aktuálně postupují směrem, který se mi velice nelíbí.

P. Vaňura 27.3.2018 17:40

Pane Janyška, reálný dotaz, na jakém základě postavíte

armádu???

O tom Hayek nic neví!

V. Student 27.3.2018 9:21

Dobrý článek, díky!

Jen nevím, bude-li co platný. Dobrých článků je celkem dost. Už dlouho. A nic.

I. Mertl 27.3.2018 9:18

Á

další paranoický kazatel apokalypsy.

M. Prokop 27.3.2018 9:57

Re: Á

Čím reálnější, tím nebezpečnější, že?

J. Fridrich 27.3.2018 9:12

Souhlas pane Cícha. To, že tam v Africe je

Souhlas pane Cícha. To, že tam v Africe je zle a bude zle ještě více po příchodu těch středověkých vrahů z IS - to víme, ale když je někde zle - tak to neznamená, že musí být zle všude-na celé planetě a že musíme spáchat sebevraždu naší Západní civilizace. Naši předci v Evropě nebudovali naši krásnou a vyspělou civilizaci proto, aby posloužila k tomuto hrůznému multi-kulti experimentu, který zahájili pomatení levicoví politici bez souhlasu občanů svých zemí.

Pomoci v rozumné míře a u nich, to ano. Ale Středozemní moře musí být nepřekročitelnou hranicí pod kontrolou Evropanů..

Myslím, že téměř chválit Merkel za to, že po 3 létech přiznala co způsobila ve své zemi a v celé Evropě - a co všichni víme, jak některé lokality vypadají a že se tam nedá žít, je podobné, jako osvobodit vraha s odůvodněním, že se k činu přiznal..

otázka je, proč páchá naše Západní civilizace sebevraždu ? A další otázka je, proč o mnoha reálných problémech dnešní doby nemohou novináři a redaktoři normálně psát-informovat..

B. Rameš 27.3.2018 8:37

To má být nějaký

podnět k psychiatrické konzultaci nebo stať do rubriky Zahraničí zabloudila ze sekce Zábava?

V. Němec 27.3.2018 7:19

Křižáci.

Díval jsem se na film Křižáci a nestačím se divit kolik je tam dobového.

V. Dribler 27.3.2018 12:29

Re: Křižáci.

Doporučuji spíš Válku s mloky. Čím dál víc se obávám, že jsme zdaleka nedocenili Čapkovu genialitu.