20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

USA: „Vítězství“ v Afghánistánu

Tak ano, jedna válka konečně skončila. Ta nejdelší v historii USA. Četl jsem otázku: Byla vyhrána, nebo prohrána? Myslím, že je to otázka naivní, nesmyslná. V každém případě si myslím, že tato válka byla zcela zbytečná a ospravedlňovat ji jako odvetu za teroristický útok z 11. září 2001.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
E. Novotny 16.9.2021 23:23

Ale to ne, ze by si autor hral na 'americana'myslim American je i kdy ceskeho puvodu - co vsak vadi na jeho clanku mne, je prisuzovani Bushovi zasluh, ktere on nema. Take vadi ucelovost, s jakou se autor snazi najednou vypichovat neexistujici zasluhy jen proto, aby potopil Trumpa

Takze pak cloveku napadne, jak se autor lisi od tech, ktere sam kritizuje?

I. Simonek 16.9.2021 23:07

Dalsi verbalni prujem idiota ktery si hraje na americana.

F. Žůrek 16.9.2021 20:05

Dobrý večer!

Je velmi obtížné pochopit českou politiku, ne tak ještě, co se to odehrává v USA. Přiznám se, že dobře nerozumím tomu, co se dnes děje za mořem. Nikdy jsem nebyl ani ve Velké Británii a již vůbec ne v USA. Před 50 lety jsem se v jazykové škole naučil anglicky. Za komunismu jsem to vůbec však nepotřeboval v tehdy komunistickém Československu, takže dnes jsem tento jazyk téměř zapomněl za tak velmi dlouhou dobu.

Můj osobní pocit je takový, že pravice již není ani pravicí. Že politika je tažena pouze jedním směrem: a to doleva. Je to vidět u nás v Evropě, také na Evropské unii. "Rozhazovačná ekonomika i politika". (Peníze se tisknou jako bez rozumu.) To je snad již hrůza. Peníze dnes nejsou kryty ničím, žádnou "poctivou prací," to je opravdu velice špatný směr. Takže potom mladí lidé jsou až přímo frustrováni, že nemohou svou poctivou prací ve svém životě vůbec nic dokázat. A možná že právě o tom mluví prezident Bush. Nevím to přesně, jak říkám, Americe nerozumím, co se tam dnes odehrává...

Ale vidím takovou "až zoufalost" u nás. Koho volit, koho? Znáte nějakého poctivého a spolehlivého politika u nás? Mně se tak jeví třeba A. Babiš, ale všechno se snad spiklo (zase tak nějak) proti němu, takže co s tím u nás? Právě to dobře nevím...

L. Zídek 16.9.2021 16:16

Packal Bush junior je po Clintonovi, Obamovi a Bidenovi pravděpodobně nejhorší z prezidentů. Pan "pomatený demokrat" Vlastík na tom nic nezmění.

T. Pudil 16.9.2021 15:00

Pane Vlastimile, radil bych vam, aby jste prestal delat ostudu skutecnym politickym uprchlikum a hlavne tem, kteri ziji v okoli Portlandu, OR. Pro vasi informaci, vetsina z nas si o vas nemysli nic pekneho a prestavame vas pro vasi Bidenovu chorobu litovat. Ve vasem pripade se potvrzuje, ze mlceti zlato.

F. Zrcek 16.9.2021 13:50

Nekopejte do autora, podle mě je spíš zoufalý. Utekl před bolševikem a on ho teď dostih v jeho vysněné dřívější zemi svobody. Věřit ještě může čemu chce, ale sám ví, že padouch Trump za US debakl nemůže. Je to symptom doby, západ vyklízí pozice a lidé zase věří na pověry a konec světa (gretenismus). Státy si ruší dějiny, vítězí na ruby obrácený rasismus a mladí si každý čtvrtek mění pohlaví. A na školách jim místo diskusí vymývají mozky. Nezbývá než doufat, že aspoň část z nich si uchová zdravý rozum do lepších časů.

P. Kubáč 16.9.2021 13:24

Když budeš zlobit maminku - přijde si pro tebe Donald Trump....

M. Sedláček 16.9.2021 11:49

Čekal jsem neotřelý pohled na válku v Afgánistánu, ale našel jsem jen flusanec na Trumpa, jehož sice Bush nejmenoval, ale každý uvědomělý soudruh to přeci chápe. Autor je blbec.

P. Sura 16.9.2021 12:15

R^R^

V. Církva 16.9.2021 13:02

R^ Přitom rozumní Američané s kterými jsem se bavil se zrovna v Bushovi mladším moc nezhlíželi, v Hussainovi už vůbec ne a možná Trumpa neglorifikovali ale chápali a věděli proč ho volí.

J. Gutvirth 16.9.2021 19:54

R^!!

P. Urban 16.9.2021 11:30

Americká společnost je evidentně rozdělena. Že by za to mohl jen Donald Trump a jeho stoupenci, to se mi nezdá. Řekl bych, že Bushova charakteristika se vztahuje i na radikálnější část Demokratů. Ti, na rozdíl od radikálnějších Republikánů, nemají jasného vůdce. Ale nezdá se, že by kvůli tomu byli méně akceschopnější.

Iniciování společenského rozvratu ovšem patří k věcem, o kterých se zásadně neuvažuje v první osobě.

V. Povolný 16.9.2021 10:54

Pane Obereignere, obávám se, že nenávist k Trumpovi vám zatemnila mozek a poškodila schopnost logického uvažování. Tak příšerný článek je výjimečný i v dnešní době, kdy lži a manipulace dostávají před zdravým rozumem a zpitomnělé davy tomu ještě tleskají. Upřímně vám přeji, abyste se z toho dostal, není to vůbec hezký pohled.

P. Sura 16.9.2021 12:16

R^R^

I. Simonek 17.9.2021 3:24

R^R^R^

P. Král 16.9.2021 9:16

Blábolivost článku tu sepsula už spousta diskutérů z různých úhlů. Chci ale připomenout aspekt, který tu ještě nezazněl.

Okamžitě po první volbě MZ prezidentem se vůči němu majitelé ČT v čele s E. totiž V. Moravcem jasně a tvrdě vymezili. Neudrželi profi poker face a na jejich křečovitých šklebech bylo znát, že s jeho zvolením nesouhlasí a nevynechají jedinou šanci ho kopnout do kotníku. Nejpozději tehdy bylo jasné, že skončila objektivní žurnalistika a nastoupil aktivismus bez hranic.

Od té doby to gradovalo a co si dnes různé nuly dovolí směrem k prezidentovi republiky je bezprecedentní. Vrátí-li tu a tam úder, je hulvát a mstivý stařec. A když se neozve, patrně někde pod stolem vyspává opici. O to víc ho jiní hájí a volili by ho i potřetí. Takže jsme prý "rozděleni" a může za to Zeman (Trump,...).

Ale opakuji, začaly to "vzory morálky" hned sekundu po vyhlášení výsledků první volby a ani na vteřinu s tím nepřestaly. Totéž Trump v Americe neměl ani minutu, natož obvyklých 100 dní hájení. Cokoli je dovoleno v odporu proti tyranovi. A kdo je tyran, rozhodnou ti s "lepším" vkusem, ke kterému se mentálně nesamostatní (jako autor) rádi přidávají.

L. Beneš 16.9.2021 9:55

R^

P. Milan 16.9.2021 10:11

Trump byl a je daleko, ale i tak je odsud vidět, že udělal, i přes nepřízeň velké části médií, hodně užitečného. To rozdělení totiž nevytvořil, jen pochopil a využil.

Zeman je blízko, na toho vidím. Ano, je to hulvát, mstivý stařec a hlavně, nic užitečného neudělal. Zato škodlivého hodně.

P. Král 16.9.2021 10:25

Zeman nemá exekutivní pravomoci, takže se mohl činit leda symbolicky a tam toho zmohl mnoho, natruc progresivistickému trendu. Např. i díky němu jsme pro uprchlíky a globalisty naprosto nesexy. Ale nemá cenu Vám něco povídat, máte svou hlavu.

P. Milan 16.9.2021 10:55

Ano, naštěstí nemá.

Takže buďto může dobře reprezentovat a doma uklidňovat vášně a napomáhat vyjednávání.

Dělá a dělal pravý opak.

Ano, mám svou hlavu. Vy ne?

Pro uprchlíky a globalisty jsme naštěstí "nesexy", jak správně píšete, není to zásluhou Zemana, protože to není v jeho pravomoci.

V. Církva 16.9.2021 13:20

Pro uprchlíky jsme nesexy, ale stejně nebýt Zemanů tak nám je sem naženou. Ve Švédsku před 30 lety byla 10 na migrantů. Zeman až tak moc dělat se svými pravomocemi nemůže. Třeba názor na migranty ale řekl Merklové jasně, stejně tak na další nesmysly z EU. Hřibovi jasně napsal, co si myslí o jeho ekošíleném vedení Prahy.

Budete se muset rozhodnou co chcete. Všem sympatičtí, dobří, tiskem oblíbení liberálové jen ustupují. Progresivistickému mainstreamu je nutno se postavit a to bohužel dokážou jen lidé, kteří jsou sví a ne jen papoušci toho molochu, kterému se snaží zavděčit. To bez hulvátství nejde. Na "progresivisty" liberální apeasement nefunguje. Oblíbený krasavec, co chce hezky vypadat v časopisech takový nebude. Nezbývá než brát starce s částečnou neuropatií, který dělá chyby, ale chyby své. Takže leccos Zemanovi vytýkám ale ideální svět není. Z kandidátů jako Drahoš Hilschner je Zeman ten lepší až nejlepší. Ideální rozhodně není, ale takový snad ani být prezidentem nemůže.

J. Vlček 16.9.2021 13:34

Velmi dobře, pane Církvo. R^

P. Hák 16.9.2021 17:33

R^

P. Král 16.9.2021 17:37

V Rusku a Číně docela dobře reprezentoval a úspěšně, než do toho různí petříčkové hodili vidle a kdejaký vystrčil na Číňany p*del. Bodrý moudrý stařec. Ale tomu můžete jen smát, že.

Vášně uklidňoval v případě novičoku a Vrbětic, kdy naše pátá kolona Langley málem vyhlásila válku Rusům.

Jistá pomoc ve vyjednání mezi ANO a ČSSD, když se k vládě nikdo neměl. Mohli jsme mít pravicovou vládu, ale na to má Fiala moc malé přirození, ee...totiž přirozenou autoritu, aby vydržel s Babišem v jedné místnosti a směroval jeho tah na branku.

A prohlášení hlavy státu k uprchlíkům rezonovala světem možná víc, než zprávy, že je zavíráme do táborů. A hlavně, představte si v Zemanově roli Drahoše... Jistě by jen mlžil cosi o odpovědnosti.

Ano, mám svou hlavu a rozlišuji podstatné od povrchního zdání jakési kultivovanosti.

V. Pavelka 16.9.2021 10:31

R^R^

J. Pokoutný 16.9.2021 19:33

R^

K. Salajka 16.9.2021 20:23

Naši investigativci nás zapomínají informovat o sladkém zdřímnutí ospalého Joea při rozhovoru s premiérem Izraele. Asi těžko nám pustí Bidenovy odpovědi na improvizované otázky, které jeho mluvčí nechala vymazat. /"Co budete dělat, když se nepodaří odsunout všechny Američany z Afghánistánu ?" - Veleduch Biden : "Diskutoval jsem o tom se spolupracovníky. Vy budete první komu zavolám." / Demokrati EU střihu prostě takto smýšlí - všem stejně, padni komu padni a nějak jim nevadí že dva roky na Bidenovy pomluvy nesmí Trump u Marka Cukrberky odpovídat.

J. Ganaur 16.9.2021 9:01

Bože, to je blábol!:-(:-(:-(

T. Hraj 16.9.2021 8:54

Obereigner, hm, to si asi budu muset zapamatovat. Míra ignorance tohoto autora je opravdu bezbřehá. Nebudu zde vršit jako vždy všechny neoddiskutovatelné, protože objektivní úspěchy D.Trumpa od záležitostí vnitřních (snížení nezaměstnanosti či energetickou nezávislost USA), k těm zahraničním (Abrahámovským dohodám či 0 zabitým US vojákům v posledních 18 měsících v Afghanistánu v zahraniční politice).

Jedna věta ale za komentář rozhodně stojí: "...Biden jen rozumně pokračoval a válku ukončil". Takže, Biden vyklidil základnu v Bagramu aniž o tom řekl svým spojencům v NATO či těm afghánským, aniž by nejprve evakuoval civilisty, zanechal Talibanu špičkový vojenský materiál za 50-85 mld. USD(!!!!!!!). Je tedy přímo odpovědný za chaos kolem letiště v Kábulu a smrt 13 US vojáků (zcela, zcela zbytečnou), za rukojmí, kterými se velmi pravděpodobně stanou stovky ne-li tisíce Američanů, které odmítl(!) evakuovat a za mnoho a mnoho dalších mrtvých po celém světě v příštích letech ne-li dekádách z důvodu masivní vojenské materiální (a morální) podpory Talibanu potažmo všech islámských teroristů. K tomu Biden o Afghanistánu opakovaně lhal v zásadních věcech a protiřečil jak sobě, tak své vlastní administrativě. Je to tragédie kombinující Zátoku Sviní, Saigon a Teheránskou ambasádu. Tragédie především zcela zbytečná a jednoduše zabránitelná. Biden by měl sedět do konce svého života.

https://www.forbes.com/sites/adamandrzejewski/2021/08/23/staggering-costs--us-military-equipment-left-behind-in-afghanistan/?sh=481c92c741db

L. Beneš 16.9.2021 10:05

USA nemají přátele, mají jen občasné spojence v servilní roli. Proto o vyklizení Bagramu nemusely nikoho informovat. Škoda těch 13 US vojáků? Těch stovek padlých GI’s padlých předtím, těch škoda není? Těch padlých českých vojáků také ne? Vždyť při pokračování té zločinné, Bushem zahájené války jich mohly být ještě další stovky, ba i tisíce. To byste považoval za správné? Opíráte se o nějaký vyšší princip mravní? Biden je takový, jaký je. Tak se to dneska chytře o čemkoli říká. Ale v USA je o pár potenciálních vdov a matek oplakávajících své padlé syny méně. V tomto ohledu Biden konal správně.