20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ivan 2.12.2008 19:45

Mezi neintelektuály je té hlouposti víc než mezi intelektuály.

Ulč se dal zcela na propagandu. Snaží se o to vzbudit dojem, že intelektuál je člověk nízkých morálních zásad, úchylák atd.. Což samozřejmě není pravda. Ani dvojí doktorát není spolehlivou ochranou proti hlouposti. Mezi "neintelektuály" je té hlouposti ovšem více než mezi intelektuály. Intelektuál se také samozřejmě neurčuje podle toho, jestli vystudoval nějakou universitu. Už Komenský říká "... mnohý stal se učeným i bez škol, bez knih však nikdo."  ---  Pokus o vytvoření sociálně spravedlivé společnosti, o který se pokusili komunisté v SSSR dříve než je Gruzínec Džugašvili nechal popravit nebo utýrat v gulagu, byl velkolepým pokusem. Lidstvo ho bude jistě opakovat a idea sociálně spravedlivé společnosti nakonec zvítězí stejně jako zvítězilo křesťanské milosrdenství nad antickým světem  krutosti.  ---   Reagan se zasloužil o to, že se SSSR rozpadl o řadu let později než by tomu bylo bez Reagana. V posledních letech existence SSSR držel SSSR pohromadě jen strach z americké agrese.

Hrad 2.12.2008 20:49

Re: Mezi neintelektuály je té hlouposti víc než mezi intelektuály.

Důkaz!!Zatím jenom kecy.

m.l. 2.12.2008 21:23

Re: Mezi neintelektuály je té hlouposti víc než mezi intelektuály.

Dobře, když dva doktoráty nechrání... Ale nemáte vy náhodou čtyři?

skrebec 2.12.2008 21:43

sociálně spravedlivá společnost

Promiňte, ale - projekt "sociálně spravedlivé společnosti" (tedy komunismu, jehož nevyhnutným vývojovým mezičlánkem byl socialismus) vznikal jak po teoretické rovině (Marx), tak v reálné praxi (Lenin, až teprve po něm jeho učenlivý a výkonnější žák soudruh Koba) v tom samém šíleném mozku, jako koncentrační tábor. Dokonce je občas obtížné volným okem rozlišit, jestli je koncentrák nevyhnutelným doplňkem  (cesty do) komunismu, nebo jestli je celá ta pohádka o sociální spravedlnosti pouze omluvou pro partu loupežných rytířů za to, že si ukradli celou zemi a nahnali tolik lidí do lágru.

Jestli tuto nepříčetnost bude lidstvo opakovat, o to bych se nebál - lidstvo miluje opakovat své průsery tak často, jak to jenom jde. A signály jdou ze všech stran, takže je třeba být ve střehu :-)

Autor se nesnaží ukázat intelektuály jako úchyly. Spíš bych řekl, že se snaží naznačit, že psaní ve dvou jazycích současně nemusí být zrovna ideální kvalifikací na řízení státu. Tedy, ne že by bylo na obtíž, to ne, ale přeci jenom - schopnost efektivně řídit svou firmu dokázali i maníci jako Bugsy Siegel nebo Lucky Luciano. Nesázel bych se, že toho přečetli hodně (sportovní rubrika Times se nepočítá). A chcete li příklad z novodobějších dějin, podívejte se jak dopadl souboj mezi vládou intelektuálů pana Moravčíka a tehdy teprv páru nabírajícím Vladimírem Mečiarem. To, co tehdy Slovákům provedli tito intelektuálové svou neschopností k čemukoliv vyjma prázdného vykecávání se do nepříčetna, vedlo k nástupu Vladimíra Mečiara. Sice právníka, ale už od pohledu ne takového intelektuála, než o jakých tady mluvíme. A vlády pana Mečiara k nám přinesli specificky slovenskou "přidanou hodnotu" raných devadesátých let, z níž budeme platit daně ještě hezky dlouho.