7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

USA: Průlomový rozsudek

Pokud je něco užitečné a zdravé, může vláda nařídit všem občanům, aby si to koupili? To je otázka, kterou se několik měsíců zabýval americký nejvyšší soud. V tomto konkrétním případě se jednalo o zákon, který všem občanům ukládá pořídit si zdravotní pojištění.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Gramblička 11.7.2012 6:07

no

srovnávat povinné pojištění s brokolicí mne přijde jako demagogie. Spíš bych to srovnal s povinným poištěním motoristů, které určitě smysl má.

P. Pavlovský 11.7.2012 5:21

Pravdivý judikát jste nevyvrátil!

"Obamova zdravotní reforma je ve skutečnosti speciálním případem zdanění."

Povinné zdravotní pojištění existuje v každém slušném demokratickém státě světa včetně sousední Kanady. USA byly nešťatnou výjimkou, která umožňovala nechat nemovité nemocné pojít ve škarpě.

Povinné placení daní je de facto vynuceným nákupem některých služeb státu, jako jsou obrana státního území a jeho zájmů,  policejní a soudní systém, systém dopravy, státem jištěná část školství (např. státní zkoušky, atestace), vydávání licencí, ochrana občanů v zahraničí atd., atd.

Povinné zdravotní pojištění vychází ze skutečnosti, že slušný stát nemůže nechat žádného svého nemocného občana chcípat někde bez pomoci, i když byl natolik nezodpovědný, že se zdravotně nepojistil a teď na péči nemá.

Ne všichni občané dokáží být za sebe plně odpovědní, o jejich dětech nemluvě. To my, konzervativci, dávno víme, a proto, na rozdíl od libertariánů, jsme pro povinné zdravotní pojištění, povinné ručení majitelů automobilů a pod. Jakkoli jsme pravicoví.

V. Kún 11.7.2012 5:12

Pro autora: Zlý úmysl, nebo hloupá naivita?

Pan Hampl lže. Tvrdí (spolu s americkou i jinou pravicí), že Obamova levicová "vláda může nařídit občanům, co si mají kupovat".  Přitom se jednalo a jedná o uzákonění povinného zdravotního pojištění, bez něhož v USA umírají miliony Američanů. - Pak je ovšem Nečasova česká vláda - a s ní desítky dalších vlád a parlamentů ve světě - ultralevicová. I my máme povinné zdravotní pojištění, a zkuste si ho neplatit. Ono totiž zdravotnictví stojí peníze, bez nich by se všude na světě jakákoliv lékařská péče rozpadla. Jste to, pane Hample, schopen pochopit? Pokud ne, přečtěte si následující analýzu. Je sice několik let stará, ale výstižně popisuje situaci a důvody, proč současná americká vláda po povinném zdravotním pojištění sáhla:

http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/hana-brixi.php?itemid=7724

Zajímavé čtení, ne? - A až, pane Hample, přestanete v Čechách platit povinné zdravotní pojištění, napište na NP, jak jste dopadl. Respektive jak s Vámi naše "levicová" vláda vzápětí zatočila.

J. Sinnreich 11.7.2012 1:48

Rozhodnuti Nejvyssiho Soudu USA

Predseda Nejvyssiho Soudu John Roberts zduvodnil, mimo jine, sve rozhodnuti tim, ze soud neni od toho, aby chranil obcany pred katastrofalnimi nasledky rozhodnuti jimi svobodne zvolenych zastupcu. To by si meli predevsim uvedomit volici pri volbach (a nejen v USA). Pokud demokraticka vetsina si preje socializmus i s jeho historii proverenymi zhoubnymi dusledky, pak se skutecne neda nic delat. Sledujme proto pozorne podzimni prezidentske volby.