7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

USA: Přistřihněte křídla Facebooku

Federální obchodní komise (Federal Trade Commission) se rozhodla dát k soudu společnost Facebook za narušování hospodářské soutěže. Velmi podobnou žalobu zároveň podalo i 48 ministrů spravedlnosti (attorneys general).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hanzlík 14.12.2020 17:46

Ke standardně kvalitnímu článku pana Kechlibara.

První tři poznámky OK, ale čtvrtou poznámku jsem nepochopil. Ani nefunkční mechanika rozebraných kleští mi nepomohla. Na „školní systém“ to nemohu svádět, protože v mých studijních časech byl nepoměrně náročnější.

Jde mi o ... pekelnou kombinaci „nevyzpytatelné despocie“ s „obrovskou tržní silou“. Věta: „Kdyby nastala jen jedna z těchto dvou věcí naráz ...“ Logicky může „nastat“ buď jedna či druhá věc, ale „naráz“ teprve obě dvě. Dvě veličiny existují nezávisle a teprve jejich poměr může dát výsledek.

Jinak předpokládám, že zmíněné faktory beztak působí v nerozlučném spletenci a jsou bohužel pohyblivým axiomem míry i kvality svobody.

P. Zinga 14.12.2020 12:55

Jo, kongres chce přistřihnout křídla. A co Biden?"Biden holt viele Übergangsteam-Mitarbeiter direkt von Facebook & Co."

Biden přivádí mnoho "přechodových" spolupracovníků přímo z Facebook&Co

V. Kuhaj 14.12.2020 11:51

Tak napřed jsem měl na jazyku poznámku, že kde je tělo, slétnou se i supi, čímž jsem chtěl giganta tak trochu politovat, neboť finanční giganti, ať už osoby fyzické či právnické, jsou často terčem supů. Ale pak jsem si uvědomil, jak se nám právě tento gigant pustil do politiky svým cenzurováním nepohodlných názorů. A protože mě jsou ty cenzurované názory celkem blízké, tak giganta nakopat do moudí!

V. Kuhaj 14.12.2020 11:52

"mně";-€, samozřejmě.

M. Hoblík 14.12.2020 9:55

Proč přistřihnout křídla a proč jen Facebooku? Zakázat, nedovolit lidem komunikovat a už vůbec přísně trestat názory, které jsou v rozporu s komisaři EU! Jedině tak dosáhneme v krátké době ráj na Zemi.

I. Schlägel 14.12.2020 10:44

I o to se Facebook mazáním nevhodných příspěvků snaží. Nemluvě o jeho vstřícnosti k požadavkům různých autokratických a despotických režimů.

Ś. Svobodová 14.12.2020 9:28

Já nevím, facebook nepoužívám, sám jeho nynější princip - sdílení života- mi připadá nebezpečný. Chápu, že pro mnohé veřejné osobnosti se stal nástrojem sebereklamy, bez kterého je těžké se obejít. Ale jde to.

T. Hraj 14.12.2020 9:51

Dělám totéž a ze stejného důvodu. Ale Facebooku to asi příliš nevadí, stačí mu těch cca 1,7 mld. Skrze ně ovlivňuje společenské prostředí, tj. i ty rebelské drzouny, kteří u něj účet nemají.

Z. Lapil 14.12.2020 10:28

K mému překvapení budu Facebook trochu hájit. Totiž - on je to nástroj pro komunikaci. Jestli pomlouváte sousedy nebo místní drbně vyslepičíte svoje problémy v posteli ústně na pavlači nebo elektronicky na Facebooku, v tom není takový rozdíl. Podobně nůž taky můžete použít k přípravě potravy nebo trestného činu, ale je to vaše rozhodnutí, ten nůž za to tak moc nemůže.

Ten nůž samozřejmě začne být problémem, když vám ho neprodají, ale pro každé jednotlivé použití půjčí zdarma s tím, že s vámi pošlou špeha s foťákem a poznámkovým blokem.

A kteroukoliv jinou půjčovnu nožů koupí, abyste sama ráda dobrovolně musela uznat, že "jejich" půjčovna je nejlepší, protože každému po ruce.

Osobně Facebook taky neprovozuju, protože když jsem se pokoušel zaregistrovat, vyvolaly u mně povinné otázky akutní paranoiu, ale například naše obecní zastupitelstvo ho používá pro koordinaci běžného provozu obce, podobně děcka fungují jako skupina ve školní třídě (od konzultací úkolů až po "co máme mít zítra na výtvarku"). Tedy drby, fotky z pláže "oben ohne" ani "Představte si, představte si, co jsem měl dnes k obědu" povinnou součástí facebookové komunikace nejsou.

Nebo třeba takhle: https://www.facebook.com/pages/category/Environmental-Conservation-Organization/Z%C3%A1kladn%C3%AD-%C4%8Dl%C3%A1nek-Hnut%C3%AD-Brontosaurus-Oldom%C3%A1%C5%A1-107379434017328/

Ś. Svobodová 14.12.2020 11:37

Právě pro ta děcka byl facebook původně určen. A podle mně u toho mělo zůstat. Používat fb pro provoz obce je podle mně napováženou. Myslím, že občan musí vyvinout určité úsilí když chce ovlivnit chod. Na fb se může vyjádřit každý, bez námahy, přemýšlení a zodpovědnosti. A problém nastává, když zastupitelé pak tyto hlasy považují za bernou minci.

Z. Lapil 14.12.2020 11:53

Tak to jsem se nevyjádřil přesně. Mínil jsem komunikaci uvnitř zastupitelstva.

Ke komunikaci s občany se ten náš taky používá, zhruba ve formě obecních novin, ale to jsem nezmiňoval, protože lze zařadit pod "sdílení života" a "sebereklamu", a v tom FB vysloveně hájit nehodlám. Nanejvýš úvahou, že kdo chce napsat Servít je vůl, zeď si najde.

P. Král 14.12.2020 12:15

Představte si ale, že na té vaší pavlači si někdo zřídí budku, odkud hlídá, které sousedy a jak pomlouváte. Jestli jen ty barbary z východního křídla fajn, ale zkuste křivé slovo třeba o squatterech, co táboří na schodech, nebo si stěžovat na hluk pochodu Pichpýchy, co chodí kolem, a může vás to stát přístup na pavlač a sousedům můžete leda poslat poštu.

Z. Lapil 14.12.2020 12:49

Nepotřebuju hlídací budku, pavlačové drby se šíří rychleji než deset koronavirů dohromady.

Kromě toho si myslím, že jsem možnost hlídací budky vyslovil skrze "dozorčího půjčeného nože".

Neboli nejsme ve při :-).

J. Nový 14.12.2020 8:33

Nevím proč mně ten článek připomněl fungování EU. Stálou snahu po stále větší moci Bruselu a stále menší moci vlád jednotlivých zemí. Ovšem kdo přistřihne křídla bruselským maniakům, toužícím po stále větší moci a vlivu? :-/

V. Církva 14.12.2020 9:02

No zdá se že až Islám. Pro struktury bez zpětné vazby je typické že si podřezávají pod sebou větev. Ale od té větve všechny odhání a několikrát ji podepřou než spadne Ale pak to bere rychlý spád.

R. Tichý 14.12.2020 7:18

K bodu 4 mame pekne prislovi - Pro stromy nevidi les.

A. Kubeš 14.12.2020 6:57

Konečně se naskytla příležitost s některými závěry pana Kechlibara nesouhlasit (už jsem začínal mít fóbii z toho, že existuje člověk se kterým se na všem shoduji). Podle mě defragmentace problémů je jedním ze základních a nutných kroků k pochopení (postupnému) složitých problémů (procesů). Potíž je jen v tom (a to je asi i jádrem, kterým pan Kechlibar mířil), že mnozí u této metody využívají jen její části. Myslím, že je to dáno lidskou přirozeností, kde člověk má na určitý problém vytvořený nějaký názor, ať už vědomý či často podvědomý a metody, které uplatňuje při zkoumání jevů, jsou poplatny, byť většinou podvědomě, této předpojatosti. Je to podobné jako s lidskou pamětí, která je také selektivní. Je dobré to vědět a snažit se těmto jevům nepodléhat nebo mít alespoň na mysli, že existují a určitě zasahují každého z nás. U příměru s kleštěmi tedy mnozí zůstanou u těch dílů, ale pro pochopení je třeba vědět, že existuje i druhý díl, že existuje princip páky, že je někde otvor, kde se oba díly spojí atd.

V zásadě jde u posuzování jevů o tzv. kritické myšlení, které si často mnozí bohužel vykládají jako kritiku všech odlišných názorů na rozdíl od pravého významu, kdy má kritickému pohledu podléhat vlastní názor (pokus o autooponenturu).

J. Kovaříček 14.12.2020 1:47

Když jsem si poslechl ten hudební epilog tak jsem nabyl přesvědčení, že to u nás není až tak zlé, když tu ten francouzský muzikál je nepříliš známý. Autor tomu sice říká muzikál, ale s muzikou to nemá nic moc společného. Byly doby, kdy i Francouzi uměli zpívat.

R. Gramblička 14.12.2020 7:55

muzikant, ne muzikál