6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

USA: Obama a sedm let iluzí

Barack Obama je nyní sedmý rok v postu amerického prezidenta. Pokud jde o zahraniční politiku, má před sebou ještě 1,5 roku svobodného rozhodování.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kolar 19.3.2015 0:17

Dobrý článek

V podstatě to sedí.

M. Stuchlik 18.3.2015 23:52

Pravdivé

do posledního písmene

Č. Punčochář 18.3.2015 20:39

Kdykoli

Obamu jenom někde vidím a ani nemusí promluvit, vidím těžkého dementa. To sebelepší PR zakašírovat nedokáže.

J. Kostelanský 18.3.2015 19:31

Autor má zaujímavý slovník

"Obama Sýriu nepotrestal". "Západ na tú a tú krajinu nezaútočil, hoci bola jeho nepriateľom."

Uvedomuje si autor článku, že existuje niečo ako medzinárodné právo? Že žiadny štát - ani USA - nemajú právo svojvoľne zasahovať podľa toho, či nejaká krajina je alebo nie je voči USA nepriateľsky naladená?

Ale to by som chcel asi moc od ľudí, ktorí majú úplne vymletý mozog americkými filmami, kde americkí vojaci zachraňujú svet raz pred zlými chlapíkmi, inokedy pred genetickými mutantmi a inde zase pred mimozemšťanmi.

Niektorí ľudia to majú v hlave tak popletené, že považujú za absolútne normálne, že len a len americká armáda dokáže zachrániť svet a urobiť poriadok vo svete. A keď sa tak napriek jej zásahu nestane, tak je to podľa týchto ľudí len preto, že tá americká armáda zasiahla príliš slabo...

J. Jurax 19.3.2015 0:34

Re: Autor má zaujímavý slovník

"existuje niečo ako medzinárodné právo" - jistě existuje. Když jste silnější, i to právo ohnete. Dokonce to zdůvodníte velice ušlechtilými důvody. Navíc ne vždy je vše černobílé ...

"že len a len americká armáda dokáže zachrániť svet a urobiť poriadok vo svete." - no, a víte o nějaké jiné armádě, která je schopna ve velkém GLOBÁLNĚ zasáhnout?

V. Vaclavik 18.3.2015 15:50

Ropna politika Zapadu

je stejne pomylena, jako to vyvazeni demokracie. Zapad pomylene pristoupil na falesnou hru, ze za ropu, vytezenou v divocinach sveta, bude divochum platit stejne, jako kdyby ji tezil ve vyspelem svete sveho civlizacniho okruhu a slo o obchodni zalezitost. Byl to stejne pomyleny krok, jako jim bylo ruseni kolonii v polovine minuleho stoleti a ve jmenu odevzdani falesne svobody zaostalym zemim. Jak tenkrat ta svoboda dopadla, tedy jak s ni bylo hospodareno, dnes vime a uz tehdy bylo zadelano na dnesni problemy s timto zaostalym svetem.

Zapad zalil primitivni treti svet ropnymi dolary a vysledkem byla populacni exploze (dalsim jejim faktorem byla nezistna 'pomoc' jak financni, tak transfer know-how, a to vsechno divochum, kteri ponechani sami sobe, by dodnes nejakeho takoveho pokroku mezi sebou, u nich doma, sami nebyli schopni dosahnout. Zapad si za to od toho zaostaleho sveta vyslouzil jeho nenavist, kterou dnes sklizi.

Namisto aby populace zaostaleho sveta byla drzena v mezich vysokou umrtnosti, jak pri narozeni, tak pozdeji v zivote a nizkym vekem doziti, jako tomu tradicne vzdy byvalo vsude na svete, dokud svetu nikdo pomylene 'nepomahal', namisto aby zaostaly svet k Zapadnimu svetu vzhlizel s obdivem, stalo se z neho Zapadu nepratelske semeniste. Znicili jsme ten zaostaly svet, jeho lid, stejne jako jsme znicili sve domaci zaostale mensiny, cikany, eskymaky, indiany... ze kterych se take stali zavislaci na pomoci a nenavidi ruku, ktera je krmi. Na druhou stranu tyto nase mensiny alespon ziji v podminkach de fakto 'kolonizacnich', coz je drzi v mezich, ale zaostale zeme sveta nic takoveho v mezich nedrzi.

V. Vaclavik 18.3.2015 15:50

Re: Ropna politika Zapadu

Predstavme si, ze by ty nase zminene mensiny mely zit uplne samostatne, jak by si asi dokazaly vladnout, spravovat jejich zemi - nastin samovlady muzeme videt v indianskych, nebo eskymackych rezervacich na severoamerickem kontinentu. Neni to zadna slava, eufemisticky receno. Jedine co je zachranuje pred horsim je ten kolonizacni vliv vyspele civilizace, v jejimz lune se ty jejich rezervace nachazeji. Michodem, nejde jen o rezervace fyzicke, geograficka mista, ale i o vycleneni k zvlastnimu rezimu ohledne danovych povinnosti a davkoveho socialismu.

Vetsina problemu dneska prameni z politiky Zapadu v sedesatych letech minuleho stoleti, a to jak politiky vnitrni - revoluce kvetinovych deti, tak ta zahranicni tykajici se zaostaleho sveta - ta dekolonizacni, ktera byla vyrustkem te domaci kvetinove politky - vse jsou to spojite nadoby. Jedina dnesni potiz, ktera se tomu vymyka, je ta z minuleho stoleti (studenovalecna) a ta dnesni s Ruskem, ktera ma jine koreny.

V. Vaclavik 18.3.2015 15:57

Re: Ropna politika Zapadu

Konkretne jeste poznamku k pane Jochove analyze americkeho prezidenta - ten je 'dream come true' nepolitiky kvetinovych deti sedesatych let, aspon tak to puvodne melo byt, nez se to zvrtlo, jako ze se to zvrtnout prakticky muselo, ve stretu s praktickym zivotem.

B. Hamal 18.3.2015 15:14

Kam nutně směřují dějiny

možná naznačuje text amerického publicisty P.C.Robertse: Vazalové Washingtonu, Británie, Německo, Francie a Itálie, se údajně Washingtonu vzepřeli a požádali o členství v Čínou vedené Asijské investiční bance. (Viz zdroj:  http://thebricspost.com/eu-allies-defy-us-to-join-china-led-asian-bank/#.VQe4BCkRW-M ). Austrálie, Japonsko, Jižní Korea, Švýcarsko a Lucembursko mohou následovat.

Washigton využívá své rozvojové banky, jako jsou například Asijská rozvojová banka, Světová banka, spolu s MMF, k udržování své finanční a politické hegemonie. Tyto banky jsou klíčovými prvky amerického ekonomického a politického imperialismu. Banka pod čínským vedením bude mnohem efektivnější. Číňané ji budou používat ke skutečné pomoci zemím, aby získali přátele a důvěru, zatímco Washington banky využívá k udržování své nadvlády násilím. Tato nová banka, společně s bankou BRICS, poskytne zemím únikové cesty z washingtonské nadvlády.

Impérium začíná praskat. A bude praskat ještě víc, až rusko-čínská aliance rozvine svůj potenciál a až evropské metropole pochopí, že hegemonický Washington ohrozil jejich existenci svým pokusem zabránit Rusku v jeho vzestupu. Američtí a britští neokonzervativci a jejich důvěřivci v populaci představují největší hrozbu lidstva jakou kdy svět poznal. Čím dříve to impérium zkolabuje, tím bezpečnější svět bude, soudí Roberts.

Viz: http://www.paulcraigroberts.org/2015/03/17/cracks-washingtons-empire-paul-craig-roberts/

J. Dobrý 18.3.2015 15:25

Re: Kam nutně směřují dějiny

Parafrazuji:

"XY ji budou používat ke skutečné pomoci zemím, aby získali přátele a důvěru."

Nezlobte se, ale tomu nikdo neveri. Bez ohledu na to jesli za XY dosadime Cinany, Rusy, nebo kohokoli jineho. Kazdy bude prosazovat svoji politiku i timto nastrojem. Zjistete si neco o cinske mentalite. Celkove neni horsi nez jine, ale k dokonalosti ma hodne daleko.

J. Cervenka 18.3.2015 13:28

excxellent

velmi trefna analysa, ac smutna. Ze za vsechno muze Amerika a Obama je buranu a polointelektualu kredo. Ale jestli se nyni podari dohoda s Iranem , ktera uz napred rika, ze dovoluje atomive bomby a i vodikove Iranu, pak vse dobre-slusne co Obama doma a to malo co v zahranici udelal - bude zapomenuto. Chlapec ny se mel prevlict a zapsat se do skoly v Izraeli.

R. Gramblička 18.3.2015 13:34

Re: excxellent

Počkejte, to jakože fakt? Že Irán může mít atomovku anebo to v tom vidíte jako ze strany usa nezamýšlené důsledky smlouvy?

J. Boleslav 18.3.2015 13:19

Opálený tlučhuba v Bílém domě

je holé neštěstí jak pro Ameriku, tak i pro celý svobodný svět. Už aby odtud vypadl.

V. Podracký 18.3.2015 13:00

Docela dobrá analyza

jenom tradičně jsou USA popisovány jako absolutní nositelé dobra, kteří se občas utnou. Ono to tak není. Chování Ruska je spíše reakcí, dovedu si představit, že nebýt amerického povýšeneckého "hospodaření" ve světě (viz Jugoslávii, Irák a pod.) by nejspíše Putin tak nevyskakoval. Pravdivé hodnocení příběhu Ukrajiny chybí, etnický konflikt se vydává za ruskou expanzi atd. Příliš mnoho nepravd.

P. Švejnoch 18.3.2015 13:11

Re: Docela dobrá analyza

Mezi hodnoceními "Docela dobrá analýza" a "Příliš mnoho nepravd", je, řekl bych, docela podstatný rozdíl...

M. Stuchlik 18.3.2015 23:58

Re: Docela dobrá analyza

Putin vyskakuje protože Obama je neschopný tlučhuba, ne kvůli tomu, že se některým zdá chování USA povýšenecké. A na Ukrajině jde jednoznačně o ruský předem připravený teror, dokonce přiznaný samotným Putinem,  a ne etnický konflikt přestože se Putin a jeho propagandisti, včetně Podrackého, snaží všem nalhávat opak.

P. Švejnoch 18.3.2015 12:31

Už to čtu potřetí

a pořád se zdráhám uvěřit, že to autor myslí vážně... :-o

R. Gramblička 18.3.2015 13:37

Re: Už to čtu potřetí

Ony i ty další Jochovy texty z poslední doby působí příliš korektním a zmateným dojmem. Před pár lety jsem s ním nezřídka souhlasil, nyní jen vzácně

K. Janyška 18.3.2015 9:27

USA nechají svět na pokoji. Ale on je ne. Takže buďme

pyšní na to, že patříme do svazku s nimi a buďme si vědomi, že jsou přirozenými obranci samy sebe, tedy  také nás, civilizovaných. Ať se to komu líbí nebo ne... Dzp.

V. Kain 18.3.2015 12:39

Re: USA nechají svět na pokoji. Ale on je ne. Takže buďme

Všichni kdo chtějí vědět ví,že Irák,Libyi,Egypt roze.rali amíci s podporou Anglie a Francie.V Iráku se zbraně hrom.ničení nenašli ať dělali co dělali.Ano Kadáfí i Husain byli diktátoři,ale udržovali to ve svých zemích v lajně.Obyvatelé těchto zemí na nějakou dováženou demokracii z vysoka.Jaká je tam dneska situace? Nebude to trvat dlouho a budou ohrožovat i Evropu.O imigrantech se nemá ani cenu zmiňovat.Za největší prasárnu po 89 není návrat Krymu pod Rusko,ale naprosto zhovadilé bombardování Srbska a ničení jejich infrastruktury.To se amíci vycajchnovali.

K. Janyška 18.3.2015 16:01

Re: USA nechají svět na pokoji. Ale on je ne. Takže buďme

Nemohou nechat sílit totalitní režimy tak, aby se staly jejich a také naší hrozbou. Je to velmi jednoduché... Dzp.

R. Tesařík 18.3.2015 18:56

Re: USA nechají svět na pokoji. Ale on je ne. Takže buďme

Našly..jenom to nechcete vědět.

P. Selinger 18.3.2015 9:04

Volba Obamy prezidentem

byla největší chyba USA od vyhlášení prohibice ...

J. Boleslav 18.3.2015 13:20

Re: Volba Obamy prezidentem

Přesně tak.

P. Maleček 18.3.2015 9:03

Ten rozjetý vlak zastavit lze

A velmi jednoduše. Vojensky převzít rafinérie a vypnout proud (což zastaví čerpání vody) a znemožnit satelitní komunikaci. Do měsíce je islám na kolenou.

Z. Švrček 18.3.2015 10:07

Re: Ten rozjetý vlak zastavit lze

a Euroatlantická civilizace s ním, protože ropu nutně a spojitě potřebuje.

V. Vaclavik 18.3.2015 15:12

Re: Ten rozjetý vlak zastavit lze

Zalezi co znamena 'vojensky obsadit'.

J. Kočí 18.3.2015 7:39

Nevím, zda je to dobré

Se spoustou věcí v článku souhlasím, s jinými nesouhlasím. Jako největší Obamovu chybu vidím, že se stáhl z Iráku. Bylo vidět, jak se tam situace za účasti Američanů zlepšuje. Stačilo se stáhnout a už je problém. To, co Bush pracně vydřel, Obama zničil. Pro mě je to jasné jako facka. Když někoho porazíte, tak mu musíte dát pomocnou ruku a vychovat ho. Vezměte si Německo po válce. Kolik let to trvalo, než vyrostla nová generace, která byla schopna překousnout porážku. Kdyby se tehdy mocnosti zachovaly stejně jako Obama, tak by válčilo v Evropě ještě dnes. V Iráku se mělo pomáhat ještě tak 20 let, aby mohla vzniknout nová elita, která by stát dokázala řídit.

T. Vůjta 18.3.2015 9:06

Re: Nevím, zda je to dobré

Pane Kočí, jen bych upřesnil toto : Obama - pokud vím - šel do presidentských voleb mimo jiné se slibem stažení se z Iraku (a Afghanistanu). Voličům se toto líbilo a proto si Obamu zvolili. On pak splnil, co slíbil. Občané USA prostě nebyli pro americkou angažovanost na středním východě, občané USA nebyli pro podat, jak Vy píšete tu pomocnou ruku.

Po WW1 nebyla podána pomocná ruka Německu (kromě úvěrů, které však vyschly při vypuknutí hospodářské krise) a došlo to k WW2. Po WW2 byla poraženému Německu pomocná ruka podána a mělo to positivní dopad. Američtí voliči tyto souvislosti podcenili. Máte pravdu, já jen doplňuji.

Z. Švrček 18.3.2015 10:09

Re: Nevím, zda je to dobré

Obamovi pak stačilo jeho voličům připomenout, že něco rozdrbat a nenapravit není správné. Možná by na tom byl lépe.