3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

USA: Když jsou volební přístroje online

Cílem tohoto článku není rozporování výsledků prezidentských voleb v USA, ale spíše varování před automatizací voleb pomocí volebních přístrojů, které mohou být během voleb online a jsou pak náchylné k hacknutí (např. televizní stanice NBC několik měsíců před volbami informovala o tom, že volební přístroje v USA disponují 14 000 modemy).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Musil 10.8.2021 6:16

Stačil mi začátek - přístroje jsou vybaveny modemy. Pokud to tak je, je jejich náchylnost k hacknutí velmi malá, spíše nulová.

P. Šídlo 10.8.2021 11:12

To s tím němá vůbec nic společného. "Modem" je dnes pouze technické označení prostředku, zajišťujícího určitý způsob komunikace, zpravidla "peer to peer" a už dávno neplatí ani to, že by šlo o "MOdulátor/DEModulátor." Už dlouho nejsou za modem považována jen analogová zařízení, ale už od dob ISDN jde i o čistě digitální přenos. Dnes třeba LTE modemy, také čistě digitální. Smyslem zařízení je sestavit spojení proti nějakému protějšku a tak zajistit podmínky, pro následné zprovoznění komunikace na vyšších vrstvách, kde klidně může být i IP protokol atd. Takže to, že je po cestě "modem" neznamená, že nad tím běží plnohodnotná "internetová" komunikace, prostřednictvím které lze útočit na zařízení za ním.

A i kdyby tam byl analogový modem v původním smyslu slova, tak ani zde nemáte pravdu. Útok by nebyl veden na něj, ale na zařízení, kam je připojen, tj. opět nějaký software. Vy si myslíte, že i dávné BBS systémy neobsahovaly zranitelnosti?

R. Vacek 10.8.2021 6:07

Fake news. Každý přece ví, že o tom, jak dopadnou americké volby, rozhoduje Putin.:-)

J. Strakoš 10.8.2021 5:55

Ten rozhovor je jako z pseudodokumentů o UFO - opakování a utvrzování a to pouze z jednoho pohledu. Ještě mi chybí proložení reklamami. Tak jsem zvědav, co se z toho vyvrbí.

Nicméně co mi z toho vyplývá už dnes - technické provedení systému voleb v USA je zatraceně špatné a mnohým to vyhovuje a bojují za to, aby to tak zůstalo. Od dělení okrsků tak, aby to vyšlo správně, přes online hlasování popsané v dnešním článku až po korespondenční lístky poslané kdo-ví-kým.

Prostě systém tak špatný, že bychom jej čekali max. u nějaké banánové republiky a nikoliv u země, která se tváří jako vzor demokracie a moderních hodnot lidstva.

Zajímalo by mne, jak to probíhá třeba při volbách v Rusku - Jako kdysi u nás - kdo jde za plentu, toho si pamatují? Nebo už ani nejsou kandidáti opozice? Popřípadě se hlasy sečtou dle nařízení shora? Nebo ... proběhnou regulérně?

V. Novák 10.8.2021 7:46

V Rusku samozřejmě jsou kandidáti opozice a samozřejmě tam jsou volební komise složené ze zástupců kandidujících stran. Volební "žurnál" se musí upravit, jinak je neplatný a vkládá se přes čtecí zařízení, které přečte a zaznamená výsledek. Ovšem samotná kandidátka ("žurnal") je uchována v urně pro kontrolu.

Jaký nevěstinec dokážou vyprodukovat americké hlasovací stroje, jsme viděli ve volbách 1999 - i když GWB byl asi nakonec zvolen podle amerických pravidel zákonně.

P. Milan 10.8.2021 8:23

Že by Putinovskému Rusku stačilo jen kandidáty opozice pozavírat, zbavit je finančních prostředků a zabavit počítače?

P. Hatina 10.8.2021 5:28

Prokristapána, to snad nebyl rozhovor s kybernetickým specialistou, ale parodie na ní ve stylu reklamy na prášky na hubnutí.

Na začátku příval odborných terminologie a jejích IT procesů (jo takhe to nějak, zjednodušeně funguje), už dosti podezřele vypadá náhlá zmínka že prý "Něco z toho je v čínštině, takže když to necháte přeložit, je potřeba překlad ověřit" atd..(už to je neskutečná hlouposti)

Ovšem a na konci jasný důkaz . je tady napsáno „Trump: odebráno“, a v dalším sloupci 3215 hlasů. " . Oni si (divákům) snad ty pakety představují jako papírky na který to ti hackeří píší mezi sebou jako na stroji?

Jenže, tak to právě není, na téhle úrovni paketú jsou ta data uložena v binární formě pro přečtení programů mezi sebou (stručně řečeno), a bez důkladné analýzy co a jak s nimi ty programy dělají ani nelze zjistit co bude výsledkem..Jako že dejme tomu, při přenosech volebních dat (ani u nás) se nepřenáší v textu jméno kandidáta, ale přiřazené číslo z číselníku.

Takže ten řádek by vypadal asi nějak takto :

"2 C8F" (tedy druhý kandidát a v hexa kodu 3215). ale ani z toho se nedá odvodit, že by se mu ty hlasy přidaly nebo odebraly, ale jen že to číslo s ním "nějak souvisí"...;-D

J. Strakoš 10.8.2021 6:04

Rozhovor je skutečně takový populistický, snažící se ne-IT lidem přiblížit, co se vlastně stalo.

Očekával bych, že při rozboru to nebudou jenom jednotlivé pakety, ale právě jejich sled, který určí, co se vlastně stalo a co bylo nastaveno. Čili 2C 8F 1A 32 3C může znamenat přehození hlasu pro jiného kandidáta.

Nicméně bych to chtěl vidět v praxi, jak to pitvali - pokud se zachycoval pouze síťový provoz, pak jeho základní rozpitvání, aby se prolomilo jeho šifrování už musí být docela legrace. V dalším kroku by bylo potřeba znát detailně rozhraní volebních strojů i s jeho dírami, aby bylo jasné, které sekvence co mohly způsobit. A pokud tohleto umíte, asi pak jednoznačně neprohlásíte, že útok pocházel z Číny s přesností na 400m, protože to mohl být jen další stroj v řadě.

O. Musil 10.8.2021 4:02

Tak žaloba Dominionu na Rudyho Giulianiho a Sydney Powell za poškození dobrého jména ještě uzavřena rozhodně nebyla. Oba Trumpovi právníci mají jistě plnou kabelu užitečných důkazů, i když to zatím tak nevypadá. Ale nejspíš je vytáhnou až v poslední vteřině před soudem, jak to tak ve filmech chodí.

J. Zak 10.8.2021 3:33

Typnul bych si, ze Nejvyssi Soud to odmitne projednat.

K. Machala 10.8.2021 3:10

Tak snad to nezametou pod koberec. Mike Lindell má rozhodně odvahu postavit se obrovské přesile.

V. Novák 10.8.2021 7:50

To měl MacAffee taky. K vlastní smůle prchl jen do Španělska...

J. Vintr 10.8.2021 1:27

Pokud tohle není jen "fejk", tak by to mohlo být v Americe hodně zajímavé.