16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

USA: Kdo řídí americkou politiku?

Snímky našich zoufalých afghánských spojenců, kteří žadoní o záchranu, zatímco jejich národ upadá do temnoty Tálibánu, se natrvalo zapíší do odkazu Bidenovy vlády.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 2.11.2021 12:51

R^

P. Dvořák 2.11.2021 12:26

Nejsem si zcela jist, jestli si byl plně vědom toho, že se chce stát prezidentem.

;-D

J. Vintr 2.11.2021 11:45

Dementní stařík nevyhrál díky propagandě, ale díky obludným volebním podvodům.

J. Vintr 2.11.2021 11:44

Ona možná stačila trvalá hrozba, že když bude Talibán moc vyvádět, tak se tam Američani zase vrátí a vybombí ho. Jenže Biden dal jasně najevo, že od toho Američani dávají definitivně ruce pryč. Proto se i afghánská armáda tak rychle vzdala. Vládní vojáci nevěřili, že to bez podpory Američanů udrží.

P. Molík 2.11.2021 11:40

Nelze čekat od politického hochštaplera, který podvodně vyhrál volby a navíc nemá svědomí a soucit, že by postupoval v Afghánistánu rozumně a humánně. Bidenovi nešlo o nic jiného, než se stát prezidentem. Biden kašle na zájmy USA.

P. Hák 2.11.2021 11:38

No, je tu několik drobných rozdílů.

- Německo bylo drtivě poraženo ve 2. světové válce.

- Německo bylo rozděleno a probíhala studená válka. Americké jednotky tam byly se souhlasem Němců, kteří se báli obsazení ze strany SSSR (důvody není nutno rozebírat).

- mentalita Němců je odlišná, stejně jako civilizační rámec. Ozbrojený odpor Němců ustal, když byl vyhlášen befehl německého velení. Disciplinovaní Němci se podřídili okupační armádě.

V. Petr 2.11.2021 11:14

Každý s IQ větším, než lepší opice musel předem vědět, že zvolení Bidena bude katastrofa. Větší, než naše pětikoalice. Jenže lidé se chovají jako idioti...

V. Petr 2.11.2021 11:10

S poměrně malými silami a minimálními ztrátami bylo možné Afganistán udržet takřka libovolně dlouho! Jak dlouho jsou Američané v Německu?

T. Hraj 2.11.2021 10:30

No, odhlédnu od toho, jestli ho opravdu volila většina, bohužel to totiž není zřejmé. O chlup to bylo v některých klíčových swing states.

Ale (a nechci se vás nějak dotknout) pokud se ptáte, podle čeho se to dalo dopředu poznat, tak jste žil na jiné planetě. Signálů vysílal Biden neuvěřitelné množství a byly slyšet i přes masivní filtr mainstream médií.

Biden je nekompetentní, idelogicky prázdný, oportunistický, karérní dinosaurus, extrémně zkorumpovaný s dlouhou historií podstatných lží, rasistických nebo jinak arogantních výroků etc. A v posledním 1-3 letech k tomu ještě s postupující demencí.

P. Hák 2.11.2021 10:27

"Veškeré naše úsilí v Afghánistánu bylo administrativou naprosto katastrofálně obráceno vniveč... ať na to nahlížíte z jakéhokoliv úhlu... vina je jednoznačně na straně stávajícího prezidenta."

No... a co měl vlastně být výsledek toho úsilí? Trvalá základna USA a stát pod loutkovou vládou? To by stejně nevydrželo... Válka se nedá vést donekonečna.

Věřím tomu, že si silové složky Američanů počínaly profesionálně a že bojovaly tvrdě. Problém byl ale jinde. Ta válka neměla jasný cíl, nebyly definovány podmínky, kdy skončí. Je pravda, že vojáci neselhali. Nicméně někdo to skončit musel, a když to neskončil Trump, skončil to Biden. Ano, ZPŮSOB stažení byl asi chaotický, lavírování spřátelených médií a následné náhlé prozření bylo trapné, ale samotný odchod byl nutný.

P. Hák 2.11.2021 10:14

A jak by to vítězství vypadalo? Těžko by Američané celý Vietnam obsadili, to se nepovedlo ani Mongolům. Vietnamci by se prostě stáhli do džungle a pokračovali by v odporu.

Š. Hašek 2.11.2021 9:55

Souhlas. Plus FED.

J. Sedlář 2.11.2021 9:29

Aha. Možná by jim pomohlo nemnožit se jak králíci. Nebo?

J. Zákola 2.11.2021 9:24

Na to nemusel autor popsat tolik stránek textu. Každý přeci ví, že v Americe nevládnou politici, ale zbrojařské koncerny.

V. Kuhaj 2.11.2021 9:06

Tady byl protikandidátem zkušeného koryfeje politický nýmand. Ovšem na základě masivní propagandy prohrál o volby jen o pár procent.

V USA na základě masivní propagandy vyhrál uhlazený senilní stařec, u kterého se dalo předpokládat, že ho někdo vodí za ručičku. Takže Američané se probudili a hledají, kdo to je? No fajn.

Š. Hašek 2.11.2021 9:02

Nic nekončí Afghánistánem!

Zbrojovky v USA potřebují plnit plán. Stačí jim něco nového rozjet. Někde se škrtne sirkou ...... A po deseti letech už mají peníze na účtech a nikdo se neptá (nemá to cenu), proč a jak to kdys vzniklo.

Otázka má znít: Co řídí americkou politiku?

I když vlastně peníze (něco) vlastní někdo.

J. Kraus 2.11.2021 8:47

Podobné to bylo už ve Vietnamu. V pamětech vojáků z Vietnamu, hlavně vyšších důstojníků, se často mluví o politickém vedení války z Washingtonu přes hlavy místních velitelů - viz třeba vzpomínky amerického stíhacího esa Marion Carla, startujícího v bitvě u Midway jako pozemní stíhač z tamního letiště a končícího jako brigádní generál působící (a létající) též ve Vitetnamu. Ve Vietnamu se musely plnit předpisy a tak třeba do bombardéru byla naložena jedna bomba místo pěti a letělo pět bombardérů místo jednoho. Ztráty tomu odpovídaly, ale na vše chodily inspekce buď přímo z USA nebo z nebojových útvarů na místě a tresty následovaly. Přesto se válku proti severu podařilo dotáhnout skoro k vítězství, což uvádějí ony pozdější paměti, nikoli oficiální zprávy z té doby. Toho se ve Washingtonu lekli, napřed stáhli Američany z prvních linií a pak to urychleně odpískali. Zděšení vojáků a jejich opovržení vůči politikům a hlavně "politickým" generálům prý bylo velké. A mimochodem, politický generál byl i Eisenhower, který nás, domyšleno do detailů a podepřeno různými indiciemi, přes naivního Roosevelta předhodil Sovětům.

J. Poláček 2.11.2021 8:44

Mám na to podobný názor. Ztráty leteckých základen na východní hranici Iránu ještě budou litovat. Buď je budou pracně dobývat zpět anebo si podají ruce s bubákama a budou jim platit výpalné za neútočení. USA je primárně obchodnícká kultura (nechválím , nehaním, beru na vědomí), takže sázím na sako a diplomatku a s nabitou kreditkou.

J. Poláček 2.11.2021 8:35

Nj. ale většina ho zvolila. Demokraticky. A nebylo to o chlup. Myslíte si, že těď už by to tak nebylo ? A podle čeho se dalo dopředu poznat, že je to špatná anebo jěště horší volba ? Kdo ví, nechť napoví.

V. Kučer 2.11.2021 8:26

Afghánistán měl v roce 1950 přes 8 milionů obyvatel, v osmdesátých letech jich bylo asi jako nás, dnes je jich skoro 40 milionů a v roce 2050 jich má být více než 80 milionů. Američani přijali na 100 tisíc uprchlíků, to jako když plivne. Měli by jich přijímat statisíce každý rok, to by Afghánistánu pomohlo.

T. Hraj 2.11.2021 8:24

"smažte si mě z přátel... pokud jste tohoto klauna volili".

...a to je Afghanistán jen jedna z mnoha a mnoha šíleností (pravda, asi nejhorší), které Biden provedl. Nejsem odborník na americké prezidenty, ale je dost možné, že Biden je opravdu nejhorší ze všech těch 46.

J. Novák 2.11.2021 8:19

Pravda jako řemen. A spící Schwarzenberg ještě proti vůli troufni si říci většiny národa uznal samostatné Kosovo. 

F. Navrátil 2.11.2021 7:48

Kdyby se skutečně jednalo o válku proti terorismu, pak by USA musely napadnout ropné islámské monarchie, které islámský terorismus financují a organizují. A samozřejmě už dříve bombardovat kosovskoalbánské islámské bašibozuky z UCK místo Srbska.

V. Církva 2.11.2021 7:37

Jsem rád, že autor připomněl co válku v Afghánistánu začalo. 3000 tisíc mrtvých neviných Američanů bez vyhlášení války a k tomu podobné počty zraněných, invalidních atd. A nešlo o masu, jsou za tím osobní příběhy.

Bidena nesnáším a z progresivistů se mi dělá zle. Přiznejme si ale, že odchod z Afghánistánu už se plánoval dlouho. A nakonec věčně Američané v Afghánistánu být nemohli. Tím spíš, když se zdá, že většina národa nebyla pro jejich přítomnost a vládu a podporovala spíš Taliban. Ale nevím.

Mohlo se ale udělat, to co v jížní Korei. Rozdělit Afghánistán na ten buranský a ten proamerický. Nějaké okolí Kábulu, Jihovýchodní Afghánistán pod ochranou USA a zbytek s Talibanem. Pravda ale je, že proč Američané vyhrát nemohli, kdosi popsal nedávno zde na diskusi. Taliban nabídl panny a nevěsty zatímco Američané gendrové a inkluzivní školení mužstva. A za to nemůže jen Biden, i když "bidenovci" = progresivisté ano. Ke komu by jste asi dezertovali vy?

P. Dvořák 2.11.2021 7:35

Rusáci chtěli vyhrát, Talibán chce vyhrát, IS chce vyhrát. Jen těm Amíkům úplně stačilo tam být. :-)

R. Vacek 2.11.2021 6:03

Válka se buď chce vyhrát, nebo nechce vyhrát. A tomu odpovídají použité prostředky. Stačí se podívat, jaké prostředky používal tálibán - proto vyhrál.

Teď tam jsou proti sobě s IS a opět můžeme vidět, že obě strany chtějí vyhrát a podle toho jednají.