15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

USA: Jiná forma bankrotu

Nová Bidenova administrativa zvažuje odpuštění části studentských dluhů. Je to tak trochu úvaha ze zoufalství. Stávající systém je totiž patrně neudržitelný, ale co s ním?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 15.2.2021 13:24

On to nejspíš i spočítat umí, koneckonců oblíbená otázka půjčovatelů je "kolik chcete splácet měsíčně". To, že člověk v 18 má velké oči a totálně neodhadne, co bude po škole (čti: v nedohledné budoucnosti) schopen splácet, je sice smutné, ale pochopitelné a očekávatelné.

Snadno se přehlédne taky takový detail, že existence superúspěšných je provázena existencí beznadějných outsiderů.

T. Hraj 15.2.2021 13:23

Politicky vzato, pumpování studentů (tj. federální garance půjčky, spouštějící celý ten začarovaný kruh) je asi celkem společný problém Demokratů i Republikánů. Ti vděční miliardáři jsou ale všichni Demokratičí.

T. Hraj 15.2.2021 13:11

Tady ten kapitalismus ale někdo pořádně pokřivil. Je to vlastně klasika. Stát garantuje (půjčky), banky vesele půjčují (bonita klientů je netrápí), university ještě veseleji zdražují (vždyť studenti zaplatí skoro cokoli) a studenti? ... ti vstoupí do života s megadluhem a názorem, jak je ten kapitalismus nehumánní.

M. Valenta 15.2.2021 13:09

Každý zkrátka neměl možnost stvořit si své vděčné miliardáře a tak mu nezbývá než pumpovat studenty.

Z. Lapil 15.2.2021 13:08

Drobný přípodotek: co jsem se doslechl, tak v Americe je docela rozšířená praxe soukromých stipendií.

R. Gramblička 15.2.2021 12:39

ano, nejméně 10x denně

M. Pivoda 15.2.2021 12:20

Přidám několik moudrostí pro J. Poláčka

Podnikatelé neradi chodí do školních lavic. Když už do té školy přijdou, nejčastěji sedí v poslední lavici. A hlavně studenti-podnikatelé uvítali možnost studia na dálku (takže tento okruh klientů by asi mohly zajímat sítě 5G).

Klíčová otázka nezní "Jak vyučovat podnikatelství?", ale "Jak by se podnikatelé měli učit?" To, aby podnikatelé podnikali, je totiž pro společnost důležitější, než aby učitelé se měli čím živit (tzn. výukou ve třídě, která v historii vznikla jako levný způsob výchovy budoucích zaměstnanců z někdejších nevolníků).

V USA fungovala dobře organizace podnikatelských Fór, kde si podnikatelé navzájem vyměňují své zkušenosti. Jako hlavní řečník na Fóru by měl být nějaký zkušený podnikatel, nikoliv akademik, habilitovaný docent nebo profesor.

Pokud chcete něco vydělat na novém nápadu, vzniklém při univerzitním výzkumu, pak komercializace nové technologie musí proběhnout dle zavedených pravidel byznysu - a nikoliv tím, že ten projekt odsouhlasí vědecká rada univerzity.

J. Vintr 15.2.2021 12:20

Ty university jsou drahé, protože mají pořád dost zájemců, kteří jim platí. Ale jen díky tomu, že je to placení na dluh. Kdyby si to ti mladí museli platit ze svého, tak všechny ty honosné univerzity buď budou muset hodně slevit, nebo budou zet prázdnotou.

Z. Lapil 15.2.2021 12:13

Spíš bych se zeptal, moc-li Itálie na ty školy přispívá ze státního.

Z. Lapil 15.2.2021 12:12

Problém je, že taková škola, i třeba právnická a rozhodně lékařská, je přese všechno lepší učňák (naučí člověka nějakou technologii a on se odebéře na pracovní trh a své schopnosti prodává). Naprosto pomíjíte vzdělání řekněme filosofické, od teologie přes všechny možné dějepisy a antropologie až po herectví, muziku a koneckonců i ty feministky mají na světě své místo; to, že jsou podle mnohých včetně mě momentálně jaksi přemnožené.

A málem bych zapomněl na přírodní vědy - jednak mi to přijde zajímavé, a taky bez výzkumu řekněme ve fyzice jsou inženýři nahraní.

Kromě toho vaše úvaha neřeší problém zmíněný v článku, a to beznadějně opožděnou zpětnou vazbu (na školu nastupuju TEĎ, ale na trh práce nastupuju zhruba 5 let poté a rozhodně si nemohu být jist, že za dalších 5 let, tj. v době, kdy je mi zhruba 30 let a zakládám rodinu, bude situace stejná.

V. Petr 15.2.2021 11:48

Oni chtějí "žít" tady a teď. NIC bych jim neodpustil!

V. Petr 15.2.2021 11:45

Tesat do kamene. Je to totéž, jako subprime hypotéky!

V. Petr 15.2.2021 11:41

Naprosto nepřijatelný je pro opozici především bankrot hospod a nevěstinců!

M. Sedláček 15.2.2021 11:34

Dát státní půjčku (tedy peníze daňového poplatníka) každému, kdo nedostane komerční půjčku nebo stipendium, to není pravicové!! To je socialismus!

V. Kain 15.2.2021 11:28

Vzhledem k tomu,že z amerických univerzit lezou vesměs samí levičáci a marxisti,tak jim to přeji.Co chtějí to mají.

K. Kubů 15.2.2021 11:26

Darwinismus a kapitalismus stojí na stejném základě: svobodný a rovný souboj o vzácné zdroje. Vhoďte to toho evolučního rybníčku pořádný kus flákoty navíc a za chvilku z něj vylezou ven příšery nebo ta louže vybouchne. Nebo oboje.

P. Milan 15.2.2021 11:05

Nečekejte, že to Pepík montovna pochopí.

P. Milan 15.2.2021 11:02

"V téhle souvislosti člověka napadne, zda to nakonec není tak, že každá společnost si časem vytvoří něco jako klerikální vrstvu, která žije z desátků poddaných a zároveň je poučuje o tom, jakých hříchů se ve svých bídných životech dopouštějí a co mají dělat pro své vykoupení – zejména pak poctivě platit další desátky."

Do kamene tesat, kamenem dobrosery po hlavě mlátit!

M. Polláková 15.2.2021 10:54

Můj názor je , že studium na vysoké škole si má každý student zaplatit.Znamená to ovšem, zrušit jakékoliv státní příspěvky a půjčky /snad mimo sociální pomoci jim dát třeba částku za úroky na půjčku na studium, prospěchové /. Opakování ročníku, ať si student zaplatí sám, ne státní finanční podpora.Zrušit zbytečná místa v administrativě škol, zrušit podporu neziskovkám na vys. školách atd., další paraziti. Zavést veřejné hodnocení škol a jejich jednotlivých fakult, jak spolupracují s terénem práce ( fabriky, nemocnice, ordinace, soudy, obchod, knihovny, muzea, památky atd.). Povinnost to mít na stránkách škol!!! Žádné státní dotace pro danou vysokou školu, pokud nepracuje prokazatelně s .... viz věta předešlá.

Jasně vést v přehledech uplatnění na trhu práce absolventů dané VŠ na pracovním trhu!!! Povinnost vyvěšování přehledu na každém úřadu práce.:-)

J. Pavlik 15.2.2021 10:42

300$ na studenta a semestr za darmozrouty, co rozhoduji na ktery zachod maji chodit travestiti, to je naprosto silene. Pro srovnani: cele skolne na italskych univerzitach je radove 300$ na semestr. Samozrejme nechci srovnavat americke a italske univerzity, ovsem davat uplne zbytecnym urednikum tolik, co se jinde dava za cele skolne, to je stkutecne silenost.

I. Schlägel 15.2.2021 10:10

Co je kapitalistického ns školném, které je přístupné lidem na základě podobného motivačního systému, jakým byl socialistický systém hypoték "pro všechny potřebné" protlačený demokraty před finanční a hypoteční krizí v r. 2008? Kapitalistického na tom samozřejmě nic. Jako na všem, co spolufinancuje nebo dotuje stát.

J. Poláček 15.2.2021 9:58

Pne Pivodo, vidím že jste znalec v oboru! Jestli něco spolehlivě funguje jako likvidátor čehokoliv tak je to smyčka kolem krku. A je jedno jestli je na krku vysokých škol nebo podnikatelů. Když pokosíte podnikání nastoupí bída a do pár měsíců to pocítíme všichni. Když zlikvidujete školy, pocítíme to za pár let taky a ta bída se potáhne celé generace, no jednu minimálně. To co popisuje autor článku je jasná systémová chyba a jinak něž změnou systému nápravu nesjednáte. Já to vnímám jako podbízení se nejnižším lidským pudům na úkor racionální investice do do své budoucnosti. STUDIUM NESMÍ BÝT POHODLNOU DOVOLENKOU ALL INCLUSIVE !!! Studium je DŘINA a ODŘÍKÁNÍ ! Kdo se chce mít za "mlada" dobře, ať jde po maturitě do práce a ne na VŠ. O té "klerikální vrstvě" jak píše autor, asi nemá cenu diskutovat, to je přítomno ve všech kulturách jako imanentní lidská vlastnost. Určitě by si to zasloužilo hlubší rozbor. No a nakonec to dopravní spoždění v podobě - za mlada jsem studoval jako král a po zbytek života žil jako otrok, tak to je opravdu zoufalé a dáva to recept na revoluci. Je smutné že M.Kechlibar je široko daleko jediný autor, který toto téma zvednul ze země a rozebírá jej neideologicky, v přísně racionálním duchu.

Mimochodem pane Pivodo, on-line vyuka není recept pro budoucnost školství, je to nouzové řešení které významně snižuje kvalitu výuky, u předmětů které stojí a padají na laboratorním a dílenském vybavení to je přímo předsmrtné stadium. Žádné 5G sítě anebo 105G sítě vás nespasí. To je vábnička jako ta nabídka studia all incusive. Škola stojí a padá vždy na kvalitních kantorech. A ti vám "zadarmo" dělat nebudou, tak jako ani uklízečky, kominíci a ani kamioňáci nebo horníci ne. A už vůvec je nenaverbujete přes noc jako pomocníky na stavbě. To je skupina lidí kterou si každá země musí vychovat a udržovat v kondici. Jejich konec bude mít sice pomalý nástup ale zato dlohou výdrž.

R. Gramblička 15.2.2021 9:38

skvělěj článek, díky

M. Grundmann 15.2.2021 9:26

Tento jev je podle mě pouze jedním ze znaků vyčerpání investičních příležitostí. Podobné jevy jsou v západní civilizaci běžné minimálně od středověku, kupčilo se podobným způsobem se světskými i církevními úřady, místy soudců, kněží, opatů, biskupů a dokonce se obchodovalo i s místem papeže. A nejen s nimi, obchodovalo se s odpustky i jinými pro nás dnes nesmyslnými věcmi. Existuje pro to hezký český termín svatokupectví.

Marx popsal podobný jev jako růst organického složení kapitálu v rámci svého studia cyklických hospodářských krizí. Zajímavé je, že tento nejzajímavější postřeh Marxe pozdějším marxistům zcela unikl a do svých ideologií se jim ho nepodařilo integrovat.

R. Meišner 15.2.2021 9:06

...pozn.--v jakémkoliv společenství, -od mravenců po lidstvo, jsou hostitelé a parazité. jde vždy jen o míru vyváženosti. v lidské společnosti se bohužel tato míra překlápí k těm druhým...skoro jakoby zde zákony přírody přestávaly fungovat. no nic, máme se jako lidstvo opravdu na co těšit. tož tak.8-o

M. Pivoda 15.2.2021 8:40

Ať už je výuka na školách pravicová, nebo levicová, způsob školní výuky musí nutně zlevnit, aby školství nezbankrotovalo. Po staru nelze žít!

A ta inovace školství dnes skutečně technologicky už dozrává a navíc, kovidová karanténa prosazování nové technologie skutečně tlačí vpřed. Urgentně urychluje. Fungovat bude ta technologie nejlépe na nových počítačích s nově se prosazující sítí 5G (nejen od čínské firmy Huja-Hej).

Najdou se ale státní peníze na modernizaci českého školství, nebo budeme raději "nalévat" omezené státní finanční prostředky do nutně bankrotujících firem jako jsou například Stupidwings? Je pro vás přijatelnější bankrot podnikatelských firem, nebo bankrot školství?

O. M. 15.2.2021 8:34

Jak z toho ven, když nemají jinou možnost? Napadá mě, že by mohli jezdit na studia za hranice USA.

O. M. 15.2.2021 8:31

Chtěl jsem napsat to samé, student, který si neumí spočítat, co pro něj bude znamenat 7% úrok (zvlášť, když zezačátku nesplácí), nemá na VŠ (v USA univerzitě), co dělat. Jak ale z toho ven?

J. Nevrkla 15.2.2021 8:29

Další negativum globalizace. Nejen málo kvalifikované obory, ale i studenti jsou vystaveni zahraniční konkurenci. Dělníci těmi málo vydělávajícími, studenti těmi bohatými. A obrovský problém společnosti je tu.

M. Koutný 15.2.2021 8:28

Ono by fungovalo, pokud by řádně fungovala i zpětná vazba. Vystudoval jsi naprosto zbytečný obor a nemáš práci? Tvoje smůla, zaplať dluh jak chceš, klidně ti necháme jen spodní prádlo a kus kartonu na zakrytí pod mostem. ALE: znamenalo by to i zrušit státní příspěvky a půjčky vyjma sociálních a prospěchových stipendií, pouze komerční půjčky. A hlavně zrušit statisíce zbytečných míst v administrativě a veškerou podporu "ziskovkám" a podobným parazitním organizacím. A samozřejmě veřejné hodnocení škol a jejich jednotlivých fakult podle míry uplatnění jejich absolventů na pracovním trhu.