28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

USA: Jiná forma bankrotu

Nová Bidenova administrativa zvažuje odpuštění části studentských dluhů. Je to tak trochu úvaha ze zoufalství. Stávající systém je totiž patrně neudržitelný, ale co s ním?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kain 15.2.2021 11:28

Vzhledem k tomu,že z amerických univerzit lezou vesměs samí levičáci a marxisti,tak jim to přeji.Co chtějí to mají.

Z. Lapil 15.2.2021 12:13

Spíš bych se zeptal, moc-li Itálie na ty školy přispívá ze státního.

T. Hraj 15.2.2021 13:33

Moc vám nerozumím. V USA 300$ za co? Za školné za 1 studenta za semestr? To by bylo z velmi levného kraje. A v Itálii je to 300$ za co? Také za 1 semestr?!?

V. Církva 15.2.2021 20:43

Myslím, že má na mysli to oddělení pro diversitu, jak píše pan Kechlibar, že každý americký žák na ně ročně doplácí 300USD.

I. Schlägel 15.2.2021 10:10

Co je kapitalistického ns školném, které je přístupné lidem na základě podobného motivačního systému, jakým byl socialistický systém hypoték "pro všechny potřebné" protlačený demokraty před finanční a hypoteční krizí v r. 2008? Kapitalistického na tom samozřejmě nic. Jako na všem, co spolufinancuje nebo dotuje stát.

R. Gramblička 15.2.2021 9:38

skvělěj článek, díky

M. Grundmann 15.2.2021 9:26

Tento jev je podle mě pouze jedním ze znaků vyčerpání investičních příležitostí. Podobné jevy jsou v západní civilizaci běžné minimálně od středověku, kupčilo se podobným způsobem se světskými i církevními úřady, místy soudců, kněží, opatů, biskupů a dokonce se obchodovalo i s místem papeže. A nejen s nimi, obchodovalo se s odpustky i jinými pro nás dnes nesmyslnými věcmi. Existuje pro to hezký český termín svatokupectví.

Marx popsal podobný jev jako růst organického složení kapitálu v rámci svého studia cyklických hospodářských krizí. Zajímavé je, že tento nejzajímavější postřeh Marxe pozdějším marxistům zcela unikl a do svých ideologií se jim ho nepodařilo integrovat.

R. Meišner 15.2.2021 9:06

...pozn.--v jakémkoliv společenství, -od mravenců po lidstvo, jsou hostitelé a parazité. jde vždy jen o míru vyváženosti. v lidské společnosti se bohužel tato míra překlápí k těm druhým...skoro jakoby zde zákony přírody přestávaly fungovat. no nic, máme se jako lidstvo opravdu na co těšit. tož tak.8-o

M. Pivoda 15.2.2021 8:40

Ať už je výuka na školách pravicová, nebo levicová, způsob školní výuky musí nutně zlevnit, aby školství nezbankrotovalo. Po staru nelze žít!

A ta inovace školství dnes skutečně technologicky už dozrává a navíc, kovidová karanténa prosazování nové technologie skutečně tlačí vpřed. Urgentně urychluje. Fungovat bude ta technologie nejlépe na nových počítačích s nově se prosazující sítí 5G (nejen od čínské firmy Huja-Hej).

Najdou se ale státní peníze na modernizaci českého školství, nebo budeme raději "nalévat" omezené státní finanční prostředky do nutně bankrotujících firem jako jsou například Stupidwings? Je pro vás přijatelnější bankrot podnikatelských firem, nebo bankrot školství?

J. Poláček 15.2.2021 9:58

Pne Pivodo, vidím že jste znalec v oboru! Jestli něco spolehlivě funguje jako likvidátor čehokoliv tak je to smyčka kolem krku. A je jedno jestli je na krku vysokých škol nebo podnikatelů. Když pokosíte podnikání nastoupí bída a do pár měsíců to pocítíme všichni. Když zlikvidujete školy, pocítíme to za pár let taky a ta bída se potáhne celé generace, no jednu minimálně. To co popisuje autor článku je jasná systémová chyba a jinak něž změnou systému nápravu nesjednáte. Já to vnímám jako podbízení se nejnižším lidským pudům na úkor racionální investice do do své budoucnosti. STUDIUM NESMÍ BÝT POHODLNOU DOVOLENKOU ALL INCLUSIVE !!! Studium je DŘINA a ODŘÍKÁNÍ ! Kdo se chce mít za "mlada" dobře, ať jde po maturitě do práce a ne na VŠ. O té "klerikální vrstvě" jak píše autor, asi nemá cenu diskutovat, to je přítomno ve všech kulturách jako imanentní lidská vlastnost. Určitě by si to zasloužilo hlubší rozbor. No a nakonec to dopravní spoždění v podobě - za mlada jsem studoval jako král a po zbytek života žil jako otrok, tak to je opravdu zoufalé a dáva to recept na revoluci. Je smutné že M.Kechlibar je široko daleko jediný autor, který toto téma zvednul ze země a rozebírá jej neideologicky, v přísně racionálním duchu.

Mimochodem pane Pivodo, on-line vyuka není recept pro budoucnost školství, je to nouzové řešení které významně snižuje kvalitu výuky, u předmětů které stojí a padají na laboratorním a dílenském vybavení to je přímo předsmrtné stadium. Žádné 5G sítě anebo 105G sítě vás nespasí. To je vábnička jako ta nabídka studia all incusive. Škola stojí a padá vždy na kvalitních kantorech. A ti vám "zadarmo" dělat nebudou, tak jako ani uklízečky, kominíci a ani kamioňáci nebo horníci ne. A už vůvec je nenaverbujete přes noc jako pomocníky na stavbě. To je skupina lidí kterou si každá země musí vychovat a udržovat v kondici. Jejich konec bude mít sice pomalý nástup ale zato dlohou výdrž.

P. Milan 15.2.2021 11:05

Nečekejte, že to Pepík montovna pochopí.

M. Pivoda 15.2.2021 12:20

Přidám několik moudrostí pro J. Poláčka

Podnikatelé neradi chodí do školních lavic. Když už do té školy přijdou, nejčastěji sedí v poslední lavici. A hlavně studenti-podnikatelé uvítali možnost studia na dálku (takže tento okruh klientů by asi mohly zajímat sítě 5G).

Klíčová otázka nezní "Jak vyučovat podnikatelství?", ale "Jak by se podnikatelé měli učit?" To, aby podnikatelé podnikali, je totiž pro společnost důležitější, než aby učitelé se měli čím živit (tzn. výukou ve třídě, která v historii vznikla jako levný způsob výchovy budoucích zaměstnanců z někdejších nevolníků).

V USA fungovala dobře organizace podnikatelských Fór, kde si podnikatelé navzájem vyměňují své zkušenosti. Jako hlavní řečník na Fóru by měl být nějaký zkušený podnikatel, nikoliv akademik, habilitovaný docent nebo profesor.

Pokud chcete něco vydělat na novém nápadu, vzniklém při univerzitním výzkumu, pak komercializace nové technologie musí proběhnout dle zavedených pravidel byznysu - a nikoliv tím, že ten projekt odsouhlasí vědecká rada univerzity.

J. Jurax 15.2.2021 15:48

"To, aby podnikatelé podnikali, je totiž pro společnost důležitější, než aby učitelé se měli čím živit"

Ano. Podnikatelé se naučí číst sami z obrázkové knížky jako lord Greystoke. O počtech nemluvě. Ale toho Greystoka si musel Burroughs vymyslet.

"V USA fungovala dobře organizace podnikatelských Fór, kde si podnikatelé navzájem vyměňují své zkušenosti. Jako hlavní řečník na Fóru by měl být nějaký zkušený podnikatel, nikoliv akademik, habilitovaný docent nebo profesor."

Vy jste fakt objevitel Ameriky. Zkušený podnikatel nic nového nevymyslí, to musí ten akademik, habilitovaný docent nebo profesor; podnikatel je od toho, aby to vymyšlené uvedl do výroby, tuto organizoval a přeměnil vymyšlené na peníze. Říká se tomu dělba práce. A ano, občas se stane, že ten vymýšlející a podnikatel je jedna osoba; zpravidla ovšem jde o vymýšlení nového v organizaci výroby a způsobu prodeje, neboť to je doména podnikatele.

V. Petr 15.2.2021 11:41

Naprosto nepřijatelný je pro opozici především bankrot hospod a nevěstinců!

J. Jurax 15.2.2021 15:25

Inu, pád vykřičených domů by mne nedojal, zato pád hospod by bolel. Abych pravdu děl, stanné právo na putyky uvalené bolí už teď nejen putykáře, ale i mne.

J. Nevrkla 15.2.2021 8:29

Další negativum globalizace. Nejen málo kvalifikované obory, ale i studenti jsou vystaveni zahraniční konkurenci. Dělníci těmi málo vydělávajícími, studenti těmi bohatými. A obrovský problém společnosti je tu.

J. Jurax 15.2.2021 15:52

To není problém, to je v pořádku.

Problém je to leda pro ty jedince, kteří v té konkurenci výrazně neuspějí.

V. Církva 15.2.2021 7:47

Jinými slovy placené školné jako pravicový princip nefunguje. Jednak proto, že vzdělání je dlouhodobá investice, jednak když se zkombinuje s levicovými státními půjčkami, globalismem (studenti ze zahraničí) diverzitou a povrchním způsobem života.

Studenti by opravdu neměli žít v luxusu, nakonec kromě dluhů to taky kazí jejich charakter a volí levičáky.

M. Koutný 15.2.2021 8:28

Ono by fungovalo, pokud by řádně fungovala i zpětná vazba. Vystudoval jsi naprosto zbytečný obor a nemáš práci? Tvoje smůla, zaplať dluh jak chceš, klidně ti necháme jen spodní prádlo a kus kartonu na zakrytí pod mostem. ALE: znamenalo by to i zrušit státní příspěvky a půjčky vyjma sociálních a prospěchových stipendií, pouze komerční půjčky. A hlavně zrušit statisíce zbytečných míst v administrativě a veškerou podporu "ziskovkám" a podobným parazitním organizacím. A samozřejmě veřejné hodnocení škol a jejich jednotlivých fakult podle míry uplatnění jejich absolventů na pracovním trhu.

M. Sedláček 15.2.2021 11:34

Dát státní půjčku (tedy peníze daňového poplatníka) každému, kdo nedostane komerční půjčku nebo stipendium, to není pravicové!! To je socialismus!

V. Petr 15.2.2021 11:45

Tesat do kamene. Je to totéž, jako subprime hypotéky!

J. Jurax 15.2.2021 15:57

Ano.

A proto se to v tzv. kapitalismu na tzv. Západě i u nás široce využívá. A proto taky realizujeme hovadiny typu boje proti kysličníku a ujíždí nám vlak.

J. Strakoš 15.2.2021 5:47

Takto to vypadá, že ti studenti nemají rodiče, kteří jim nejen mohou na začátku přilepšit (třeba lepším kreditem, pokud si půjčí sami) nebo třeba rozmluvit lepší školu, popřípadě jim ukázat, že vysoká škola není všechno a že se (na rozdíl od minulých generací) nemusí finančně vyplatit ji studovat.

A tak, jako je u nás dnes požadována maturita defacto na všechno, možná jednou stejně bude nepožadována vysoká škola také skoro na všechno.

J. Pokoutný 15.2.2021 17:11

Ve státní správě včetně policie to platí snad už 15 let. Bohužel. Přišel jsem takhle od dva středoškoláky, dobré profíky s revizáckými zkouškami, a švagr si vybíral, zda zůstat (a udělat si jakoukoli VŠ) nebo jít v 50ti do výslužby. Co myslíte, že si vybral?

J. Vintr 15.2.2021 1:04

Myslím, že na tomto stavu má zásluhu (mírně řečeno) matematická nedostatečnost dnešní mládeže, která se neprojevuje jen v Americe. Zkrátka ti mladí blbci, kteří jdou nadšeně studovat sra...kové obory, v nichž se slušně uživí tak jeden ze sta, si nedovedou spočítat, jestli se jim to "studium" vyplatí.....

V. Církva 15.2.2021 7:56

To je určitě velká část problému, ale článek byl i o tom jak jsou university drahé. Jednak si student povrchně vybírá školu podle toho luxusu.

Jenže konkurencí vzniká to, že i akademicky dobré university do toho luxusu musí investovat. I student který chce především něco umět tak musí platit.

Na druhé straně máte pravdu. I v Evropě kde si většinou studenti školné neplatí si "prodlužují mládí" až z nich vznikají věční studenti....

Trochu mi ale není jasné, když se většina světového kapitálu dostává do stále menšího počtu lidí, proč bohatí progresivističtí američané volají po zdanění. Proč třeba nesponzorují školy, aby se studenti nemuseli tolik zadlužovat?! Asi to nebude s tou ochotou platit tak horké........ Nakonec americké hvězdy nám taky ze svých ostrůvků a zámečků radí, berte migranty. Především těm muslimským, zvyklým na luxus se pak u nás moc nelíbí.

J. Vintr 15.2.2021 12:20

Ty university jsou drahé, protože mají pořád dost zájemců, kteří jim platí. Ale jen díky tomu, že je to placení na dluh. Kdyby si to ti mladí museli platit ze svého, tak všechny ty honosné univerzity buď budou muset hodně slevit, nebo budou zet prázdnotou.

Z. Lapil 15.2.2021 13:08

Drobný přípodotek: co jsem se doslechl, tak v Americe je docela rozšířená praxe soukromých stipendií.

O. M. 15.2.2021 8:31

Chtěl jsem napsat to samé, student, který si neumí spočítat, co pro něj bude znamenat 7% úrok (zvlášť, když zezačátku nesplácí), nemá na VŠ (v USA univerzitě), co dělat. Jak ale z toho ven?

O. M. 15.2.2021 8:34

Jak z toho ven, když nemají jinou možnost? Napadá mě, že by mohli jezdit na studia za hranice USA.